بورسیه تحصیلی استرالیا

مسلماً گرفتن بورسیه تحصیلی استرالیا خصوصاً برای دانشجویان بین‌المللی، جزء شرایط ایده آل تحصیلی به حساب می‌آید. هر دانشجویی آرزوی تحصیل رایگان در استرالیا را دارد. اما سوال اینجاست که باتوجه به سطح بالا و کیفیت آموزشی دانشگاه‌های استرالیا، آیا می‌توان به گرفتن بورسیه تحصیلی امیدی داشت یا خیر؟

شکی نیست که شما هم مثل خیلی‌ها در خصوص بورسیه تحصیلی استرالیا، سؤال‌هایی در ذهنتان است. پس برای یافتن پاسخ سؤال‌هایتان با ما همراه باشید. در مقاله پیش رو قصد داریم در خصوص بورسیه تحصیلی در استرالیا، شرایط و مراحل اخذ آن و ….اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

ویدئوهای‌ پربازدید:

رشته های پرمتقاضی کانادا و استرالیا

معرفی انواع بورسیه های تحصیلی استرالیا

اجازه بدهید بحث را با معرفی انواع بورسیه تحصیلی در استرالیا شروع کنیم. به طور کلی بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا چند نوع هستند که در زیر به معرفی آنها می‌پردازیم.

بورسیه دولت استرالیا (Endeavour Scholarships)  

دولت استرالیا چندین بورسیه را برای دانشجویان خارجی اختصاص داده است. البته ناگفته نماند که معمولاً دانشجویان ایرانی شامل این بورسیه نیستند. بورسیه‌ها عبارتند از: ALA, Ausaid, ADS,…

بورسیه دولت ایران

جزئیات مربوط به این بورس را می‌توانید در سایت وزارت علوم ایران مشاهده کنید.

بورسیه دانشگاه‌ها و دانشکده‌های استرالیا

هر دانشگاه و دانشکده سهمیه ای در بورسیه دارند. این نوع بورس در استرالیا بسیار رایج است. سالانه، هر دانشگاه تعدادی از دانشجویان را در برخی از رشته‌ها بورسیه می‌کند.

بورسیه مؤسسات و سازمان‌ها و افراد خاص

این بورس از طرف برخی افراد ثروتمند یا نامدار یا از طرف برخی سازمان‌ها مانند بانک‌ها به دانشجویان اهدا می‌شود. معمولاً بورسیه خوابگاه‌ها از این نوع هستند.

جوایز استرالیا (Australia Awards Scholarships)

این بورسیه‌های تحصیلی، جایزه‌های بلندمدتی هستند که توسط دپارتمان وزارت خارجه و تجارت استرالیا اعطا می‌شوند. هدف از این بورسیه‌های تحصیلی استرالیا، شرکت در توسعه نیازهای کشورهای شریک با کشور استرالیا در توافقات منطقه‌ای و دو جانبه است.

این بورسیه تحصیلی به دانشجویان تمام مقاطع تحصیلی ازجمله مقطع کارشناسی از کشورهای منتخب در منطقه آسیا، اقیانوس آرام، آفریقا و خاورمیانه ارائه می‌شود.

آشنایی با بورسیه تحصیلی استرالیا برای ایرانیان

اغلب متقاضیان تحصیل در استرالیا از ما در خصوص بورسیه تحصیلی مختص دانشجویان ایرانی سوال می کنند. بیشتر افراد دوست دارند بدانند که کدام بورسیه را میتوانند درخواست کنند. باید بگوییم که دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل دکترا در استرالیا می توانند بورسیه IPRS را درخواست کنند. البته لازم به ذکر است که این بورسیه اخیرا به بورسیه RTP که مخفف Research Training Pprogram است، تغییرنام یافته است.

 این نوع بورسیه مختص دوره دکترا بوده و تمامی دانشگاه‌های موجود در استرالیا دارای این نوع بورسیه هستند. بورسیه IPRS یا RTP هزینه تحصیل در استرالیا و بیمه دانشجو را پوشش می‌دهد. این بورسیه تنها بورسیه تحصیلی استرالیا برای ایرانیان است که امکان دریافت آن وجود دارد. این نوع بورسیه هزینه‌های زندگی دانشجو را نیز پوشش می‌دهد. دانشجویان ایرانی بدانند که این فرایند کاملاً سخت و رقابتی است و بررسی آن تقریباً یک سال به طول می‌انجامد.

بورسیه تحصیلی استرالیا؛ شرایط و صلاحیت اخذ آن

دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا نیز همانند بورسیه تحصیلی بسیاری از کشورها شرایط خاص خود را دارد.  اگر صرفاً علاقه‌مند به دریافت  بورس (تحصیل رایگان  در استرالیا) هستید، بایستی دقت داشته باشید که شرایط اخذ بورس بسیار سخت است. شما بایستی از دانشگاه‌های درجه یک فارغ‌التحصیل شده و علاوه بر داشتن معدل بالا، سابقه تحقیقاتی مناسبی نیز داشته باشید. در حقیقت، به دلیل رقابتی بودن بورسیه، داشتن سوابق تحصیلی و تحقیقاتی عالی در اخذ بورس تحصیلی الزامی است.

بورس تحصیلی استرالیا در مقاطع مختلف شرایط متفاوتی دارد. مثلا، بورسیه تحصیلی به مدارس استرالیا تعلق نمی‌گیردالبته گفتنی است که در برخی از مدارس استرالیا، به دانش آموزان ممتاز جوایز و کمک هزینه تحصیلی اعطاء می‌شود.

معمولاً بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در استرالیا بسیار محدود است. اکثر بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکتری برای افراد واجد شرایط و بر اساس صلاحیت دانشجویان ارائه می‌شود.

شرایط لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع دکترا به شرح زیر است:

 • داشتن مقالات علمی بین‌المللی
 • کتاب‌های چاپ شده
 • مدرک تحصیلی معتبر
 • مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا
 • داشتن معدل بالا در مقاطع تحصیلی قبلی

دانشجویان باید از دانشگاه‌های مورد نظر مستقیماً اقدام کنند. زیرا هر دانشگاه پروسه زمانی و کاری خودش را دارد. مدت زمان این پروسه در هر دانشگاه متفاوت است.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا

خب حالا که با شرایط و انواع بورسیه تحصیلی استرالیا آشنا شدید نوبت معرفی مدارک لازم  برای دریافت بورسیه تحصیلی است. مدارک موردنیاز برای درخواست بورسیه تحصیلی به رشته و دانشگاه و به‌طورکلی بورسیه‌ای که برای آن اپلای می‌کنید، بسنگی دارد. به‌طورکل برای اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا به مدارکی زیر نیاز است.

 • رزومه آکادمیک قوی (معدل بالا و ریز نمرات خوب)
 • مدرک آیلتس با نمره بالا
 • مدارک سوابق کاری مرتبط با رشته یا کارهای پژوهشی مانند مقاله، کار تحقیقاتی، کتاب، ترجمه
 • انگیزه نامه قوی و معتبر
 • پروپوزال به صورت استاندارد و مکتوب (طرحی است که در ذهن دارید و می‌خواهید آن را عملی کنید.)

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه +پذیرش رایگان

۶۰ ثانیه به جای ۶۰ روز

کار با اسمارت اپلای ساده‌ست،‌ اول ۶۰ ثانیه اطلاعات اولیه‌ات رو وارد می‌کنی، بعد دکمه سرچ رو میزنی، ما تمام دانشگاه‌هایی که به شرایط شما منطبق هست رو لیست می‌کنیم. اگر دوست داشتی همون جا اقدام می‌کنی و امور مربوط به اخذ پذیرشت شروع میشه.

بهترین زمان برای اپلای بورسیه تحصیلی استرالیا

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چه موقع باید برای بورس تحصیلی استرالیا اپلای کنید؟ آیا هر زمان و هر وقت بخواهیم می‌توانیم برای بورسیه درخواست بدهیم یا نه ؟

معمولاً درخواست بورسیه تحصیلی (همانند پذیرش) باید ۶ ماه تا یک سال قبل از شروع سال تحصیلی که برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اید، انجام شود.

مثلا، برای پذیرش ترم فوریه که در زمستان است، شما باید تا اواخر پاییز درخواست خودتان را ارائه کرده باشید. توصیه ما این است که برای دانستن تاریخ دقیق و ددلاین درخواست بورسیه، به وب سایت دانشگاه مقصد مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی

در مورد مقاطع دانشگاهی هم باید بگوییم که امکان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی در استرالیا تقریبا غیرممکن است. بنابراین فکر تحصیل رایگان با دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی را باید از سر بدر کنید.

شاید از این جمله ناراحت و ناامید شده‌اید. اما حقیقت امر این است که این بورسیه‌ها اغلب برای دانشجویان کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته ارائه می‌شود.

بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی، دارای شرایط ویژه است. این بورسیه‌ها اغلب برای دانشجویان کشورهای توسعه یافته و پیشرفته ارائه می‌شود. دلیل اصلی خاص بودن این کمک هزینه‌ها، محدود بودن و رقابتی بودن آن‌ها است. بورسیه‌ای که به دانشجویان کشورهای مختلف داده می‌شود، متفاوت است.

بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد نیز به شرطها و شروطها است. اجازه بدهید این موضوع را برایتان بشکافیم.

دوره های کارشناسی ارشد در استرالیا به دو دوره آموزش محور (Course based) و پژوهش محور (Master by Research) تقسیم میشوند.

دوره های آموزش محوربیشتر برای آماده سازی دانشجو برای ورود به بازار کار است. دوره های تحقیقاتی یا پژوهش محور بیشتر برای افرادی است که، قصد دارند تحصیلات خود را در مقطع دکترا ادامه بدهند.

خب حالا برویم سراغ اصل مطلب یعنی امکان دریافت بورسیه و تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در استرالیا.  بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع ارشد فقط به دوره های ارشد پژوهش محور  و تحت شرایط خاص (معدل و نمره زبان بالا و …) تعلق می‌یابد.  پس افرادی که قصد دارند در دوره های کارشناسی ارشد آموزش محور ادامه تحصیل بدهند باید دور بورسیه را خط بکشند.

شرایط دریافت این کمک هزینه‌ها در مقطع ارشد به شرح زیر است :

 • ارائه مدرک لیسانس با معدل ممتاز (البته بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است.)
 • ارائه طرح تحقیقاتی نو و مفید یا پروپوزال
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره حداقل 6.5 (با توجه به نوع رشته و دانشگاه می‌تواند بالاتر یا پایین‌تر باشد)
 • ارائه توصیه نامه از اساتید
 • داشتن اختراعات یا تحقیقات علمی
 • کسب جوایز در جشنواره‌ها و مسابقات بین‌المللی
 • ارائه مقالات علمی معتبر ISI
 • ارائه انگیزه نامه قوی

برخی از  نمونه‌های بورسیه‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا به صورت زیر است:

انواع بورسیه تحصیلی مقطع ارشد
جزئیات
بورسیه تحصیلی بین‌المللی پژوهشی دانشگاه Curtin این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی مقطع ارشد در دانشگاه کورتین در شهر پرت ارائه می‌شود.
بورسیه بین‌المللی کارشناسی ارشد تحقیقات علمی فلیندرز (FIPRS) این کمک هزینه، برای تحصیل در دانشگاه فلیندرز در آدلاید استرالیا است. این بورسیه به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای این دانشگاه، بر اساس شایستگی آن‌ها اهدا می‌شود.
جوایز صلح رو تاری کمک هزینه تحصیلی در استرالیا به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل در یکی از مراکز صلح روتاری مانند دانشگاه کوئینزلند اهدا می‌شود.
بورسیه پژوهشی دانشگاه نیوکاسل برای مقطع ارشد ( UNIPRS) این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی ارشد جهت تحصیل در دانشگاه نیوکاسل است.
بورس تحصیلی پژوهشی ملبورن (MRS) این بورسیه برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی در مقطع ارشد دانشگاه ملبورن ارائه می‌شود.
بورسیه تحصیلی بین‌المللی دانشگاه سیدنی (USydIS) این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی که برنامه های تحقیقاتی را در دانشگاه سیدنی اجرا می‌کنند، ارائه می‌شود.

شانس دریافت بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع ارشد در مقایسه با کارشناسی بیشتر است. بورسیه های تحصیلی متفاوتی در استرالیا توسط نهادهای دولتی و خصوصی به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌گردد.

بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع کارشناسی ارشد، توسط مؤسسات خصوصی، دانشگاه‌ها و دولت کشور استرالیا برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی از جمله دانشجویان ایرانی قابل ارائه است.

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید را جستجو کنید.

  بورسیه تحصیلی استرالیا در مقطع دکترا

  یکی از اصلی‌ترین اهداف بورسیه تحصیلی در استرالیا برای اکثر دانشجویان بین‌المللی، تحصیل در مقطع دکترا است. خبر خوب این است که امکان تحصیل رایگان در مقطع دکترا از طریق بورسیه در استرالیا کاملا میسر است.

  جهت اخذ بورسیه و تحصیل رایگان در مقطع دکتری در استرالیا، متقاضی باید کاملاً شایستگی خود را به اثبات برساند. به طور کلی برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری در استرالیا، دانشجو باید شرایط  زیر را داشته باشد:

  • معدل بالا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
  • ارائه پروپوزال اولیه که موضوع تحقیقاتی دانشجو را بیان کند. (چنانچه این پیشنهاد تحقیقاتی مرتبط با موضوع پژوهشی دانشگاه باشد، شانس فرد در اخذ بورسیه تحصیلی دکتری افزایش می‌یابد)
  • ارائه انگیزه نامه قوی
  • ارائه دو یا سه توصیه نامه از اساتید معتبر در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس
  • ارائه رزومه علمی پربار از جمله یک یا دو مقاله علمی پژوهشی در مجلات معتبر (ISI)
  • شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی
  • داشتن تحقیقات علمی در زمینه مورد نظر
  • داشتن سابقه کار علمی
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۷ به بالا
  • ارائه نمره مدرک GRE و GMAT در اغلب رشته‌ها

  برخی از  نمونه‌های بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکتری استرالیا به قرار زیر است:

  نام دانشگاه
  جزئیات بورسیه
  دانشگاه ملی استرالیا کمک هزینه تحصیلی مختلف برای دانشجویان بین‌المللی در تمام سطوح تحصیلی در دسترس هستند.
  بورس‌های بین‌المللی آدلاید این بورسیه شهریه دوره کارشناسی ارشد یا دکترا در دانشگاه آدلاید را پرداخت می‌کند. دانشگاه آدلاید، برنامه بورس‌های بین‌المللی آدلاید را ارائه می‌دهد. بورس‌های تحصیلی شامل هزینه های تحصیلی، کمک هزینه زندگی سالانه و بیمه درمانی است.
  بورسیه پژوهشی دانشگاه بین‌المللی کرتین بورس‌های تحصیلی بین‌المللی برای دانشجویان دوره های ارشد یا دکترا در دانشگاه کورتین در پرت است.
  بورسیه بین‌المللی کارشناسی ارشد تحقیقات علمی فلیندرزFIPRS این کمک هزینه برای تحصیل در دانشگاه فلیندرز در آدلاید استرالیا است. این بورسیه به دانشجویان ارشد و دکترا بر اساس شایستگی آن‌ها اهدا می‌شود. این بورسیه، کمک هزینه زندگی‌ای، کمک هزینه استقرار، جابجای و بلیط را پوشش می‌دهد.
  بورسیه علمی لاتروب AES این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان خارج از استرالیا و نیوزیلند برای تحصیل در دانشگاه لاتروب در ملبورن است. بورس تحصیلی حداکثر برای دو ترم است. این بورس مختص به دانشجویان بین‌المللی از تمام کشورها در مقطع کارشناسی و ارشد دانشگاه لاتروب است. این بورس حدوداً بین 10000 تا 20000 دلار و نسبت به شهریه تغییر می‌کند.
  بورس‌های بین‌المللی مکواری بورسیه شهریه برای دانشجویان برجسته بین‌المللی برای تحصیل در استرالیا دانشگاه مک کواری در سیدنی اعطا می‌گردد. به شهروندان استرالیا یا نیوزلند این بورسیه تعلق نمی‌گیرد. بورس تحصیلی بین‌المللی مکواری، یک بورس تحصیلی جزئی برای شهریه دانشجویان برجسته بین‌المللی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ویا ارشد در دانشگاه مکواری شمالی است. مقدار کمک هزینه تحصیلی متغیر و تا سقف 10000 است.
  بورسیه تحقیقات علمی ملبورن MRS بورس‌های تحصیلی برای دستیابی دانشجویان داخلی و بین‌المللی برای انجام برنامه های تحقیقاتی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ملبورن است.
  بورسیه تحصیلی دانشگاه ملبورن MRS برای تحقیقات توسط دانشگاه ملبورن و برای دستیابی دانشجویان داخلی و بین‌المللی به منابع مالی کافی برای انجام پژوهش تعلق می‌گیرد. مزایای بورس ملبورن بسته به شرایط تحقیقات شما شامل برخی از موارد از جمله کمک هزینه زندگی هر دو هفته یک‌بار، کمک هزینه جابجایی و بیمه بهداشتی در خارج از کشور را پوشش می‌دهد.
  بورس‌های بین‌المللی دانشگاه موناش کمک هزینه تحصیلی بر اساس لیاقت دانشجو برای تحصیل در مقطع کارشناسی به دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه موناش در ملبورن در استرالیا است. تعدادی بورس تحصیلی در دانشگاه موناش بر اساس شایستگی دانشجوی بین‌المللی در مقطع کارشناسی و ارشد، به دانشجویان اعطا می‌شود. حدوداً 10000 دلار در سال برای تحصیل تمام وقت پرداخت می‌شود.
  فرصت‌های مطالعاتی صلح روتاری کمک هزینه تحصیلی در استرالیا که به دانشجویان مقطع ارشد، مشغول به تحصیل در یکی از مراکز صلح روتاری اهدا می‌شود.
  بورس‌های بین‌المللی دانشگاه سیدنی هزینه تحصیلی استرالیا که به دانشجویان مقطع کارشناسی بین‌المللی برای تحصیل در دانشگاه سیدنی اعطا می‌شود. این بورسیه مختص به دانشجویان ارشد است. دانشگاه سیدنی از متقاضیان واجد شرایط در مقطع ارشد و دکترا به صورت برنامه پژوهش در این دانشگاه دعوت به عمل می‌آورد؛ و به افراد واجد شرایط، بورسیه تحصیلی تحقیقاتی بین‌المللی سیدنی اعطا می‌شود. این بورسیه شهریه و کمک هزینه زندگی تا سه سال با امکان تمدید برای یک‌ترم برای دانشجویان دکترا پوشش می‌دهد.
  بورسیه پژوهشی بین‌المللی دانشگاه استرالیای غربی برای مقطع کارشناسی ارشد بورس‌های تحصیلی پژوهشی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دانشجویان دکترا برای تحصیل در استرالیا در دانشگاه غرب استرالیا است. این بورسیه هزینه های شهریه، زندگی و درمانی را پوشش می‌دهد.
  بورسیه پژوهشی دانشگاه نیوکاسل برای دوره کارشناسی ارشد UNIPRS کمک هزینه تحصیلی در استرالیا برای دانشجویان کارشناسی ارشد برای تحصیل در دانشگاه نیوکاسل استرالیا است.

  هر دانشگاه در استرالیا، سهمیه‌ای خاص برای بورسیه دارد. برای اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های استرالیا باید مستقیماً با دانشگاه‌های این کشور ارتباط برقرار کرد و جزئیات را جویا شد.

  توصیه های کلیدی برای افزایش شانس دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا

  روند درخواست بورسیه کمی پیچیده است. رقابت برای اخذ بورسیه شدید و بورسیه ها بر اساس شایستگی‌های علمی ارائه می‌شود. بنابراین رعایت برخی نکات طبیعتا شانس دریافت بورسیه را بالا می برد.

  تحقیق و جستجو در خصوص بورسیه تحصیلی

  لیستی از همه تأمین کنندگان احتمالی بورسیه تحصیلی استرالیا و همه بورسیه‌هایی که شما صلاحیت دریافت آن را دارید، آماده کنید. سپس شرایط موردنیاز برای درخواست و ددلاین ارسال درخواست این بورسیه‌ها را بررسی کنید. دقت نمایید که بورسیه‌های تحصیلی برخی از مؤسسات نیاز به درخواست ندارد. به عبارتی زمانی که برای دوره‌ای اپلای می‌کنید، به‌طور خودکار برای دریافت این بورسیه‌ها در نظر گرفته خواهید شد.

  صبوری کردن 

  ممکن است بارها و بارها در سایت‌های مختلف ثبت‌نام کنید. و درخواست شما مورد پذیرش واقع نشود، اما صبوری کنید و فراموش نکنید که خواستن، توانستن است.

  داشتن سوابق تحصیلی و پژوهشی عالی

  معدل بالای دوره تحصیلی قبل و سوابق پژوهشی مناسب در افزایش شانس بورسیه شدن تأثیر به سزایی دارد.

  مطمئن باشید که همه مدارک موردنیاز را در دست دارید

  مدارک موردنیاز می‌تواند شامل ریزنمرات علمی، توصیه‌نامه و معرفی‌نامه باشد. داشتن رونوشت‌های ترجمه‌شده و تأیید شده از مدارک الزامی است.

  تعامل با اساتید

  یکی دیگر از فاکتورهای تأثیرگذار در دریافت بورسیه تحصیلی، تعامل با اساتید در دانشگاه موردنظر است. اساتید دانشگاه‌ها بر اساس بودجه‌های محدودی که سالانه به آنها اختصاص می‌یابد، دانشجویان ممتاز را انتخاب می‌کنند. بنابراین اگر تمایل به تعامل با استاد راهنمای خود درزمینه خاص دارید، حتماً یک پروپوزال تحقیقاتی مطلوب را باید برای اساتید ارسال کنید. با این کار شانس بورسیه شدن را بالا خواهید برد.

  نوشتن مقاله

  مقاله‌ها و علی‌الخصوص مقاله‌های بین‌المللی که مهم‌ترین آنها، مقالات ISI  است، از جمله مواردی هستند که می‌توانند شانس اخذ بورسیه تحصیلی را بالا ببرند.

   رزومه کاری و حرفه‌ای مرتبط با رشته

  سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی یا دریافت گواهی‌ مبتنی بر تخصص در گرایش‌های مرتبط با رشته، از معیارهای مهم در راستای تشخیص صلاحیت افراد متقاضی بورسیه تحصیلی هستند.

  تحقیق در زمینه بورسیه های تحصیلی

  بررسی کنید که دانشگاه مدنظر به دوره تحصیلی مورد نظر شما بورسیه  ارائه می‌دهد یا خیر. نکته حائز اهمیت این است که صرف نظر از نوع و میزان بودجه، از واجد شرایط بودن خود اطمینان حاصل کنید.

  صلاحیت خود را ارزیابی کنید

  برخی از بورسیه‌های تحصیلی تنها برای دانشجویان بین‌المللی از کشورهای خاص هستند، درحالی‌که سایر بورسیه‌های ممکن است برای دوره‌ها یا سطوح تحصیلی خاصی باشند. برخی از بورسیه‌های تحصیلی نیازمندی‌های بیشتری (مانند ارسال یک مقاله یا نوشته شخصی) و قوانین و شرایط سخت‌گیرانه‌ای (مانند محدودیت تعداد کلمه و زمان ارسال) دارند. بنابراین مطمئن شوید که همه مقررات و شرایط حاکم بر درخواست را قبل از ارسال آن برای کسب بورسیه تحصیلی مطالعه کرده‌اید.

  برای بازخوانی درخواست بورسیه خود از افرادی که به زبان انگلیسی تسلط دارند درخواست کمک کنید

  کمیته‌های بورسیه‌های تحصیلی استرالیا ممکن است درصورتی‌که درخواست متقاضی دارای اشتباهات دستور زبانی یا غلط‌های املایی باشد، درخواست را بررسی نکنند.

  دلایل عدم موفقیت در اخذ بورسیه تحصیلی استرالیا

  معمولاً به کرار از ما سؤال می‌شود که چرا درخواست بورسیه تحصیلی برخی از متقاضیان  پذیرفته نمی‌شود. علت ریجکت شدن درخواست بورسیه تحصیلی استرالیا چه چیزی می‌تواند باشد؟ اولین توضیح منطقی برای این موضوع، عدم صلاحیت فرد در اخذ بورسیه‌ای است که درخواست داده است.

  همان‌طور که در بحث قبلی اشاره کردیم، اکثر بورسیه‌ها بر اساس شایستگی‌های آکادمیک هستند. به عبارتی بنابراین هر متقاضی باید شرایط تحصیلی و نمرات موردنظر برای اخذ بورسیه را داشته باشد. نمره‌ی زبان نیز نقش تعیین‌کننده دارد.

  هر بورس تحصیلی معیارهای خود را دارد. البته ناگفته نماند که گاهی اوقات ممکن است شرایط لازم برای بورس تحصیلی سال به سال تغییر کند. بنابراین اولین و مهم‌ترین قدم برای درخواست بورس تحصیلی، داشتن اطلاعات لازم از شرایط بورس تحصیلی است. پس قبل از اقدام به  درخواست بورس تحصیلی، به‌طور گسترده مطالعه کنید. در اینجا به یک سری موارد که می‌توانند در پذیرفته نشدن بورس تحصیلی مؤثر باشند می‌پردازیم:

  تایید نشدن مقاله

  ارائه مقاله خوب و تأثیرگذار می‌تواند شانس دریافت بورس تحصیلی را افزایش بدهد. اما برخی مواقع ممکن است یک مقاله به دلایل مختلفی ازجمله کپی بودن یا داشتن غلط‌های نگارشی زیاد توسط کمیته بازرسی پرونده، پذیرفته نشود.

  نادیده گرفتن ددلاین

  یکی از نکات مهم در درخواست بورسیه تحصیلی، در نظر گرفتن ددلاین یا آخرین‌مهلت درخواست بورسیه است. اگر بعد از مهلت تعیین‌شده دانشگاه درخواست خود را ارائه کنید مسلماً پاسخگو نخواهند شد. گفتنی است که ددلاین درخواست بورسیه در هر دانشگاه متفاوت است. بنابراین موضوع ددلاین درخواست بورسیه را به خاطر داشته باشید.

  ارائه اطلاعات تماس نادرست

  اگر اطلاعات تماس اشتباه باشد، احتمال موفقیت را از خود سلب می‌کنید. توصیه می‌کنیم بعد از واردکردن اطلاعات تماس، دوباره آنها را چک کنید.

  سبک تحریر نادرست

  درخواست بورسیه نباید به زبان عامیانه نوشته شود. از بکاربردن الفاظ و واژگان نادرست باید خودداری شود.

  کلام آخر

  در این مقاله سعی ما بر این بود که در خصوص بورسیه تحصیلی استرالیا، اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهیم. با توجه به مطالب ذکر شده، می‌توان چنین نتیجه گرفت که دریافت بورسیه تحصیلی در استرالیا، برای دانشجویان بین‌المللی، خصوصاً مقطع کارشناسی از محدودیت‌های بسیاری برخوردار است.

  در مقطع کارشناسی ارشد پژوهش محور و دکترا شانس گرفتن بورسیه بیشتر است. البته از آنجایی که اخذ بورسیه بر اساس شایستگی تحصیلی به دانشجویان اعطا می‌شود، این پروسه شدیداً رقابتی است. اگر در خصوص بورسیه تحصیلی استرالیا هنوز سوالی برایتان بی پاسخ مانده است، توصیه می‌کنیم با کارشناسان مجرب ما در مجموعه اسمارت اپلای در تماس باشید.

  کافی است فرم ارزیابی رایگان در وب‌سایت را تکمیل کنید. مشاوران ما بعد از بررسی اطلاعات مندرج در فرم شما را در راه رسیدن به اهدافتان یاری خواهند کرد.

  سؤالات رایج

  مقطع دکترا

  خیر. دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تقریبا غیرممکن است اما در مقطع دکترا بیشتر است.

  داشتن رزومه علم پربار از جمله مقالات علمی، شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی، داشتن تحقیقات علمی در زمینه مورد نظر و سابقه کار عملی و همچنین ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره حداقل ۷ است.

  بله. تنها در مقطع دکترا و با توجه به رزومه علمی و قابلیت‌های دانشجویان به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

  ایرانیان می توانند بورسیه IPRS در مقطع دکترای استرالیا را دریافت کنند که هزینه دانشگاه، بیمه و هزینه زندگی وی را پوشش می دهد.

  داشتن سابقه کاری از جمله مواردی است که می‌توانید برای دریافت بورسیه در نظر بگیرید و شانس خود را افزایش دهید.                 

  معمولاً برای درخواست بورسیه تحصیلی، باید ۶ ماه تا یک سال قبل از شروع سال تحصیلی اقدام شود.                 

  سوابق پژوهشی و تحصیلی عالی، مدارکی مربوط به تسلط در رشته، تعامل با اساتید؛ داشتن مقاله ومدرک زبان معتبر با نمره بالا