استان نوناووت کانادا

 • زندگی و اقامت در استان نوناووت کانادا

استان نوناووت، بزرگ‌ترین قلمرو کانادا، در زبان سرخپوستی معنای «سرزمین ما» می‌دهد. استان نوناووت که اینک یک پنجم سرزمین کانادا را شکل می‌دهد تا سال ۱۹۹۹ بخشی از قلمروهای شمال غرب کانادا به شمار می‌رفت. این استان در مدار شمالگان یا همان مدار قطب شمال قرار دارد و شامل یک سرزمین اصلی و تعدادی جزیره در اقیانوس منجمد شمالی است. نوناووت تقریباً دارای 38500 نفر جمعیت می‌باشد که در ۲۵ منطقه جداگانه دارای جمعیت از ۱۳۰ نفر تا بیش از ۶۵۰۰ نفر زندگی می‌کنند. طبیعی است که بیشترین جمعیت در مرکز این استان شهر ایکالویت Iqualuit ساکن هستند.

افراد بومی سرخپوست حدوداً ۸۵ درصد جمعیت این استان را تشکیل می‌دهند و فرهنگ منطقه تحت تأثیر سنت‌ها و هنجارهای آن‌ها شکل گرفته است. حدود ۵۰ درصد ساکنان نوناووت زیر ۲۵ سال سن دارند. با توجه به واقع شدن منطقه قطب شمال، متوسط دما در نوناووت در ژانویه ۳۰- درجه سانتی گراد و در جولای ۱۰ درجه سانتی گراد است. با توجه به عرض جغرافیایی، پایتخت ایکالویت در ژوئن ۲۴ ساعت روز است و در دسامبر شش ساعت روز است.

استان نوناووت کانادا

تاریخ استان نوناووت

منطقه‌ای که در حال حاضر معروف به استان نوناووت است، به مدت بیش از ۴٬۰۰۰ سال سکونتگاه مردمان اینویت بوده است. با وجود ارتباط با اروپائیان در اوایل دهه ۱٬۵۰۰ و تبدیل شدن به بخشی از قلمروهای شمال غرب کانادا در سال ۱۸۶۷، مردم نوناووت در بیشتر مناطق همچنان پایبند به سبک زندگی سنتی خود هستند. از همین رو امروزه زبان و فرهنگ اینویت در این منطقه همچنان زنده و برقرار است.

آن چنانکه اشاره رفت استان نوناووت در ۱ آوریل ۱۹۹۹ به یک  استان مستقل کانادا تبدیل شد و از همین رو جدیدترین قلمرو کانادا محسوب می‌شود. پیش از آن نوناووت بخشی از قلمروهای شمال غرب کانادا به شمار می‌رفت. با این حال پیش از پیوستن استان نوناووت به کنفدراسیون کانادا بحث‌های متعددی در خصوص این پیوستن صورت گرفته بود. در اوایل دهه ۱۹۷۶، ادعاهای مردمان اینویت در خصوص بخش‌هایی از زمین‌های منطقه منجر به مشاجراتی میان آن‌ها و دولت فدرال در خصوص تقسیم قلمروهای شمال غرب شد.

در سال ۱۹۸۲، در قلمروهای شمال غربی رفراندومی برگزار شد و تصمیم گیری در خصوص زمین‌های مورد بحث را تصویب کرد. پس از دوره طولانی بحث و بررسی در خصوص مرزها، توافقی به دست آمد و این توافق مجدداً در رفراندومی در سال ۱۹۹۲ توسط ۸۵% رأی دهندگان در نوناووت تصویب شد. بر اساس این رفراندوم مقرر شد، با ایجاد زیرساخت‌های اداری و مدیریتی لازم نوناووت در سال ۱۹۹۹ به قلم رویی مستقل تبدیل شود.

دولت استان نوناووت

از آنجا که نوناووت نه یک استان که یک قلمرو به شمار می‌رود، اختیارات دولت این منطقه کمتر از اختیارات استان هاست و دولت فدرال کنترل بیشتری بر امورات منطقه دارد. با این حال نوناووت دارای یک مجلس دموکراتیک انتخاب شده در شهر مرکزی استان، ایکالویت می‌باشد.

سیاست در نوناووت تا حدودی متمایز از هرجای دیگر در کانادا است. مجلس قانون‌گذاری منطقه تحت تأثیر رقابت‌های بین احزاب سیاسی شکل نمی‌گیرد. در عوض نمایندگان به صورت مستقل به عنوان نماینده حوزه جغرافیایی خاص انتخاب می‌شوند. پس از شکل گیری مجلس، نمایندگان گرد هم آمد و نخست وزیر قلمرو را بر می‌گزینند auna. نخست وزیر کنونی نوناووت جو ساویکاتاک Joe Savikataaq است. علاوه بر این، نخست وزیر در کنار خود یک مجلس مشاوره‌ای متشکل از ۱۱ ریش سفید اینویت دارد که برای ترکیب دانش و فرهنگ اینویت با سیاست‌های جاری دولت به او مشاوره می‌دهند.

جمعیت شناسی استان نوناووت

اشاره شد که تقریباً ۳۸٬۵۰۰ نفر در استان نوناووت با مساحتی بالغ بر یک پنجم کل خاک کانادا ساکن هستند. بدین ترتیب استان نوناووت یکی از کم جمعیت‌ترین مناطق جهان به شمار می‌رود. تقریباً ۸۵% جمعیت استان از نژاد اینویت هستند. علاوه بر این منطقه میزبان دیگر ملل بومی اولیه و جوامع دو رگه است. تقریباً حدود ۷۰۰۰ نفر در مرکز استان نوناووت، شهر ایکالویت زندگی می‌کنند. پس از اینویت‌ها، بزرگ‌ترین جامعه ساکنان این سرزمین آرویات‌ها Arviat هستند که حدود ۲۳۰۰ نفر جمعیت دارند.

در استان نوناووت اکثر ساکنان این سرزمین در جوامع زیر ۱۵۰۰ نفر زندگی می‌کنند. بدین ترتیب جوامع قدیمی و سنتی اینویت در قالب گروه‌های کوچک در استان نوناووت به حیات خود ادامه داده‌اند.

فرهنگ استان نوناووت

فرهنگ استان نوناووت تا حد قابل توجهی با فرهنگ جمعیت بومی اینویت متمایز می‌شود. اینویت‌ها مردمان بومی ساکن مناطق قطبی آمریکای شمالی هستند که فرهنگی مشابه دارند. با این حال، زبان‌های متعدد اینویت وجود دارند که رایج‌ترین آن‌ها زبان Inkutituk می‌باشد. در قدیم سبک زندگی اینویت‌ها شامل شکار و ماهیگیری و مقابله با چالش‌های بقاء در آب و هوای شمالی بود. در حالی که مدرن سازی منطقه بسیاری از این سنت‌ها را دستخوش تغییر قرار داده، مردم اینویت برای حفظ فرهنگ خود عزمی جدی دارند.

نوناووت مدرن ترکیبی بین فرهنگ اینویت و فرهنگ مدرن کانادایی است. بدین ترتیب شما در این منطقه علاوه بر مواجهه با مظاهر فرهنگ مدرن که در سایر نقاط کانادا هم قابل مشاهده است، می‌توانید با فرهنگ منحصر به فرد اینویت‌ها هم آشنا شوید. در سال‌های اخیر فرهنگ اینویت بیشتر مورد توجه افکار عمومی جهان قرار گرفته است. از آنجا که گرم شدن زمین، سبک زندگی اینویت‌ها را دستخوش تهدید قرار داده، نگرانی در راستای ضرورت حفظ طبیعت کره زمین توجه جهانیان را به فرهنگ اینویت‌ها بیشتر جلب کرده است.

اقتصاد و اشتغال استان نوناووت

اقتصاد نوناووت تا حد قابل توجهی وابسته به منابع طبیعی منطقه است. بخش اعظم منطقه به کشاورزی مشغول‌اند با روش‌های  سنتی برداشت امرار معاش می‌کند. اقتصاد کشاورزی سالانه حداقل ۴۰ میلیون دلار نصیب این منطقه می‌کند. علاوه بر آن یک منبع مهم و مقرون به صرفه برای تأمین مواد غذایی مغذی برای خانواده‌های منطقه به شمار می‌رود.

در سال‌های اخیر فرصت‌های اقتصادی جدیدی خلق شده که بتوانند نقش مکمل اقتصاد سنتی منطقه را بازی کنند فضاهای اقتصادی جدیدی که بتوانند مشاغل جدیدی در این استان خلق کنند. کشف مواد معدنی، با توجه به ذخایر طلا، الماس و فلزات پایه، صنعت در حال رشد در نوناووت می‌باشد. در سال ۲۰۱۱، طلای تولید شده در معدن Meadowbank در این منطقه دارای ارزش بازار بالغ بر ۴۲۰ میلیون دلار بوده است. علاوه بر این، شیلات، گردشگری و ذخایر نفت و گاز نوناووت کمک‌های قابل توجهی به اقتصاد منطقه نموده است.

یافتن کار در استان نوناووت

برای شروع کار قانونی در نوناووت طی کردن این مراحل ضروری است:

 • مانند استان‌های دیگر، برای کار کردن به صورت قانونی در نوناووت شما باید برای دریافت شماره بیمه تأمین اجتماعی خود (SIN) در وب‌سایتwww.servicecanada.gc.ca/en/sc/sin درخواست دهید.
 • برای ارزشیابی و معادل‌سازی مدارک تحصیلی خود طبق استانداردهای کانادا اقدام کنید. برای این منظور به مرکز ارزشیابی مجوزهای بین المللی کانادا  www.cicic.ca مراجعه کنید.
 • اگر شما یک تاجر هستید، باید صلاحیت شما برای انجام امور تجاری در نوناووت تائید شود. برای صدور گواهینامه تجاری از  شرکت Red Seal که یک سازمان گواهی صدور گواهینامه در سراسر کشور است به وب‌سایت red-seal.ca مراجعه کنید.
 • قبل از راه اندازی کسب و کار خود (در صورت لزوم) به سازمان تنظیم مقررات ایالتی مربوطه خود مراجعه و از شرایط آن مطلع شوید.
 • در صورت نیاز به افزایش مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی در کلاس‌های زبان ثبت نام کنید.

گذارندن این مراحل می‌تواند شانس شما را برای راه اندازی یک کسب و کار قانونی و یا یافتن یک شغل مناسب افزایش دهد.

نکات مهم در مورد مسائل مالی در استان نوناووت

 • به محض ورود یک حساب در یک بانک محلی یا موسسه مالی افتتاح کنید. بانک‌های محبوب در کانادا شامل HSBC، بانک اسکاتیا، بانک سلطنتی کانادا (RBC)، بانک مونترال (BMO)، TD Canada Trust، بانک مرکزی امپریال کانادا (CIBC)، بانک ملی کانادا و بانک Desjardins هستند. با جستجو در اینترنت می‌توانید اطلاعات تماس را برای این بانک‌ها پیدا کنید، یا به یک شعبه محلی بروید و اطلاعات مورد نظرتان را  از آن‌ها بخواهید.
 • برای اطلاعات کلی درباره امور بانکی و مالی در نوناووت و بقیه کانادا، از وب‌سایت انجمن بانکداران کانادا دیدن کنید:  www.cba.ca
 • پول کانادا متشکل از سنت و دلار می‌باشد. ۱ دلار کانادا معادل ۱۰۰ سنت است.
 • سکه‌های ۱ سنت (۰٫۰۱ دلار) به نام “پنی” وجود دارند که در معاملات تجاری دیگر استفاده نمی‌شوند.
 • ۵ سنت (۰٫۰۵ دلار) به نام “نیکل”
 • ۱۰ سنت (۱۰ دلار) به نام “دایم”
 • ۲۵ سنت (۰٫۲۵ دلار)
 • ۱ دلار (۱٫۰۰ دلار) به نام “لونی”
 • یک سکه دو دلار (۲٫۰۰ دلار) به نام “تونی” که معادل دو لونی ارزش دارد.
 • صورت‌حساب یا پول کاغذی در حدود پنج دلار ($ ۵٫۰۰)، ده دلار ($ ۱۰٫۰۰)، بیست دلار ($ ۲۰٫۰۰)، پنجاه دلار ($ ۵۰٫۰۰) و یک صد دلار ($ ۱۰۰٫۰۰) در آلبرتا یافت می‌شود.
 • برای آگاهی از نرخ برابری پول کشورتان با دلار کانادا، با یک نماینده از یک بانک محلی صحبت کنید یا از این وب‌سایت رایج ارز یعنی xe.com بازدید کنید.
 • اگر فرزندان زیر ۱۸ سال دارید، ممکن است واجد شرایط دریافت تسهیلات مالی کانادا باشید. برای دریافت اطلاعات، به وب‌سایت “آژانس درآمد کانادا” یعنی cra-arc.gc.ca مراجعه کنید یا با شماره تلفن رایگان ۱-۸۰۰-۹۵۹-۲۲۲۱ تماس بگیرید.

استاندارد زندگی در استان نوناووت

چالش‌هایی مانند مسافت‌های طولانی، جمعیت کم اما در حال رشد، هزینه بالای مواد اولیه و نیروی کار و آب و هوای سخت حفظ استاندارد بالای زندگی کانادایی در قلمرو نوناووت را پر هزینه می‌سازند. ساکنین این منطقه ناگزیرند از پس  هزینه‌های بالای زندگی در این منطقه که به شکل قابل توجهی بیشتر از سایر مناطق کانادا است مقابله کنند. متوسط درآمد خانوار در منطقه نوناووت بیش از ۶۵٬۵۰۰ دلار است. با این حال، حداقل دستمزد در ساعت ۱۱ دلار می‌باشد که در کانادا بالاترین است.

علاوه بر این، دولت فدرال از برخی ابتکارات برای جبران هزینه بالای کالاها و خدمات در نوناووت استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل بشود که ساکنان می‌توانند از استاندارد زندگی یکسان که برای تمامی کانادایی‌ها موجود است، لذت ببرند.

آموزش و تحصیل در استان نوناووت

در کانادا، تمامی شهروندان و افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند، تا سن زیر 20 سال از آموزش رایگان ارائه شده در سیستم آموزش دولتی تا پایان دوره متوسطه برخوردار هستند. در نوناووت دپارتمان آموزش این قلمرو به ارائه برنامه آموزشی جامعی می‌پردازد که از آموزش کودکان تا پایه 12 اجرا می‌شود. سیستم آموزش این قلمرو به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و زبان سرخپوستی اجرا می‌شود. سیستم آموزشی نوناووت همچنین برنامه‌های متنوعی با هدف توسعه مهارت‌های ساکنان در جهت اشتغال و مشارکت در فضای اقتصادی منطقه اجرا می‌کند.

سال تحصیلی برای تمام سطوح تحصیلی در ماه سپتامبر آغاز می‌شود و در ماه ژوئن برای دانش آموزان ابتدایی و متوسطه و تا آوریل برای دانشجویان دانشگاه و دانشجویان پایان می‌یابد. تعطیلات استاندارد شامل تعطیلات کریسمس و سال نو در ماه دسامبر و ژانویه و تعطیلات بهار در مارس یا آوریل است.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر  در مورد ثبت نام در مدارس قلمرو نوناووت مراجعه به وب‌سایت وزارت آموزش نوناووت می‌تواند مفید باشد: www.gov.nu.ca/education

نوناووت دارای یک کالج می‌باشد. کالج شمالی نوناووت، دارای پردیس‌هایی در چند منطقه این قلمرو از جمله ایمالویت می‌باشد. در این کالج برنامه‌های علمی و حرفه‌ای متنوعی به زبان‌های سرخپوستی و انگلیسی ارائه می‌شود.

گرفتن گواهینامه رانندگی در استان نوناووت کانادا

اگر در حال برنامه ریزی برای اجاره، قرض گرفتن یا خرید یک ماشین هستید، باید یک گواهینامه رانندگی رسمی استان نوناووت را داشته باشید.

برای کسب اطلاعات در مورد چگونگی به دست آوردن گواهینامه رانندگی منطقه نوناووت، می‌توانید به صفحه زیر مراجعه کنید: www.gov.nu.ca/edt/faq/where-can-i-get-drivers-licence

خدمات پزشکی و درمانی در استان نوناووت

با اینکه طبق قانون کانادا همه استان‌ها و مناطق باید برای کلیه شهروندان و ساکنین قانونی خود در کانادا خدمات درمانی و بهداشتی فراگیر از طریق استفاده از بودجه عمومی ارائه دهند، اما این خدمات عمومی از یک استان تا استانی دیگر متفاوت هستند. اکثر خدمات بهداشتی پایه در کانادا با هزینه غیرمستقیم به بیمار ارائه می‌شوند. برخی عمل‌های جراحی غیرضروری و جراحی‌های دندانپزشکی شامل این طرح بیمه سلامت نمی‌باشند.

قلمرو نوناووت از سیستم بهداشتی جامعی برخوردار است، که تلاش می‌کند پاسخگوی چالش‌های منحصر به فرد این منطقه همچون تراکم جمعیت پائین و آب و هوای سخت آن باشد.

اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید، ضروری است به محض رسیدن به نوناووت، در سیستم بهداشت این منطقه ثبت نام کنید. برای کسب اطلاعات در مورد سیستم بهداشت نوناووت، وب‌سایت زیر می‌تواند سودمند باشد: www.gov.nu.ca/health

مهاجرت به استان نوناووت

با وجود آنکه در این استان تنها حدود ۳۸٬۵۰۰ نفر ساکن هستند، اما نوناووت استان چندان مهاجر پذیری نیست. با این حال رونق صنعت معدن در نوناووت باعث جذب تعداد قابل توجهی کارگران ماهر به این منطقه شده که می‌توانند در رشد اقتصاد نوناووت نقشی جدی داشته باشند. بسیاری از کارفرمایان در نوناووت برای جبران هزینه بالاتر زندگی در منطقه، اقدام به پرداخت مبلغ مازاد بر دستمزد به نیروهای ماهر می‌کنند.

آب و هوا در استان نوناووت

تابستان ها در نوناووت به علت موقعیت جغرافیائی می تواند خفیف باشد، اما زمستانش بسیار سرد است، و درجه حرارت می تواند حتی به زیر ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد نیز برسد.

بهتر است شمع و کبریت، پتوهای گرم، چراغ قوه، جعبه‌های کمک‌های اولیه و بیل‌های برف‌روب کوچک در اتومبیل‌ و خانه‌تان برای شرایط اضطراری نگه دارید. در اکثر نقاط کانادا، ماشین شما باید دارای لاستیک‌های مخصوص زمستانی باشد تا به صورت قانونی و با خیال راحت در زمستان رانندگی کنید. بنابراین به طور مداوم اخبار آب و هوا را از این وب‌سایت http://www.weather.gc.ca پیگیری کنید.

شهر بزرگ استان نوناووت

ایکالویت

شهر ایکالویت که قبلاً با نام خلیج فروبیشر Frobisher شناخته شده بود، مرکز قلمرو نوناووت و همچنین بزرگ‌ترین شهر آن است. با توجه به آنکه جمعیت این منطقه زیر ۷٬۰۰۰ نفر است، این شهر دارای پایین‌ترین جمعیت در میان مراکز استان‌ها و قلمروهای کانادا است. نکته جالب اینکه ایکالویت به دنبال رفراندوم برگزار شده میان ساکنین این منطقه توسط آن‌ها به عنوان پایتخت نوناووت برگزیده شد که یک ویژگی منحصر به فرد برای این شهر در میان سایر مراکز استان‌های کانادا به شمار می‌رود.

نخستین شهرک مسکونی درایکالویت در سال ۱۹۴۲ و در قالب ساخت یک پایگاه هوایی و عملیات دفاعی ساخته شد. در حالی که اینویت‌ها این شهر را ایکالویت به معنای «ماهی بسیار» می‌نامیدند، مقامات کانادایی با توجه به حجم آب منطقه آن را خلیج فروبیشر می‌نامیدند. با این حال عنوان ایکالویت به طور رسمی در سال ۱۹۸۷ تثبیت شد.

به عنوان شهر مرکزی قلمرو نوناووت، دولت کارفرمای اصلی منطقه ایکالویت است. علاوه بر این رشد معدن و عملیات نفت و گاز در نوناووت باعث افزایش حضور کمپانی‌های فعال در این عرصه‌ها در منطقه ایکالویت شده است. شهر با سرعت بسیاری در حال رشد می‌باشد.

اطلاعات عمومی درباره استان نوناووت

وب‌سایت رسمی استانی: www.gov.nu.ca

وب‌سایت رسمی ایکالویت: www.city.iqaluit.nu.ca

برای نقشه‌ها و سایر اطلاعات جغرافیایی، با یک دفتر گردشگری محلی تماس بگیرید: www.nunavuttourism.com

خدمات فوریتی در استان نوناووت

در شرایط اضطراری با شماره گیری ۹۱۱، شما به اپراتور متصل می شوید و او به شما کمک می کند تا خدمات اضطراری متناسب با نیازتان ه محل شما ارسال شود. در موارد غیر اضطراری، اگر فقط به پلیس نیاز دارید، می توانید با شماره زیر تماس بگیرید:

RCMP Division V, Nunavut: (867) 975-0123

چه چیزهایی را می‌توانید با خود به کانادا بیاورید؟

در مورد قلمرو نوناووت هم مانند دیگر مناطق کانادا مقررات سخت‌گیرانه‌ای مربوط به وارد کردن غذا، الکل، محصولات نیکوتین دار، گیاهان، حیوانات، اتومبیل‌ها و سایر محصولات وجود دارد. برای جلوگیری از مشکلات، از قبل مطمئن شوید که چه چیزی از لوازمتان جزو موارد مجاز یا ممنوعه کانادا هستند، و همچنین رویکردهای قانونی که باید برای وارد کردن موارد خاصی به کشور انجام دهید، را بررسی کنید.

 • برای آگاهی از مقررات مربوط به حیوانات و مواد غذایی، با مراکز زیر تماس بگیرید:
 • آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا، بخش بهداشت حیوانات و کشاورزی کانادا، به آدرس Camelot Drive59، نیپین، انتاریو K1A 0Y9، (613) 252-2342 (خروج: 4629)، وب‌سایت (http://www.inspection.gc.ca/english/toce.shtml )
 • برای آگاهی از شرایط خرید یا اجاره خودرو، با نهاد زیر تماس بگیرید:
 • بخش حمل و نقل کانادا، ساختمان شهرداری(به فرانسه است این کلمه)، برج C، خیابان 330 Sparks Street، اوتاوا، انتاریو K1A 0N5، (613) 990-2309 ، وب‌سایت (http://www.tc.gc.ca/roadsafety/importation/menu.html )

جمع بندی:سرزمینی وسیع اما مقهور طبیعت

برای آنکه بهتر بتوانیم شرایط نوناووت را درک کنیم، کافی است به این نکته توجه کنیم که مساحت نوناووت تقریباً ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع بیشتر از مساحت کشورمان ایران است، حال آنکه جمعیت آن به ۴۰ هزار نفر نمی‌رسد. تراکم اندک جمعیت و عدم اقبال مهاجران برای اقامت در این بخش از خاک کانادا به واسطه شرایط سخت اقلیمی و طبیعی آن است. شرایطی که هم هزینه‌های زندگی را کاهش داده و هم مانع از رونق گرفتن جدی اقتصاد منطقه شده است.

با این حال سرمایه گذاری‌های اخیر در زمینه صنایع معدنی و نفت و گاز این استان باعث شده امیدها به رونق گرفتن حضور مهاجران در استان افزایش یابد. حضور مهاجرانی که مسیر توسعه آینده این منطقه را ریل گذاری خواهند کرد. اگر سؤالی در زمینه زندگی یا تحصیل در نوناووت دارید، با  مشاورین مجموعه اسمارت اپلای تماس بگیرید.

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه با اسمارت اپلای

۶۰ ثانیه زمان بزار

کار با اسمارت اپلای ساده ست. ۱- ظرف ۶۰ ثانیه اطلاعات مورد نیاز رو از شما می گیریم. ۲- تمامی دانشگاه ها و کالج هایی که می تونید در اونها درس بخونید رو برای شما پیدا می کنیم. ۳- تیم حرفه ای ما در اسمارت اپلای به صورت رایگان برای شما پذیرش خواهند گرفت.

اسمارت اپلای