قلمروهاي شمال غرب کانادا

 • زندگی و اقامت در قلمروهاي شمال غرب

قلمروهاي شمال غرب به عنوان دومین قلمرو بزرگ کانادا، منطقه بزرگی در شمال کانادا و در شرق قلمرو یوکان را پوشش می‌دهند. به عنوان یک قلمرو و نه یک استان، دولت فدرال کنترل زيادي بر امورات قلمرو دارد. قلمروهاي شمال غرب دارای جمعیتی بیش از ۴۳٬۰۰۰ نفر است که تقریباً نیمی از آن‌ها بومی می‌باشند. بزرگ‌ترین مرکز شهری و مرکز این منطقه شهر یلونایف Yellowknife با تقریباً ۲۰٬۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد.

قلمروهاي شمال غرب نزدیک قطب شمال واقع شده است. برای سه ماه در تابستان، نور خورشید تقریباً مداوم است. در زمستان، با این حال، تاریکی حاکم است و روشنایی روز در به اندازه يك فصل به ندرت مشاهده می‌شود. آب و هوا در این منطقه می‌تواند چالش برانگیز باشد. در حالی که در جنوب، تابستان‌ها با روزهای بلند معتدل هستند، زمستان‌ها با روزهای کوتاه  بسیار سرد می‌باشند. در شمال سرما بسیار شدید است.

قلمروهای شمال غرب

تاریخ قلمروهاي شمال غرب

مرزهای اولیه قلمروهاي شمال غرب بخش مهمی از کانادای امروزی را پوشش می‌دهد. قبل از سال ۱۸۷۰، قلمرو تحت کنترل شرکت خلیج Hudson بود. در طول زمان بسیاری از استان‌ها و قلمروهای امروزی از این قلمرو جدا شدند. این روند با استان مانیتوبا در سال ۱۸۷۰ آغاز شد و با خلق قلمرو نوناووت در سال ۱۹۹۹ ادامه یافت. با این وجود، این منطقه همچنان به عنوان یک قلمرو وسیع باقی مانده و در بخش بزرگی از شمال کانادا و در جوار مدار قطب شمال توسعه یافته است.

تغییرات در مرزها در طول سال‌ها منجر به تغییرات چندباره در  مساحت قلمروهاي شمال غرب شده است. این تغییرات باعث شده در چندین نوبت بخشی از جمعیت استان به استانی دیگر پیوسته‌اند و یا در استانی جداگانه استقرار یافته‌اند. بدین ترتیب ویژگی هویتی قلمروهاي شمال غرب بسیار نزدیک به هویت بومی و شمالی این استان شده است بود. این خاستگاه هویتی متمایز به تعریف فرهنگ امروزی مدرن منحصر به فرد این منطقه کمک کرده است.

جمعیت شناسی

آن چنانکه اشاره رفت جمعیت قلمروهاي شمال غرب به صورت قابل توجهی در طول سال‌ها با توجه به تغییرات در مرزهای قلمرو در حال تغییر و نوسان بوده است. این قلمرو وسیع اما در حال حاضر تنها ۴۴٬۵۰۰ نفر جمعیت دارد. در حالی که کمتر از نیمی از این افراد در شهر مرکزی این استان، شهر یلونایف زندگی می‌کنند، باقی جمعیت در شهرک‌های کوچک‌تر پراکنده شده‌اند.

تقریباً نیمی از ساکنان قلمروهاي شمال غرب بومی هستند. ۹% دیگر جمعیت قلمرو دو رگه هستند؛ مردمانی با میراث بومی و فرانسوی. ترکیب این جوامع ویژگی بومی قوی را به قلمرو می‌دهد. با این حال، در شهر یلونایف فضای جمعیتی شهر مشابه سایر نقاط کانادا چند فرهنگی است.

دولت قلمروهاي شمال غرب

به عنوان قلمرو، دولت قلمروهاي شمال غرب نسبت به دولت های استانی، دارای قدرت و اختیار کمتری در کنفدراسیون کانادا است. نمایندگان پارلمانی قلمروهای شمال غرب هم در مجلس فدرال کانادا و همچنین در مجلس قانونگذاری منطقه عضویت دارند.

۱۹ نماینده در مجلس ملی قلمروهاي شمال غرب حضور دارند. قلمروهاي شمال غرب توسط نخست وزیر روبرت باب مک لود از اکتبر ۲۰۱۱ تا به امروز رهبری می‌شود.

فرهنگ قلمروهاي شمال غرب

فرهنگ قلمروهای شمال غرب عمدتاً با عادات بومی منطقه شناسایی می‌شود. نوادگان اینوت ها به عنوان ساکنین اولیه منطقه، به حفظ زبان‌ها و مناسک فرهنگی منطقه اهتمام دارند. قلمروهای شمال غرب دارای هشت زبان رسمی است. به واقع شش زبان بومی علاوه بر انگلیسی و فرانسه در این قلمرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. این عناصر فرهنگی قدیمی در قلمروهای شمال غرب با فرهنگ کانادایی مدرن برای شکل دادن به ترکیب منحصر به فرد در هم آمیخته می‌شوند.

علیرغم فرهنگ بسیار قدیمی و سنتی این منطقه، شهر یلونایف یک شهر مدرن در حال رشد می‌باشد. با اولین گشت و گذار در خیابان‌های شهر در می‌یابید که بسیاری از فضاهای تفریحی و سرگرمی و دیگر عناصر فرهنگی موجود در شهر مشابه آن چیزی هستند که در دیگر شهرهای کانادا هم یافت می‌شوند. با این حال موقعیت شمالی و بکر بودن نسبی به شهر یلونایف یک احساس قوی و ویژگی متمایز می‌دهد.

اقتصاد و اشتغال در قلمروهاي شمال غرب

اقتصاد قلمروهاي شمال غرب عمدتاً بر منابع طبیعی تکیه دارد. معدن بزرگ‌ترین صنعت تحت کنترل بخش خصوصی منطقه است. معادن مهم منطقه عبارت‌اند از طلا، اورانیوم و به تازگی الماس. کشف و توسعه نفت و گاز در دره رودخانه مکنزی و دور از ساحل در دریای باوفورت نیز مهم می‌باشد. قلمروهاي شمال غرب اخیراً به یک نقطه کانونی برای صنعت در حال رشد الماس تبدیل شده است. توسعه صنعت الماس منجر به توسعه ارتباطات این منطقه با تعدادی دیگر از مناطق جهان هم شده است.

هرچند یلونایف شهری کوچک است، رشد سریع این شهر همراه با توسعه اقتصاد مبتنی بر بخش خدمات بوده و فرصت‌های شغلی بسیاری برای ساکنین فراهم کرده است. اگر این رونق اقتصادی که اخیراً شکل گرفته، به دقت مدیریت شود، شهر در آینده شاهد هجوم سرمایه گذاران و مهاجران به این شهر خواهد بود. نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهند شهر یلونایف پس از ونکوور و تورنتو دارای سومین اقتصاد دارای رشد سریع در کانادا می‌باشد.

بخش بزرگی از جمعیت قلمرو مشغول فعالیت‌های اقتصادی سنتی هستند. به واقع مردم بومی با فعالیت‌هایی از قبیل ماهیگیری، شکار و تله گذاری گذران عمر می‌کنند. برداشت خز از جمله فعالیت‌های اقتصادی بسیار مهم این منطقه است که منجر به درآمد زایی برای بسیاری از خانواده‌های بومی می‌شود.

توسعه، در حالی که برای رونق اقتصادی بسیار مهم است، اما ضروری است که به دقت جریان آن در منطقه مدیریت شود. به واقع این نگرانی وجود دارد که جریان توسعه به تهدیدی برای اکوسیستم شکننده قطب و سبک‌های زندگی قدیمی مردم شمال تبدیل نشود. نرخ بیکاری قلمروهاي شمال غرب قدری بالاتر از نرخ متوسط کانادا و تقریباً حدود 7.5 درصد است.

یافتن شغل در قلمروهاي شمال غرب

برای شروع کار کردن به صورت قانونی در سرزمین‌های شمال غربی به محض استقرار، این مراحل را دنبال کنید:

 • برای دریافت شماره بیمه اجتماعی خود (SIN) درخواست دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر ، به سایتservicecanada.gc.ca/en/sc/sin/ مراجعه کنید.
 • مطمئن شوید مدارکتان نزد مرکز مجوزهای بین‌المللی کانادا ارزیابی شده باشد.
 • اگر در بخش تجارت مشغول به کار هستید، اطمینان حاصل کنید که گواهینامه‌های قانونی مورد نیاز در قلمروهای شمال غرب برای کسب و کارتان صادر شده باشد. با تماس با شرکت Red Seal، که یک سازمان صدور گواهینامه تجاری در سراسر کشور است، این کار را شروع کنید. برای دیدن جزئیات کامل، به وب‌سایت red-seal.ca مراجعه کنید
 • در صورت لزوم، نزد سازمان تنظیم کننده منطقه‌ای مربوطه برای حرفه تان ثبت نام کنید.
 • در صورت نیاز به افزایش مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی در کلاس‌های زبان ثبت نام کنید.

پس از این پشت سر گذاردن این مراحل شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آماده کار در این منطقه هستید.

نکات مهم در مورد مسائل مالی در قلمروهای شمال غرب

 • به محض ورود یک حساب در یک بانک محلی یا موسسه مالی کشوری افتتاح کنید. بانک‌های محبوب در کانادا عبارت‌اند از HSBC، بانک اسکاتیا، بانک سلطنتی کانادا (RBC)، بانک مونترال (BMO، TD Canada Trust) و بانک بازرگانی امپریال کانادا (CIBC) هستند. با جستجو در اینترنت می‌توانید اطلاعات تماس را برای این بانک‌ها پیدا کنید، یا به یک شعبه محلی بروید و اطلاعات مورد نظرتان را  از آن‌ها بخواهید.
 • پول کانادا متشکل از سنت و دلار می‌باشد. ۱ دلار کانادا معادل ۱۰۰ سنت است.
 • سکه‌های ۱ سنت (۰٫۰۱ دلار) به نام “پنی” وجود دارند که در معاملات تجاری دیگر استفاده نمی‌شوند.
 • ۵ سنت (۰٫۰۵ دلار) به نام “نیکل”
 • ۱۰ سنت (۱۰ دلار) به نام “دایم”
 • ۲۵ سنت (۰٫۲۵ دلار)
 • ۱ دلار (۱ دلار) به نام “لونی”
 • یک سکه دو دلار (۲ دلار) به نام “تونی” که معادل دو لونی ارزش دارد.
 • صورت‌حساب یا پول کاغذی در حدود پنج دلار ($ ۵)، ده دلار ($ ۱۰)، بیست دلار ($ ۲۰)، پنجاه دلار ($ ۵۰) و یک صد دلار ($ ۱۰۰) در آلبرتا یافت می‌شود.
 • برای آگاهی از نرخ برابری ریال و سایر ارزهای شناخته شده با دلار کانادا، با یک نماینده از یک بانک محلی صحبت کنید یا از این وب‌سایت رایج ارز یعنی xe.com بازدید کنید.
 • اگر فرزندان زیر 18 سال دارید، ممکن است واجد شرایط دریافت تسهیلات مالی کانادا باشید. برای دریافت اطلاعات، به وب‌سایت “آژانس درآمد کانادا” یعنی cra-arc.gc.ca مراجعه کنید یا با شماره تلفن رایگان ۱-۸۰۰-۹۵۹-۲۲۲۱ تماس بگیرید.

استاندارد زندگی قلمروهاي شمال غرب

واقعیت‌های جغرافیایی و اقلیمی زندگی در این قلمرو  هزینه زندگی را نسبتاً بالا می‌سازد. با توجه به هزینه‌های حمل و نقل بالاتر، بسیاری از آیتم‌های روزانه هزینه‌ای بیش از اکثر شهرهای کانادا دارند. با این حال، برای جبران این هزینه‌های بالاتر اغلب دستمزدها و پرداخت‌ها قدری بیشتر از سایر مناطق کاناداست.

متوسط درآمد خانواده در قلمروهاي شمال غرب بیش از ۱۰۵٬۰۰۰ دلار در سال است. حداقل دستمزد در این استان ۱۰٫۵ دلار در ساعت است. به منظور جذب کارگران ماهر، کارفرمایان اغلب پاداش‌هایی قابل توجه برای جذب افراد جهت مهاجرت به قلمروهاي شمال غرب پرداخت می‌کنند.

تهیه مسکن در قلمروهای شمال غرب

بهای مسکن در این منطقه اغلب بسیار گران‌تر از متوسط کانادا است. بخشی از این موضوع به هزینه‌های مرتبط با سازه‌های ساختمان بازمی‌گردد چرا که این سازه‌ها باید قادر باشند آب و هوای سرد را تحمل کنند. متوسط قیمت خانه در منطقه از ۲۷۵٬۰۰۰ دلار تا ۳۱۰٬۰۰۰ دلار متغیر است. این قیمت‌ها، قلمروهاي شمال غرب را به گران‌ترین بازارهای مسکن در کانادا تبدیل کرده است. با این حال، هزینه مسکن در خارج از شهر یلونایف می‌تواند تا ۵۰ درصد کاهش یابد.

تحصیل و آموزش در قلمروهاي شمال غرب

در کانادا، تمامی شهروندان و ساکنان زیر ۲۰ سال از آموزش رایگان تا پایان دبیرستان برخوردار هستند. با وجود جمعیت اندک، قلمروهاي شمال غرب دارای سیستم آموزشی دولتی جامع می‌باشد که کودک را از برنامه‌های اولیه دوران کودکی تا سطح ۱۲ پوشش می‌دهد.

سیستم مدارس دولتی کانادا به طور کلی به سه سطح تقسیم می‌شود: ابتدایی، متوسطه و پس از آن، کالج یا دانشگاه. برخی از ایالت‌ها یا مدارس خصوصی ممکن است سطوح تحصیلی‌شان را به شکلی متفاوت سازمان‌دهی کنند، هرچند استانداردهای آموزشی توسط دولت استانی تنظیم می‌شوند.

سال تحصیلی برای تمام سطوح تحصیلی در ماه سپتامبر آغاز می‌شود و در ماه ژوئن برای دانش آموزان ابتدایی و متوسطه و تا آوریل برای دانشجویان دانشگاه و دانشجویان پایان می‌یابد. تعطیلات استاندارد شامل تعطیلات کریسمس و سال نو در ماه دسامبر و ژانویه و تعطیلات بهار در مارس یا آوریل است.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد ثبت نام، با اعضای مدرسه محلی در محله خود تماس بگیرید. اطلاعات مربوط به اداره آموزش، فرهنگ و اشتغال قلمروهای شمال غرب را می‌توانید در این سایت مشاهده کنید: www.ece.gov.nt.ca

سیستم آموزش اصلی همچنین توسط برنامه‌های کارآموزی و دیگر برنامه‌های آموزشی برای آماده‌سازی افراد جوان جویای کار تقویت می‌شود. سیستم آموزشی این منطقه اساساً برای رفع نیازهای جوامع بومی و همچنین عموم مردم کانادا طراحی شده است.

این قلمرو دارای یکی از مؤسسات آموزشی مهم پس از دوران متوسطه، یعنی کالج آئورا Aurora است. این کالج از پردیس‌هایی در شهرهای یلونایف، فور اسمیث Fort Smith و اینویک Inuvik برخوردار می‌باشد. برنامه‌های تحصیلی این کالج به خصوص با توجه به نیازهای این منطقه شمالی طراحی شده‌اند و نیازهای نیروهای کار و کارفرمایان این منطقه شمالی را مرتفع می‌کنند.

دریافت گواهی نامه رانندگی در قلمروهاي شمال غرب

اگر قصد اجاره، قرض گرفتن یا خرید یک ماشین در این منطقه را داشته باشید، باید یک گواهینامه رانندگی رسمی مربوط به قلمروهاي شمال غرب را داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی کسب گواهینامه، به سایت زیر مراجعه کند: http://www.dot.gov.nt.ca/DMV/Licences-GICs

خدمات پزشکی و درمانی در قلمروهاي شمال غرب

بر اساس قوانین کانادا، تمامی استان‌ها و قلمروها ملزم به ارائه خدمات درمانی به تمامی شهروندان و ساکنان قانونی کانادا هستند. به عبارت دیگر، اکثر خدمات درمانی پایه در کانادا بدون تحمیل هزینه مستقیم به بیمار ارائه می‌شوند. برخی جراحی‌های خاص از قبیل جراحی زیبایی و برخی خدمات مربوط به مراقب از دندان در کل تحت پوشش این بیمه نیستند.

طبق دستورالعمل قانون بهداشت کانادا، قلمروهاي شمال غرب تضمین می‌کند که تمامی ساکنان این منطقه به خدمات بیمارستانی و پزشکی ضروری بر اساس نیاز دسترسی خواهند یافت. قلمروهاي شمال غرب همچنین به ارائه طیفی از خدمات پزشکی فراتر از مقررات تعریف شده در اساسی قانون می‌پردازد.

شما باید به محض ورود به این منطقه در طرح خدمات بهداشتی درمانی قلمروهاي شمال غرب ثبت نام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، لطفاً از وب‌سایت خدمات بهداشت و درمان و خدمات اجتماعی قلمروهاي شمال غرب در وب‌سایت www.hlthss.gov.nt.ca دیدن کنید.

مهاجرت به قلمروهاي شمال غرب

با وجود جمعیت اندک، این منطقه از مقصدهای اصلی مهاجران به کانادا نمی‌باشد. با این وجود، قلمروهاي شمال غرب مانند بقیه بخش‌های کانادا برای رشد و توسعه خود به حضور مهاجران در منطقه وابسته است.

مهاجرت به این منطقه، امروزه عمدتاً به شهر مرکز این قلمرو یعنی شهر یلونایف صورت می‌گیرد. با توجه به رونق اقتصادی شهر به لطف منابع طبیعی، افراد برای سود بردن از فرصت‌های اقتصادی به این شهر مهاجرت می‌کنند. آن چنانکه پیش‌تر اشاره رفت قلمروهاي شمال غرب منطقه‌ای است با معادن رو به توسعه الماس، که در کنار صنعت نفت و گاز از فرصت‌های مناسبی برای مهاجرت نیروی کار ماهر برخوردار می‌باشد.

آب و هوا در قلمروهاي شمال غرب

تابستان‌ها در قلمروهاي شمال غرب می‌تواند ملایم باشد، اما زمستان می‌تواند بسیار سرد باشد و حتی سردی هوا ممکن است به زیر ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز برسد. داشتن لباس زمستانه گرم، از جمله ژاکت، کاپشن زمستانی، چکمه، کلاه، روسری و یا دستکش برای اقامت در این استان ضروری است. اگر به پوشش گرم در زمستان اهمیت ندهید، خطر ابتلا به بیماری یا یخ زدن انگشت‌هایتان وجود خواهد داشت.

بهتر است شمع و کبریت، پتوهای گرم، چراغ قوه، جعبه‌های کمک‌های اولیه و بیل‌های برف‌روب کوچک در اتومبیل‌ و خانه‌تان برای شرایط اضطراری نگه دارید. در اکثر نقاط کانادا، ماشین شما باید دارای لاستیک‌های مخصوص زمستانی باشد تا به صورت قانونی و با خیال راحت در زمستان رانندگی کنید؛ بنابراین به طور مداوم اخبار آب و هوا را از این وب‌سایت www.weather.gc.ca پیگیری کنید.

شهرهای مهم قلمروهاي شمال غرب

یلونایف

پایتخت اقتصادی و سیاسی قلمروهاي شمال غرب، تقریباً ۲۰٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد. با رشد صنعت الماس، تازه واردان زیادی به شهر آمده‌اند و بر پویایی و هیجان شهر افزوده‌اند. با رونق اخیر در صنعت الماس، بیکاری در شهر کاهش یافته است. به عنوان شهر مرکزی قلمرو، بخش دولتی و صنعت الماس دو کارفرمای مهم این منطقه هستند. شهر یلونایف، شهری است که به مانند دیگر کلان شهرهای کانادایی از جامعه‌ای چند فرهنگی برخوردار است. با این حال حضور پر رنگ عناصر فرهنگ بومی در این منطقه کاملاً به چشم می‌آید.

چه چیزهایي را می‌توانید با خود به کانادا بیاورید؟

در مورد قلمروهاي شمال غرب هم مانند دیگر استان‌های کانادا مقررات سخت‌گیرانه‌ای مربوط به وارد کردن غذا، الکل، محصولات نیکوتین‌دار، گیاهان، حیوانات، اتومبیل‌ها و سایر محصولات وجود دارد. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، از قبل مطمئن شوید که چه چیزی از لوازمتان جزو موارد مجاز یا ممنوعه کانادا هستند. همچنین رویه‌های قانونی که در مورد وارد کردن برخی محصولات به کشور وجود دارد را حتماً مطالعه کنید.

 • برای آگاهی از مقررات مربوط به ورود حیوانات و مواد غذایی به کانادا، با مراکز زیر تماس بگیرید:
 • آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا، بخش بهداشت حیوانات و کشاورزی کانادا، به آدرس Camelot Drive59، نیپین، اونتاریو K1A 0Y9، (613) 252-2342 (خروج: 4629)، وب‌سایت (http://www.inspection.gc.ca/english/toce.shtml )
 • برای آگاهی از شرایط خرید یا اجاره خودرو، با نهاد زیر تماس بگیرید:
 • بخش حمل و نقل کانادا، ساختمان شهرداری(به فرانسه است این کلمه)، برج C، خیابان 330 Sparks Street، اوتاوا، انتاریو K1A 0N5، (613) 990-2309 ، وب‌سایت (http://www.tc.gc.ca/roadsafety/importation/menu.html )

برخي لينك هاي مورد نياز براي كسب اطلاعات جهت زندگي در قلمروهاي شمال غرب:

وب‌سایت رسمی قلمروهاي شمال غرب: www.gov.nt.ca

وب‌سایت رسمی شهر یلونوف: www.yellowknife.ca

برای دیدن نقشه قلمروهاي شمال غرب به این تارنما  مراجعه کنید: www.spectacularnwt.com

خدمات اضطراری در قلمروهاي شمال غرب

در شرایط اضطراری با شماره گیری ۹۱۱، شما با اپراتور متصل می‌شوید و او به شما کمک می‌کند و خدمات اضطراری متناسب با نیازتان را به محل شما ارسال خواهد کرد. در موارد غیر اضطراری، اگر فقط به پلیس نیاز دارید، می‌توانید شماره‌های تماس را برای شهرهای بزرگ در زیر پیدا کنید

در موارد غیر اضطراری، اگر فقط به پلیس نیاز دارید، می‌توانید شماره‌های تماس را برای شهرهای بزرگ در زیر پیدا کنید.

Yellowknife RCMP: (۸۶۷) ۶۶۹-۵۱۰۰

جمع بندی: منطقه اي وسيع اما كم جمعيت

قلمروهاي شمال غرب منطقه‌ای است وسيع، برخوردار از يك زمينه فرهنگي بومي و اصيل كه به واسطه شرايط متفاوت اقليمي ساكنان اندكي دارد. با اين حال روند رو به رشد تجارت الماس در اين منطقه در كنار سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه نفت و گاز باعث شده زمینه‌های جديدي براي حضور مهاجران در اين منطقه ايجاد شود. هر چند هنوز هم اين منطقه در ليست گزینه‌های اصلي مهاجران براي زندگي در كانادا وجود ندارد.

اگر سؤال ديگری در زمینه زندگي در این منطقه و سایر مناطق کانادا دارید، با مشاوران ما در مجموعه اسمارت اپلای میان بگذارید.

جستجوی رشته تحصیلی در کانادا با شرایط شما + پذیرش رایگان

در تمامی مقاطع حتی بدون نمره زبان

با ابزار قدرتمند اسمارت سرچ، شرایط اولیه خود را اعلام کنید، ابزار قدرتمند اسمارت سرچ حتما برای شما رشته‌ای پیدا خواهد کرد. حتی اگر نمره زبان ندارید هم جستجوی خودتون را انجام بدید. بسیاری از دانشگاه های کانادا حتمی بدون نمره زبان امکان دریافت پذیرش دارند.

اسمارت اپلای