استان مانیتوبا کانادا

 • زندگی و اقامت در استان مانیتوبا

استان مانیتوبا یکی از سه استان سرسبز در قلب کانادا و معروف به استان دریاچه‌ها است. آخرین سرشماری‌ها حکایت از افزایش جمعیت استان به بیش از 1352000 نفر حکایت دارند. این استان در حال حاضر بیش از 13000 مهاجر به صورت سالیانه بر می‌گزیند که بخشی از افزایش جمعیت استان به همین موضوع باز می‌گردد.

بزرگ‌ترین شهر و مرکز استان شهر وینی پگ است که جمعیتی بیش از 780000 نفر دارد. دومین شهر بزرگ استان شهر براندون است که جمعیت آن در حدود 53000 نفر است.

استان مانیتوبا کانادا

تاریخ استان مانیتوبا

مانیتوبا تاریخ مستندی از زندگی قبایل بومی کری Cree، اوجبوا Ojibwa و سیوکس Sioux  دارد. امروزه همچنان تأثیر زندگی و سنت‌های این قبایل بومی، در این استان باقی مانده است. اساساً اسم استان از فرهنگ قوم Cree آمده و به زبان مردمان این قبیله معنای «تنگه روح مانیوتو» می‌دهد.

این سرزمین توسط شرکت خلیج هادسون در دهه 1600 کشف شد. نخستین مهاجران به این منطقه سودای تجارت خز در سر داشتند. مانیتوبا تنها سه سال پس از تأسیس کشور کانادا در سال 1870 به کنفدراسیون کانادا پیوست.اندکی پس از آن شورشی توسط مردم متیس صورت گرفت، جامعه‌ای که ریشه آن به کشور فرانسه و اهالی بومی برمی‌گردد.اهالی متیس از این ناراحت بودند که دولت کانادا بدقولی کرده است. آن‌ها ناراحت بودند که دولت کانادا پیش‌تر وعده داده بود زمین‌هایی در اختیار مردمان منطقه قرار می‌دهد، اما حالا زیر قول خود زده است.

واقعیت این است زمانی که استان مانیتوبا به کانادا پیوست، نسبت به اندازه کنونی‌اش کوچک‌تر بود. رفته رفته استان بزرگ‌تر شد تا به اندازه کنونی خود رسید. نقطه اوج افزایش مساحت استان در سال 1912 بود.

یکی از رویدادهای مشهور دیگر در تاریخ استان در این مقطع تاریخ اعتصاب عمومی وینی پگ در 1919 بود. جنبش کارگری قدرتمند در آن زمان توانست  برای شش هفته جریان تجارت در استان را متوقف کند. اعتصاب کنندگان خواستار بهبود شرایط کاری خودشان بودند. این تضاد بین کارگرها و کارفرماها در این مقطع به عنوان یکی از نقاط عطف و مهم در تاریخ جنبش‌های کارگری کانادا قابل ذکر هست.

زمانی مانیتوبا از نظر رشد از برخی استان‌های دیگر کانادا عقب افتاده بود. حالا اما مانیتوبا در حال پیشرفت قابل توجه در صنعت و البته رشد و کسب و کارهای جدید در استان است. علی رغم اینکه فرهنگ کشاورزی و سنت‌های روستایی همچنان در استان باقی مانده‌اند، وینی پگ شهری مدرن است که بسیاری از کمپانی‌های مشهور کانادایی مانند گریت- وست لایف Great-West Life(هلندیگ مالی و بیمه) و کن وست گلوبال CanWest Global (شرکت بزرگ رسانه‌ای) در این شهر واقع شده‌اند.

وضعیت کنونی رشد و توسعه مانیتوبا بسیار مناسب است. طبیعی است که استان برای پیشبرد وضعیت کنونی رشد خود تمایل به افزایش روند کنونی مهاجرت و کمک گرفتن از نیروهای کار متخصص داشته باشد.

جمعیت شناسی استان مانیتوبا

مانیتوبا امروزه بیش از 1352000 میلیون نفر دارد و پنجمین استان پرجمعیت کانادا به شمار می‌رود. در اینجا هم مانند خیلی جاهای دیگر کانادا نرخ زاد و ولد روند کاهشی دارد؛ بنابراین استان مانیتوبا هم نیازمند مهاجرت و کمک گرفتن نیروهای کار ماهر است.

شهر وینی پگ به عنوان مرکز استان مانیتوبا حدود 780000 نفر جمعیت دارد و ساکنان آن نیمی از جمعیت استان را تشکیل می‌دهند. بقیه جمعیت استان عموماً در شهرهای کوچک‌تر سکونت دارند. به غیر از شهر براندون که تقریباً دارای 53000 نفر سکنه است، هیچ شهر یا شهرک دیگری در این استان بیش از 15000 نفر جمعیت ندارد.

بنیان جمعیت مانیتوبا بر اساس جریان مهاجرت به این استان شکل‌گرفته است. ساکنان استان، مردمانی با ریشه و تبار متفاوت و از سرتاسر جهان هستند. بیش از 100 زبان توسط ساکنان استان صحبت می‌شود. در اینجا هم مثل خیلی جاهای دیگر مردمان دارای فرهنگ‌ها و ریشه‌های مختلف قادر به حفظ میراث فرهنگی خود در کنار کانادایی بودن هستند. مهاجرت به استان در قالب امواج متفاوتی شکل گرفته و در هر برههِ گروهی از مردم از مناطق مختلف دنیا راهی استان مانیتوبا شده‌اند.

جامعه انگلیسی‌ها، آلمانی‌ها، ایرلندی‌ها، اوکراینی‌ها، هلندی‌ها و لهستانی‌ها بزرگ‌ترین جوامع استان هستند. همچنین عده زیادی از جمعت متیس‌ها و بومیان اولیه منطقه هم در استان مانیتوبا زندگی می‌کنند که در روی هم رفته تقریباً 17% جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

دولت استان مانیتوبا

دولت کانادا بر اساس سیستم فدرالی کار می‌کند و کنترل برخی امور متعلق به دولت ملی در اتاوا و بقیه تحت کنترل دولت‌های استانی است.استان مانیتوبا دارای پارلمان منتخب دموکراتیک خود معروف به مجلس مقننه مانیتوبا است که در مرکز استان وینی پگ قرار دارد. 57 نماینده این مجلس برای نمایندگی بخش‌های جغرافیایی مختلف منطقه بر اساس انتخابات عمومی انتخاب می‌شوند. دولت فعلی استان به رهبری حزب محافظه کار مانیتوبا و به ریاست نخست وزیر برایان پالیستر اداره می‌شود. دولت محافظه کار از 3 می 2016 فعالیت خود را آغاز کرده است.

فرهنگ مانیتوبا

فرهنگ مانیتوبا مانند اکثر مناطق کانادا تلفیقی از فرهنگ مهاجرانی است که به آن منطقه مهاجرت کرده‌اند؛ بنابراین مانیتوبا هم استانی است چندفرهنگی که نشانه‌های زندگی فرهنگ‌های مختلف در کنار هم کاملاً به چشم می‌آید آن هم به شکلی مسالمت آمیز و دوستانه. هر سال ده‌ها جشنواره و فستیوال فرهنگی و قومی مختلف در این استان برگزار می‌شود تا فرهنگ‌های مختلف حیات و پویایی زندگی خود در این جامعه را به رخ کشند.

اهالی مانیتوبا عموماً به گشاده دستی و سخاوت و مهربان و گرم بودن مشهورند. فعالیت‌های داوطلبانه و خیرخواهانه در سطحی گسترده در این استان در جریانند. بازدید کنندگان و تازه واردان به این استان به سرعت متوجه می‌شوند که اهالی مانیتوبا برای کمک کردن به آن‌ها از دل و جان مایه می‌گذارند و دریغ ندارند.

وینی پگ هم مدت‌هاست که به میزبانی برنامه‌های هنری شهرت دارد. شهر میزبان اولین شرکت باله رویال Royal ballet در میان کشورهای مشترک المنافع انگلیس بوده و ارکستر سمفونیک آن شهرت جهانی دارد. به واقع در شهر مرکز استان شما می‌توانید برنامه‌های متعدد و متنوع و جذاب موسیقی، هنری و کمدی را مشاهده کنید. از چهره‌های مشهور هنری شهر وینی پگ می‌توان به ماریا آراگون Maria Aragon خواننده مشهور اشاره کرد که همراه با والدینش از فیلیپین به این شهر مهاجرت کرده‌اند و از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است.

اقتصاد و اشتغال در استان مانیتوبا

صنعت معدن، بخش تولید و بخش کشاورزی پایه‌های اصلی اقتصاد استان را شکل می‌دهند. از دیرباز کشاورزی شغل سنتی اهالی استان مانیتوبا بوده است و مزارع غنی گندم، جو، جودوسر، آفتابگردان، کتان و گلزا و همچنین دامداری‌ها  عمدتاً در جنوب استان مانیتوبا از رونق برخوردار بوده‌اند. به واسطه قدرت بخش کشاورزی در منطقه، صنعت فراوری مواد غذایی هم از رونق ویژه‌ای در این استان برخوردار شده است. علاوه بر این در استان مانیتوبا صنایع مهم تولیدی، صنعت هوافضا و بخش حمل و نقل به شکلی گسترده مشغول‌اند. همچنین شهر وینی پگ در کنار ادارات دولتی و خدماتی از صنعت مالی و صنعت بیمه موفقی برخوردار است.

نرخ بیکاری در استان مانیتوبا در حال حاضر 5% است که کمتر از 5.7 میانگین نرخ بیکاری کانادا است. در شرایط کنونی انتظار می‌رود که اقتصاد استان مانیتوبا به رشد اخیر خود ادامه دهد. این در حالی است استان مانیتوبا ناگزیر است که این امر باید اشتغال زایی زیادی ایجاد کند، دولت مانیتوبا همچنین برنامه‌هایی برای کمک به مهاجران برای اسکان و یافتن شغل در استان  ارائه می‌کند. از جمله این موارد می‌توان به کلاس‌های رایگان زبان انگلیسی به عنوان کلاس‌های  زبان اضافی (EAL) و برنامه‌های آماده سازی شغلی اشاره کرد.

یافتن کار در استان مانیتوبا کانادا

 • مانند استان‌های دیگر، برای کار کردن به صورت قانونی در استان مانیتوبا کانادا نیز شما باید برای دریافت شماره بیمه اجتماعی خود (SIN) در وب‌سایتwww.servicecanada.gc.ca/en/sc/sin درخواست دهید.
 • برای ارزشیابی و معادل‌سازی مدارک تحصیلی خود طبق استانداردهای کانادا اقدام کنید. برای این منظور به مرکز ارزشیابی مجوزهای بین‌المللی کانادا www.cicic.ca مراجعه کنید.
 • اگر شما یک تاجر هستید، باید صلاحیت شما برای انجام امور تجاری در انتاریو تائید شود. برای صدور گواهینامه تجاری از  شرکت Red Seal که یک سازمان گواهی صدور گواهینامه در سراسر کشور است به وب‌سایت red-seal.ca مراجعه کنید.
 • تاجرین و افراد حرفه‌ای در امر کسب و کار ممکن است ملزم به ثبت نام در سازمان تنظیم مقررات استانی شوند. شما باید بتوانید مکان سازمان تنظیم مقررات تجارت خود را

  در دفترچه تلفن یا با جستجوی آنلاین جستجو مشخص کنید. به عنوان مثال، دندان‌پزشکان باید به دنبال جستجوی سازمان مقررات دندانپزشکی در ایالت مانیتوبا باشند. نتیجه نخستین جستجو، می‌تواند انجمن دندانپزشکی به آدرس زیر باشد: manitobadentist.ca

 • همچنین شما می‌توانید در دوره‌های زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (EAL) خود برای افزایش شانس یافتن کار ثبت نام کنید: 

بخش مدرسه وینیپگ، تلفن: 775-0416 یا بازدید از سایت: https://www.winnipegsd.ca/ourschools/Pages/default.aspx

 • به مرکز مهارت‌های انگلیسی، در وب‌سایت زیر مراجعه کنید:  www.eese.ca/about-us/about
 • همچنین قبل از این که شروع به جستجو برای کار در کانادا کنید، اطمینان حاصل کنید که رزومه شما به روز باشد و شما آن را به خوبی بررسی کرده و نامه‌هایتان را برای اصلاح برای املا و خطاهای دستوری بررسی کرده باشید. بسیاری از سازمان‌های خدمات مهاجرتی، نحوه نگارش رزومه کاری و خدمات نگارشی را برای کمک به شما در این زمینه ارائه می‌دهند. دایرکتوری زیر را ببینید.
 • چندین موتور جستجوی آنلاین برای یافتن آگهی‌های شغلی و پیدا کردن شغل در کانادا وجود دارند. محبوب‌ترینشان شامل  Craigslist (www.winnipeg.craigslist.ca برای وینیپگ)، Monster (www.monster.ca و بانک کار کانادا (jobbank.gc.ca) هستند. سعی کنید از این موتورهای جستجو برای یافتن شغل سود ببرید.
 • تجربه کاری در کانادا به وسیله کار داوطلبانه به دست آورید! داوطلب شدن یک راه عالی برای ادغام در جامعه جدید شما است و از این طریق می‌توانید تجربه کاری را از سازمان‌های کانادا دریافت کنید. فرصت‌های داوطلبانه از طریق اکثر مراکز اجتماعی یا روزنامه‌های محلی شما در دسترس است.

نکات مهم در مورد مسائل مالی در استان مانیتوبا کانادا

 • به محض ورود یک حساب در یک بانک محلی یا موسسه مالی افتتاح کنید. بانک‌های محبوب در کانادا شامل HSBC، بانک اسکاتیا، بانک سلطنتی کانادا (RBC)، بانک مونترال (BMO)، TD Canada Trust، بانک مرکزی امپریال کانادا (CIBC)، بانک ملی کانادا و بانک Desjardins هستند. با جستجو در اینترنت می‌توانید اطلاعات تماس را برای این بانک‌ها پیدا کنید، یا به یک شعبه محلی بروید و اطلاعات مورد نظرتان را  از آن‌ها بخواهید.
 • برای اطلاعات کلی درباره امور بانکی و مالی در انتاریو و بقیه کانادا، از وب‌سایت انجمن بانکداران کانادا دیدن کنید:  www.cba.ca
 • پول کانادا متشکل از سنت و دلار می‌باشد. 1 دلار کانادا معادل 100 سنت است.
 • سکه‌های 1 سنت (0.01 دلار) به نام “پنی” وجود دارند که در معاملات تجاری دیگر استفاده نمی‌شوند.
 • 5 سنت (0.05 دلار) به نام “نیکل”
 • 10 سنت (10 دلار) به نام “دایم”
 • 25 سنت (0.25 دلار)
 • 1 دلار (1.00 دلار) به نام “لونی”
 • یک سکه دو دلار (2.00 دلار) به نام “تونی” که معادل دو لونی ارزش دارد.
 • صورت‌حساب یا پول کاغذی در حدود پنج دلار ($ 5.00)، ده دلار ($ 10.00)، بیست دلار ($ 20.00)، پنجاه دلار ($ 50.00) و یک‌صد دلار ($ 100.00) در آلبرتا یافت می‌شود.
 • برای آگاهی از نرخ برابری پول کشورتان با دلار کانادا، با یک نماینده از یک بانک محلی صحبت کنید یا از این وب‌سایت رایج ارز یعنی xe.com بازدید کنید.
 • اگر فرزندان زیر 18 سال دارید، ممکن است واجد شرایط دریافت تسهیلات مالی کانادا باشید. برای دریافت اطلاعات، به وب‌سایت “آژانس درآمد کانادا” یعنی cra-arc.gc.ca مراجعه کنید یا با شماره تلفن رایگان 1-800-959-2221 تماس بگیرید.

استاندارد زندگی استان مانیتوبا

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های زندگی مانیتوبا هزینه پایین زندگی در این استان است. نداشتن دغدغه هزینه‌های سرسام آور امکان لذت بردن بیشتر از یک زندگی بسیار راحت را فراهم می‌آورد. هزینه‌های جاری زندگی مثل مسکن،انرژی ،بیمه و هزینه‌های تحصیلات بعد از دوره متوسطه در استان مانیتوبا به نسبت سایر استان‌های کانادا از جمله ارزان‌ترین‌ها به شمار می‌روند.با تخصیص سهم کمتری از درآمد به این هزینه‌ها اهالی مانیتوبا می‌توانند پول بیشتری برای صرف هزینه‌های دیگر زندگی پس انداز کنند.

یک نمونه از این موارد داشتن کلبه و ویلاهای تفریحی است. اهالی مانیتوبا بیشتر از مردمان سایر نقاط کانادا دارای چنین خانه‌هایی هستند. ساکنان استان همچنین بیش از هر جای دیگر از کانادا گلف بازی می‌کنند.

در مانیتوبا نرخ حداقل دستمزد اجباری 10.70 دلار به ازای هر ساعت است. استان مانیتوبا همچنین از حیث پایین‌ترین نرخ مالیات بر درامد شخصی در کشور در رده چهارم قرار دارد.

فضای دوستانه مانیتوبا هم به کیفیت زندگی در استان کمک می‌کند.اهالی مانیتوبا دارای نرخ بالای مشارکت در فعالیت‌های داوطلبانه نسبت به سایر استان‌های کانادا هستند. از همین رو اهالی مانیتوبا بیشترین سهم از درآمد خود را به امور خیریه اختصاص می‌دهند.این روحیه سخاوتمندانه به ایجاد انجمن‌های حمایتی و گروه‌های مردم نهاد کمک می‌کند که می‌تواند به تازه واردان به استان کمک کند تا زندگی خود در استان را با امید و آرزوی هر چه بیشتر آغاز کنند.

مسکن در استان مانیتوبا

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های زندگی مانیتوبا هزینه پایین زندگی در این استان است. نداشتن دغدغه هزینه‌های سرسام آور امکان لذت بردن بیشتر از یک زندگی بسیار راحت را فراهم می‌آورد. هزینه‌های جاری زندگی مثل مسکن،انرژی ،بیمه و هزینه‌های تحصیلات بعد از دوره متوسطه در استان مانیتوبا به نسبت سایر استان‌های کانادا از جمله ارزان‌ترین‌ها به شمار می‌روند.با تخصیص سهم کمتری از درآمد به این هزینه‌ها اهالی استان مانیتوبا می‌توانند پول بیشتری برای صرف هزینه‌های دیگر زندگی پس انداز کنند.

یک نمونه از این موارد داشتن کلبه و ویلاهای تفریحی است. اهالی استان مانیتوبا بیشتر از مردمان سایر نقاط کانادا دارای چنین خانه‌هایی هستند. ساکنان استان همچنین بیش از هر جای دیگر از کانادا گلف بازی می‌کنند.

در استان مانیتوبا نرخ حداقل دستمزد اجباری 10.70 دلار به ازای هر ساعت است. استان مانیتوبا همچنین از حیث پایین‌ترین نرخ مالیات بر درامد شخصی در کشور در رده چهارم قرار دارد.

فضای دوستانه مانیتوبا هم به کیفیت زندگی در استان کمک می‌کند.اهالی استان مانیتوبا دارای نرخ بالای مشارکت در فعالیت‌های داوطلبانه نسبت به سایر استان‌های کانادا هستند. از همین رو اهالی مانیتوبا بیشترین سهم از درآمد خود را به امور خیریه اختصاص می‌دهند.این روحیه سخاوتمندانه به ایجاد انجمن‌های حمایتی و گروه‌های مردم نهاد کمک می‌کند که می‌تواند به تازه واردان به استان کمک کند تا زندگی خود در استان را با امید و آرزوی هر چه بیشتر آغاز کنند.

آب و هوای استان مانیتوبا

مانیتوبا همچون بسیاری دیگر از مناطق کانادا داراي زمستانهایی سرد است. اگر هنگام زمستان وارد وینی پگ می شوید لازم است از قبل پیش بینی های لازم را به عمل آورید. همراه داشتن کلاه گرم، دستکش های گرم و همین طور پوشش مناسب الزامی میباشد.

شهر وینی پگ مرکز این استان با آب و هوای قاره ای با تابستان کوتاه و بسیار گرم و زمستان طولانی شناخته می شود. با وجود این هوای سرد، شهر وینی پگ در میان آفتابی ترین شهرهاي کانادا قرار دارد  و از آب و هوای آفتابی در تمام طول سال برخوردار است. تعداد ساعت های آفتابی وینی پگ بالغ بر 2300 ساعت در سال است،  از همین رو وینی پگ را پایتخت آفتابی کانادا می شناسند. در اين شهربارش برف بیشتر از 1 سانتی متر در حدود 132 روز در سال دیده می شود.

خدمات پزشکی و درمانی در استان مانیتوبا

با اینکه طبق قانون کانادا همه استان‌ها و مناطق باید برای کلیه شهروندان و ساکنین قانونی خود در کانادا خدمات درمانی و بهداشتی فراگیر از طریق استفاده از بودجه عمومی ارائه دهند، اما این خدمات عمومی از یک استان تا استانی دیگر متفاوت هستند. خدمات بهداشتی درمانی در مانیتوبا کانادا به طور کلی برای تمامی ساکنان بدون هیچ گونه هزینه‌ای ارائه می‌شوند. برنامه بیمه سلامت مانیتوبا هزینه کامل تمامی خدمات پزشکی ضروری برای تمامی شهروندان و اکثر ساکنین دائم مانیتوبا را پوشش می‌دهد. این پوشش شامل معاینات پزشکی، آزمایش‌ها، مراقبت‌های اورژانسی، مراقبت بیمارستانی و مراقبت دندانپزشکی اورژانسی می‌باشد.

پس از اقامت در استان مانیتوبا شما لازم است برای دریافت کارت بهداشتی مانیتوبا نزد بخش سلامت استان ثبت نام کنید. اگر قبل از دریافت کارت خود به مراقبت‌های بهداشتی نیاز دارید، باید مدرک اقامت دائم خود را ارائه دهید. با مراجعه به بخش سلامت مانیتوبا برای دریافت کارت سلامت مانیتوبا ثبت نام کنید:

 • بخش سلامت مانیتوبا، آدرس: خیابان 300 کارلتون، وینیپگ، مانیتوبا R3B 3M9، تلفن: 786-7101 یا تلفن رایگان: 1-800-392-1207، وب‌سایت: gov.mb.ca/health

اگر شما به هر دلیل نمی‌توانید به نزد دکتر بروید، اما به کمک غیر اضطراری پزشکی نیاز دارید، می‌توانید به وسیله تماس با پزشکان و پرستاران از طریق بخش آنلاین واحد سلامت استان مانیتوبا درخواست کمک کنید. در شهر وینی پگ شما می‌توانید با شماره تماس 788-8200 و در بیرون از وینی پگ با شماره تلفن 1-888-315-9257 تماس بگیرید.

تحصیلات و آموزش در استان مانیتوبا

در استان مانیتوبا تحصیلات ابتدائی و آموزش به طور کلی در سن چهار یا پنج سالگی شروع می‌شود. اکثر کودکان تا  به پایان رساندن مدرسه دبیرستان، به طور کلی تا سن 18 سالگی، در مدرسه می‌مانند.

هزینه سیستم مدرسه‌های دولتی کانادا از سوی دولت تأمین می‌شود، به این معنی که دانشجویان مجبور به پرداخت هزینه‌های تحصیل نیستند. دوران پیش از دانشگاه به طور کلی به دو سطح، ابتدایی و متوسطه تقسیم می‌شود. تحصیلات پس از متوسطه، مانند کالج یا دانشگاه هم در استان مانیتوبا در قالب مؤسسات آموزشی متنوع فراهم است.

سال تحصیلی برای تمام سطوح تحصیلی در ماه سپتامبر آغاز می‌شود و در ماه ژوئن برای دانش آموزان ابتدایی و متوسطه و تا آوریل برای دانشجویان دانشگاه و دانشجویان پایان می‌یابد. تعطیلات استاندارد شامل تعطیلات کریسمس و سال نو در ماه دسامبر و ژانویه و تعطیلات بهار در مارس یا آوریل است. علاوه بر این، دانش آموزان می‌توانند از تعطیلات مذهبی استفاده کنند. برای اطلاعات در مورد ثبت نام، می‌توانید به آدرس‌های زیر مراجعه کنید:

 • بخش آموزش، شهروندی و جوانان در استان مانیتوبا، از یک موتور جستجوی مدرسه آنلاین برخوردار است که در آن می‌توانید گزینه‌های تحصیلی در جامعه خود را ببینید: edu.gov.mb.ca/k12/schools/gts
 • برای به دست آوردن اطلاعات کامل مدارس، برنامه ثبت نام، برنامه تعطیلات، حمل و نقل و موارد دیگر به این وب‌سایت می‌توانید مراجعه کنید: edu.gov.mb.ca/k12/schools/index

گرفتن گواهی نامه رانندگی در مانیتوبا

اگر در حال برنامه‌ریزی برای اجاره، قرض گرفتن یا خرید یک ماشین هستید، باید یک گواهینامه رانندگی رسمی مانیتوبا را داشته باشید.

 • برای دریافت گواهی نامه رانندگی و بیمه نامه رسمی ایالت مانیتوبا، به نام Autopac، باید با بخش بیمه عمومی مانیتوبا (MPI) تماس بگیرید. همچنین می‌توانید از وب‌سایت آن‌ها به آدرس زیر بازدید فرمایید: mpi.mb.c

مهاجرت به مانیتوبا

گفتیم  که استان مانیتوبا از رشد صنعتی قابل توجهی برخوردار است و نرخ سالانه مهاجرت به این استان به حدود 13000 نفر رسیده است. به نوبه خود بسیاری از مهاجران به کانادا به دلیل کم هزینه بودن زندگی، کیفیت بالای زندگی و فضای دوستانه، تصمیم به اسکان در استان مانیتوبا می‌گیرند. افراد با مهارت‌ها و توانایی‌های مختلف می‌توانند تحت برنامه نامزدی استانی مانیتوبا مهاجرت به این استان را دنبال کرده و در فرآیند رشد و توسعه استان مانیتوبا مشارکت کنند.

شهر بزرگ مانیتوبا

وینی پگ

شهر زیبای وینی پگ در مرکز مانیتوبا قرار دارد و محل اقامت بیش از نیمی از جمعیت استان است. به عنوان مرکز استان و هشتمین شهر بزرگ کانادا این شهر مرکز ادارات دولتی و دفاتر تجاری مهم است.

مؤسسات آموزشی، تحقیقاتی و دانشگاهی متعددی در شهر وینی پگ وجود دارند. همین موضوع باعث شده  کمپانی‌های بین‌المللی موفقی مانند بوئینگ  و کمپانی هوا فضای بریستول به این استان آمده و در شهر وینی پگ دفاتر خود را مستقر کنند. وینی پگ همچنین برای زمستان‌های سرد و طولانی‌اش شناخته شده است و لقب وینترپگ winterpeg به آن داده شده است. با این حال تابستان در وینی پگ بسیار گرم است.

در طی فصل‌های گرم‌تر اهالی این شهر از مزیت فرصت‌های بی‌نظیر تفریحی به واسطه رودسرخ و دریاچه‌های مجاور لذت می‌برند. همچنین در فصل تابستان فستیوال‌ها و جشنواره‌های متعددی در  شهر وینی پگ برگزار می‌شود و گروه‌ها و انجمن‌های هنری و فرهنگی در کنار یکدیگر مناسبت‌های مختلف را جشن می‌گیرند.

به واقع رویدادهای هنری در این جوامع پر رونق است. برای فستیوال‌های سنتی متعدد از باله رویال وینی پگ Royal Winnipeg  Ballet گرفته تا گالری هنری وینیپگ Winnipeg Art Gallery یا ارکستر سمفونیک وینیپگ Winnipeg Symphony Orchestra توجه مردم کانادا را به خود جلب می‌کنند. شهر همچنین دارای یک جشنواره تئاتر معروف به نام وینیپگ فرینج است که دومین فستیوال بزرگ تئاتر در آمریکای شمالی به شمار می‌رود (بزرگ‌ترین فستیوال از این نوع در ادمونتون آلبرتا است). همچنین جشنوارهای موسیقی جاز و محلی متعددی در این شهر وجود دارند.

ضرابخانه رویال کانادا، آزمایشگاه میکروبیولوژی ملی کانادا و موزه حقوق بشر کانادا از جمله مکان‌های مشهور دیگری هستند که در این شهر وجود دارند.

اطلاعات عمومی در مورد استان مانیتوبا

وب‌سایت رسمی مهاجرت استانی: https://www.immigratemanitoba.com

وب‌سایت وینیپگ: www.winnipeg.ca/interhom

وب‌سایت شهر براندون: www.brandon.ca

فهرست سازمانهای مهاجرتی محلی در مانیتوبا

مراجعه به سازمان‌های مهاجرتی می‌تواند به بسیاری از سؤالات شما در ابتدای اقامت در استان مانیتوبا پاسخ دهد.

 • مرکز بین‌المللی وینی پگ، طبقه دوم – 406 خیابان ادمونتون، وینی پگ، مانیتوبا، R3B 2M2، تلفن: 943-9158

پست الکترونیکی: [email protected]، وب‌سایت: www.international-centre.ca

 • کودکان و خدمات یهودی، خیابان دونکرستر 123، وینی پگ، مانیتوبا R3N 2R2، تلفن: 477-7430، پست الکترونیکی: [email protected]، وب‌سایت: jewishwinnipeg.org
 • انجمن فرانکوفون، 614 غم و اندوه دس Meurons، وینی پگ، مانیتوبا، R2H 2P9، تلفن: 984-5628، پست الکترونیکی: [email protected]، وب‌سایت: accueilfrancophonemb.com
 • مرکز منابع انسانی الم وود، 200 خیابان لوئیس، تلفن: 982-1720، پست الکترونیکی: [email protected]

خدمات فوریتی در مانیتوبا

در شرایط اضطراری با شماره گیری 911، شما با اپراتور متصل می‌شوید و او به شما کمک می‌کند و خدمات اضطراری متناسب با نیازتان را به محل شما ارسال خواهد کرد. در موارد غیر اضطراری، اگر فقط به پلیس نیاز دارید، می‌توانید شماره‌های تماس را برای شهرهای بزرگ در زیر پیدا کنید:

پلیس وینیپگ: 204-986-6222

پلیس براندون: 204-729-2345

چه چیزهایی را می‌توانید با خود به کانادا بیاورید؟

در مورد مانیتوبا هم مانند دیگر استان‌های کانادا مقررات سخت‌گیرانه‌ای مربوط به وارد کردن غذا، الکل، محصولات نیکوتین دار، گیاهان، حیوانات، اتومبیل‌ها و سایر محصولات وجود دارد. برای جلوگیری از مشکلات، از قبل مطمئن شوید که چه چیزی از لوازمتان جزو موارد مجاز یا ممنوعه کانادا هستند و همچنین رویکردهای قانونی که باید برای وارد کردن موارد خاصی به کشور انجام دهید را بررسی کنید.

 • برای آگاهی از مقررات مربوط به حیوانات و مواد غذایی، با مراکز زیر تماس بگیرید:
 • آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا، بخش بهداشت حیوانات و کشاورزی کانادا، به آدرس Camelot Drive59، نیپین، انتاریو K1A 0Y9، (613) 252-2342 (خروج: 4629)، وب‌سایت (http://www.inspection.gc.ca/english/toce.shtml )
 • برای آگاهی از شرایط خرید یا اجاره خودرو، با نهاد زیر تماس بگیرید:
 • بخش حمل و نقل کانادا، ساختمان شهرداری (به فرانسه است این کلمه)، برج C، خیابان 330 Sparks Street، اوتاوا، انتاریو K1A 0N5، (613) 990-2309، وب‌سایت (http://www.tc.gc.ca/roadsafety/importation/menu.html )

جمع بندی: مانیتوبا، استانی رو به پیشرفت

استان سرسبز قلب کانادا، به یکی از کانون‌های توسعه و رشد اقتصادی و همچنین فعالیت‌های هنری در کانادا تبدیل شده است. استانی که روند رشد و توسعه اقتصادی آن باعث شده جریان جذب نیروی کار ماهر به آن تداوم داشته باشد. از همین رو تحصیل در دانشگاه‌های استان مانیتوبا و اقامت در این استان از گزینه‌های قابل پیشنهاد برای زندگی در این استان به شمار می‌رود.

اگر سؤالات بیشتری در زمینه تحصیل و زندگی در استان مانیتوبا کانادا دارید، با مشاوران ما در میان بگذارید.

جستجوی رشته و دانشگاه +‌ پذیرش رایگان

در 60 ثانیه

جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما و تطبیق رشته‌های مطلوب + اخذ پذیرش رایگان

اسمارت اپلای