آب‌وهوای نیوزلند

در این صفحه قصد داریم درباره آب و هوای نیوزلند صحبت کنیم. نیوزلند یکی از بهترین آب و هواهای دنیا را دارد. در اکثر مناطق نیوزلند، آب‌وهوای متعادل و بدون سرما و گرمای شدیدحاکم است.

بیشتر مناطق نیوزیلند دارای آب‌وهوای اقیانوسی (بارندگی نسبتاً زیاد و هم‌زمان آسمان آفتابی ☀️) هستند. در آب‌وهوای این کشور دو ویژگی اصلی جغرافیایی تأثیر گذارند: کوه‌ها و دریا. البته این آب‌وهوا اغلب متغیر است و می‌تواند در چند ساعت به طور متناوب هم آفتاب و هم باران داشته باشد. این دقیقاً ویژگی آب‌وهوای اقیانوسی است.

در ادامه با ما باشید چرا که میخواهیم مروری بر فصل‌های مختلف در این کشور داشته باشیم.

فصل‌ها در نیوزلند

نیوزلند مانند بسیاری از کشورها، چهارفصل متمایز دارد. البته ازآنجایی‌که نیوزلند در نیمکره جنوبی قرار دارد، فصول در این کشور مخالف با فصول کشورهای نیمکره شمالی است. به دلیل اعتدال آب‌وهوا، در تابستان به‌ندرت گرم می‌شود. در زمستان نیز به جز در جنوبی‌ترین مناطق، به‌ندرت سرد می‌شود.

بارش برف بیشتر در کوه‌های مرتفع و مناطق داخلی رخ می‌دهد. بهار معتدل است و اغلب شاهد باران‌های متناوب و آسمان آفتابی هستیم. پاییز ملایم تا سرد است و میزان بارش افزایش پیدا می‌کند. آب‌وهوای پاییز و بهار هم تا حد زیادی مشابه می‌باشند. مرطوب‌ترین دوره در بیشترین مناطق از ژوئن تا سپتامبر است و خشک‌ترین دوره از دسامبر تا مارس است. در مورد آب‌وهوای هرکدام از فصل‌ها در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

بهار در نیوزلند از ماه سپتامبر شروع شده و تا نوامبر ادامه پیدا می‌کند. دمای متوسط ​​روز در طول بهار بین 19 درجه سانتی‌گراد در شمال تا 16 درجه سانتی‌گراد در جنوب است. اگرچه در این زمان از سال هنوز احتمال بارندگی زیاد است، اما هوا شروع به گرم‌شدن می‌کند. هوای شب‌ها خنک و در روز هوای گرم مطبوعی وجود دارد. همچنین در بهار گوساله‌ها، بره‌ها و گل‌های نرگس در مزارع سرسبز نیوزیلند ظاهر می‌شوند که زیبایی طبیعت نیوزلند را چندبرابر می‌کنند.

در این فصل هنوز هم در مناطق جنوبی کوهستانی برف وجود دارد. آب شدن تدریجی همین برف‌ها باعث بالارفتن آب رودخانه‌ها شده و زمان خوبی برای ورزش‌ها و سرگرمی‌های رودخانه‌ای می‌باشد. پس از سپری کردن بهار زمان فرارسیدن تابستان است که به آن نیز می‌پردازیم.

ماه‌های تابستان در نیوزلند از دسامبر تا فوریه بوده که مشخصه اصلی آن بالارفتن دما است. در تابستان روزها طولانی و آفتابی و شب‌ها معتدل است. دمای هوا در تابستان بین 15.6 درجه سانتی‌گراد تا 23.9 درجه سانتی‌گراد است. ژانویه گرم‌ترین ماه سال در نیوزیلند در تابستان در نیمکره جنوبی است. نیوزیلندی‌ها در این ماه‌ها تعطیلات تابستانی خود را می‌گذرانند و زمان تعطیلات مدرسه است.

به طور متوسط فقط شش روز باران وجود دارد، بنابراین ژانویه زمان خوبی برای استفاده بیشتر از آفتاب است. ساعات طولانی نور روز این فصل را فرصتی عالی برای لذت بردن از عصرهای آفتابی و جشن‌های کریسمس می‌کند. به‌طوری‌که ماه دسامبر اوج زمان اجتماعات خانوادگی است. نوبتی هم باشد نوبت پاییز هست که در موردش بدانیم. پس ادامه مقاله را از دست ندید.

پاییز در نیوزلند از ماه مارچ شروع شده و تا ماه میادامه دارد. در پاییز، با این‌که درجه هوا نسبت به تابستان خنک‌تر است، ولی بازهم هوا عالی است. حتی تا ماه آوریل امکان شنا در بعضی نقاط وجود دارد. میانگین دمای هوا در پاییز بین 18 درجه سانتی‌گراد و 25 درجه سانتی‌گراد است.

یکی از موارد خاص در مورد پاییز در نیوزیلند، رنگ‌ها است. در نیوزلند شما می‌توانید از درختان برگ‌ریز با رنگ‌های درخشان زرد، طلایی و نارنجی در کنار آسمان‌های آبی روشن لذت ببرید. روزها در پاییز معمولاً آفتابی و صبح‌ها و شب‌ها خنک است. هیچ تعطیلات رسمی در ماه مارس وجود ندارد، بنابراین زمان آرام‌تری برای سفر است و احتمالاً هزینه حمل نقل و اقامت در پاییز ارزان‌تر از فصل‌های دیگر است. زمستان نیوزلند متفاوت‌تر از بقیه فصول است که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

زمستان در نیوزلند مانند بسیاری از کشورها، با کاهش دما و افزایش باران و برف همراه است. جولای آغاز فصل زمستان سرد و مرطوب در نیوزیلند است. در این فصل، در بسیاری از مناطق جزیره شمالی افزایش بارش باران اتفاق می‌افتد. در مناطق جزیرة جنوبی نیز شاهد بارش برف هستیم ☃️. البته در هر دو جزیره اصلی، قله کوه‌ها پوشیده از برف می‌شوند. آسمان تا 44 درصد مواقع ابری است. نور خورشید ضعیف بوده و در بیشتر مناطق تنها بین 3 ساعت تا 4 ساعت در روز، نور خورشید نمایان است.

جولای معمولاً سردترین و مرطوب‌ترین ماه سال در نیوزیلند است. دمای متوسط در شمال در محدوده 2.2 درجه سانتی‌گراد تا 15.6 درجه سانتی‌گراد است. درحالی‌که جنوب بین 2.2- درجه سانتی‌گراد و 12.8 درجه سانتی‌گراد است. سردترین مناطق نیوزیلند در زمستان اوتاگو مرکزی و حوضه مکنزی است که در آن دما معمولاً به زیر صفر می‌رسد. در بخش بعدی فعالیت‌های تفریحی که در این فصل‌ها می‌توان در نیوزلند انجام داد را معرفی می‌کنیم.

بهترین فعالیت‌های مخصوص هر فصل در نیوزلند

فعالیت های چهار فصل در نیوزلند

بهار

در این بخش می‌خواهیم بدانیم بهترین فعالیت‌هایی که در هر فصل می‌توانیم در نیوزلند انجام دهیم چه هستند. ابتدا به سراغ فصل بهار می‌رویم. فصل بهار به فصل آبشارها در نیوزلند معروف است. پس بهترین زمان دیدار و لذت بردن از این آبشارها فصل بهار است. به طور خاص منطقه فیورلند در این فصل دارای آبشارهای زیبا و دیدنی است.

بهترین فصل برای دیدار از روستای هابیتون که همان محل فیلم‌برداری فیلم معروف ارباب حلقه‌ها می‌باشد، بهار است. در بهار این روستا پر از گل‌های رنگارنگ و تپه‌های سرسبز است. همچنین در بهار جشنواره‌های غذا مختلف در نیوزلند برگزار می‌شوند. دوچرخه‌سواری در مسیرهای مخصوص این ورزش در دل طبیعت زیبای نیوزلند نیز یکی از فعالیت‌های بهاری می‌تواند باشد.

تابستان

در تابستان نیز فعالیت‌های سرگرم‌کننده زیادی می‌توان در نیوزلند انجام داد. نیوزلند یک کشور جزیره‌ای است، پس در همه نقاط به دریا نزدیک هستید. بسیاری از سواحل زرق‌وبرق‌دار نیوزیلند برای شنا، آفتاب گرفتن، موج‌سواری، قایقرانی و ورزش‌های آبی در تابستان ایده‌آل هستند. بهترین زمان برای یادگیری موج‌سواری تابستان است. مکان‌هایی مانند راگلان، تاراناکی و کوه مونگانویی مراکز اصلی موج‌سواری در نیوزلند هستند.

یخچال طبیعی فرانس جوزف در پارک ملی وستلند تای پوتینی در ساحل غربی نیوزیلند واقع شده است. پیاده‌روی و دیدار از این یخچال طبیعی یکی از بهترین راه‌ها برای فرار از گرمای تابستان و سپری کردن تابستان در مکانی خنک است. دوچرخه‌سواری در مناطق کوهستانی پر از درخت و خنک هم می‌تواند در تابستان لذت‌بخش باشد.

پاییز

بهترین فعالیت پاییزی در نیوزلند، پیاده‌روی در یکی از ده مسیر معروف پیاده‌روی در نیوزلند است. شنا در مناطق گرم نیز در پاییز امکان‌پذیر است. جشنواره‌های غذای پاییزی، مخصوصاً جشنواره میوه کیوی در پاییز برگزار می‌شوند. بهترین زمان ماهیگیری در آب‌شور پاییز است. برای این کار می‌توانید به ساحل رفته و یا یک قایق ماهیگیری محلی اجاره کنید. دیدن دلفین‌ها و نهنگ‌ها در ساحل ولینگتون هم در پاییز برگزار می‌شود.

زمستان

در زمستان نیوزلند خلوت می‌شود، به جز مراکز اسکی که شلوغ هستند. کوه‌های فلات مرکزی، کانتربری و اوتاگو مرکزی پوشیده از برف تازه هستند. در این مراکز اسکی می‌توان اسکی، اسنوبرد، سورتمه‌سواری و دیگر ورزش‌های زمستانی را امتحان کرد. چندین چشمه آبگرم نیز در نیوزلند وجود دارد که در زمستان استفاده از آنها لذت‌بخش است.

زمستان در خلیج هاوک پر از باغ‌های مرکبات و سبزی‌های تازه است. می‌توانید به بازار کشاورزان شهر هاولاک رفته و از محصولات تازه و محلی خریداری کنید. بین ماه‌های ژوئن و ژوئیه جشنواره ماتاریکی در سراسر نیوزیلند برگزار می‌شود. ماتاریکی همیشه زمان مهمی در تقویم مائوری بوده و همان جشن سال آینده است. پس از بررسی هر چهارفصل، حالا به نظر شما بهترین زمان سفر به نیوزلند چه فصلی است؟