شهر های کانادا

اسمارت اپلای در این صفحه با معرفی شهرهای کانادا در کنار شماست. در کشوری بزرگ و متنوع مانند کانادا، لیست‌کردن شهرها کار راحتی نیست. کانادا با ده استان و سه قلمرو که بیش از ۹.۹۸۵.۰۰۰ کیلومتر مربع گسترده شده‌ است، شهرهای زیادی دارد.

هرکدام از آن‌ها دارای جاذبه‌های منحصربه‌فرد، مناظر زیبا و مردم مهربان هستند. به عبارت دیگر، به جرأت می‌توان گفت که شهرهای کشور کانادا بی‌نظیر هستند.

در ادامه، با ما همراه باشید تا با لیست بهترین شهرهای این کشور برای تحصیل و زندگی و پرجمیت‌ترین شهرهای آن بیش‌تر آشنا شوید.

لیست شهرهای کانادا

این بخش از مقاله را براساس استان و قلمرو، به معرفی شهرهای کانادا اختصاص داده‌ایم. گفتیم که کانادا از ده استان (انتاریو کبک، نوااسکوشیا، نیوبرانزویک، مانیتوبا، آلبرتا، ساسکاچوان، نیوفاندلند و لابرادور و برییتش کلمبیا) و سه قلمرو (قلمرو شمال غرب، قلمرو یوکان و قلمرو نوناووت) تشکیل شده است.

اگر بخواهیم به معرفی تمام شهرهای این استان‌ها و قلمروها بپردازیم، ممکن است مطالعۀ آن‌ها از حوصلۀ شما خارج شده و کسل‌کننده باشد. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم این اطلاعات را به معرفی چند شهر مهم در هر استان و قلمرو بسنده کنیم.

شهرهای مهم در استان‌ها و قلمروهای کانادا
شهرهای استان انتاریو شهرهای استان آلبرتا شهرهای استان بریتیش کلمبیا شهرهای استان ساسکاچوان شهرهای استان کبک شهرهای استان مانیتوبا شهرهای استان نوااسکوشیا شهرهای استان نیوبرانزویک شهرهای استان نیوفاندلندو لابرادور شهرهای قلمرو شمال غرب شهرهای قلمرو یوکان شهرهای قلمرو نوناووت
تورنتو

(Torronto)

کلگری

(Calgary)

ونکوور

(Vancouver)

ساسکاتون

(Saskatoon)

کبک وینیپگ

(Winnipeg)

هالیفکس

(Halifax)

مونکتون

(Moncton)

لابرادور یلونایف

(Yellowknife)

واتسون لیک

Watson) (Lake

کمبریج بی

Cambridge) (Bay

اتاوا

(Ottawa)

ادمونتون

(Edmonton)

ویکتوریا

(Victoria)

رجینا (Regina) مونترال براندون

(Brandon)

دارتموث

(Dartmouth)

فردریکتون

(Fredericton)

استفنویل فورت اسمیت

(Fort Smith)

وایت هورس

(Whitehorse)

رنکین اینلت

Rankin) (Inlet

همیلتون

(Hamilton)

رد دیر

(Red Deer)

برنابی

(Burnaby)

پرنس آلبرت

Prince) (Albert

لاوال تامپسون

(Thompson)

سیدنی

(Sydney)

دالهاوزی

(Dalhousie)

گرند بنک اینوویک

(Inuvik)

داوسون

(Dawson)

بیکرر لیک

Baker) (Lake

برامپتون

(Brampton)

لتبریج

(Lethbridge)

ریچموند

(Richmond)

نورث بتلفورد

North) (Battleford

شربروک استنبخ

(Steinbach)

ترورو

(Truro)

ساکویل

(Sackville)

ماریزتون هی ریور

(Hay River)

مِیو

(Mayo)

کورال هاربر

Coral) (Harbour

لندن

(London)

سنت آلبرت

(Saint Albert)

آبتسفورد

(Abbotsford)

ملفورت

(Melfort)

سنت ژروم

(Saint_jerome)

دافین

(Dauphin)

نیو گلسگو

New) (Glasgow

سنت جان

(Saint John)

کرنر بروک نورمن ولز

Norman) (Wells

هاینز جانکشن

Haines) (Junction

هال بیچ

(Hall Beach)

کیچنر

(Kitchener)

شروود پارک

Sherwood) (Park

کلونا

(Kelowna)

استیوان

(Estevan)

گِرنبی

(Granby)

آلتونا

(Altona)

نیوواترفورد

New) (Waterford

باترست

(Bathurst)

پارادایز آکلاویک

(Aklavik)

ویل کوو

Whale) (Cove

ویندزور

(Windsor)

فورت مک

موری

Fort) (McMurray

کملوپس

(Kamloops)

مل ویل

(Melville)

لی وایز

(Levis)

ویردین

(Virden)

گرین وود

(Greenwood)

ادموندستون

(Edmundston)

فورت لایرد

(Fort Liard)

کلاید ریور

Clyde) (River

شهر های معروف کانادا

کانادا کشوری باشکوه در آمریکای شمالی، به چیزهای زیادی معروف است؛ مناظر زیبا، هاکی روی یخ و البته شربت افرای خوشمزه. این کشور به‌دلیل معماری در بسیاری از شهرهایش و نفوذ فرانسه شناخته شده است.

معروف‌ترین شهرهای کانادا که به‌عنوان یکی از بهترین مکان‌ها برای زندگی شناخته می‌شوند، بسیار تحت‌تأثیر معماری فرانسوی قرار دارند.

هر شهر شخصیت منحصربه‌فرد خود را دارد. بسیاری از شهرهای معروف کانادا ازجمله تورنتو، ونکوور، اتاوا، کیک و کلگری برای هرنوع بازدیدکننده‌ای چیزی برای کاوش دارند.

تورنتو

تورنتو پایتخت استان کانادا، پرجمعیت‌ترین شهر و در فهرست معروف‌ترین شهرهای کانادا است. تورنتو مرکز بین‌المللی تجارت، امور مالی، هنر و فرهنگ کانادا است.

این شهر به‌عنوان یکی از چندفرهنگی‌ترین و جهانی‌ترین شهرهای جهان شناخته می‌شود. یکی از نشانه‌های معروف تورنتو برج CN است که گردشگران به‌طور مرتب از آن بازدید می‌کنند.

 تورنتو میزبان حرفه‌ای‌ترین تیم‌های ورزشی در کل کشور است و دارای امتیازات مختلف ورزشی مانند Blue Jays ،Toronto Maple Leafs و Raptors است. کانادا که به سبک احیای رمانسک طراحی شده است، خانۀ موزۀ زیبای سلطنتی انتاریو نیز هست. علاوه بر تمام تزئینات شهری، به کیلومترها ساحل دریاچۀ انتاریو دسترسی دارد و سه رودخانه‌ای که شهر را قطع می‌کنند، از طریق مسیرها و پارک‌ها استراحت می‌کنند.

ونکوور

ونکوور یک شهر بزرگ در غرب کانادا است که در منطقۀ بریتیش کلمبیا واقع شده است. به‌دلیل داشتن سیستم حمل‌ونقل عمومی استثنائی، بازدیدکنندگان می‌توانند از فرودگاه بین‌المللی ونکوور در بیست دقیقه به مرکز شهر سفر کنند.

اگرچه ونکوور به‌طور مداوم به‌عنوان یکی از برترین شهرهای جهان برای زندگی و کیفیت زندگی نامیده می‌شود اما این شهر گران‌ترین شهر برای زندگی در کانادا است.

مونترال

مونترال در استان کبک کانادا واقع شده است. این تپۀ سه قله در قلب شهر مونترال که به افتخار کوه رویال نامگذاری شده است، رسماً شهری فرانسوی‌زبان است.

شهر مونترال پنجاه مکان تاریخی ملی کانادا را در خود جای داده است. شهر قدیمی‌ای که یک محلۀ مرکزی نزدیک به آب است، بزرگ‌ترین جاذبۀ مونترال است؛ زیرا بسیاری از معماری قرن هفدهمی و سنگفرش خود را حفظ کرده است که نفوذ فرانسوی شهر را به نمایش می‌گذارد.

مجلۀ مونوکل از مونترال به‌عنوان «پایتخت فرهنگی کانادا» یاد کرده است. این شهر مرکز تولیدات تلویزیونی فرانسوی‌زبان، رادیو، تئاتر، فیلم و… است.

کبک

یکی دیگر از شهرهای فرانسوی‌زبان، مشرف به رودخانۀ سنت لارنس، شهر کبک است. بیش‌تر بازدیدکنندگان به‌سمت مرکز شهر به نام Vieux-Quebec جذب می‌شوند که دارای خیابان‌های سنگ‌فرش، بوتیک‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها است. شهر کبک به‌خاطر Fairmont Le Chateau Frontenac شهرت دارد، قلعه‌ای تاریخی که همچنان به‌عنوان یک تأسیسات نظامی به کار خود ادامه می‌دهد. کبک مقصدی بی‌نظیر برای علاقه‌مندان به معماری و زیبایی است.

کلگری

کلگری شهری در استان آلبرتای کانادا است. این شهر میزبان جشنواره‌ای است که رویدادهای رودئو، کنسرت‌ها، فعالیت‌های ویژه و نمایشگاه‌های فراوان را در طول یک هفته برگزار می‌کند. کلگری اولین شهر در کاناداست که میزبان بازی‌های المپیک زمستانی است.

تعدادی از جاذبه‌های گردشگری این شهر که باید از آن دیدن کنید عبارتند از: دهکدۀ تاریخی هریتیج پارک، یک رستوران گردان در برج کلگری و همچنین پارک جزیرۀ پرنس در کنار رودخانۀ بو. کلگری در طول زمستان بسیار سرد است.

اتاوا

اتاوا واقع در بخش شرقی جنوب انتاریو، پایتخت کانادا است.

این شهر همچنین میزبان بهترین موزه‌ها و گالری‌های کشور است. چند موزۀ محبوب اتاوا عبارتند از:

موزۀ جنگ کانادا، موزۀ تاریخ کانادا، موزۀ هوانوردی و فضایی کانادا و موزۀ طبیعت کانادا. اتاوا همچنین جشنواره‌های حماسی بسیاری برگزار می‌کند. Canada Day ،Winterlude، جشنوارۀ لاله‌های کانادا و Bluesfest ازجملۀ آن‌ها هستند. اتاوا یکی از معروف‌ترین شهرهای کانادا است که نمی‌توانید آن را در لیست سفر خود از دست دهید.

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه +پذیرش رایگان

۶۰ ثانیه به جای ۶۰ روز

کار با اسمارت اپلای ساده‌ست،‌ اول ۶۰ ثانیه اطلاعات اولیه‌ات رو وارد می‌کنی، بعد دکمه سرچ رو میزنی، ما تمام دانشگاه‌هایی که به شرایط شما منطبق هست رو لیست می‌کنیم. اگر دوست داشتی همون جا اقدام می‌کنی و امور مربوط به اخذ پذیرشت شروع میشه.

پرجمعیت ترین شهر های کانادا

از زمان جنگ جهانی دوم، کانادایی‌ها به‌طور فزاینده‌ای شهری شده‌اند و عمدتاً در شهرها زندگی می‌کنند. برای مقرون‌به‌صرفه‌نگه‌داشتن مسکن، دولت‌های محلی باید مرزهای رو‌به‌رشد را با تراکم شهری متعادل کنند. در این بخش، ده شهر بزرگ و پرجمعیت کانادا را معرفی خواهیم کرد.

آمار مربوط به جمعیت‌ها از سرشماری ۲۰۲۱ کانادا هستند.

تورنتو، ۲.۷۹۴.۳۵۶

تورنتو بزرگ‌ترین شهر کانادا از نظر جمعیت و بزرگترین شهر در استان انتاریو است. از آخرین سرشماری، در سال ۲۰۱۶، تعداد افراد ساکن در تورنتو ۲.۳درصد رشد داشته است.

مونترال، ۱.۷۶۲.۹۴۹

مونترال دومین شهر بزرگ کانادا و بزرگ‌ترین شهر استان کبک است. از زمان آخرین سرشماری، در سال ۲۰۱۶، تعداد افراد ساکن در مونترال ۲.۹درصد افزایش یافته است.

کلگری، ۱.۳۰۶.۷۸۴ 

کلگری سومین شهر بزرگ کانادا و بزرگ‌ترین شهر در استان آلبرتا است. جمعیت کلگری بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱، ۵.۵درصد افزایش یافته است.

اتاوا، ۱.۰۱۷.۴۴۹

اتاوا ممکن است پایتخت کانادا باشد اما تنها چهارمین شهر بزرگ در کشور و دومین شهر بزرگ در انتاریو از نظر جمعیت است. اتاوا یکی از شهرهای با رشد سریع در کانادا است که بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱، رشد ۸.۹درصدی داشته است.

ادمونتون، ۱.۰۱۰.۸۹۹

ادمونتون دومین شهر بزرگ آلبرتا و پنجمین شهر بزرگ در کانادا است که تقریباً به‌سرعت اتاوا رشد می‌کند. رشد جمعیت بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱، ۸.۳درصد بود.

وینیپگ، ۷۴۹.۶۰۷

وینیپگ ششمین شهر بزرگ کانادا است که این موقعیت را از میسیساگا گرفته است. پایتخت مانیتوبا از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱، رشد ۶.۳درصدی داشته است.

میسیساگا، ۷۱۷.۹۶۱

میسیساگا با وجود اینکه بخشی از تورنتو بزرگ است، هفتمین شهر بزرگ کانادا نیز محسوب می‌شود. جمعیت میسیساگا از آخرین سرشماری در سال ۲۰۲۱ اندکی (۰.۵) کاهش یافته است و از رتبهٔ پنجم به رتبهٔ ششم در فهرست بزرگ‌ترین شهرهای کانادا کاهش یافته است.

ونکوور، ۶۶۲.۲۴۸

ونکوور، بزرگ‌ترین شهر در بریتیش کلمبیا و هشتمین شهر بزرگ کانادا است. جمعیت ونکوور که به‌عنوان یکی از دوست‌داشتنی‌ترین شهرهای کانادا شناخته می‌شود، به‌طور پیوسته در حال افزایش است (۴.۹درصد از سال ۲۰۲۱).

برامپتون، ۶۵۶.۴۸۰

مانند میسیساگا، برامپتون بخشی از تورنتو بزرگ است. این شهر نهمین شهر بزرگ کانادا و چهارمین شهر بزرگ در انتاریو است.

برامپتون همچنین سریع‌ترین شهر در بین ده شهر برتر است (۱۰.۶درصد از سال ۲۰۱۶ تاکنون).

همیلتون، ۵۶۹.۳۵۳ 

همیلتون دهمین شهر بزرگ و پرجمعیت شهر کانادا است. این شهر لقب پنجمین شهر بزرگ انتاریو را نیز به خود اختصاص داده است.

همیلتون اخیراً با نرخ ثابتی رشد کرده است (جمعیت آن بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱، ۶درصد افزایش یافته است).

بهترین شهرهای کانادا برای زندگی

اگر به فکر مهاجرت برای شروعی تازه هستید، ممکن است از خود بپرسید: بهترین مکا‌ها برای زندگی در کانادا کدام‌ها هستند؟

درواقعیت، «بهترین» یک اصطلاح کاملاً ذهنی است. شهرهای کانادا هر سال براساس شاخصه‌های مختلفی ارزیابی و رتبه‌بندی می‌شوند. این رتبه‌بندی‌ها براساس فاکتورهای مختلف ازجمله اقتصادی (متوسط ​​قیمت خانه/ اجاره، هزینهٔ تخمینی زندگی و…) یا تجربیات کلی (در‌دسترس‌بودن امکانات فرهنگی) هستند.

در جدولی که پیش رو دارید، لیستی از ده شهر برتر کانادا برای زندگی آورده شده است. این فهرست براساس سطح درآمد، هزینه‌های مسکن، هزینهٔ تخمینی زندگی، نرخ بیکاری و نرخ جرم و جنایت تهیه شده است.

رتبه شهر متوسط درآمد متوسط قیمت مسکن متوسط قیمت اجارۀ یک واحد آپارتمان تک خوابه تخمین هزینۀ زندگی در ماه (بدون احتساب مسکن) متوسط حقوق نرخ بیکاری نرخ جرم و جنایت
1 کبک $64000 $362,490 $895 $1,072 $13.50 4.1 _ 8.6درصد 3,075
2 همیلتون $80.200 $940,545 $1,425 $1,088 $15.00 4.9 _ 11.3درصد 3,953
3 اتاوا $78.500 $420,332 $1,544 $1,198 $15.00 4.2 – 9.2درصد 3,898
4 شارلتون $53.736 $228,000 $705 $1,269 $13.00 6.3درصد
5 رجینا $76.400 $335,656 $900 $1,116 $11.81 6.6 – 10.5درصد 9,521
6 ادمونتون $87.500 $385,570 $926 $1,192 $15.00 7.8 – 15درصد 8,779
7 مونکتون $74.240 $290,949 $900 $1,206 $11.75 5.3 – 8.2درصد 8,220
8 مونترال $62.700 $500,250 $1,379 $1,109 $13.50 5.5 – 13درصد 3,275
9 سنت جان $68.000 $273,313 $810 $1,238 $11.75 7.0 – 9.8درصد 4,215
10 وینیپگ $66.900 $364,817 $1,021 $1,135 $11.95 4.9 – 11.1درصد 7,863
  1. کلگری، ونکوور و تورنتو در فهرست ده شهر برتر جهان برای زندگی هستند.
  2. بیش‌تر دانشجویان ایرانی برای ادامهٔ تحصیل در کانادا شهرهای تورنتو، مونترال و یا ونکوور را انتخاب می‌کنند.
  3. هزینه‌های زندگی در شهرهایی مانند تورنتو و ونکوور نسبت به شهرهایی همچون مونترال برای دانشجویان به‌مراتب بیش‌تر است.
  4. تورنتو، مونترال، کلگری، اتاوا و ادمونتون از پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا هستند.
  5. در رده‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی جهان در سال ۲۰۲۲ از نگاه QS، تورنتو در ردهٔ اول و مونترال و ونکوور به‌ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند.
  6. تورنتو به‌واسطهٔ جاذبه‌های گوناگونی که دارد برای دانشجویان ایرانی جذاب است.
  7. شرایط اقلیمی، هزینه‌های زندگی و میزبانی دانشگاه‌های برتر از معیارهای انتخاب بهترین شهرها برای تحصیل در کانادا است.

بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

کانادا مدارک معتبر بین‌المللی را از دانشگاه‌ها و کالج‌های معروف ارائه می‌دهد. اگر شما یک دانشجوی بین‌المللی هستید که قصد زندگی و کار در کانادا را دارید، می‌توانید از بین گزینه‌های شهری فراوانی که ممکن است برای شما ایده‌آل باشد، انتخاب کنید.

سیستم آموزشی کانادا برای برابری، انحراف و فراگیری در مورد دانشجویان خارجی تلاش می‌کند. با برنامه‌ها و دوره‌هایی که هدفشان توانمندسازی دانش‌آموزان از هر طبقه‌ای است، کانادا همچنان به‌عنوان یکی از مقاصد پیشرو برای دانشجویان بین‌المللی رتبه‌بندی می‌شود.

کانادا دارای برخی از بهترین شهرها برای دانشجویان بین‌المللی است. اجازه دهید نگاهی به ده دانشگاه برتر کانادا با شهرهای واقع در آن‌ها بیندازیم.

در جدول زیر برخی از دانشگاه‌های کانادا با رتبه‌بندی بالا بر‌اساس داده‌های نشان‌داده‌شده در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS در سال 2022 آورده شده است:

رتبه دانشگاه شهر رنگینگ 2022 QS
1 دانشگاه تورنتو تورنتو 26
2 دانشگاه مک گیل مونترال 27
3 دانشگاه بریتیش کلمبیا  ونکوور 46
4 دانشگاه مونترال مونترال 111
5 دانشگاه آلبرتا ادمونتون 126
6 دانشگاه مک مستر همیلتون 140
7 دانشگاه واترلو انتاریو 149
8 دانشگاه وسترن انتاریو 170
9 دانشگاه اتاوا اتاوا 230
10 دانشگاه کلگری کلگری 235

کلام آخر

در این صفحه از اسمارت اپلای به معرفی شهرهای کانادا پرداختیم. قابل‌درک است که قبل از انتخاب شهری برای زندگی و تحصیل در کانادا، فاکتورهای بی‌شماری وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

ما از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهیم که همیشه در مورد استان یا شهری که برای تحصیل انتخاب می‌کنند و همچنین دانشگاه و کالج مذکور تحقیقات کاملی انجام دهند.

عواملی مانند هزینهٔ زندگی، ایمنی و امنیت، سطح جرم و جنایت و فرهنگ، جنبه‌های اساسی‌ای هستند که باید قبل از اینکه بتوانیم شهری را به‌عنوان یکی از بهترین مکان‌ها در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی بدانیم، در نظر بگیریم.

اگر دانشجویی هستید که قصد تحصیل در خارج از کشور و نیاز به راهنمایی در رابطه با گزینه‌های مهاجرتی مناسب با نیازها و شرایط خود را دارید، با مشاوران اسمارت اپلای در تماس باشید تا شما را در کل فرآیند راهنمایی کنند.

چنانچه در انتخاب شهر و دانشگاه مقصد هنوز مردد هستید، کافی است یکبار هم که شده سرج هوشمند 60 ثانیه ای ما را امتحان کنید. کافی است به چند سؤال پاسخ دهید و نتیجه را مشاهده نمایید.

سؤالات رایج

تورنتو، مونترال و ونکوور.

تورنتو.

کبک؛ به‌لحاظ هزینهٔ زندگی، میزان امنیت و نرخ بیکاری.