استان آلبرتا کانادا

 • زندگی و اقامت در استان آلبرتا کانادا

آلبرتا از استان‌های غربی کشور کانادا است که به استان انرژی کانادا مشهور است. مرکز آن ادمونتون و مهم‌ترین شهر آن کلگری است و شهر بنف از نقاط دیدنی این استان می‌باشد. مساحت آلبرتا ۶۶۱٫۸۴۸ کیلومتر مربع است؛ و بعد از کبک، انتاریو و بریتیش کلمبیا چهارمین استان بزرگ کانادا به شمار می رود. رشته کوه‌های راکی در غرب اَلبرتا و تعداد زیادی رودخانه و چشمه و دریاچه در این استان قرار دارد و از منبع آب و همچنین پوشش گیاهی خوبی برخوردار است. آلبرتا سه دریاچه بزرگ به نام‌های Lake Claire, Lesser Slave Lake, Lake Athabasca دارد.استان آلبرتا کانادا

تاریخ آلبرتا

آلبرتا به عنوان يك استان مستقل در سال 1905 به کنفدراسیون کانادا پیوست. این استان به نام دختر چهارم ملکه ویکتوریا نامگذاری شده است. قبل از مشخص شدن وضعیت استانی آلبرتا، این استان به عنوان منطقه‌ای از قلمروهاي شمال غرب اداره می‌شد. قبل از ورود مهاجران اروپایی در دوره 1700 میلادی، اقوام اولیه بومی آلبرتا بیش از 8000 سال در این منطقه سکونت داشتند. بسیاری از این افراد بومی با اقامت اروپایی‌ها آواره شدند. با این حال جوامع بومی باقی‌مانده بخش مهمی از تاریخ آلبرتا را تشکیل می‌دهند. اقتصاد اولیه استان آلبرتا کانادا بیشتر بر کشاورزی و فعالیت‌های معدنی متمرکز بود. اما امروزه اقتصاد آلبرتا بر پایه صنعت نفت و گاز استوار است که فعالیت‌های ابتدایی آن از سال 1947 آغاز شد.

جمعیت شناسی استان آلبرتا

استان آلبرتا کانادا حدود 4 میلیون نفر جمعیت دارد. اين استان در سال‌های اخیر، توسعه قابل توجهي را به دلیل اقتصاد رو به رشد خود تجربه کرده‌است. اين موضوع باعث شده زاد و ولد و مهاجرت از شهرهای دیگر کانادا و همچنین خارج از کانادا به اين استان افزايش يابد. حدود ۸۱درصد ساكنان اين استان در مناطق شهری زندگی می‌کنند. زبان انگلیسی رایج‌ترین زبان مادری در آلبرتا است. بعد از آن زبان چینی(۳٪) زبان آلمانی(۲٫۶٪)، زبان فرانسه(۱٫۹٪) و زبان فارسی در حدود (۰٫۵٪) می‌باشد. آلبرتا دارای تنوع قومی قابل توجهی است. ساكنان استان از كشورهاي مختلف مانند انگلستان، ایرلند، اسکاتلند، ولز، آلمان، فرانسه، اوکراین و خاورمیانه به اين استان آمده‌اند.

جامعه آلبرتا داراي مذاهب مختلف است که مذهب کاتولیک رایج‌ترین آن است؛ از نظر تنوع بعد از استان هاي بریتیش کلمبیا و اونتاریو اين استان سومین استان داراي تنوع مذهبی است. مسلمانان ۱٫۷٪ جمعیت این استان را تشکیل می‌دهند. استان آلبرتا در صنعت نفت و گاز از شهرت جهانی برخوردار است. همچنین دارای اقتصاد صنعتی و خدماتی پویا و در حال رشد است. با توجه به اقتصاد در حال رشد، استان آلبرتا یکی از مقاصد برتر برای مهاجرت به کانادا شده است. آلبرتا امروزه مرفه‌ترین استان کانادا است و در سطح جهاني به علت رفاه بالایش شناخته می‌شود.

دولت استان آلبرتا کانادا

دولت کانادا به صورت فدرالی اداره می‌شو‌د. کنترل برخی امور در اختيار دولت ملی در اوتاوا است و سایر موارد تحت کنترل دولت‌های استانی است. استان آلبرتا دارای پارلمان منتخب دموکراتیک خود ( معروف به مجلس قانون گذاری آلبرتا) است که در مرکز استان، شهر ادمونتون قرار دارد. دولت کنونی استان آلبرتا از 30 آپریل 2019 تحت رهبری محافظه کار نخست‌وزیر “جیسون کنی” است. به لطف ثروت منابع طبیعی در استان، دولت آلبرتا قادر به ارائه  خدمات با کیفیت بالا در کنار جمع‌آوری کمترین میزان مالیات در کانادا است.

فرهنگ استان آلبرتا کانادا

فرهنگ متنوع و پر جنب و جوش استان آلبرتا کانادا تا حد زیادی توسط مهاجران شکل گرفته است. در تمام استان به ویژه در شهرهای بزرگ کلگری و ادمونتون می‌توان نشانه‌های فرهنگ آشپزی، موسیقی و هنر از جوامع سرتاسر جهان را یافت. به عنوان نمونه می توان به نمایش فرهنگ جهانی کاریفیست کلگری (Carifest)  اشاره کرد که یک جشن سالانه فرهنگ کارائیبی در استان است.

شهر ادمونتون هم به دلیل برگزاری فستیوال‌های بزرگ مخصوصا فستیوال فرینج ادمونتون (Edmonton Fringe Festival)  و مرکز خرید غربی ادمونتون که زمانی بزرگ‌ترین مرکز خرید سرپوشیده جهان بود، مشهور است. علاوه بر این فرهنگ آلبرتا تا حدی از تاریخ افراد ساکن اولیه و کشاورزی سنتی تاثیر پذیرفته است. بزرگ‌ترین نمونه از این فرهنگ، فستیوال سالانه تابستانی گاوچرانی در استامپید کلگری است که دارای برنامه‌هایی مانند طناب‌کشی و گاوبازی است. این فستیوال و جشن‌های مرتبط با آن سالانه 1.2 میلیون نفر بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند.

اقتصاد و اشتغال در استان آلبرتا کانادا

اقتصاد استان آلبرتا بر پایه صنعت انرژی استوار است اما سرعت بالای رشد اقتصادی آلبرتا محدود به صنعت انرژی نیست. این استان دارای اقتصادی متنوع است. بخش تولیدی آلبرتا در دهه اخیر رشد دو برابری داشته است و  فراتر از نفت و گاز، جنگلداری نیز یک صنعت مهم به شمار می‌رود که سالانه بالغ بر 6 میلیارد دلار ارزش دارد. مزارع بزرگ کشاورزی و دامداری نیز به طور سنتی در آلبرتا پر رونق بوده و بار مهمی از فرهنگ و اقتصاد این استان را به دوش می‌کشند. با توجه به این رونق اقتصادی، آلبرتا مکان خوبی برای یافتن کار در کانادا است. استان آلبرتا با نرخ بیکاری 7.2 % ، نرخ بیکاری بیشتری نسبت به نرخ میانگین کشوری دارد.

در پیمایش های بین المللی به طور مداوم کالگری و ادمونتون بین شهرهایی قرار دارند که نرخ بیکاری در آن‌ها روندی مناسب دارد. استان آلبرتا علاوه بر دارا بودن فرصت‌های شغلی برای ساکنان خود و مهاجران، از استاندارد بالای زندگی نیز برخوردار است.

یافتن کار در استان آلبرتا کانادا

 • برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اطلاعات شغلی با شماره تلفن 780-422-4266 در ادمونتون و 1-800-661-3753 در جاهای دیگر تماس حاصل فرمائید.
 • مرکز خدمات منابع انسانی و استخدامی آلبرتا در سراسر استان قرار دارد و به شما در جستجوی شغل مناسبتان کمک خواهد کرد. به وبسایت humanservices.alberta.ca مراجعه کنید تا یک مرکز خدماتی در نزدیکی شما را به شما معرفی کند. بهتر است که یک نسخه از نشریه آزاد آن‌ها را دریافت کنید.
 • برای دستیابی به خدمات اطلاعات آموزشی مشاغل مهاجران به وبسایت alis.gov.ab.ca مراجعه کنید.
 • بهتر است برای شانس بیشتر در پیدا کردن شغل به زبان انگلیسی و فرانسه مسلط باشید. برای کسب اطلاعات از دوره‎های آموزشی زبان در استان آلبرتا به وبسایت alis.gov.ab.ca مراجعه کنید.

همچنین در مناطق لتبریج یا بروکس، بخش خدمات ارزیابی زبان در ایالت آلبرتا جنوبی (SALAS) در وبسایت  www.salasltd.ca، می‌تواند در ارزیابی توانایی‌های زبان شما کمک کند و توصیه‌هایی به شما ارائه دهد که کارفرمایان بیشترین نیازها را به آنها دارند.

موارد مهم برای استخدام در آلبرتا

 • مانند استان‌های دیگر، برای کار کردن به صورت قانونی در استان آلبرتا نیز شما باید برای دریافت شماره بیمه اجتماعی خود (SIN) در وبسایت servicecanada.gc.ca درخواست دهید. راه‌های دیگری برای دریافت این شماره وجود دارد:
 • به مرکز خدمات آلبرتا کانادا (CASC) به صورت کتبی درخواست ارائه کنید. برای پیدا کردن CASC در نزدیکی خانه‌تان ، با خط تلفن اطلاعات شغلی آلبرتا تماس بگیرید: 780-422-4266 (در ادمونتون)، 1-800-661-3753 (در جای دیگر)
 • با بخش خدمات شغلی کانادا با شماره 1-800-0- 1-800-622-6232 تماس بگیرید تا اطلاعات مربوط به نحوه دریافت شماره SIN تان را به دست آورید.
 • برای ارزشیابی و معادل‌سازی مدارک تحصیلی خود طبق استانداردهای کانادا اقدام کنید. برای این منظور به مرکز ارزشیابی مجوزهای بین المللی کانادا cicic.ca مراجعه کنید.
 • اگر شما یک تاجر هستید، باید صلاحیت شما برای انجام امور تجارت در آلبرتا تایید شود. برای صدور گواهینامه تجاری از  شرکت Red Seal که یک سازمان گواهی صدور گواهینامه در سراسر کشور است به وبسایت red-seal.ca مراجعه کنید.

نکات مهم در مورد مسائل مالی در استان آلبرتا کانادا

 • به‌محض ورود یک حساب در یک بانک محلی یا موسسه مالی افتتاح کنید. می‌توانید این کار را در شعبه خزانه‌داری آلبرتا در وب‌سایت atb.com انجام دهید. بانک‌های محبوب دیگر در آلبرتا شامل HSBC، بانک اسکاتیا، بانک سلطنتی کانادا (RBC)، بانک مونترال (BMO، TD Canada Trust) و بانک بازرگانی امپریال کانادا (CIBC) هستند. با جستجو در اینترنت می‌توانید اطلاعات تماس را برای این بانک‌ها پیدا کنید، یا به یک شعبه محلی بروید و اطلاعات موردنظرتان را  از آن‌ها بخواهید.
 • برای دریافت اطلاعات کلی درباره امور بانکی و مالی در آلبرتا و سایر نقاط کانادا، به وب‌سایت بانکداران کانادایی به نشانی cba.ca مراجعه کنید.
 • پول کانادا متشکل از سنت و دلار می‌باشد. 1 دلار کانادا معادل 100 سنت است.
 • سکه‌های 1 سنت (0.01 دلار) به نام “پنی” وجود دارند که در معاملات تجاری دیگر استفاده نمی‌شوند.
 • 5 سنت (0.05 دلار) به نام “نیکل”
 • 10 سنت (10 دلار) به نام “دائم”
 • 25 سنت (0.25 دلار)
 • 1 دلار (1.00 دلار) به نام “لونی”
 • یک سکه دو دلار (2.00 دلار) به نام “تونی” که معادل دو لونی ارزش دارد.
 • صورت‌حساب یا پول کاغذی در حدود پنج دلار ($ 5.00)، ده دلار ($ 10.00)، بیست دلار ($ 20.00)، پنجاه دلار ($ 50.00) و یک‌صد دلار ($ 100.00) در آلبرتا یافت می‌شود.
 • برای آگاهی از نرخ برابری پول کشورتان با دلار کانادا، با یک نماینده از یک بانک محلی صحبت کنید یا از این وب‌سایت رایج ارز یعنی xe.com بازدید کنید.
 • اگر فرزندان زیر 18 سال دارید، ممکن است واجد شرایط دریافت تسهیلات مالی کانادا باشید. برای دریافت اطلاعات، به وب‌سایت “آژانس درآمد کانادا” یعنی cra-arc.gc.ca مراجعه کنید یا با شماره تلفن رایگان 1-800-959-2221 تماس بگیرید.

استاندارد زندگی در آلبرتا

جالب است بدانید حداقل دستمزد در استان آلبرتا به 10.20 دلار در ساعت می‌رسد. خانواده‌های آلبرتایی دارای بالاترین میانگین درآمد ترکیبی در کانادا هستند. آلبرتا همچنین به لطف ثروت منابع طبیعی دارای کمترین نرخ مالیات شخصی در کانادا است که شامل معافیت‌های مالیاتی برای همسر، معافیت مالیاتی در فروش، کمترین نرخ مالیات بنزین در بین استان‌ها و پایین‌ترین مالیات بر املاک است.

میزان جرم و جنایت در استان آلبرتا پایین و در نتیجه امنیت بسیار بالاست. علاوه بر ایمنی محیط، زیبایی طبیعی استان از جمله جنگل‌های وسیع و کوه راکی به ایجاد یک محیط زندگی مطلوب کمک کرده است. استاندارد زندگی در استان آلبرتا یکی از مهم‌ترین عوامل  جذب مهاجران به این استان است.

تهیه مسکن در استان آلبرتا کانادا

نرخ بالای مهاجرت به استان آلبرتا کانادا افزایش درآمد برای ساکنان آلبرتا را به همراه داشته است. این افزایش مهاجرت، هم‌زمان افزایش تقاضا ایجاد کرده و تا حدی باعث افزایش قیمت مسکن شده است.، بااین‌حال آلبرتا دارای یکی از بازارهای ارزان‌قیمت مسکن و یک مکان مناسب برای خرید یا اجاره مسکن در کانادا است. قیمت متوسط خانه در آلبرتا تقریباً ۴۰۰۰۰۰ دلار است. هزینه‌های مسکن هر خانواده در این استان کمتر از میانگین کانادا و حدوداً ۲۵ % است.

برای گرفتن مسکن در استان آلبرتا کانادا بهتر است که ابتدا یک مکان موقتی اجاره کنید و بعد با همکاری یک نماینده املاک، یک مکان مناسب برای زندگی انتخاب کنید.

سطح آموزش در استان آلبرتا کانادا

سیستم آموزشی استان آلبرتا در انجام تحقیقات برتر جهانی مشهور است. هنگامی‌که به آلبرتا نقل‌مکان می‌کنید،  بچه‌های شما دارای گزینه‌های متعدد تحصیلی هستند که همگی با مالیات تأمین مالی می‌شوند و رایگان هستند.

گذشته از سیستم اصلی مدارس دولتی، همچنین مدارس فرانکوفون برای آموزش به زبان فرانسه در کنار سیستم مدارس کاتولیک وجود دارند. برخی خانواده‌ها تصمیم می‌گیرند که بچه‌های خود را به مدارس خصوصی بفرستند اما اکثریت افراد از مدارس دولتی استفاده می‌کنند که از کیفیت بالایی برخوردار هستند. آلبرتا همچنین دارای برنامه‌های آموزشی آنلاین/مجازی جایگزین در کنار مدارس است.

سیستم آموزشی پس از دوره متوسطه آلبرتا، با دارای ۲۶ موسسه ازجمله چهار دانشگاه با بیش از ۱۱۵۰۰۰ دانشجوی تمام‌وقت و پاره‌وقت است. افراد ساکن در آلبرتا به‌طور متوسط ۵۷۰۰ دلار سالانه جهت شهریه برای تحصیلات پس از دوره متوسطه پرداخت می‌کنند. این نرخ جز بالاترین نرخ‌ها در کانادا است. بااین‌حال دولت آلبرتا برنامه‌های مختلفی برای کاهش هزینه تحصیل و کمک به شما جهت پس‌انداز برای تحصیلات فرزندتان پس از پایان دوره دبیرستان در دست اجرا دارد.

برنامه ” ۵۰۰ دلار پس‌انداز آموزشی” از سال ۲۰۰۵ در استان آلبرتا اجراشده است. این برنامه به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که به والدین جهت برنامه‌ریزی و پس‌انداز برای آموزش پس از دوره متوسطه فرزندانشان  انگیزه لازم را می‌دهد.

تحصیلات ابتدائی از سن چهار یا پنج‌سالگی شروع می‌شود و به‌طورکلی تا ۱۸ سالگی به پایان می‌رسد. در استان آلبرتا، می‌توانید فرزندان خود را به مدارس دولتی و یا مدارس خصوصی بفرستید. سیستم مدرسه دولتی کانادا به‌طورکلی به سه سطح تقسیم می‌شود: ابتدایی، متوسطه و پس‌ازآن، کالج یا دانشگاه. برخی از ایالت‌ها یا مدارس خصوصی ممکن است سطوح تحصیلی‌شان را به شکلی متفاوت سازمان‌دهی کنند، هرچند استانداردهای آموزشی توسط دولت استانی تنظیم می‌شوند.

سال تحصیلی برای تمام سطوح تحصیلی در ماه سپتامبر آغاز می‌شود و در ماه ژوئن برای دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه و تا آوریل برای دانشجویان دانشگاه تمام می‌شود. تعطیلات استاندارد شامل تعطیلات کریسمس و سال نو در ماه دسامبر و ژانویه و تعطیلات بهار در مارس یا آوریل است. علاوه بر این، دانش آموزان حق تعطیلات مذهبی را دارند. برای اطلاعات در مورد ثبت‌نام، با هیئت مدرسه محلی در محله خود تماس بگیرید. برای افرادی که زبان اولشان فرانسوی است، مدارس دولتی فرانسوی نیز در دسترس هستند.

 • برای اطلاعات کامل در مورد تحصیلات تکمیلی، به این وب سایت  مراجعه کنید.
 • اگر برای معاملات نیاز به آموزش دارید، به وب‌سایت tradesecrets.org جهت آموزشی تحصیلات عالی و آموزش‌های تجاری آلبرتا مراجعه کنید.
 • برای آموزش بزرگ‌سالان، از وب‌سایت آموزش عالی آلبرتا به نشانی alberta.ca دیدن کنید یا با شماره‌های زیر تماس بگیرید: برای ادمونتون 780.427.5624 و درجاهای دیگر 310-0000 و سپس در مرحله بعدی با 780.427.5624 تماس حاصل فرمایید.

اخذ گواهی‌نامه رانندگی در استان آلبرتا کانادا

برای رانندگی در استان آلبرتا کانادا باید یک گواهینامه رانندگی رسمی آلبرتا داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر به این وب‌‌سایت مراجعه کنید. در ضمن هر وسیله نقلیه و راننده باید دارای بیمه باشد. قبل از رانندگی با بیمه‌گر محلی تماس بگیرید تا بیمه شوید.

خدمات پزشکی و درمانی در آلبرتا

بااینکه طبق قانون کانادا همه استان‌ها و مناطق باید برای کلیه شهروندان و ساکنین قانونی خود در کانادا خدمات درمانی و بهداشتی فراگیر از طریق استفاده از بودجه عمومی ارائه دهند، اما این خدمات عمومی از یک استان تا استانی دیگر متفاوت هستند.

آلبرتا مانند بقیه کانادا از خدمات درمانی سراسری با بودجه عمومی برخوردار است. تقریباً سالانه 7000 دلار سرانه برای مراقبت‌های بهداشتی و درمانی در استان هزینه می‌شود که در بالاترین سطح  کانادا قرار دارد. برای این‌که واجد شرایط دریافت بیمه عموم باشید، در عرض سه ماه از زمان ورود به آلبرتا در سایت مراقبت‌های بهداشتی www.health.gov.ab.ca  ثبت‌نام کنید. برخی از وب‌سایت‌های مهم در این زمینه:

 • آگاهی از مسائل در مورد ثبت‌نام در لیست انتظار آلبرتا، ایمیل به این آدرس: [email protected]
 • کسب اطلاعات کامل در مورد برنامه بیمه بهداشت و درمان آلبرتا AHCIP): health.alberta.ca/contact)
 • مطرح کردن پرسش‌های مربوط به سیستم مراقبت بهداشتی آلبرتا، ایمیل به آدرس: [email protected]
 • برای کسب اطلاعات در مورد طرح بیمه بهداشت و درمان آلبرتا، با شماره تلفن 310-0000 تماس بگیرید و سپس 780-427- 1432 را شماره‌گیری کنید. یا به آدرس پستی زیر نامه‌ای بنویسید: وزارت بهداشت و سلامتی آلبرتا، صندوق پستی 1360، ایستگاه اصلی، ادمونتون، AB T5J 2N3
 • افراد دچار اختلالات کلامی و ناشنوا با استفاده از TTY می‌توانند با شماره‌گیری: 780-427-9999 در ادمونتون، و یا 1-800-232-7215 در سراسر آلبرتا، با دولت استانی تماس بگیرند. توجه: این‌یک خط صوتی نیست.
 • کمسیون دارو و الکل (AADAC) که به‌صورت 24 ساعته اطلاعات، پشتیبانی و خدمات مربوط به قمار، الکل و سایر مشکلات مربوط به دارو را ارائه می‌دهد. در این زمینه به این وبسایت مراجعه کرده یا با تلفن: 1-866-332-2322 تماس حاصل فرمائید.

شهرهای مهم استان آلبرتا کانادا

کلگری (Calgary)

کلگری بزرگ‌ترین شهر در آلبرتا و پنجمین کلان‌شهر در کانادا است. اکثریت اهالی کلگری دارای ریشه اروپایی هستند، اما افرادی از سایر نقاط جهان هم در کلگری زندگی می‌کنند. اقتصاد شهر مبتنی بر صنعت نفت، مؤسسات مالی و صنایع فناوری پیشرفته است. دفاتر برخی از شرکت‌های بزرگ مانند راه‌آهن اقیانوسیه کانادایی (Canadian Pacific Railway)، امپریال اویل (Imperial Oil)، انکانا (EnCana) و پتروکانادا (Petro-Canada) در این شهر قرار دارند که نشان از اهمیت روزافزون کلگری در اقتصاد جهانی دارد.

پیمایش انجام‌شده در سال 2007 توسط مجله فوربز (Forbes Magazine) کلگری را جزو تمیزترین شهرهای جهان معرفی کرده است. در نظرسنجی‌های سازمان Mercer Consulting و مجله اکونومیست The Economist هم، کلگری در رتبه‌های بالا (به ترتیب رتبه 25 و 10 در جهان) قرار دارد. این شهر باکیفیت و چند فرهنگی، سالانه تعداد زیادی مهاجر از سراسر دنیا جذب می‌کند.

ادمونتون (Edmonton)

ادمونتون مرکز استان آلبرتا و ششمین شهر بزرگ در کانادا است. ادمونتون با وسعت 684 کیلومترمربع حدود یک‌میلیون نفر را در خود جای‌داده است. این منطقه از فضای سبز خوبی برخوردار است و دره سرسبز رودخانه ادمونتون، 20 برابر بزرگ‌تر از پارک مرکزی نیویورک است.

این شهر در دهه 80 میلادی و اوایل دهه 90 رکود اقتصادی را تجربه کرد، اما در دهه گذشته مجدداً در مدار رشد و نوسازی قرار گرفت. امروزه ادمونتون یک مرکز تحقیقاتی به شمار می‌رود و وجود دفاتر شرکت‌های معتبری مثل ای‌بی‌ام (IBM)، تلوس (TELUS)، دل (DELL) و جنرال الکتریک (General Electric) باعث رونق اقتصادی آن شده است.

مهاجرت به آلبرتا

کیفیت زندگی و فرصت‌های اقتصادی، استان آلبرتا را به یکی از بهترین مقصدها برای مهاجرین تبدیل کرده است. این استان از طریق توافق با دولت کانادا، نقش مهمی در انتخاب مهاجرانی دارد که از طریق مهارت و اشتغال در صنعت، درخواست اقامت در کانادا رادارند. برنامه انتخاب مهاجران آلبرتا (AINP) برنامه نامزدهای استانی آلبرتا است که از طریق آن مهاجران می‌توانند با توجه به نیاز استان، گواهی نامزدی استانی آلبرتا را برای تسریع در روند اقامت، دریافت کنند.

آب و هوا در آستان آلبرتا کانادا

آلبرتا دارای تابستان‌های مطبوع و زمستان‌های سردی است که دما ممکن است به زیر ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد برسد. لباس زمستانه گرم، ازجمله ژاکت، کاپشن زمستانی، چکمه، کلاه، روسری، و یا دستکش تهیه کنید. اگر به پوشش گرم در زمستان اهمیت ندهید، خطر ابتلا به بیماری یا یخ زدن انگشت‌هایتان وجود خواهد داشت.

بهتر است شمع و کبریت، پتوهای گرم، چراغ‌قوه، جعبه‌های کمک‌های اولیه و بیل‌های برف‌روب کوچک در اتومبیل‌ و خانه‌تان برای شرایط اضطراری نگه‌دارید. در اکثر نقاط کانادا، ماشین شما باید دارای لاستیک‌های مخصوص زمستانی باشد تا به‌صورت قانونی و با خیال راحت در زمستان رانندگی کنید. بنابراین به‌طور مداوم اخبار آب‌وهوا را از این وب‌سایت www.weather.gc.ca پیگیری کنید .

برخی لینک های ضروری برای زندگی در استان آلبرتا

1- اطلاعات کلی هنگام ورود به استان آلبرتا

 • وب‌سایت رسمی مهاجرت استانی: www.albertacanada.com/opportunity/immigrating
 • وب‌سایت رسمی شهرستان کلگری: www.calgary.ca
 • وب‌سایت رسمی شهر ادمونتون: www.edmonton.ca
 • اطلاعات خدماتی مختلف: servicealberta.gov.ab.ca
 • فهرست راهنماهای خدمات و ارائه‌دهندگان خدمات: informalberta.ca
 • در شرایط اضطراری با شماره‌گیری 911 تماس بگیرید.
 • در موارد غیر اضطراری، اگر فقط به پلیس نیاز دارید، می‌توانید شماره‌های تماس را برای شهرهای بزرگ در زیر پیدا کنید.

پلیس کالگری: (403) 266-1234

پلیس ادمونتون: (780) 423-4567

2- مراجعه به یک مؤسسه خدمت مهاجرتی برای پاسخ به سؤالات احتمالی

 • بنیاد جوانان کالگری، # 201، 1112B-40 خیابان NE، کالگری، AB T2E 5T8، تلفن: (403) 230-7745، فکس: همان شماره تلفن؛
 • مرکز خدمات‌دهی به تازه واردین: # 125، 920-36 خیابان NE، کلگری، AB T2A 6L8، تلفن: (403) 569-3325، فکس: (403) 248-5041، وب‌سایت: centrefornewcomers.ca
 • انجمن کمک به مهاجران کلگری، طبقه 12، 910-7 خیابان SW، کالگری، AB T2P 3N8، تلفن: (403) 265-1120، فکس: (403) 266-2486، پست الکترونیکی: [email protected]، وب‌سایت: calgaryimmigrantaid.ca
 • انجمن زنان مهاجر کالگری # 200، خیابان 138-4 خیابان کالگری، AB T2G 4Z6، تلفن: (403) 263-4414، فکس: (403) 264-3914، پست الکترونیکی: [email protected]، وب‌سایت: ciwa-online.com
 • انجمن مهاجرتی کاتولیک کلگری طبقه سوم، شماره 120-17 خیابان SW کلگری، AB T2S 2T2 تلفن: (403) 262-2006 فکس: (403) 262-2033 پست الکترونیکی: [email protected] وب‌سایت: ccis-calgary.ab.ca
 • پلیس ادمونتون: (780) 423-4567
 • ادمونتون، مرکز خدمات اجتماعی ASSIST، خیابان 9653-105A، ادمونتون، AB T5H 0M3، تلفن: (780) 429-3111، فکس: (780) 424-7837، وب‌سایت: assistcsc.org
 • خدمات استقرار مهاجرین تازه‌وارد، خیابان 10709-105، ادمونتون، AB T5H 2X3، تلفن: (780) 424-3545 ف فکس: (780) 425-6627، وب‌سایت: catholicsocialservices.ab.ca
 • انجمن مهاجرت ادمونتون، سوئیت 201، خیابان 10720-113، ادمونتون، AB T5H 3H8، تلفن: (780) 474-8445، فکس: (780) 477-0883، پست الکترونیکی: [email protected]، وب‌سایت: eisa-edmonton.org
 • مرکز ادمونتون مونونیت برای راهنمایی تازه واردین، خیابان 101، 10010-107A، ادمونتون AB T5H 4H8، تلفن: (780) 424-7709، فکس: (780) 424-7736، پست الکترونیکی: [email protected]، وب‌سایت: emcn.ab.ca
 • مرکز زنان مهاجر، طبقه سوم، شماره 10010-105 خیابان ادمونتون، AB T5J 1C4، تلفن: (780) 421-0175، فکس: (780) 426-2225، پست الکترونیک: [email protected]، وب‌سایت: changingtogether.com
 • 3- مراکز خدماتی در دیگر شهرها
 • مرکز مهاجرت دوستی جهانی، طبقه دوم، شماره 120-1 خیابان شرق بروکس، AB T1R 1C5، تلفن: (403) 362-6115، فکس: (403) 362-6337، پست الکترونیکی: [email protected]
 • خدمات استقرار، # 201، 10011 خیابان فرانکلین، Fort McMurray، AB T9H 2K6، تلفن: (780) 743-2970، فکس: (780) 743-2973، وب‌سایت: ymca.woodbuffalo.org
 • خدمات استقرار مهاجرت، کالج منطقه گراند پروری، خیابان 202، 9924-100، Grande Prairie، AB T8V 0T9، تلفن: (780) 538-4452، فکس: (780) 532-8857، پست الکترونیکی: [email protected]
 • مرکز خدمات خانواده مهاجرین Lethbridge، 508-6 خیابان جنوبی Lethbridge، AB T1J 2E2، تلفن: (403) 320-1589، فکس: (403) 317-7654، پست الکترونیکی: [email protected]، وب‌سایت: lfsfamily.ca/immigrant_services
 • انجمن مهاجرت Saamis، خیابان 177-12 خیابان پزشکی کلاه، AB T1A 5T6، تلفن: (403) 504-1188، فکس: (403) 504-1211، پست الکترونیکی: [email protected]، وب‌سایت: saamisimmigration.ca
 • خدمات اجتماعی کاتولیک: مهاجرت و استقرار، 202، 5000 گیتز خیابان آهو قرمز، AB T4N 6C2، تلفن: (403) 346-8818، فکس: (403) 347-5220، وب‌سایت: catholicsocialservices.ab.ca
 • مرکزی پناهندگی آلبرتا – کمیته A.R.E، 202، 5000 گیتز خیابان آهو قرمز، AB T4N 6C2، تلفن: (403) 346-8818، فکس: (403) 347-5220، پست الکترونیکی: [email protected]، وب‌سایت: www.immigrant-centre.ca

چه چیزهایی را می‌توانید با خود به کانادا بیاورید؟

در مورد استان آلبرتا هم مانند دیگر استان‌های کانادا مقررات سخت‌گیرانه‌ای مربوط به واردکردن غذا، الکل، محصولات نیکوتین دار، گیاهان، حیوانات، اتومبیل‌ها و سایر محصولات وجود دارد. برای جلوگیری از مشکلات، از قبل مطمئن شوید که چه چیزی از لوازمتان جزو موارد مجاز یا ممنوعه کانادا هستند، و همچنین رویکردهای قانونی که باید برای واردکردن موارد خاصی به کشور انجام دهید، را بررسی کنید.

 • برای آگاهی از مقررات مربوط به حیوانات و مواد غذایی، با مراکز زیرتماس بگیرید:
 • آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا، بخش بهداشت حیوانات و کشاورزی کانادا، به آدرس Camelot Drive59، نیپین، انتاریو K1A 0Y9، (613) 252-2342 (خروج: 4629)، وب‌سایت (http://www.inspection.gc.ca/english/toce.shtml )
 • برای آگاهی از شرایط خرید یا اجاره خودرو، با نهاد زیر تماس بگیرید:
 • بخش حمل‌ونقل کانادا، ساختمان شهرداری(به فرانسه است این کلمه)، برج C، خیابان 330 Sparks Street، اوتاوا، انتاریو K1A 0N5، (613) 990-2309 ، وب‌سایت (http://www.tc.gc.ca/roadsafety/importation/menu.html )

جمع بندی:استان آلبرتا کانادا، استانی متمول و پربرکت!

استان آلبرتا می‌تواند یک مقصد خوب و باکیفیت برای مهاجرت باشد. همان‌طور که ذکر شد، سطح اقتصادی بالای خانوارها در این استان بیشتر از سایر استانها در کانادا است و خانواده‌هایی که در استان آلبرتا زندگی می‌کنند، جزو خانواده‌های متمول کشور شناخته می‌شوند. همچنین به دلیل نزدیکی استان آلبرتا به منابع نفت در کانادا، این شهر دارای کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ می‌باشد که سطح اشتغال در این استان را بالابرده است. نفت‌خیز بودن این استان روی سطح اقتصادی خانوارها اثر گذاشته و علاوه بر این زمینه را برای اشتغال مهاجرین فراهم ساخته است.

اگر سؤالی درزمینهٔ استان آلبرتا کانادا دارید، با مشاوران ما در میان بگذارید.

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا فقط در ۶۰ ثانیه

حتی بدون نمره زبان

۶۰ ثانیه زمان زیادی نیست، چیزی از دست نمی‌دی، اما ممکنه فرصت خوبی برات پیدا بشه تا بتونی توی کانادا تحصیل کنی. همین حالا دکمه سرچ رو بزن و سرچ ۶۰ ثانیه ای خودت رو شروع کن و رشته‌ات رو پیدا کن.