تحصیل در استرالیا

 • با شرایط تحصیل در استرالیا آشنا شویم

برای بسیاری، تحصیل در استرالیا رؤیایی است که همواره به آن فکر می‌کنند. تحصیل در یک کشور پیشرفته با یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان و دارای معتبرترین مدارک دانشگاهی چیزی نیست که به‌سادگی بتوان از آن عبور کرد. هر چیز ارزشمندی بهای بالایی دارد. تحصیل در استرالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

برای اینکه بتوانید آرزوی تحصیل در استرالیا را محقق سازید، بیش از هر چیزی لازم است که تحقیق کنید و  با اطلاعات کافی در این مسیر قدم بردارید. در غیر این صورت، ممکن است متحمل ضرر و زیان‌های جبران‌ناپذیری بشوید.

 ما در این صفحه هر آنچه که درخصوص تحصیل در کشور استرالیا لازم است را در اختیار شما خواهیم گذاشت. تنها کاری که شما باید بکنید این است که این صفحه را با دقت مطالعه کنید.

بازپخش وبینار ویزای تحصیلی استرالیا

فایل صوتی آقای مصطفی هماپور در مورد تحصیل در استرالیا

۶ مزیت تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا به‌عنوان یک کشور چندفرهنگی و پیشرفته، فرصتی بزرگ برای افرادی است که بدنبال سیستم آموزشی استاندارد و معتبر هستند. استرالیا علی‌رغم داشتن جمعیتی بالغ‌بر ۲۵ میلیون نفر و بیش از ۶۰۰ هزار دانشجوی خارجی و محصل، سومین مقصد محبوب تحصیلی است.

در استرالیا، ۲۲ هزار دوره آموزشی و ۱۱۰۰ مؤسسه آموزشی و تحصیلی وجود دارد. ۸ دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در استرالیا قرار گرفته‌اند. در ادامه به چند موارد اشاره خواهیم کرد که دلایل محکمی برای ادامه تحصیل در استرالیا هستند.

۱. فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان

دانشگاه‌های استرالیا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و تعداد زیادی از آنها جزو دانشگاه‌های برتر جهان به شمار می‌روند. استرالیا بعد از آمریکا و بریتانیا سومین کشوری است که دانشگاه‌های باکیفیت و معتبر دارد.

برای آشنایی با جایگاه دانشگاه‌های استرالیا، توصیه می‌کنیم در صفحه دانشگاه‌های استرالیا با آنها آشنا شوید.

۲. اعتبار جهانی مدارک دانشگاه‌های استرالیا

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دانشجویان، اعتبار مدارکی است که کسب خواهند کرد. آنها می‌خواهند مطمئن باشند مدرکی که برای اخذ آن زحمات و هزینه بسیاری متحمل شده‌اند از اعتبار کافی در کشورهای دیگر برخوردار است. خوشبختانه تمامی مدارک دانشگاهی استرالیا در کشورهای دیگر از جمله ایران، دارای اعتبار کافی هستند.

۳. کیفیت بالای زندگی در استرالیا

استرالیا به لحاظ کیفیت زندگی، یکی از بهترین کشورهای جهان است. این کشور در اغلب حوزه‌های شاخص زندگی بهتر، در رده‌های بالا قرار دارد و جزو بهترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. به‌طور مثال، شهرهای سیدنی و ملبورن در بسیاری از رده‌بندی‌های جهانی، جزو ده شهر برتر جهان برای زندگی قرار گرفته‌اند.

۴. فرصت کار هم‌زمان با تحصیل

برخلاف برخی از کشورها که برای کارکردن دانشجویان، محدودیت‌های فراوانی وضع کرده‌اند، استرالیا به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا در حین تحصیل، کار تمام وقت نیز انجام دهند.

دانشجو ها در استرالیا مجاز است بعد از شروع تحصیلات، در طول تحصیل به‌صورت نامحدود کار کنند.

۵. امکان دریافت بورسیه تحصیلی

استرالیا به دانشجوهای واجد شرایط (تحصیلات تکمیلی) بورسیه تحصیلی اعطاء می‌کند. دولت استرالیا سالانه مبلغ هنگفتی را صرف ارائه انواع مختلف کمک‌هزینه و بورس‌های تحصیلی دانشجوهای بین‌المللی می‌کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر، توصیه می‌کنیم صفحه مربوط به بورسیه تحصیلی در استرالیا را مشاهده فرمایید.

۶. امکان اخذ اقامت بعد از تحصیل

شاید مهم‌ترین مزیت تحصیل در استرالیا این است که این سناریو می‌تواند منجر به اقامت دائم استرالیا بشود. شما بعد از اتمام تحصیلات (حداکثر شش ماه) و دریافت ویزای کار پس از تحصیل (ویزای ۴۸۵) می‌توانید در استرالیا بمانید و مشغول کار بشوید.

طول دوره ویزای ۴۸۵ به مدت زمان تحصیل در استرالیا بستگی دارد. مدت اعتبار این ویزا حداقل ۱۸ ماه و حداکثر ۴ سال است. بنابراین، اگر بتوانید در طول دوره اقامت موقت خود در استرالیا کار کنید و مالیات را به موقع پرداخت کنید، می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

شرایط تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا مثل هر کشور دیگری به شرط‌ها و شروط‌ها است. شرایط تحصیل در استرالیا بسته به مقطع تحصیلی و مراکز آموزشی، مختلف است. اما به‌طورکلی، مهم‌ترین شرایط برای تحصیل در استرالیا دریافت پذیرش از یکی از مراکز آموزشی استرالیا و اخذ ویزای تحصیلی استرالیا است.

سایر شرایط عبارت‌اند از، داشتن مدرک زبان انگلیسی و اثبات تمکن مالی است. با توجه به اینکه زبان آموزش در استرالیا، انگلیسی است تسلط به این زبان الزامی است. شما باید با شرکت در یکی از آزمون‌های مورد تأیید اداره مهاجرت استرالیا، توانایی و مهارت خودتان را برای تحصیل در مراکز آموزشی استرالیا اثبات کنید.

البته داشتن مدرک زبان برای دانش آموزان کمتر از  ۱۸ سال الزامی نیست. حداقل مدرک زبان موردنیاز برای ورود به دانشگاه‌های استرالیا، آیلتس آکادمیک ۶ تا ۶.۵ است. با نمرات زبان کمتر می‌توانید وارد دانشگاه‌های سطح پایین شوید.

از انجایی که تحصیل در استرالیا گران است، اثبات تمکن مالی برای والدین دانش آموز یا خود دانشجو لازم است.

تحصیل در استرالیا و مدارس آن

بسیاری از والدین علاقمندند فرزندانشان در استرالیا به مدرسه بروند تا آینده تحصیلی درخشانی در انتظار آنها باشد. دانش‌آموزان با تحصیل در مدارس استرالیا این فرصت ویژه را خواهند داشت تا به طور کامل با فرهنگ استرالیایی آمیخته شوند و راه را برای پیشرفت‌های آتی خود در دانشگاه و جامعه باز استرالیا هموار کنند. به همین دلیل نیز تحصیل در مدارس استرالیا در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از هم‌وطنان ما قرار گرفته است.

یکی از دغدغه‌های این دسته از والدین عزیز این است که فرزندشان در چه مقطع تحصیلی به تحصیل مشغول خواهد شد؟ برای پاسخ به این سؤال لازم است ابتدا توضیحاتی درمورد سیستم آموزشی استرالیا ارائه دهیم.

در استرالیا، دانش آموزان از ۶ تا ۱۲ سالگی وارد مقطع ابتدایی می‌شوند و از ۱۲ تا ۱۸ سالگی نیز مقطع دبیرستان را تجربه می‌کنند. در واقع دوره ابتدایی از کلاس ۱ تا کلاس ۶ و دوره دبیرستان از کلاس ۷ تا کلاس ۱۲ است. بعد از اتمام کلاس ۱۲ دانش آموزان می‌توانند وارد دانشگاه شوند.

تحصیل در مدارس استرالیا به زبان انگلیسی است. بااین‌حال دانش‌آموزان بین‌المللی زیر ۱۸ سال سن بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی می‌توانند در این مدارس مشغول به تحصیل شوند.

 جالب است بدانید که نحوه کلاس‌بندی و سال تحصیلی در استرالیا با ایران کاملا فرق می‌کند. به عبارتی در استرالیا، دانش آموزان بر اساس سن وارد مقاطع تحصیلی در مدارس می‌شوند. مثلاً دانش آموزان ۱۰ ساله، فارغ از اینکه در ایران در چه مقطعی بودند، وقتی به استرالیا می‌آیند، وارد سال چهارم می‌شوند.

تحصیل در استرالیا در مقطع مدرسه به شما امکان می‌دهد تا در این کشور باشید و تحصیل خود را تکمیل کنید. البته شما هر ۴ سال باید ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید. همچنین تا سن ۱۸ سالگی باید یک شخص به‌عنوان قیم یا گاردین شما در استرالیا معرفی شود. این شخص می‌تواند اعضای خانواده شما، فامیل، دوست و یا یک خانواده استرالیایی باشد.

هزینه‌های تحصیل در مدارس استرالیا کم‌وبیش متفاوت است. اما اگر با یک حساب سرانگشتی می‌خواهید حدود هزینه‌ها را بدانید باید گفت برای تحصیل در مدارس دولتی استرالیا، باید سالانه حدود ۱۰هزار الی ۲۰ هزار دلار شهریه پرداخت کنید.

شهریه مدارس خصوصی نیز سالانه بین ۳۰ هزار تا ۶۰ هزار دلار استرالیا است. البته در کنار شهریه مدرسه، هزینه‌های زندگی (سالانه حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار) هم وجود دارد که باید در نظر گرفت.

 

تحصیل در استرالیا و کالج‌های آن

تحصیل در کالج‌های استرالیا برای افرادی مناسب است که بیشتر به فکر ورود به بازار کار هستند. کالج‌های استرالیا همگی بر مبنای آموزش حرفه‌ای طراحی‌شده‌اند. البته کالج‌ها علاوه بر اینکه زمینه را برای اشتغال به کار فراهم می‌کنند، پلی برای ادامه تحصیلات آکادمیک نیز محسوب می‌شوند. اما با تمام این تفاسیر، متأسفانه باید بگوییم که تحصیل در کالج‌های استرالیا برای دانشجویان ایرانی امکان‌پذیر نیست.

اگر در استرالیا هستید و ویزا دارید، تحصیل در کالج می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد. برای مثال، شما می‌توانید ابتدا یک دوره کالج ۲ ساله را بگذرانید و بعد از آن باتوجه‌به علاقه خود وارد بازار کار شوید و یا اینکه دوره خود را در دانشگاه ادامه دهید.

مدارک ارائه شده در کالج‌ های استرالیا:

 • سرتیفیکت ۱ (طول دوره: ۴ تا ۶ ماه)
 • سرتیفیکت ۲ (طول دوره: ۶ تا ۸ ماه)
 • سرتیفیکت ۳ (طول دوره: ۱۲ ماه)
 • سرتیفیکت ۴ (طول دوره: ۱۲ تا ۱۸ ماه)
 • دیپلما یا فوق‌دیپلم (طول دوره: ۱۸ تا ۲۴ ماه)
 • دیپلمای پیشرفته (طول دوره: ۲۴ تا ۳۶ ماه)

اگرچه کالج‌ها به نسبت دانشگاه‌ها ارزان‌تر هستند و شاید حتی در بعضی مواقع برای بازار کار هم بهتر کمک ‌کنند؛ اما مشکل اساسی در این است که با دریافت پذیرش از یک کالج، شانس گرفتن ویزا کاهش پیدا می‌کند.

به همین دلیل معمولا توصیه می‌شود که برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا سعی کنید از دانشگاه‌های معتبر پذیرش بگیرید. درست است که این موضوع باعث افزایش هزینه‌ تحصیل در استرالیا می‌شود ولی خب شانس شما را در ویزا بالا می‌برد.

پس در جمع‌بندی این بخش باید بگوییم که تحصیل در کالج‌های کشور استرالیا برای ایرانیانی که در ایران هستند تقریباً امکان‌پذیر نیست. از طرفی درست است که اخذ پذیرش از کالج‌های استرالیا راحت است، اما متأسفانه در مرحله ویزا مشکل‌ساز خواهد شد.

تحصیل در استرالیا و دانشگاه‌های آن

استرالیا دارای ۴۳ دانشگاه است. در هر ایالت یا قلمرو حداقل یک پردیس اصلی از هر دانشگاه وجود دارد. بیش از ۱٫۴ میلیون دانشجوی بومی و بین‌المللی هرسال در دانشگاه‌های استرالیا تحصیل می‌کنند.

بسیاری از دانشگاه‌های کشور استرالیا در رتبه‌های جهانی در موقعیت خوبی قرار دارند. از برترین دانشگاه‌های استرالیا می‌توانیم به دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه ملبورن، دانشگاه سیدنی، دانشگاه نیوساوت ولز، دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه موناش، دانشگاه استرالیای غربی، دانشگاه آدلاید و دانشگاه تکنولوژی سیدنی اشاره کنیم.

از بین دانشگاه‌های استرالیا ۸ مورد دارای بالاترین رتبه در استرالیا هستند که به دانشگاه‌های گروه هشت یا G8 معروف‌اند. این دانشگاه‌ها بیشترین بودجه دولت استرالیا را از آن خود کرده‌اند.

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان بین‌المللی به ویژه ایرانیان عزیز، اعتبار مدرک دانشگاه موردنظر در داخل کشورشان است. این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که دانشجو قصد داشته باشد بعد از اتمام تحصیلات، به کشور خودش برگردد.

خوشبختانه مدرک تمامی دانشگاه‌های بزرگ استرالیا مورد تأیید وزارت علوم و تحقیقات ایران هستند و ازاین‌جهت جای هیچ نگرانی نیست.

علاوه بر ۴۳ دانشگاه بزرگ، موسسات و مراکز آموزشی بسیاری در استرالیا وجود دارد. درست است که برخی از آن‌ها مورد تأیید وزارت علوم ایران نیستند اما کیفیت تحصیل در آن‌ها مطلوب است و در کنار آن شهریه پایین‌تری نیز دارند.

ولی خب برای اینکه شانس ویزای تحصیلی را زیاد کنید، همواره توصیه بر این است که از دانشگاه‌های برتر استرالیا پذیرش دریافت کنید.

تحصیل در استرالیا در مقطع لیسانس

برای کسانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارند، تحصیل در کشور استرالیا یکی از گزینه‌های ممکن است. باتوجه‌به اعتبار بالای مدارک دانشگاهی در استرالیا، تحصیل در مقطع کارشناسی می‌تواند مقدمه‌ای برای پیشرفت‌های بیشتر و زمینه‌ساز ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر در استرالیا شود.

طول دوره لیسانس در استرالیا بین ۳ تا ۴ سال است. برای اینکه بتوانید وارد مقطع لیسانس در استرالیا شوید باید در ایران سال ۱۲ را تمام کرده باشید. بعد از اینکه سال ۱۲ را تمام کردید باید از یکی از دانشگاه‌ها استرالیا پذیرش بگیرید و وارد دوره کارشناسی شوید. البته اگر در ایران مقطع کاردانی را گذرانده باشید ممکن است بتوانید برخی واحدهای پاس شده را به دوره لیسانس خود انتقال دهید که این مسئله نیاز به پیگیری و نامه‌نگاری دارد.

هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه و رشته انتخابی می‌تواند متفاوت باشد اما به طور میانگین بین ۲۵۰۰۰$ تا ۳۵۰۰۰$ است.

معمولاً هرچقدر رتبه دانشگاه بالاتر باشد هزینه آن نیز بالاتر است. متأسفانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در استرالیا بسیار بسیار کم است و تقریباً برای ایرانی‌ها غیرممکن است.

تحصیل در استرالیا در مقطع فوق لیسانس

ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی موقعیت‌های شغلی و جایگاه اجتماعی مناسبی برای انسان فراهم می‌سازد و به همین دلیل نیز بسیاری علاقمندند که تحصیلات تکمیلی خود را در یک کشور پیشرفته انجام دهند.

استرالیا به دلائل متعدد یکی از بهترین کشورها برای تکمیل تحصیلات است و به همین دلیل نیز در حال حاضر حدود ۴۰۰٬۰۰۰ دانشجو در مقطع ارشد در استرالیا تحصیل می‌کنند.

دوره‌های فوق‌لیسانس در استرالیا بین ۱ تا ۳ سال است و به دو شکل‌، پژوهش‌محور  (research – based) یا آموزش‌محور (course-based) ارائه می‌شود.

در دوره آموزش‌محور، تمرکز بیشتر بر روی گذراندن واحدهای درسی و در دوره پژوهش‌محور تمرکز بر روی فعالیت‌های تحقیقاتی معطوف است. دوره‌های آموزش‌محور معمولاً متقاضی بیشتری از دوره‌های پژوهش‌محور دارند و شمارا سریع‌تر برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا بسته به نوع دانشگاه و رشته می‌تواند متفاوت باشد.

به‌طورکلی، شهریه دوره ارشد در استرالیا برای دانشجوهای بین‌المللی از ۲۲٬۰۰۰$ تا ۵۰٬۰۰۰ $  استرالیا (۱۵٬۰۰۰ تا ۳۵٬۰۰۰ دلار آمریکا) در سال متغیر است. البته ناگفته نماند که برای برآورد هزینه تحصیل، باید هزینه‌های زندگی را هم به شهریه‌های دانشگاهی افزود.

برای اخذ پذیرش دوره کارشناسی ارشد در استرالیا باید حداقل مدرک لیسانس و نمره زبان آیلتس آکادمیک ۶٫۵-۷ یا نمرات معادل در آزمون‌های دیگر را داشته باشید. البته ممکن است بتوانید با نمرات پایین‌تر پذیرش دانشگاه را کسب کنید و در ادامه با شرکت در کلاس‌های زبان الزامی دانشگاه، انگلیسی خود را تقویت کنید.

تحصیل در استرالیا در مقطع دکترا

مقطع دکتری یا PhD بالاترین سطح تحصیلات به شمار می‌رود و به همین دلیل نیز بسیاری از افراد علاقمندند که این مقطع را در یک کشور پیشرفته طی کنند.

خوشبختانه استرالیا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل مقطع دکتری است و اخذ مدرک دکتری از دانشگاه‌های این کشور، می‌تواند زمینه‌ساز پیشرفت‌های متعددی شود.

طول دوره دکترا در استرالیا حدود ۳ تا ۶ سال است. برای تحصیل دکترا در استرالیا داشتن مدرک فوق‌لیسانس، پروپوزال، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه، سابقه علمی و پژوهشی، مدرک زبان (آیلتس ۷ و یا معادل آن) الزامی است. به‌طورکلی برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری لازم است که از رزومه علمی قوی برخوردار باشید.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری از ۱۵٬۰۰۰ تا ۳۵٬۰۰۰ $ استرالیا در سال متغیر است. به این مبلغ باید هزینه‌های زندگی را هم اضافه کنید که حدود ۲۵٬۰۰۰$ در سال است. البته ناکفته نماند که دانشگاه‌ای استرالیا به دانشجوهای دکترا بورسیه اعطاء می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط در استرالیا با دریافت بورسیه تحصیلی می‌توانند شهریه و هزینه‌های خود را کاهش بدهند.

حالا که بحث بورسیه تحصیلی مطرح شد شاید خالی از لطف نباشد اشاره‌ای هم به شرایط بورسیه و کمک‌هزینه‌های تحصیلی در استرالیا داشته باشیم.

تحصیل در استرالیا و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی

استرالیا کشور گرانی است. هزینه‌ زندگی در استرالیا بالاست. همین موضوع سبب می‌شود تا بسیاری به دنبال بورسیه تحصیلی از این کشور باشند.

خوشبختانه تعداد زیادی از انواع بورسیه‌های دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف استرالیا ارائه می‌شود. اینکه هر شخص با مشخصات و سطح دانش خود چه سهمی از این بورسیه‌ها را می‌تواند دریافت کند، بستگی به رزومه علمی و همچنین میزان دانش خود از بورسیه‌ها دارد.

بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا توسط دولت، مراکز آموزشی و تعدادی از مراکز دولتی و خصوصی فراهم می‌شوند. برخی از این بورسیه‌ها تنها موجب تخفیف در میزان شهریه دانشگاه می‌شوند، برخی به معنی شهریه رایگان هستند و برخی علاوه بر رایگان کردن شهریه، هزینه‌های زندگی در استرالیا در دوره تحصیل را نیز پرداخت می‌کنند.

چنانچه در قسمت‌های پیشین اشاره شد، شانس دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار ضعیف است اما احتمال کسب بورسیه در مقطع ارشد و مخصوصاً دکتری زیاد است و درصورتی‌که فردی رزومه قوی داشته باشد و اطلاعات کافی از این مسیر داشته باشد، می‌تواند به کسب بورسیه امیدوار باشد.

توجه داشته باشید که محدود بودن تعداد بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا و از طرفی بالا بودن رقابت برای دریافت بورسیه، باعث شده دریافت بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا مشکل باشد. توصیه می‌کنیم اگر قصد دریافت بورسیه از دانشگاه‌های استرالیا را دارید، از تیم مشاورین اسمارت اپلای کمک بگیرید تا احتمال موفقیت خود را افزایش داده باشید.

تحصیل در استرالیا و هزینه‌های آن

اگر قصد تحصیل در استرالیا را دارید، حتماً یکی از دغدغه‌هایتان هزینه تحصیل در این کشور است. باید به اطلاعتان برسانیم که استرالیا یکی از گران‌قیمت‌ترین کشورهای جهان برای تحصیل دانشجویان خارجی شناخته شده است.

یک نکته بسیار مهم که معمولاً به آن توجه نمی‌شود آن است که علت بالا بودن هزینه‌های تحصیل سخت‌تر بودن مشکل دریافت ویزای کشور استرالیا است. در استرالیا هم دانشگاه‌های و کالج‌های بسیار ارزان‌قیمت وجود دارد اما نکته این است که اگر از کشور ایران برای آن دانشگاه‌ها اقدام کنید و پذیرش بگیرید، درخواست ویزای شما با احتمال بالایی رد خواهد شد.

بنابراین برای جلوگیری از رد شدن ویزا مجبور هستید دانشگاه‌های بهتر را انتخاب کنید و دانشگاه‌های خوب استرالیا هم شهریه‌های بیشتری خواهند داشت.

در کنار شهریه دانشگاه، باید هزینه‌های زندگی در استرالیا را نیز تأمین کنید. هزینه یک سال زندگی در استرالیا بین ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار استرالیا متغیر است. این هزینه بسته به منطقه جغرافیایی، بسیار متغیر است. هر چه مناطق روستایی‌تر و دور از شهر باشند (مانند مناطق غربی و شمالی استرالیا) هزینه‌های زندگی هم کمتر می‌شود و بالعکس، هر چه مناطق موردنظر شهری‌تر باشند (مثل سیدنی) هزینه‌های زندگی هم بیشتر می‌شود.

خبر خوب این است که اگر شما بتوانید شهریه دانشگاه را تأمین کنید، به‌احتمال بسیار بالا می‌توانید هزینه‌های زندگی را با کارکردن تأمین کنید. دستمزد در استرالیا نسبت به کشورهای اروپایی بالاست و شرایط کاری ایده آلی دارد. پس بیشتر به فکر شهریه باشید تا هزینه‌های زندگی‌تان.

۴ روش برای تحصیل رایگان در استرالیا

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای علاقه‌مندان به تحصیل در استرالیا، تأمین هزینه تحصیل در این کشور است. به‌طورکلی استرالیا کشور گرانی محسوب می‌شود و هزینه تحصیل در این کشور نیز بالا است. به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی و خصوصاً دانشجویان ایرانی این سؤال را در ذهن دارند که آیا امکان تحصیل رایگان در استرالیا وجود دارد یا خیر.

اگر بخواهیم جواب سریعی به این سؤال بدهیم، پاسخ منفی است؛ اما اگر بخواهیم با نگاه دقیق‌تری به این قضیه نگاه کنیم می‌توانیم بگوییم که تحصیل در استرالیا در شرایطی می‌تواند رایگان هم باشد. ازجمله شرایطی که شخص باید داشته باشد تا بتواند در استرالیا رایگان تحصیل کند به موارد زیر می‌توانیم اشاره کنیم:

۱- دانش‌آموزی که با ویزای تحصیلی پدر و مادر در استرالیا است و می‌خواهد در مدرسه تحصیل کند نیازی نیست برای تحصیل در مدارس این کشور هزینه‌ای پرداخت کند. البته این قانون فقط برای والدینی است که پذیرش کارشناسی ارشد و دکترا دارند.

۲- دانش‌آموزی که اقامت یا شهروندی استرالیا را دارد برای مدرسه نیازی به پرداخت شهریه نخواهد داشت.

۳- اگر دانشجوی بین‌المللی هستید و در مقاطع ارشد تحقیقاتی (research-based Masters) و یا دکترا تحصیل می‌کنید، این امکان برای شما وجود دارد که از بورسیه تحصیلی استرالیا بهره‌مند شوید. درصورتی‌که موفق به کسب بورسیه فول‌فاند استرالیا شوید، تحصیل شما در استرالیا رایگان خواهد بود و دانشگاه تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی در استرالیا را پرداخت خواهد کرد.

۴- اگر شهروند استرالیا هستید و به دانشگاه می‌روید، می‌توانید بدون شهریه وارد دانشگاه شوید. البته تعهد می‌دهید که بعد از پایان درس اگر در همان زمینه شغلی پیدا کردید، شهریه‌تان را به‌صورت اقساط برگردانید.

بنابراین تحصیل در استرالیا بدون هزینه نیست اما ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که افرادی بتوانند به‌صورت رایگان در استرالیا تحصیل کنند.

جستجوی رشته و دانشگاه +‌ پذیرش رایگان

در 60 ثانیه

جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما و تطبیق رشته‌های مطلوب + اخذ پذیرش رایگان

اسمارت اپلای

 1. تجربه تحصیل در یک کشور کاملاً پیشرفته و مدرن
 2. فرصت زندگی در جامعه جذاب چند فرهنگی و آشنایی با فرهنگ و زبان مردمان استرالیا
 3. دسترسی به منابع بی‌حدومرز آموزشی
 4. کسب مدارک دانشگاهی معتبر در سطح جهانی
 5. امکان دریافت ویزای کار پس از تحصیل
 6. امکان دریافت اقامت دائم استرالیا
 7. بالا بودن رنکینگ آموزشی دانشگاه‌ها و کیفیت زندگی در شهرهای استرالیا

تحصیل در استرالیا بدون نیاز به مدرک زبان

سؤالی که در ذهن بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در استرالیا وجود دارد این است که آیا امکان تحصیل در استرالیا بدون داشتن مدرک زبان وجود دارد یا خیر؟ پاسخ اجمالی به این پرسش این است که متأسفانه چنین امکانی وجود ندارد و نباید در این زمینه فریب تبلیغات دروغین را خورد.

واقعیت این است که برخی از دانشگاه‌های استرالیا برای پذیرش مدرک زبان را شرط نمی‌دانند بااین‌حال برای دریافت ویزای تحصیلی در استرالیا باید مدرک زبان معتبر ارائه کنید و بدون ارائه مدرک زبان، ویزای تحصیلی برای شما صادر نخواهد شد.

معمولاً نمره میانگین ۶ آیلتس آکادمیک برای دوره لیسانس و ۶٫۵ برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی جهت دریافت پذیرش لازم است اما ممکن است بتوانید با نمره بالاتر از ۵.۵ پذیرش موقت را دریافت کنید؛ اما اگر مدرک زبان نداشته باشید دریافت ویزا در مقاطع دانشگاهی برای شما تقریباً محال است.

چنانکه در بخش تحصیل در مدارس استرالیا ذکر شد، برای تحصیل در مدارس استرالیا ارائه مدرک زبان الزامی نیست. بنابراین این امکان وجود دارد که بدون ارائه مدرک زبان از مدارس استرالیا پذیرش گرفت.

تحصیل در استرالیا و ویزای کار پس از تحصیل

دریافت ویزای کار پس از تحصیل و در نهایت اقامت دائم استرالیا هدف بسیاری از افرادی است که برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. بعد از اینکه تحصیل در استرالیا تمام شد، حالا نوبت به ویزای پس از تحصیل در استرالیا می‌رسد. ویزای کار پس از تحصیل یا همان ویزای ۴۸۵ به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید در کشور استرالیا بمانید و شرایط خود را برای دریافت اقامت این کشور میسر کنید.

ویزای پس از تحصیل بسته به مقطعی که در آن تحصیل‌کرده‌اید بین ۲ تا ۴ سال می‌باشد که اگر در شهرهای کم‌جمعیت باشید معمولاً ۱ سال به طول مدت آن اضافه می‌شود. در این مدت شما باید به دنبال روش‌هایی باشید که شانس شما را برای دریافت اقامت بیشتر می‌کند. دریافت ویزای پس از تحصیل مشکل خاصی ندارد. باید تا حداکثر ۶ ماه بعد از فارغ‌التحصیلی برای این ویزا اقدام کنید.

وقتی ویزای پس از تحصیل را دریافت کردید، می‌توانید در هرکدام از شهرهای استرالیا زندگی و کارکنید و هیچ محدودیتی ندارید که در همان شهری باشید که در آن تحصیل‌کرده‌اید. برای مثال ممکن است شما در شهر ملبورن درس بخوانید اما بعد از اتمام درس برای بهتر کردن شرایط اقامت خود و یا برای پیداکردن کار مناسب به شهر سیدنی بروید.

تحصیل در استرالیا و اخذ اقامت دائم

شاید به‌جرئت بتوان گفت که قصد بیشتر افرادی که استرالیا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، اخذ اقامت استرالیا است. بعد از تحصیل در استرالیا گزینه‌های مختلفی برای دریافت اقامت استرالیا وجود دارد. چنان‌که در قسمت قبل ذکر شد، بعد از تحصیل در استرالیا به شما این امکان داده می‌شود تا به‌صورت موقت با ویزای پس از تحصیل در استرالیا کار و زندگی کنید.

 برای اخذ اقامت دائم یکی از راه‌ها این است که از روش ویزاهای مهارتی استرالیا با امتیازشماری استفاده کنید. تحصیل در استرالیا به شما این امکان را می‌دهد که از امتیاز کمکی برای اقامت استفاده کنید. اگر در مناطق کم‌جمعیت استرالیا باشید، امتیاز بیشتری به شما تعلق می‌گیرد.

با تحصیل در استرالیا می‌توانید شانس دریافت اقامت خود را بیشتر کنید. معمولاً اگر در شهرهای کم‌جمعیت تحصیل کنید، بعد از تحصیل شانس بیشتری برای دریافت اقامت خواهید داشت. تمام شهرهای استرالیا به‌جز ملبورن، سیدنی و بریزبین جزو شهرهای کم‌جمعیت محسوب می‌شوند. انواع ویزاهای فوق عبارت‌اند از ویزای ۱۸۹ استرالیا و ویزای ۱۹۰ استرالیا و ویزای ۴۹۱ استرالیا.

روش دیگر پیداکردن کارفرما است. اگر بتوانید کارفرمایی پیدا کنید می‌توانید از طریق ویزاهای اسپانسر کارفرما اقدام کنید و درنهایت این ویزاها را منجر به اقامت دائم نمایید. انواع این ویزاها عبارت‌اند از ویزای ۱۸۶ و ویزای ۴۸۲.

هرکدام از این ویزاها شرایط مخصوص به خود را دارند. برای همین مسئله است که همواره تأکید داریم که قبل از اینکه مدارک خود را برای ویزای تحصیلی به اداره مهاجرت بدهید، آن را یک‌بار دقیق با وکیل مهاجرت بررسی کنید.

تحصیل در استرالیا و کار دانشجویی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در استرالیا، امکان کار ضمن تحصیل است. بر خلاف بسیاری از کشورها، کار در استرالیا با تحصیل هم‌زمان منافاتی ندارد و طبق قانون هر دانشجو می‌تواند ۴۰ ساعت در هر دوهفته کار کند. یعنی به طور میانگین هر دانشجو ۲۰ ساعت در هفته کار می‌کند.

حقوق کف در استرالیا حدود ۲۰ دلار استرالیا است؛ یعنی اگر ماهانه ۸۰ ساعت کارکنید، حدود ۱۶۰۰ دلار به دست خواهید آورد که البته این با حقوق کف محاسبه‌شده است. ۱۶۰۰ دلار تمامی هزینه‌های زندگی شما را تأمین می‌کند. حتی اگر حقوق بالاتری بگیرید می‌توانید بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را نیز تأمین کنید. برای این کار باید حقوق شما ساعتی ۳۵ تا ۴۰ دلار باشد.

پیداکردن کار دانشجویی در استرالیا با ویزای تحصیلی کار دشواری نیست. کارهای ساده بسیاری هستند که می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را به دست آورده و هزینه‌های خود را تأمین کنید. کار در استرالیا و حتی کار کژوال یک موضوع کاملاً طبیعی و روال است و بسیاری از افرادی که تجربه تحصیل در استرالیا رادارند تجربه کار هم‌زمان با تحصیل را دارا هستند.

تجربه کار در استرالیا علاوه بر اینکه هزینه‌های شما را تأمین می‌کند، به شما کمک می‌کند تا تجربه برخورد با افراد مختلف از ملیت‌های مختلف را داشته باشید که این مسئله در نوع خود بسیار جذاب و مفید است و به رشد تکامل شما نیز کمک می‌کند.

دریافت مشاوره برای تحصیل در استرالیا

علاوه بر سرچ ۶۰ ثانیه‌ای به‌عنوان قوی‌ترین ابزار سرچ هوشمند فارسی‌زبان در دنیا، ما در اسمارت اپلای یک مزیت متفاوت نسبت به سایر شرکت‌ها و دفاتر مشاوره تحصیل در استرالیا داریم.

بزرگ‌ترین تفاوت اسمارت اپلای و سایر شرکت‌های مشاوره تحصیلی در این است که در اسمارت اپلای سناریوی مشخصی برای اقامت شما بعد از تحصیل نیز لحاظ خواهد شد. در این زمینه متأسفانه شرکت‌های مشاوره تحصیلی چندان اطلاعات مناسبی ندارند و دانشجو بعد از تحصیل در استرالیا و انجام هزینه‌های بسیار زیاد، متوجه می‌شود که تحصیل او در راستای اقامت نبوده است.

در اسمارت اپلای شما می‌توانید سناریوی مشخص و بسیار خوبی برای مهاجرت خود داشته باشید و شانس ویزای اقامت دائم پس از تحصیل خود را بسیار بیشتر کنید. انتخاب رشته هوشمند، انتخاب زندگی است. همین حالا سرچ ما ۶۰ ثانیه‌ای خودتان را شروع کنید و در ادامه با ما در تماس باشید.

تحصیل در استرالیا و سوالات رایج

تحصیل در استرالیا سالانه ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار هزینه نیاز دارد. هزینه‌های زندگی نیز ۲۰ هزار دلار است.

تحصیل در استرالیا رایگان نیست. فقط در مقطع دکترا ممکن است بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید و رایگان تحصیل کنید.

برای ادامه تحصیل در استرالیا ابتدا باید از یکی از مراکز آموزشی آن پذیرش تحصیلی بگیرید. سپس برای ویزا اقدام کنید.

شما می‌توانید طیف وسیعی از رشته‌ها را برای تحصیل در استرالیا انتخاب کنید.

خیر. تحصیل در استرالیا ارزان نیست. سالانه حدود ۲۵ هزار دلار برای تحصیل در استرالیا لازم دارید.

برای این منظور بهتر است با وکیل مهاجرت مشورتی داشته باشید.

بلی. شما می‌توانید هر دو هفته ۴۰ ساعت کارکنید. درآمد نیز حداقل ساعتی ۲۰ دلار است.

بعد از تحصیل به شما ویزای پس از تحصیل داده می‌شود که بین ۲ تا ۵ سال است. در ادامه با لحاظ شروط می‌توانید اقامت هم دریافت کنید.

تحصیل در دانشگاه‌های خارجی نیاز به برنامه‌ریزی مناسب دارد و باید برای آن‌وقت بگذارید.