تحصیل دامپزشکی در کانادا

دامپزشکی یکی از زیرشاخه‌های علوم پزشکی است. این رشته به خاطر آیندهٔ درخشانی که دارد، جزو رشته‌های پرمتقاضی است. آنچه که در رشته دامپزشکی اهمیت دارد، علاقه‌داشتن به حیوانات است. ما در این صفحه قصد داریم به موضوع تحصیل دامپزشکی در کانادا، شرایط اخذ پذیرش در این رشته از دانشگاه‌های کانادا و نکات مهم پیرامون آن بپردازیم.

در سرتاسر کانادا دوره‌های مختلفی برای رشته دامپزشکی ارائه می‌شود. تحصیل دامپزشکی در کانادا به دلایل مختلفی ازجمله امکان دریافت بورسیهٔ دانشگاهی، بالا‌بودن درآمد و بازار کار خوبی که این رشته دارد، امروزه مورد توجه بسیاری از دانشجوهای خارجی قرار گرفته است.

اگر شما هم به رشته دامپزشکی علاقه‌مندید و دوست دارید در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌ های کانادا که این رشته را ارائه می‌کنند تحصیل کنید، حتماً در ادامهٔ مطلب با ما همراه باشید. مطمئن باشید به اطلاعات خوبی در این زمینه خواهید رسید.

ویدئوهای‌ پربازدید:

رشته دامپزشکی در کانادا

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دامپزشکی در کانادا

کانادا بیش از نود دانشگاه دارد. دانشگاه‌های این کشور در رنکینگ‌های جهانی، به نسبت بسیاری از دانشگاه‌های کشورهای توسعه‌یافته در وضعیت مناسبی هستند. استانداردهای آموزشی بالا یکی از ویژگی‌های بارز آموزش عالی کانادا است. گفتنی است که بسیاری از دانشجوهای بین‌المللی به دلیل کیفیت بالای سیستم آموزشی، تحصیل در کانادا را انتخاب می‌کنند.

دام‌پزشکی در کانادا دارای دوره‌های عملی است. این دوره‌ها کمک می‌کنند تا دانشجو زیر نظر دامپزشکان مجرب تجربیات زیادی کسب کنند. اگر دانشجو در دوران تحصیل نمرات خوبی کسب کند، علاوه بر مزیت‌های شغلی می‌تواند هزینهٔ تحصیل خود را نیز کاهش دهد و کمک‌هزینه‌های زیادی دریافت کند.

برای اینکه بدانید در کدام دانشگاه‌ها دوره‌های عملی برگزار می‌شوند، باید به‌طور مستقیم با خود دانشگاه مکاتبه کنید.

بسیاری از دانشجوهای خارجی که به تحصیل دامپزشکی علاقه‌مند هستند، کشور کانادا را گزینهٔ مناسبی برای تحصیل می‌دانند. تحقیقات نشان می‌دهد که دامپزشکان کانادا به لحاظ رفاهی در وضعیت و سطح مناسبی هستند.

در کانادا دوره‌های مختلفی برای رشته دامپزشکی ارائه می‌شود. با توجه به اینکه بسیاری از مراکز مختلف دولتی و خصوصی این کشور به فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی نیاز مبرم دارند، می‌توانیم به‌صراحت بگوییم که تحصیل دام‌پزشکی در کانادا بازار کار خوبی دارد.

خب، نوبتی هم که باشد نوبت معرفی دانشگاه‌ها یا دانشکده‌های دامپزشکی در کانادا است:

 • کالج دامپزشکی آتلانتیک (Atlantic Veterinary College):
 • دانشگاه جزیرهٔ پرنس ادوارد (University of Prince Edward Island)؛
 • دانشگاه مونترال (Université de Montréal)؛
 • کالج دامپزشکی انتاریو (Ontario Veterinary College)؛
 • دانشگاه گوئلف (University of Guelph)؛
 • کالج دامپزشکی وسترن (Western College of Veterinary Medicine)؛
 • دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan)؛
 • دانشگاه کلگری (University of Calgary).

گفتنی است که از بین این دانشگاه‌ها، سه دانشگاه گوئلف، مونترال و ساسکاچوان به‌عنوان بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌های دامپزشکی کانادا معرفی‌ شده‌اند.

ادامه تحصیل دامپزشکی در کانادا؛ دانشگاه گوئلف

دانشگاه گوئلف کانادادانشگاه گوئلف با علامت اختصاری U of G در شهر گوئلف در استان انتاریو کانادا واقع شده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی QS به‌عنوان برترین دانشگاه کانادا در رشته دامپزشکی معرفی شده است. دانشگاه گوئلف در رنکینگ جهانی موفق به کسب رتبهٔ چهارم رشته دامپزشکی شده است. دانشکده دامپزشکی این دانشگاه از شهرت فراوانی برخوردار است و در آن رشته‌هایی همچون علوم زیست پزشکی، مطالعات بالینی، پاتوبیولوژی و پزشکی جمعیت هم ارائه می‌شود.

شرط اخذ پذیرش در رشته دامپزشکی از دانشگاه گوئلف شامل قبولی در آزمون MCAT (آزمون پذیرش کالج پزشکی) و ارائۀ مدرک یکی از آزمون‌های استاندارد زبان انگلیسی (تافل iBT با حداقل نمرۀ ۸۹ (حداقل ۲۱ در هر مهارت)، آیلتس آکادمیک با حداقل نمرۀ ۶.۵ ( حداقل ۶ در هر مهارت) و PTE ۶۰ (حداقل ۶۰ در هر مهارت)) است.

بودجهٔ تحقیقاتی دانشگاه گوئلف بیش از ۴۱۳ میلیون دلار کانادا است. دانشگاه گوئلف با داشتن رتبهٔ خوب، مورد تأیید وزارت علوم ایران است.

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید را جستجو کنید.

  ادامه تحصیل دامپزشکی در کانادا؛ دانشگاه مونترال

  دانشگاه اچ ای سی مونترال کانادا

  دانشگاه مونترال جزء دانشگاه‌های برجستهٔ جهان است که در قلب شهر زیبای مونترال، استان کبک کانادا، واقع شده است. دانشکدهٔ دامپزشکی دانشگاه مونترال سومین دانشکدهٔ برتر کانادا و چهل‌وسومین دانشکدهٔ برتر جهان به شمار می‌آید.

  دانشکده دامپزشکی مونترال تنها دانشکدۀ دامپزشکی فرانسوی‌زبان در قارۀ آمریکای‌ شمالی است. از مزایای تحصیل در رشته دامپزشکی در این دانشگاه می‌توانیم به دسترسی به تجهیزات و امکانات درخورتوجه، منابع انسانی باتجربه و حضور در هر دو جامعۀ دامپزشکان انگلیسی‌زبان و دامپزشکان فرانسوی‌زبان اشاره کنیم.

  ادامه تحصیل دامپزشکی در کانادا؛ دانشگاه ساسکاچوان

  دانشگاه ساسکاچوان کانادا

  دانشگاه ساسکاچوان یکی از دانشگاه‌های دولتی و تحقیقات‌محور کانادا است که در سال ۱۹۰۷ تأسیس‌ شده است. پردیس اصلی این دانشگاه در شهر ساسکاتون، استان ساسکاچوان، واقع شده است. با وجود اینکه در دانشگاه ساسکاچوان بیش از دویست رشته در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌گردد اما تمرکز اصلی این دانشگاه به ارائهٔ رشته‌های کشاورزی، مهندسی، محیط زیست و دامپزشکی است. شرایط پذیرش رشته دامپزشکی از دانشگاه ساسکاچوان بیش‌تر بر پایهٔ نمرات بالای دانشجو در دورهٔ لیسانس، داشتن تجربهٔ عملی در زمینهٔ دامپزشکی، گذراندن مصاحبه و ارائهٔ مقالات است.

  دانشگاه ساسکاچوان تنها دانشگاه کانادا است که با دانشگاه آکسفورد مشارکت دارد.

  شرایط و مدارک لازم برای تحصیل دامپزشکی در کانادا

  • 1

   برای اینکه در رشته‌ی دام‌پزشکی یکی از دانشگاه‌ های کانادا مشغول به تحصیل شوید، باید سابقۀ آکادمیک مناسبی را در درس‌هایی مثل شیمی و زیست‌شناسی داشته باشید. البته، داشتن نمرۀ خوب در دروس فیزیک و ریاضیات خیلی اجباری نیست اما ممکن است در فرآیند اخذ پذیرش تأثیرگذار باشد.

  • 2

   برای تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در رشته‌ی دامپزشکي، می‌بایست مقاطع پیشین را با نمرات مناسبی به پایان رسانده باشید، رزومۀ آکادمیک (سوابق پژوهشی، کنفرانس‌هایی که در آن شرکت کرده‌اید و پروژه‌ها و دوره‌های کارآموزی) خوبی داشته باشید و از اساتید مقاطع پیشین خود بخواهید که برای شما توصیه‌نامه بنویسند.

  • 3

   متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل دام‌پزشکی در کانادا، می‌توانند با ارائۀ مدارک زیر نسبت به دریافت پذیرش یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا اقدام کنند:

   •  دیپلم/ مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد؛
   • ترجمۀ رسمی ریزنمرات و مدرک تحصیلی؛
   • مدرک زبان (انگلیسی یا فرانسوی)؛
   • انگیزه‌نامه؛
   • توصیه‌نامه؛
   • تکمیل فرم پذیرش.
  • 4

   همان‌طورکه می‌دانید، کانادا یک کشور دو زبانه (انگلیسی – فرانسوی) است. اگر تصمیم دارید در شهرهایی مانند مونترال که زبان‌ اصلی آن‌ فرانسوی است تحصیل کنید، نیاز به ارائۀ مدرک زبان فرانسوی دارید. اگر هم قصد دارید در شهرهایی مثل ونکوور که زبان اصلی آن انگلیسی است تحصیل کنید، باید مدرک یکی از آزمون‌های استاندارد زبان انگلیسی یعنی آیلتس آکادمیک، تافل iBT یا PTE آکادمیک را ارائه کنید.

   البته، لازم به ذکر است که داشتن این دو مدرک نه‌تنها در اخذ پذیرش مؤثر است بلکه امتیاز مثبتی برای دریافت اقامت پس از تحصیل است.

  • 5

   پذیرش در رشته دامپزشکي در برخی از استان‌های کانادا کمی متفاوت است.

   • پذیرش دامپزشکی از دانشگاه پرنس ادوارد ایسلند بیش‌تر بر پایۀ نمرات بالای دانشجو در دورۀ لیسانس، داشتن تجربۀ عملی در زمینۀ دامپزشکی و گذراندن مصاحبه و ارائۀ مقالات است.
   • پیش‌نیازها و پروسۀ پذیرش دانشگاه دامپزشکی در دانشگاه ساسکاچوان نیز همانند دانشگاه پرنس‌ادوارد ایسلند است.
   • شرط اخذ پذیرش در رشته دامپزشکی از دانشگاه گوئلف شامل قبولی در آزمون MCAT (آزمون پذیرش کالج پزشکی) و ارائۀ مدرک یکی از آزمون‌های استاندارد زبان انگلیسی (تافل iBT با حداقل نمرۀ ۸۹ (با حداقل ۲۱ در هر مهارت)، آیلتس آکادمیک با حداقل نمرۀ ۶.۵ (نمرۀ هیچ‌یک از مهارت‌های آن نباید کم‌تر از ۶ باشد) و PTE ۶۰ (حداقل ۶۰ در هر مهارت)).
   • تحصیل در رشته دامپزشکی در دانشگاه کلگری بیش‌تر مختص شهروندان و افرادی است که اقامت دائم کانادا را دارند. از شروط ورود به این دانشکده، ارائۀ مدرک زبان است. متقاضیان شرکت در این رشته باید حداقل نمرۀ ۹۲ را در تافل کسب کرده باشند.

  اپلای دامپزشکی در کانادا

  برای پذیرش در دورۀ چهارسالۀ دکتری دامپزشکی (Doctor of Veterinary Medicine) یا به‌اختصار DVM، در دانشگاه‌های مطرح کانادا رقابت بالایی در میان داوطلبان وجود دارد. داوطلبان باید برای اپلای برنامه‌ریزی و آمادگی داشته باشند.

  برای موفقیت در مرحلۀ قبولی و همچنین فارغ‌التحصیلی علاوه بر وضعیت تحصیلی و علمی داوطلبان، مواردی نظیر مهارت‌های بین‌فردی، قدرت رهبری و مدیریت، توانایی فرهنگی، بینش اجتماعی، نظم‌ و ترتیب فردی و انعطاف‌پذیری ازجمله ویژگی‌هایی ضروری به‌حساب می‌آیند.

  الزامات و روند اپلای این ویژگی‌ها را به هیئت داوران نشان خواهد داد. هدف دانشگاه‌ها پذیرش داوطلبانی است که در حوزه‌های نام‌برده از بنیۀ قوی و ظرفیت بالایی برخوردار باشند؛ کسانی که خود را با تفکر برای پذیرش، موفقیت طی دورۀ تحصیلی و شکوفایی در بازار کار مربوط به حرفۀ دامپزشکی آماده کرده‌اند.

  تاریخ و سیاست‌های قبولی در دورۀ دامپزشکی (DVM) هریک از دانشگاه‌های کانادا معمولاً در تقویم آموزشی آن‌ها ذکر می‌شود. می‌توانید پس از نوشتن نام دانشگاه در موتورهای جست‌وجو، عبارت انگلیسی DVM program requirements را جست‌وجو کنید. به‌عنوان مثال، اگر قصد دارید دربارۀ دانشگاه گوئلف (University of Guelph) اطلاعات کسب کنید، در گوگل یا هر موتور جست‌وجوی دیگر این‌چنین بنویسید:

  Site: uoguelph.ca “DVM program requirements”

  اگر اطلاعات بیش‌تری نیاز داشتید، می‌توانید با روابط عمومی گروه دامپزشکی یا اعضای هیئت پذیرش دامپزشکی هر دانشگاه (DVM program Admissions Sub-Committee) نیز تماس حاصل نمایید.

  گواهینامه ورود به رشته دامپزشکی در کانادا

  داوطلبان دورۀ دامپزشکی (DVM) بایستی قبل از اپلای‌کردن برای پذیرش در این دوره، گواهینامه یا مجوز (Licensure) تحصیل در رشتۀ دامپزشکی را اخذ نمایند.

  برای کسب اطلاعات در زمینۀ آزمون نظام دامپزشکی آمریکای شمالی (North American Veterinary Licensing Exam) یا به‌اختصار NAVLE به وب‌سایت بورد آزمون‌های کشوری (NEB) کانادا مراجعه کنید که مشابه سازمان سنجش کشور ایران است.

  ضمناً اگر به‌طور کلی، راجع به دریافت مجوز اشتغال از نظام دامپزشکی کانادا سؤالی دارید، به وب‌سایت سازمان دامپزشکی کانادا (Canadian Veterinary Medical Association website) سر بزنید.

  شرایط اپلای دامپزشکی در کانادا

  داوطلبان تحصیل در رشتۀ دامپزشکی دانشگاه‌های کشور کانادا به سه گروه تقسیم می‌شوند: شرایط اپلای بر طبق گروهی است که داوطلب در آن قرار دارد (البته، امکان دارد فردی واجد شرایط پذیرش از چند روند باشد).

  گروه داوطلبان بومی کانادا

  منظور از بومی، سرخپوست‌ها و بومیان سرزمین کانادا نیستند. بومی به شهروندان کانادایی (شامل شهروندان دوتابعیتی) و افرادی اطلاق می‌شود که دارای اقامت دائم کانادا هستند. برای پذیرش در دکتری دامپزشکی برخی دانشگاه‌ها لازم است داوطلب ساکن همان استان باشد.

  Permanent Residents + Citizens

  داوطلبی ساکن یک استان محسوب می‌شود که تا قبل از اول ژانویه به مدت دوازده ماه در آن استان سکونت کرده باشد.

  نکتۀ مهم: این بازۀ زمانی شامل دوره‌های آکادمیکی نیست که داوطلب پس از اتمام دبیرستان در سایر استان‌ها گذرانده باشد. مثلاً، اگر در کودکی در آن استان زندگی کرده باشد یا بین ترم‌های تحصیلی خود برای اشتغال در آن استان بوده است، داوطلب بومی محسوب می‌شود. کافی است تا مجموع این زمان دوازده ماه باشد.

  داوطلبان دوتابعیتی نیز بایستی از این روش برای پذیرش در دوره‌های دامپزشکی کشور کانادا اقدام نمایند.

  گروه فارغ‌التحصیلان (فقط داوطلبان بومی)

  اگر داوطلبان بومی دارای مدرک دوره‌های تحصیلات تکمیلی بوده یا در حال‌ حاضر در یکی از دوره‌های تحصیلات تکمیلی ثبت‌نام کرده‌ باشند، می‌توانند از هر دو گروه Graduate یا Undergraduate برای اپلای دورۀ دامپزشکی اقدام کنند. اگر داوطلبی در حال تحصیل در دورۀ تحصیلات تکمیلی باشد، بایستی تا اول ماه اوت همان سال فارغ‌التحصیل شود.

  اگر داوطلبی واجد شرایط اپلای از گروه Graduate باشد، بایستی هنگام سابمیت فرم اپلای، در قسمت مربوط به اطلاعات و سوابق خود، اعلام علاقمندی نماید.

  گروه داوطلبان بین‌المللی

  تمامی داوطلبانی که کانادایی نیستند، باید از طریق گروه International اپلای کنند. خاطرنشان می‌کنیم که داوطلبانی که دوتابعیتی (تابعیت کانادا و کشوری دیگر) هستند، جزء بومیان به‌حساب می‌آیند.

  داوطلبانی که نامۀ پذیرش دریافت می‌کنند، بایستی الزامات دولت فدرال برای ورود به کشور کانادا را از طریق ویزای دانشجویی داشته باشند.

  دامپزشکان فارغ‌التحصیل خارج از کانادا

  یکی از الزامات دامپزشکانی که فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های خارج از کشور کانادا هستند، گذراندن دورۀ بالینی در یکی از دانشگاه‌های فهرست AVMA است.

  نکته: اگر فارغ‌التحصیل دامپزشکی از دانشگاه خارج از کانادا باشید، واجد شرایط تحصیل مجدد در رشتۀ دامپزشکی خیلی از دانشگاه‌های کانادا نیستید؛ در عوض، بایستی مجوز NEB/CVMA را دریافت کنید تا بتوانید در کانادا مشغول به کار دامپزشکی شوید.

  شرایط آکادمیک اپلای دامپزشکی در کانادا

  برای اپلای دامپزشکی در کانادا لازم است تا داوطلبان حداقل چهار ترم تحصیلی را به‌صورت تمام‌وقت در یکی از دوره‌های مقطع کارشناسی گذرانده باشند که شامل هشت واحد پیش‌نیاز باشد. معمولاً دانشکده یا کالج محل گذراندن این واحدهای درسی اهمیت ندارد.

  کلیۀ واحدهای درسی پیش‌نیاز بایستی تا سی‌ویکم اوت (داوطلبان بین‌المللی) و سی‌ویکم دسامبر (داوطلبان کانادایی) تمام شده باشند. برای اپلای در تعدادی از دانشگاه‌ها، نمرۀ نهایی این دروس در دو ترم آخر باید ۷۵درصد یا بیش‌تر از آن باشد.

  الزامات تحصیلی برای تحصیل دورۀ تمام‌وقت دامپزشکی در کانادا

  تحصیل در دورۀ دکتری دامپزشکی با گذراندن واحدهای فشردۀ درسی همراه خواهد شد. داوطلبان باید ظرفیت خود را برای تحصیل در چنین دوره‌ای نشان دهند. نتایج واحدهای درسی پیش‌نیاز شامل علوم زیستی، زیست‌شناسی سلولی، ژنتیک، بیوشیمی، آمار و علوم اجتماعی می‌تواند توانمندی آنان را اثبات کند.

  هزینه تحصیل دامپزشکی در کانادا

  قبل از اینکه بخواهیم در مورد هزینه و شهریهٔ تحصیل رشته دام‌پزشکی در کانادا توضیح دهیم، بهتر است به این نکته اشاره‌ کنیم که مواردی مثل ملیت متقاضیان، نوع دانشگاه، رشتهٔ انتخابی و مقطع تحصیلی می‌توانند بر میزان شهریهٔ پرداختی دانشجوها تأثیر بگذارند.

  رشته دامپزشکی در کانادا کنار سایر رشته‌های پزشکی، مهندسی، مدیریت و… جزء یکی از گران‌قیمت‌ترین رشته‌ها است.

  در جدول زیر هزینۀ تحصیل رشته دامپزشکی در برخی از معروف‌ترین دانشگاه‌های دامپزشکی کانادا به‌صورت جداگانه بررسی‌ شده است.

   

  نام دانشگاههزینۀ تحصیل دامپزشکی در کانادا برای دانشجویان بین‌المللی
  دانشگاه گوئلفحدود ۲۱۷.۰۰۰ دلار
  دانشگاه جزیرۀ پرنس ادواردحدود ۲۲۸.۰۰۰ دلار
  دانشگاه ساسکاچوانحدود ۳۴.۰۰۰ دلار

  به‌طور کل، هزینهٔ دورهٔ کارشناسی رشتهٔ دامپزشکی در کانادا برای دانشجوهای خارجی حدود ۶۴ هزار دلار کانادا و هزینهٔ دورهٔ کارشناسی ارشد تقریباً ۱۱ هزار دلار کانادا در سال است.

   

  بورسیه تحصیل دامپزشکی در کانادا

  تحصیل در رشته دامپزشکی در دانشگاه‌های خارج از کشور به نسبت سایر مراکز آموزش عالی از شهرت بیش‌تری برخوردار است. کانادا به دانشجوهای عمدتاً مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته دامپزشکی که قصد ادامهٔ تحصیل در دانشگاه‌های این کشور را دارند، بورسیه‌هایی تحت عنوان بورسیهٔ تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد.

  دانشگاه‌های کانادا متناسب با میزان شایستگی به هر متقاضی، بورسیه‌ها، اسکالرشیپ‌ها و کمک هزینه‌های مختلفی را ارائه می‌کنند که به دانشجو کمک می‌کند تا بدون دغدغهٔ مالی بتواند در رشته‌ای که علاقه‌مند است تحصیل کند.

  برای اینکه بتوانید از این فرصت‌ها استفاده کنید باید رزومهٔ آکادمیک خودتان (شامل سابقهٔ تحصیل، سابقهٔ تحقیق و پژوهش، کنفرانس‌هایی که در آن‌ها شرکت کرده‌اید، دوره‌های آموزشی که گذرانده‌اید و توصیه‌نامه‌هایی که از اساتید دریافت کرده‌اید) را در سایت دانشگاه آپلود کنید.

  درخواست هرکدام از این کمک‌هزینه‌ها ددلاین معینی دارد. بنابراین، توصیهٔ ما این است که اطلاعات لازم را از طریق وب‌سایت دانشگاه موردنظر کسب کنید.

  جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا با اسمارت اپلای

  منطبق با نمره زبان، بودجه، رشته و شهر مورد علاقه شما

  اگر ابزار سرچ اسمارت اپلای را تا به حال استفاده نکرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم فقط ۶۰ ثانیه زمان بگذارید و یک بار این فرصت بزرگ را امتحان کنید. چند سوال ساده را پاسخ بدهید و رشته‌هایی که می‌‎توانید با بودجه فعلی و نمره زبان‌تان اقدام کنید را پیدا کنید.

  اسمارت اپلای

  بازار کار

  دامپزشکی طیف وسیعی از خدمات مربوط به سلامت حیوانات را شامل می‌شود. معاینه، واکسیناسیون، تهیهٔ دارو، عقیم‌سازی، اخته‌کردن و سایر جراحی‌ها از خدماتی هستند که توسط دامپزشکان انجام می‌شود.

  حال سؤال اینجاست که آیا این رشته که اینقدر طرفدار و متقاضی دارد، بازار کار خوبی هم دارد یا خیر؟

  در بازهٔ زمانی ۲۰۱۶ – ۲۰۱۴، اشتغال در این گروه شغلی در کانادا، کاهش چشمگیری داشت اما آمار و ارقام ارائه‌شده حاکی از آن است که عرضه و تقاضا در بازار کار دامپزشکی کانادا در ده سال آینده نسبتاً برابر خواهد بود.

  پیش‌بینی می‌شود تا ده سال آتی، حدود ۳۶۰۰ شغل جدید در این صنعت ایجاد شود و قریب ۴۰۰۰ دانشجو به دنبال شغل باشند.

  انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۶، بازار کار دامپزشکان در کانادا رشد ۱۹درصدی را تجربه کند. گفتنی است که در حال حاضر رشته دامپزشکی در لیست مشاغل موردنیاز اسکیل ورکر است.

  بسیاری از دانشجویان رشته دامپزشکی بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در کلینیک‌های خصوصی و بیمارستان‌ها، بعضی در باغ‌وحش‌ها و برخی در مؤسسات پژوهشی و آزمایشگاه‌ها به کار تحقیق و پژوهش مشغول شوند. البته، عده‌ای هم برای کمک به کشاورزان به مناطق روستایی سفر می‌کنند.

  برای اینکه بتوانید به‌عنوان یک دامپزشک در کانادا مشغول به کار شوید، اولین کاری که باید بکنید این است که از شعبهٔ کالج کانادایی دامپزشکان در استان مدنظر خود مجوز فعالیت دریافت کنید. اگر در کشور خود کار دامپزشکی انجام داده‌اید، باید از شورای ملی آزمون کانادا یا همان NEB مجوز دریافت کنید. بعد از انجام این کار، می‌توانید در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها مشغول به کار شوید و یا حتی مطلب شخصی برای خود تأسیس کنید.

  بازار کار رشته دامپزشکی در استان‌های بریتیش کلمبیا، انتاریو و ساسکاچوان خوب و در استان‌های نوااسکوشیا، کبک، آلبرتا و مانیتوبا نسبتاً خوب است.

  میانگین حقوق

  متوسط حقوق دامپزشکان در کانادا حدود ۷۸.۷۵۰ دلار در سال یا ۴۰/۳۸ دلار به ازای هر ساعت است. پس از تحصیل دام‌پزشکی در کانادا، وقتی به‌عنوان یک تازه‌کار وارد این شغل می‌شوید، درآمد شما با ۲۴.۱۹۷ دلار در سال شروع می‌شود اما وقتی تجربهٔ شما بالا می‌رود، درآمد شما به‌عنوان یک دامپزشک باتجربه می‌تواند به ۱۰۶.۹۶۷ دلار در سال افزایش پیدا کند.

  در ادامه می‌توانید میانگین دریافتی دامپزشکان برخی از استان‌ها و قلمروهای کانادا را مشاهده کنید.

  استان مانیتوبا

  ۸۶،۸۰۱

  دلار در سال

  استان ساسکچوان

  ۸۳،۹۱۱

  دلار در سال

  استان آلبرتا

  ۹۶،۸۱۷

  دلار در سال

  استان اونتاریو

  ۸۳،۶۹۷

  دلار در سال

  استان بریتیش کلمبیا

  ۸۵،۱۴۰

  دلار در سال

  تطبیق مدرک برای تحصیل دامپزشکی در کانادا

  خیلی از دامپزشکانی که علاقه‌مندِ مهاجرت به خارج از کشور هستند، اغلب نمی‌دانند باید چه‌ کاری انجام دهند. دامپزشک‌ها زمانی‌که به هر دلیلی ازجمله کار یا ادامهٔ تحصیل تصمیم به مهاجرت می‌گیرند، معمولاً می‌توانند در دو مسیر مرتبط، پژوهش و یا دریافت تخصص بالینی راه خود را ادامه دهند.

  این دو راه کاملاً از هم متفاوت است. افرادی که قصد دارند در مسیر پژوهش حرکت کنند، باید وارد رشته‌های مستر یا همان کارشناسی ارشد و یا دکتری شوند.

  اما آن دسته از افرادی که می‌خواهند در فعالیت‌های بالینی مشغول به کار شوند، یعنی مستقیماً با دکتری عمومی کار کنند و یا وارد دوره‌های اینترنشیپ و رزیدنسی شوند و تخصص بالینی دریافت نمایند، مجبور هستند یک سری امتحانات را بگذرانند که به آن‌ها پروسهٔ تطبیق مدرک گفته می‌شود.

  امکان معادل‌سازی مدرک و دریافت پروانهٔ کار در اکثر کشورها به سه امتحان اصلی خلاصه می‌شود:

  اولی امتحان آمریکا و کاناداست. امتحان آمریکا ECFVG و امتحان کانادا NEB نام دارد. این دو آزمون به‌جز چند تفاوت جزئی، کاملاً یکسان هستند.

  هرکس تطبیق مدرک این دو کشور را انجام دهد، تقریباً می‌تواند در همه جای دنیا کار کند. درواقع، معتبرترین تطبیق مدرک متعلق به کانادا و آمریکاست.

  انگلستان نیز برای معادل‌سازی، آزمون RCVS و استرالیا NVE را برگزار می‌کند. امتحان NVE مختص استرالیا، نیوزیلند و بعضی کشورها مثل سنگاپور، مالزی و هنگ‌کنگ است.

  استرالیا امتحانات آمریکا، کانادا و انگلستان را هم قبول دارد و کسی که آن‌ها را انجام داده باشد، دیگر نیاز نیست که برای استرالیا دوباره امتحان دهد.

  دانشجویان ایرانی که مدرک دامپزشکی دارند، برای تبدیل و تأیید مدرک خود باید در امتحانات مشخصی شرکت کنند. لازم به ذکر است که تمامی این امور به مدت پنج سال طول خواهد کشید. این مراحل در سال ۲۰۲۱ به ترتیب زیر هستند:

  1. Basic and Clinical Sciences Exam؛
  2. Veterinary Skills Training and Enhancement Program؛
  3. V.L.E؛
  4. Restricted License under supervision؛
  5. Clinical Proficiency Examination؛
  6. C.J.E.
  • پس از انجام امور ثبت‌نام و سنجیده‌شدن مدرک تحصیلی، متقاضی باید در آزمون اول و دوم شرکت کند تا دانش تئوری و عملی وی در زمینه‌های مختلف دامپزشکی مانند آناتومی، بیهوشی و… سنجیده شود.
  • آزمون N.A.V.L.E برای ارزیابی توانایی‌های متقاضی گرفته می‌شود و هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.
  • آزمون R.L.U.S جهت ارزیابی متقاضی در زمینه‌های مختلف انجام می‌شود.
  • آزمون C.P.E از مهم‌ترین مراحل است. در این آزمون متقاضی باید تکنیک‌های خود را نشان دهد.
  • بعد از اتمام تمامی مراحل، متقاضی می‌تواند اقدام به کسب مدرک T.CVO.J.E کند و پس‌ از آن مشغول به کار شود.

  تحصیل دامپزشکی در کانادا چقدر طول می‌کشد؟

  برای دریافت مدرک دکتری دامپزشکی کانادا که DVM هم گفته می‌شود، باید فرد حداقل شش سال در یک دانشگاه تحصیل کند. دو سال از این شش سال، صرف تحصیلات مقدماتی دامپزشکی در یک دانشگاه معمولی و چهار سال بعدی هم صرف تحصیل در دورهٔ پزشکی دامپزشکی در یکی از پنج کالج دامپزشکی کانادایی می‌شود.

   

  کلام آخر

  در این مقاله سعی کردیم رشته دامپزشکی در کانادا و شرایط تحصیل در این رشته را معرفی کنیم. همان‌طورکه مطالعه کردید، رشته دامپزشکی یکی از رشته‌های پرطرفدار در کانادا است. برای ورود و ادامهٔ تحصیل در این رشته، داشتن سابقهٔ آکادمیک خوب در دروسی مثل شیمی و زیست‌شناسی لازم است.

  اگر شما هم شرایط تحصیل در رشته دامپزشکی را دارید و مهم‌تر از همه به این رشته علاقه‌مند هستید، بهتر است بیش‌تر از این تعلل نکنید و از همین حالا اقدام کنید. اگر در مورد انتخاب دانشگاه یا رشته مردد هستید، توصیه می‌کنیم سرچ هوشمند اسمارت اپلای را امتحان کنید. خیلی وقت شما را نمی‌گیرد. فقط کافی است به چند سؤال پاسخ دهید.

  یا اینکه می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را تکمیل کنید. کارشناسان اسمارت اپلای بعد از ارزیابی شرایط شما بهترین راهنمایی ممکن را در اختیارتان قرار خواهند داد.

   

  سؤالات متداول

  هزینۀ کل دورۀ کارشناسی دامپزشکی کانادا حدود ۶۴ هزار دلار کانادا و هزینۀ کل دورۀ کارشناسی ارشد دامپزشکی کانادا تقریباً ۱۱ هزار دلار کانادا است.

  از نظر آماری، ورود به دانشکده دامپزشکی کانادا دشوارتر از سایر حرفه‌های پزشکی است. شاید علت آن محدودبودن موقعیت تحصیل (فقط پنج دانشکده دامپزشکی) است.

  دانشکدۀ دامپزشکی دانشگاه کلگری، دانشگاه گوئلف، کالج دامپزشکی انتاریو، دانشکدۀ دامپزشکی دانشگاه مونترال و دانشگاه جزیرۀ پرنس ادوارد.

  متوسط حقوق دامپزشکان در کانادا حدود ۷۸٬۷۵۰ دلار در سال یا ۴۰/۳۸ دلار به ازای هر ساعت است.

  پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۸ حدود ۳۶۰۰ شغل جدید در این صنعت ایجاد شود و حدود ۳۶۰۰ کارجو در رشتۀ دامپزشکی به‌دنبال شغل باشند.

  در استان‌های بریتیش کلمبیا، انتاریو و ساسکاچوان، بازار کار رشتۀ دامپزشکی خوب و در استان‌های نوااسکوشیا، کبک، آلبرتا و مانیتوبا نسبتاً خوب است.

  تحصیل دامپزشکی تا پایان دورۀ فوق‌لیسانس در حداقل زمان به‌طور متوسط پنج سال و دورۀ دکتری شش سال طول می‌کشد.

  چشم‌پزشکی حیوانات، داروسازی حیوانات، پاتولوژی، جراحی، پزشکی داخلی حیوانات (متخصص قلب، مغز و غده‌شناسی) و رادیولوژی.