مدارس کانادا

ادامهٔ تحصیل در کانادا تنها منحصر به دانشجویان و دانشگاه‌ها نیست. این روزها بسیاری از والدین تصمیم می‌گیرند فرزندانشان را برای تحصیلات متوسطه و حتی پیش‌از‌آن راهی کانادا کنند. تجربهٔ تحصیل در بهترین مدارس کانادا می‌تواند برای آیندهٔ تحصیلی و شغلی دانش‌آموزان ذخیره‌ای ارزشمند باشد. اگر می‌خواهید در این مورد بیش‌تر بدانید، توصیه می‌کنیم مقالهٔ تحصیل در دبیرستان‌های کانادا را مطالعه کنید.

در این مطلب شما با تعدادی از بهترین مدارس کانادا آشنا می‌شوید؛ مدارسی که هم از اعتبار بیش‌تری برخوردارند و هم می‌توانند انتخاب بهتری برای دانش‌آموزان بین‌المللی باشند. در پایان هم لیست کامل‌تری از بهترین مدارس کانادا را در اختیار شما می‌گذاریم تا بتوانید با مراجعه به صفحهٔ آن‌ها اطلاعات دقیق‌تری در مورد آن‌ها کسب کنید.

توجه کنید که انتخاب مدرسه در کانادا نیاز به دقت و حساسیت زیادی دارد. اینکه بتوانید یک مدرسهٔ مناسب انتخاب کنید که مخصوص دانش‌آموزان بین‌المللی باشد و حمایت‌های لازم از دانش‌آموز انجام شود، از حساسیت زیادی برخوردار است. اسمارت اپلای دارای نمایندگی تعداد قابل‌توجهی از مدارس درجه‌یک کانادایی است و می‌تواند بهترین انتخاب‌ها را برای ادامهٔ تحصیل فرزندتان در اختیار‌ شما قرار دهد.

ویدئوهای‌ پربازدید:

پذیرش دانش آموزان در کالج های کانادا

بهترین مدارس کانادا

اگر به‌دنبال بهترین مدارس در بهترین مکان‌های کانادا برای آموزش فرزندان خود هستید، حتماً این قسمت از مقاله را از دست ندهید.

در ادامه، لیستی را فراهم کرده‌ایم که در آن فهرست برخی از بهترین مدارس کانادا تهیه شده است.

این مدارس بر‌اساس رتبه‌بندی مدارس Fraser Report انتخاب شده‌اند.

سنت آلبرت، آلبرتا (St. Albert, Alta)

رتبه‌بندی بر‌اساس بهترین مکان: ۴

پنج مدرسهٔ برتر در مقطع ابتدایی + رتبه‌بندی در سال‌های آخر

JJ Nearing= 8.9

Muriel Martin= 8.6

Sir Alexander Mackenzie= 8.5

Neil M. Ross= 8.5

Ronald Harvey= 8.5

چهار مدرسهٔ برتر در مقطع دبیرستان + رتبه‌بندی در سال‌های آخر

Ste Marguerite d’Youville= 10

St. Albert= 7.3

Paul Kane= 7.1

Bellerose= 5

برلینگتون، انتاریو (Burlington, Ont)

رتبه‌بندی براساس بهترین مکان برای زندگی: ۳

پنج مدرسهٔ برتر در مقطع ابتدایی + رتبه‌بندی در سال‌های آخر

Our Lady of Fatima= 8.4

St. Raphaels= 8.3

Canadian Matyrs= 8.2

St. Anne= 8.2

Charles R. Beaudoin= 8.1

پنج مدرسهٔ برتر در مقطع دبیرستان + رتبه‌بندی در سال‌های آخر:

Lester B. Pearson= 8.4

Corpus Christi= 8.1

Aldershot= 8

Nelson= 7.9

Notre Dame= 7.8

شهریه برای دانش‌آموزان روزانه ۲۷.۷۵۰ دلار است. دانش‌آموزان در این مدرسه می‌توانند مشغول ورزش‌هایی مانند ژیمناستیک، اسکی، بدمینتون، بیس‌بال، بسکتبال، هاکی، فوتبال، گلف، کوهنوردی و… شوند.

کلگری، آلبرتا (Calgary, Alta)

رتبه‌بندی براساس بهترین مکان: ۱۹

پنج مدرسهٔ برتر در مقطع ابتدایی + رتبه‌بندی در سال‌های آخر

Rundle College= 10

Webber= 10

West Island College= 9.9

St. Winston Churchill= 9.4

Springbank= 9.2

پنج مدرسهٔ برتر در مقطع دبیرستان + رتبه‌بندی در سال‌های آخر

Rundle College= 10

Webber= 10

West Island College= 9.9

St. Winston Churchill= 9.4

Springbank= 9.2

کلوپ انیمیشن، کلوپ معماری، کلوپ نجوم، کلوپ کتاب، کلوپ بیزینس، باشگاه آشپزی، باشگاه مناظره، کلوپ فیلم، باشگاه زبان فرانسوی، باشگاه بازی و فعالیت‌های فوق برنامه در زمینه‌های بافندگی، دریانوردی، پزشکی، طبیعت گردی و علوم اعصاب، ازجمله امکانات این مدرسه به شمار می‌روند.

اوک ویل، انتاریو (Oakville, Ont)

رتبه‌بندی براساس بهترین مکان برای زندگی: ۶

پنج مدرسهٔ برتر در مقطع ابتدایی + رتبه‌بندی در سال‌های آخر

E J James= 9.7

Munns= 9.1

St. Matthew’s= 8.8

James W. Hill= 8.7

St. Andrew= 8.4

پنج مدرسهٔ برتر در مقطع دبیرستان + رتبه‌بندی در سال‌های آخر

Abbey Park= 9.1

Oakville Trafalgar= 8.9

Iroquois Ridge= 8.6

White Oaks= 8.2

Thomas A Blakelock= 7.9

اتاوا، انتاریو (Ottawa, Ont)

رتبه‌بندی بر‌اساس بهترین مکان: ۲

پنج مدرسهٔ برتر در مقطع ابتدایی + رتبه‌بندی در سال‌های آخر

Ahlul Bayt Islamic= 8.9

Abraar= 8.6

Hopewell Avenue= 8.5

St. George= 8.5

Sainte-Kateri= 8.5

پنج مدرسهٔ برتر در مقطع دبیرستان + رتبه‌بندی در سال‌های آخر

Minto= 10

Lisgar= 8.6

De La Salle= 8.6

Nepean= 7.9

Glebe= 7.7

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا + پذیرش رایگان

سرچ گوگل جواب نمیده! ابزار قدرتمند اسمارت سرچ را امتحان کنید.

همه آنچه برای انتخاب رشته با توجه به شرایط شما نیاز است را در اسمارت سرچ آماده کرده‌ایم. فقط ۶۰ ثانیه زمان بگذارید، اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید، یک سورپرایز بزرگ خواهید داشت. تمامی رشته های منطبق با شرایط شما را برای تحصیل در کانادا و استرالیا پیدا می کنیم.

مدارک لازم برای پذیرش مدرسه در کانادا

برای پذیرش‌گرفتن از مدارس کانادایی باید یک‌سری مدارک را آماده کنید. سپس بر‌اساس منطقهٔ جغرافیایی مدنظرتان و همچنین سطح مدرسه‌ای که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، یک مدرسهٔ مناسب انتخاب کنید. برخی از مدارس کانادایی تمرکز بیش‌تری بر دانشجویان بین‌المللی دارند و توصیهٔ ما این است که از بین این مدارس دست به انتخاب بزنید. تحصیل فرزندان شما در این مدارس به‌مراتب با راحتی و آرامش بیش‌تری همراه خواهد بود.

اما مدارک لازم برای دریافت پذیرش از مدارس کانادایی عبارتند از:

 • تکمیل فرم‌های پذیرش؛
 • اسکن رنگی از پاسپورت دارای اعتبار؛
 • ترجمهٔ سه سال اخیر کارنامهٔ تحصیلی متقاضی با فرمت pdf؛
 • آدرس و شمارهٔ تماس و کد پستی متقاضی؛
 • یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵ (با فرمت pdf یا jpeg)؛
 • پرداخت هزینهٔ پذیرش مدرسه.
 1. به‌طورکلی، مدارس کانادا به سه دستهٔ دولتی، خصوصی و شبانه‌روزی تقسیم می‌شوند.
 2. دانش‌آموزان بین‌المللی برای تحصیل در دبیرستان‌های دولتی باید شهریه پرداخت کنند.
 3. تحصیل در مدارس برای دارندگان اقامت موقت کانادا و شهروندان کانادا رایگان است.
 4. شهریهٔ مدارس دولتی کانادا بسته به کیفیت خدمات و آموزش، متغیر و در حدود ۱۵.۰۰۰ دلار در سال است.
 5. شهریهٔ مدارس خصوصی روزانۀ کانادا از ۸.۰۰۰ دلار و هزینهٔ مدارس خصوصی شبانه‌روزی کانادا از ۲۵.۰۰۰ دلار در سال شروع می‌شود.
 6.  همراهان دانش‌آموز (مثل پدر یا مادر) می‌توانند از طریق ویزای توریستی راهی کانادا شوند و حداقل شش ماه در این کشور اقامت داشته باشند.
 7.  مدارس کانادا دارای برنامه‌هایی بر پایهٔ آموزش سکولار و یا غیرمذهبی و یا بر‌اساس آموزه‌های دینی و مذهبی هستند.

لباس فرم مدارس کانادا

به نظر شما داشتن لباس فرم مدرسه ایدهٔ خوبی است؟ آیا دانش‌آموزان از پوشیدن لباس فرم سود می‌برند؟

یونی‌فرم مدارس کانادا یکی از موضوعات موردبحث در حوزهٔ آموزش و پرورش کانادا است. لباس فرم مدارس کانادا ظاهراً به دانش‌آموزان احساس یگانگی و همتا‌بودن با همتایان خود می‌دهد اما اشکالاتی نیز دارد.

این طرح هزینه‌ای اضافی روی دست اولیای فرزندان می‌گذارد.

لباس فرم مدرسه در اکثر مدارس کانادا موردنیاز نیست مگر در شرایط استثنایی مانند فعالیت‌های اجرایی مدرسه یا سفرهای علمی بین‌المللی.

تنها چند مدرسهٔ خصوصی کوچک با تعداد انحصاری دانش‌آموز در کانادا وجود دارند که لباس فرم اختصاص می‌دهند. درحال‌حاضر، حدود ۷۳درصد از مدارس خصوصی با حدود ۵۰۰ تا ۹۹۹ دانش‌آموز، آن‌ها را ملزم به پوشیدن لباس فرم می‌کنند.

با این حال، دبیرستان‌های کاتولیک در انتاریو (کلاس ۱۲_۹) نیاز به لباس فرم دارند. علاوه بر این، از سال ۲۰۱۱، هیئت مدرسهٔ منطقهٔ کاتولیک تورنتو یک کد لباس مناسب آبی و سفید_سرمه‌ای را در تمام مدارس ابتدایی جداگانه که قبلاً یونی‌فرم نداشتند، اجرا کرده است.

زمان شروع مدارس کانادا

شروع مدارس کانادا از ماه سپتامبر و خاتمۀ آن در جون (ژوئن) است.

دانش‌آموزان کانادا در اواخر ماه اگوست، خودشان را آمادهٔ رفتن به مدرسه کرده و تا اواخر ژوئن را در آن سال تحصیلی سپری می‌کنند. سال تحصیلی در کانادا به دوره یا سه‌ماهه‌ها (ترم/ نیمسال) تقسیم می‌شوند.

سن شروع تحصیل در مدارس کشور کانادا بسته به استان متفاوت است و معمولاً از پنج، شش و یا هفت‌سالگی اجباری است.

بهترین مدارس تورنتو کانادا

برخی از مردم خانه‌هایی را می‌خرند که در نزدیکی محل کارشان قرار دارد. برخی دیگر نیز خانه‌های خود -و محله‌هایی که در آن واقع شده‌اند– را براساس رتبه‌بندی منطقهٔ مدرسه انتخاب می‌کنند. بسیاری از والدین به‌طور خاص محله‌هایی را انتخاب می‌کنند که به فرزندانشان اجازه می‌دهد تا در کد پستی مدارس خاص قرار بگیرند تا از آموزش خوب اطمینان حاصل کنند.

کدام محله‌ها از نظر مناطق مدرسه در تورنتو از معتبرترین محله‌ها در نظر گرفته می‌شوند؟ این موارد، مناطق برخی از مدارس برتر شهر هستند…

میلیکن (مارخام) (Milliken (Markham))

Milliken که در انتهای شمال شرقی تورنتو در مارکهام واقع شده است، محله‌ای روبه‌رشد است که دارای جامعهٔ آسیایی پرجنب‌وجوشی است.

طبق گفتهٔ مؤسسهٔ فریزر، این منطقه چند مدرسهٔ عالی ازجمله مدرسهٔ عمومی پورت رویال و مدرسهٔ عمومی میلیکن را در خود جای داده است که به‌ترتیب امتیاز ۸.۱ و ۸.۳ از ۱۰ را دارند.

دان میلز (Don Mills)

طبق جدیدترین رتبه‌بندی مدارس مؤسسۀ فریزر، مدرسۀ نورث ماونت در محلۀ دان میلز تورنتو در بین پنج مدرسۀ برتر قرار گرفته است. درواقع، این مدرسه نمرۀ کامل ۱۰ از ۱۰ را دریافت و آن را به مدرسه‌ای بسیار پرطرفدار تبدیل کرده است. درنتیجه، Don Mills گزینه‌ای عالی برای والدین محسوب می‌شود.

عمارت باترست (Bathurst Manor)

محله‌ای آرام در انتهای شمالی تورنتو است. Bathurst Manor دارای مدارس بسیار معتبری ازجمله ویلیام لیون مکنزی -یکی از دبیرستان‌های دولتی با بالاترین رتبه در شهر- است. این مدرسه امتیاز ۸.۸ از ۱۰ را از مؤسسۀ فریزر دریافت کرده است.

لارنس پارک (Lawrence Park)

پارک لارنس نه‌تنها به‌دلیل مدارسش بسیار موردتوجه است بلکه به‌دلیل شهرتش به‌عنوان یکی از امن‌ترین مدارس شهر نیز موردتوجه قرار گرفته است.

شاید شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین مدرسه در این منطقه، کالج هاورگال باشد. آن یک مدرسۀ شبانه‌روزی دخترانه است که به‌دلیل ارائۀ تحصیلات عالی برای دختران شناخته شده است. مدارس عالی دیگری هم در سراسر پارک لارنس ازجمله دانشکدۀ لارنس پارک، مدرسۀ فرانسوی تورنتو و آکادمی شهر که خصوصی هستند، وجود دارد.

دهکدۀ هیلکرست (Hillcrest Village)

این جامعۀ تورنتو دارای برخی از بهترین مدارس در نزدیکی تورنتو ازجمله Hillmount ،Seneca Hill و Arbor Glen است که هر کدام از آن‌ها توسط مؤسسۀ Fraser رتبۀ بالایی را کسب کرده‌اند.

کلام آخر

در این مطلب، با تعدادی از بهترین مدارس کانادا و توصیه‌ها و نکات بسیار مهمی در دریافت پذیرش مدارس در کانادا آشنا شدید؛ ازجمله اینکه سعی کنید از بهترین مدارس کانادا که بین‌المللی هستند پذیرش دریافت کنید. علت این است که اکثر دانشجویان این مدارس دانشجویان بین‌المللی هستند و در این محیط چندفرهنگی، فراگیری زبان انگلیسی و ادغام در محیط بسیار ساده‌تر اتفاق می‌افتد. در جریان انتخاب مدرسه، نکات ریز و حائزاهمیت دیگری هم وجود دارد که باید مدنظر قرار دهید.

اسمارت اپلای با برخورداری از نمایندگی مدارس متعدد کانادایی می‌تواند به شما در انتخاب بهترین مدرسۀ محل تحصیل کمک کند. می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید و یا با مشاوران ما تماس بگیرید تا از اطلاعات لازم در این خصوص بهره‌مند شوید.

سؤالات متداول

تحصیل رایگان فقط ویژۀ شهروندان و فرزندان دارندگان اقامت دائم کانادا است.

فرق مدارس کانادا با ایران در نحوۀ مدیریت سیستم آموزشی است. سیستم آموزشی کانادا در هریک از استان‌ها متفاوت اما در ایران یکسان و یکپارچه است.

از هفتۀ اول سپتامبر شروع و تا آخر جون ادامه دارند.