تحصیل در استرالیا

 • با شرایط تحصیل در استرالیا آشنا شویم

برای بسیاری تحصیل در استرالیا رؤیایی است که همواره به آن فکر می‌کنند. تحصیل در یک کشور پیشرفته با یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان و دارای معتبرترین مدارک دانشگاهی چیزی نیست که به‌سادگی بتوان از آن عبور کرد. بااین‌حال هر چیز ارزشمندی بهای بالایی نیز دارد و تحصیل در استرالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

برای اینکه بتوانید آرزوی تحصیل در استرالیا را محقق سازید، بیش از هر چیزی لازم است که در این زمینه اطلاعات کاملی داشته باشید. هرگونه کم‌اطلاعی از شرایط و قوانین در زمینه تحصیل در استرالیا ممکن است همه زحمات شما را از بین ببرد.

خبر خوب این است که ما در این صفحه هرآنچه که شما نیازمند به دانستن آن هستید را در اختیار شما خواهیم گذاشت و تنها کاری که باید انجام دهید این است که این صفحه را با دقت مطالعه کنید.

بازپخش وبینار ویزای تحصیلی استرالیا

فایل صوتی آقای مصطفی هماپور در مورد تحصیل در استرالیا

6 مزیت تحصیل در استرالیا

تحصیل در استرالیا به‌عنوان یک کشوری با محیط آرام، جذاب، چندفرهنگی و پیشرفته فرصتی بزرگ برای افرادی است که می‌خواهند بالاترین سطح خدمات را تجربه کنند. استرالیا علی‌رغم داشتن جمعیتی بالغ‌بر ۲۵ میلیون نفر، با ۷۰۰ هزار دانشجو و محصل سومین مقصد محبوب بین‌المللی دانشجویان است.

استرالیا برگزارکنندة ۲۲ هزار دوره آموزشی و دارای ۱۱۰۰ مؤسسه آموزشی و تحصیلی است. سیستم آموزش عالی استرالیا در رتبه‌بندی که در سال 2018 انجام شد، در جایگاه ششم و بالاتر از ژاپن، هلند و سوئیس قرار گرفت. ۸ دانشگاه برتر از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در استرالیا قرار گرفته‌اند.

در ادامه به 6 مزیت تحصیل در استرالیا اشاره می‌کنیم:

 • فرصت تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان

دانشگاه‌های استرالیا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و تعداد زیادی از آنها جزو دانشگاه‌های برتر جهان به شمار می‌روند. استرالیا ازاین‌جهت بعد از آمریکا و بریتانیا سومین کشوری است که این تعداد دانشگاه باکیفیت و معتبر در جهان دارد.

برای آشنایی با جایگاه دانشگاه‌های استرالیا، توصیه می‌کنیم در صفحه دانشگاه‌های استرالیا با آنها آشنا شوید.

 • اعتبار جهانی مدارک دانشگاه‌های استرالیا

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دانشجویان اعتبار مدارک آنها است. آنها می‌خواهند مطمئن باشند مدرکی که برای اخذ آن زحمات و هزینه بسیاری متحمل شده‌اند از اعتبار کافی در کشورهای گوناگون برخوردار باشد. خوشبختانه استرالیا ازاین‌جهت وضعیت بسیار مناسبی دارد و تمامی مدارک دانشگاهی این کشور در کشورهای دیگر از جمله در ایران دارای اعتبار کافی هستند.

 • کیفیت بالای زندگی

استرالیا یکی از بهترین کشورهای جهان از لحاظ کیفیت زندگی به شمار می‌رود. این کشور در اغلب حوزه‌های شاخص زندگی بهتر، در رده‌های نخست قرار دارد و جزو بهترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. به طور مثال، شهرهای سیدنی و ملبورن در بسیاری از رده‌بندی‌های جهانی، جزو ده شهر برتر جهان برای زندگی قرار گرفته‌اند.

 • فرصت کار هم‌زمان با تحصیل

برخلاف بسیاری از مقاصد تحصیلی که برای کارکردن دانشجویان محدودیت‌های فراوانی وضع شده است، ویزای دانشجویی استرالیا به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا در حین تحصیل، کار نیمه‌وقت نیز انجام دهند.

براین‌اساس، شما در طول تحصیل 40 ساعت در هر دوهفته حق کار دارید و در زمان تعطیلات دانشگاه نیز به‌صورت نامحدود از امکان کارکردن برخوردارید. باتوجه‌به اینکه دانشگاه‌ها در استرالیا دارای یک تعطیلات سه‌ماهه در تابستان و یک تعطیلات یک‌ماهه در زمستان هستند، کار دانشجویی در این کشور می‌تواند تا حد زیادی مخارج دانشجویان را تأمین کند.

 • امکان دریافت بورسیه تحصیلی

در استرالیا این امکان وجود دارد که شما برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی خود بورسیه تحصیلی دریافت کنید تا به این تربیت همه یا قسمتی از هزینه تحصیل توسط دانشگاه پرداخت شود. سالانه ۲۰۰ میلیون دلار از جانب دولت استرالیا برای انواع مختلف بورس‌های تحصیلی بین‌المللی در نظر گرفته می‌شود.

امکان دریافت بورسیه در مقاطع تحصیلات تکمیلی مثل کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد که برای اطلاع از جزئیات آن توصیه می‌کنیم صفحه مربوط به بورسیه تحصیلی در استرالیا را مشاهده فرمایید.

 • امکان اخذ اقامت پس از پایان تحصیل

شاید مهم‌ترین مزیت تحصیل در استرالیا این است که تحصیل در استرالیا می‌تواند برای شما شرایط دریافت ویزای کار پس از تحصیل را فراهم کند. کار به اینجا ختم نمی‌شود و این امکان وجود دارد که بعد از تحصیل بتوانید اقامت این کشور بی‌نظیر را نیز دریافت کنید.

تحصیل در کشور پیشرفته استرالیا و بعد از آن کار در محیط چندفرهنگی و درنهایت زندگی در کشور آرام و بسیار جذاب استرالیا به‌راحتی قابل‌چشم‌پوشی نیست. لازم به ذکر است که بسیاری از فرصت تحصیل در استرالیا برای اخذ اقامت دائم این کشور و در نهایت اخذ شهروندی استرالیا استفاده کرده‌اند.

شرایط تحصیل در استرالیا

استرالیا یکی از مهم‌ترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی است و به همین دلیل نیز داوطلبان بسیاری برای تحصیل در این کشور وجود دارند. به همین دلیل نیز شرایطی برای تحصیل در این کشور وجود دارد تا بهترین دانشجویان جهان و افراد نخبه امکان تحصیل در این کشور را پیدا کنند.

البته شرایط تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا مختلف است و هر دانشگاه ممکن است شرایط خاصی برای محصلان خود در نظر بگیرد. اما به‌طورکلی مهم‌ترین شرایط برای تحصیل در استرالیا داشتن نمره مقبول در مدرک زبان معتبر مانند آیلتس و پرداخت هزینه تحصیل در استرالیا است.

حداقل مدرک زبان موردنیاز برای ورود به دانشگاه‌های استرالیا داشتن نمره آیلتس آکادمیک ۶ تا ۶.۵ می‌باشد. البته با نمرات زبان کمتر نیز می‌توانید وارد دانشگاه شوید و قبل از شروع دوره اصلی، دوره زبان بگذرانید.

در مورد هزینه تحصیل در استرالیا نیز باید بگوییم که تحصیل در استرالیا سالانه حدود ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار هزینه نیاز دارد. علاوه بر این هزینه باید حدود سالانه ۲۰ هزار دلار نیز برای هزینه‌های زندگی کنار بگذارید که البته می‌توانید هزینه‌های زندگی را از محل کار دانشجویی تأمین کنید.

این امکان وجود دارد که با اخذ بورسیه تحصیلی هزینه تحصیل در استرالیا را کاهش و یا حتی در مواردی رایگان کنید. البته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آموزشی امکان اخذ بورسیه وجود ندارد و تنها می‌توانید روی کمک‌هزینه تحصیلی تقریبی بین ۵ تا ۱۰ هزار دلار حساب کنید و بورسیه کامل تقریباً غیرممکن است. اما برای مقاطع کارشناسی ارشد تحقیقاتی و دکترا از طریق پیداکردن استاد و با داشتن رزومه تحقیقاتی قوی می‌توانید از دانشگاه‌ها بورسیه دریافت کنید.

توصیه می‌کنیم برای اطلاع از جزئیات و نحوه دریافت بورسیه استرالیا، صفحه بورسیه تحصیلی استرالیا را مشاهده کنید.

4 روش برای تحصیل رایگان در استرالیا

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای علاقه‌مندان به تحصیل در استرالیا، تأمین هزینه تحصیل در این کشور است. به‌طورکلی استرالیا کشور گرانی محسوب می‌شود و هزینه تحصیل در این کشور نیز بالا است. به همین دلیل دانشجویان بین‌المللی و خصوصاً دانشجویان ایرانی این سؤال را در ذهن دارند که آیا امکان تحصیل رایگان در استرالیا وجود دارد یا خیر.

اگر بخواهیم جواب سریعی به این سؤال بدهیم، پاسخ منفی است؛ اما اگر بخواهیم با نگاه دقیق‌تری به این قضیه نگاه کنیم می‌توانیم بگوییم که تحصیل در استرالیا در شرایطی می‌تواند رایگان هم باشد. ازجمله شرایطی که شخص باید داشته باشد تا بتواند در استرالیا رایگان تحصیل کند به موارد زیر می‌توانیم اشاره کنیم:

۱- دانش‌آموزی که با ویزای تحصیلی پدر و مادر در استرالیا است و می‌خواهد در مدرسه تحصیل کند نیازی نیست برای تحصیل در مدارس این کشور هزینه‌ای پرداخت کند. البته این قانون فقط برای والدینی است که پذیرش کارشناسی ارشد و دکترا دارند.

۲- دانش‌آموزی که اقامت یا شهروندی استرالیا را دارد برای مدرسه نیازی به پرداخت شهریه نخواهد داشت.

۳- اگر دانشجوی بین‌المللی هستید و در مقاطع ارشد تحقیقاتی (research-based Masters) و یا دکترا تحصیل می‌کنید، این امکان برای شما وجود دارد که از بورسیه تحصیلی استرالیا بهره‌مند شوید. درصورتی‌که موفق به کسب بورسیه فول‌فاند استرالیا شوید، تحصیل شما در استرالیا رایگان خواهد بود و دانشگاه تمامی هزینه‌های تحصیل و زندگی در استرالیا را پرداخت خواهد کرد.

۴- اگر شهروند استرالیا هستید و به دانشگاه می‌روید، می‌توانید بدون شهریه وارد دانشگاه شوید. البته تعهد می‌دهید که بعد از پایان درس اگر در همان زمینه شغلی پیدا کردید، شهریه‌تان را به‌صورت اقساط برگردانید.

بنابراین تحصیل در استرالیا بدون هزینه نیست اما ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که افرادی بتوانند به‌صورت رایگان در استرالیا تحصیل کنند.

جستجوی رشته و دانشگاه +‌ پذیرش رایگان

در 60 ثانیه

جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما و تطبیق رشته‌های مطلوب + اخذ پذیرش رایگان

اسمارت اپلای

تحصیل در استرالیا و دانشگاه های آن

استرالیا دارای دانشگاه‌های تراز اول در سطح جهان است و هرسال دانشجوهای زیادی خواهان تحصیل در این کشور هستند. استرالیا پس از آمریکا، انگلستان و فرانسه اولویت چهارم دانشجویان خارجی برای تحصیل در این کشور است.

استرالیا دارای ۴۰ دانشگاه بزرگ و دولتی است. بسیاری از دانشگاه‌های استرالیا در رتبه‌های بالایی از رتبه‌بندی جهانی قرار گرفته‌اند. ۸ عدد از این دانشگاه‌ها دارای بالاترین رتبه در استرالیا هستند که به دانشگاه‌های G8 استرالیا معروف‌اند و بیشتر بودجه دولتی را از آن خود کرده‌اند.

از برترین دانشگاه‌های استرالیا می‌توانیم به دانشگاه ملی استرالیا (ANU)، دانشگاه ملبورن، دانشگاه سیدنی، دانشگاه نیوساوت ولز، دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه موناش، دانشگاه استرالیای غربی، دانشگاه آدلاید و دانشگاه تکنولوژی سیدنی اشاره کنیم. (برای آشنایی بیشتر با دانشگاه‌های برتر استرالیا، توصیه می‌کنیم صفحه دانشگاه‌های استرالیا را مشاهده کنید.)

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان ایرانی، اعتبار مدرک دانشگاه موردنظر در داخل ایران است. باتوجه‌به اینکه بسیاری از افراد قصد دارند پس از اتمام تحصیل به ایران بازگردند، اعتبار مدرک دانشگاهی آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است. خوشبختانه مدرک تمامی دانشگاه‌های بزرگ استرالیا مورد تأیید وزارت علوم و تحقیقات ایران قرار گرفته است و ازاین‌جهت جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

علاوه بر ۴۰ دانشگاه بزرگ استرالیا، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی بسیاری در استرالیا وجود دارد. هرچند برخی از آن‌ها مورد تأیید وزارت علوم ایران نیستند اما کیفیت تحصیل در آن‌ها بسیار مطلوب است و در کنار آن شهریه پایین‌تری نیز دارند. البته برای اینکه شانس ویزای تحصیلی خود را زیاد کنید، همواره توصیه بر این است که از دانشگاه‌های برتر استرالیا پذیرش دریافت کنید.

لازم به ذکر است که دانشگاه‌های استرالیا در تمام ایالت‌های آن پراکنده هستند. بسته به اینکه در کدام دانشگاه می‌خواهید تحصیل کنید، ایالت مقصد شما نیز مشخص می‌شود.

تحصیل در استرالیا و کالج های آن

برای دانشجویانی که جذب در بازار کار مهم‌ترین فاکتور برای تصمیم‌گیری آنها است، تحصیل در کالج‌های استرالیا می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد. کالج‌های استرالیا همگی بر مبنای آموزش حرفه‌ای طراحی‌شده‌اند. البته کالج‌ها علاوه بر اینکه زمینه برای اشتغال به کار را فراهم می‌کنند، به‌عنوان پایه برای ادامه تحصیلات آکادمیک نیز استفاده می‌شوند. با همه اینها، متأسفانه باید بگوییم که تحصیل در کالج‌های استرالیا برای دانشجویان ایرانی امکان‌پذیر نیست.

اگرچه کالج‌ها به نسبت دانشگاه‌ها ارزان‌تر هستند و شاید حتی در بعضی مواقع برای بازار کار هم بهتر شما را کمک می‌کنند؛ اما مشکل اینجاست که وقتی شما از کالجی پذیرش می‌گیرید، احتمال ویزا گرفتن کاهش پیدا می‌کند. برای همین است که همواره توصیه می‌شود که برای تحصیل در استرالیا از دانشگاه‌های معتبر پذیرش بگیرید که البته این موضوع باعث افزایش هزینه‌ها نیز می‌شود.

بنابراین دریافت پذیرش از کالج‌های استرالیا به‌راحتی امکان‌پذیر است اما متأسفانه در مرحله ویزا با احتمال بسیار زیاد دچار مشکل خواهید شد و ویزای شما رد خواهد شد. پس به طور خلاصه باید گفت تحصیل در استرالیا در کالج برای ما ایرانیان اگر در ایران هستیم تقریباً امکان‌پذیر نیست.

اما اگر در استرالیا هستید و ویزا دارید، تحصیل در کالج می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های شما باشد. شما می‌توانید برای مثال ابتدا یک دوره کالج ۲ ساله بخوانید و بعد از آن باتوجه‌به علایقتان وارد بازار کار شوید و یا اینکه دوره خود را در دانشگاه ادامه دهید.

مدارک ارائه شده در کالج‌ های استرالیا:

 • سرتیفیکت ۱ (طول دوره: ۴ تا ۶ ماه)
 • سرتیفیکت ۲ (طول دوره: ۶ تا ۸ ماه)
 • سرتیفیکت ۳ (طول دوره: ۱۲ ماه)
 • سرتیفیکت ۴ (طول دوره: ۱۲ تا ۱۸ ماه)
 • دیپلما یا فوق‌دیپلم (طول دوره: ۱۸ تا ۲۴ ماه)
 • دیپلمای پیشرفته (طول دوره: ۲۴ تا ۳۶ ماه)

به‌طورکلی تحصیل در کالج ارزان‌تر از دانشگاه است، فرصت‌های خوبی برای شما ایجاد می‌کند و به شما امکان می‌دهد که وقت بیشتری داشته باشید تا بتوانید کارکنید و برای خودتان درآمد داشته باشید. اگر در استرالیا هستید حتماً این گزینه را برای خودتان در نظر بگیرید، اما اگر در ایران هستید به شما توصیه نمی‌کنیم روی گزینه کالج زمان بگذارید.

تحصیل در استرالیا و مدارس آن

بسیاری از والدین علاقمندند فرزندانشان در استرالیا به مدرسه بروند تا آینده تحصیلی درخشانی در انتظار آنها باشد. دانش‌آموزان با تحصیل در مدارس استرالیا این فرصت ویژه را خواهند داشت تا به طور کامل با فرهنگ استرالیایی آمیخته شوند و راه را برای پیشرفت‌های آتی خود در دانشگاه و جامعه باز استرالیا هموار کنند. به همین دلیل نیز تحصیل در مدارس استرالیا در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از هم‌وطنان ما قرار گرفته است.

یکی از دغدغه‌های این دسته از والدین عزیز این است که فرزندشان در چه مقطع تحصیلی به تحصیل مشغول خواهد شد؟ برای پاسخ به این سؤال لازم است ابتدا توضیحاتی درمورد سیستم آموزشی استرالیا ارائه دهیم.

در استرالیا از 6 تا ۱۲ سالگی وارد مقطع ابتدایی می‌شوید و از ۱۲ سالی تا ۱۸ سالگی نیز مقطع دبیرستان را تجربه می‌کنید. در واقع دوره ابتدایی از کلاس ۱ تا کلاس ۶ است و دوره دبیرستان از کلاس ۷ تا کلاس ۱۲ می‌باشد. بعد از اتمام کلاس ۱۲ می‌توانید وارد دانشگاه شوید. اگر از ایران وارد مدارس استرالیا می‌شوید، نحوه کلاس‌بندی و سال تحصیلی شما بر اساس مقطع شما در ایران نخواهد بود بلکه شما بر اساس سن وارد مقاطع استرالیایی می‌شوید. مثلاً اگر شما ۱۰ سال دارید وارد سال چهارم در استرالیا می‌شوید فارغ از اینکه در ایران چه سالی هستید.

تحصیل در استرالیا در مقطع مدرسه به شما امکان می‌دهد تا در این کشور باشید و تحصیل خود را تکمیل کنید. البته شما هر 4 سال باید ویزای تحصیلی خود را تمدید کنید. همچنین تا سن 18 سالگی باید یک شخص به‌عنوان قیم یا گاردین شما در استرالیا معرفی شود. این شخص می‌تواند اعضای خانواده شما، فامیل، دوست و یا یک خانواده استرالیایی باشد.

هزینه‌های تحصیل در مدارس استرالیا کم‌وبیش متفاوت است. اما اگر با یک حساب سرانگشتی می‌خواهید حدود هزینه‌ها را بدانید باید گفت برای تحصیل در مدارس دولتی سالانه حدود 10 الی ۲۰ هزار دلار باید سرمایه‌گذاری کنید. شهریه مدارس خصوصی نیز در حدود سالانه بین 30 تا 60 هزار دلار استرالیا می‌باشد. علاوه بر شهریه مدرسه، هزینه‌های زندگی نیز سالانه حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار می‌باشد.

نکته مهم در مورد تحصیل در مدارس استرالیا این است که تحصیل در مدارس استرالیا به زبان انگلیسی است. بااین‌حال دانش‌آموزان بین‌المللی زیر ۱۸ سال سن بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی می‌توانند در این مدارس مشغول به تحصیل شوند.

توصیه می‌کنیم جهت اطلاعات بیشتر به صفحه تحصیل در مدارس استرالیا مراجعه کنید.

تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی

برای کسانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارند، تحصیل در کشور استرالیا یکی از گزینه‌های ممکن است. باتوجه‌به اعتبار بالای مدارک دانشگاهی در استرالیا، تحصیل در مقطع کارشناسی می‌تواند مقدمه‌ای برای پیشرفت‌های بیشتر و زمینه‌ساز ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر در استرالیا شود.

مدت دوره لیسانس در استرالیا بین ۳ تا ۴ سال است. برای اینکه بتوانید وارد مقطع لیسانس در استرالیا شوید باید در ایران سال ۱۲ را تمام کرده باشید. بعد از اینکه سال ۱۲ را تمام کردید باید از یکی از دانشگاه‌ها استرالیا پذیرش بگیرید و وارد دوره کارشناسی شوید. البته اگر در ایران مقطع کاردانی را گذرانده باشید ممکن است بتوانید برخی واحدهای پاس شده را به دوره لیسانس خود انتقال دهید که این مسئله نیاز به پیگیری و نامه‌نگاری دارد.

هزینه تحصیل در استرالیا در مقطع کارشناسی از دانشگاه به دانشگاه متفاوت است؛ اما به طور میانگین بین ۲۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ هزار دلار است. معمولاً هرچقدر رتبه دانشگاه بالاتر باشد هزینه آن نیز بالاتر است. متأسفانه امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در استرالیا بسیار کم است و تقریباً برای ایرانی‌ها غیرممکن است.

تحصیل مقطع کارشناسی در استرالیا علاوه بر بهره‌مندی از دانشگاه‌های معتبر، می‌تواند زمینه خوبی برای پیداکردن کار و در ادامه کسب اقامت موقت و دایم استرالیا را برای شما فراهم کند.

تحصیل در استرالیا در مقطع فوق لیسانس

ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی موقعیت‌های شغلی و جایگاه اجتماعی مناسبی برای انسان فراهم می‌سازد و به همین دلیل نیز بسیاری علاقمندند که تحصیلات تکمیلی خود را در یک کشور پیشرفته انجام دهند. استرالیا به دلائل متعدد یکی از بهترین کشورها برای تکمیل تحصیلات است و به همین دلیل نیز در حال حاضر حدود 400 هزار دانشجو در مقطع ارشد در استرالیا تحصیل می‌کنند.

دوره‌های فوق‌لیسانس در استرالیا بین ۱ تا ۳ سال است و به دو شکل‌، پژوهش‌محور (Research – based) یا آموزش‌محور (course-based) ارائه می‌شود. در دوره آموزش‌محور، تمرکز بیشتر بر روی گذراندن واحدهای درسی و در دوره پژوهش‌محور تمرکز بر روی فعالیت‌های تحقیقاتی معطوف است. دوره‌های آموزش‌محور معمولاً متقاضی بیشتری از دوره‌های پژوهش‌محور دارند و شمارا سریع‌تر برای ورود به بازار کار آماده می‌کنند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در استرالیا بسته به نوع دانشگاه و رشته می‌تواند متفاوت باشد. به‌طورکلی، شهریه دوره ارشد در استرالیا برای دانشجوهای بین‌المللی از ۲۲٬۰۰۰ تا ۵۰٬۰۰۰ دلار استرالیا (۱۵٬۰۰۰ تا ۳۵٬۰۰۰ دلار آمریکا) در سال متغیر است. البته ناگفته نماند که برای برآورد هزینه تحصیل، باید هزینه‌های زندگی را هم به شهریه‌های دانشگاهی افزود.

برای اخذ پذیرش دوره کارشناسی ارشد در استرالیا باید حداقل مدرک لیسانس و نمره زبان حدود ۶.۵ آیلتس آکادمیک یا نمرات معادل در آزمون‌های دیگر را داشته باشید. البته ممکن است بتوانید با نمرات پایین‌تر پذیرش دانشگاه را کسب کنید و در ادامه با شرکت در کلاس‌های زبان الزامی دانشگاه، انگلیسی خود را تقویت کنید.

تحصیل در استرالیا در مقطع دکترا

مقطع دکتری یا PhD بالاترین سطح تحصیلات به شمار می‌رود و به همین دلیل نیز بسیاری از افراد علاقمندند که این مقطع را در یک کشور پیشرفته طی کنند. خوشبختانه استرالیا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل مقطع دکتری به شمار می‌رود و اخذ مدرک دکتری از دانشگاه‌های استرالیا می‌تواند زمینه‌ساز پیشرفت‌های متعددی شود.

تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا حدود 3 تا 6 سال به طول می‌انجامد. برای تحصیل دکترا در استرالیا داشتن مدرک فوق‌لیسانس، پروپوزال، انگیزه نامه، توصیه‌نامه، سابقه علمی و پژوهشی، مدرک زبان (آیلتس ۷ و یا معادل آن) الزامی است. به‌طورکلی برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری لازم است که از رزومه علمی قوی برخوردار باشید.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری از 15 تا 30 هزار دلار استرالیا در سال متغیر است. به این مبلغ باید هزینه‌های زندگی را هم اضافه کنید که حدود 25 هزار دلار در سال است. البته بسیاری از دانشجویان بین‌المللی دکتری در استرالیا موفق به کسب بورسیه تحصیلی استرالیا می‌شوند که سبب کاهش و یا رایگان شدن هزینه‌های تحصیل در مقطع دکتری می‌شود.

تحصیل در استرالیا و شرایط دریافت بورسیه تحصیلی

استرالیا کشور گرانی است و هزینه‌های زندگی در این کشور بالاست. همین مسئله سبب می‌شود تا بسیاری به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی از این کشور باشند.

خوشبختانه تعداد زیادی از انواع بورسیه‌های دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف استرالیا ارائه می‌شود. اینکه هر شخص با مشخصات و سطح دانش خود چه سهمی از این بورسیه‌ها را می‌تواند دریافت کند بستگی به رزومه علمی و همچنین میزان دانش خود از بورسیه‌ها دارد.

بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا توسط دولت، مراکز آموزشی و تعدادی از مراکز دولتی و خصوصی فراهم می‌شوند. برخی از این بورسیه‌ها تنها به معنی تخفیف در میزان شهریه دانشگاه می‌شوند، برخی به معنی شهریه رایگان هستند و برخی علاوه بر رایگان کردن شهریه، هزینه‌های زندگی در استرالیا در دوره تحصیل را نیز پرداخت می‌کنند.

چنان‌که در قسمت‌های پیشین اشاره شد، شانس دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار ضعیف است اما احتمال کسب بورسیه در مقطع ارشد و مخصوصاً دکتری زیاد است و درصورتی‌که فردی رزومه قوی داشته باشد و اطلاعات کافی از این مسیر داشته باشد، می‌تواند به کسب بورسیه امیدوار باشد.

توجه داشته باشید که محدود بودن تعداد بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا و از طرفی بالا بودن رقابت برای دریافت بورسیه، باعث شده دریافت بورسیه‌های تحصیلی در استرالیا مشکل باشد. توصیه می‌کنیم اگر قصد دریافت بورسیه از دانشگاه‌های استرالیا را دارید، از تیم مشاورین اسمارت اپلای بهره‌مند شوید تا احتمال موفقیت خود را افزایش داده باشید.

 1. تحصیل در یک کشور کاملاً پیشرفته و مدرن
 2. .تجربه جامعه جذاب چند فرهنگی استرالیا
 3. دسترسی به منابع بی‌حدومرز در کلاس جهانی
 4. دریافت ویزای پس از کار
 5. بازار کار مناسب در استرالیا
 6. امکان دریافت اقامت دائم
 7. قرار گرفتن ۵ شهر در ۳۰ شهر برتر جهان

تحصیل در استرالیا بدون نیاز به مدرک زبان

سؤالی که در ذهن بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در استرالیا وجود دارد این است که آیا امکان تحصیل در استرالیا بدون داشتن مدرک زبان وجود دارد یا خیر؟ پاسخ اجمالی به این پرسش این است که متأسفانه چنین امکانی وجود ندارد و نباید در این زمینه فریب تبلیغات دروغین را خورد.

واقعیت این است که برخی از دانشگاه‌های استرالیا برای پذیرش مدرک زبان را شرط نمی‌دانند بااین‌حال برای دریافت ویزای تحصیلی در استرالیا باید مدرک زبان معتبر ارائه کنید و بدون ارائه مدرک زبان، ویزای تحصیلی برای شما صادر نخواهد شد.

معمولاً نمره میانگین 6 آیلتس آکادمیک برای دوره لیسانس و 6.5 برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی جهت دریافت پذیرش لازم است اما ممکن است بتوانید با نمره بالاتر از ۵.۵ پذیرش موقت را دریافت کنید؛ اما اگر مدرک زبان نداشته باشید دریافت ویزا در مقاطع دانشگاهی برای شما تقریباً محال است.

چنانکه در بخش تحصیل در مدارس استرالیا ذکر شد، برای تحصیل در مدارس استرالیا ارائه مدرک زبان الزامی نیست بنابراین این امکان وجود دارد که بدون ارائه مدرک زبان از مدارس استرالیا پذیرش گرفت.

تحصیل در استرالیا و هزینه‌های آن

اگر قصد تحصیل در استرالیا را دارید، حتماً یکی از دغدغه‌هایتان هزینه تحصیل در این کشور است. باید به اطلاعتان برسانیم که استرالیا یکی از گران‌قیمت‌ترین کشورهای جهان برای تحصیل دانشجویان خارجی شناخته شده است.

یک نکته بسیار مهم که معمولاً به آن توجه نمی‌شود آن است که علت بالا بودن هزینه‌های تحصیل سخت‌تر بودن مشکل دریافت ویزای کشور استرالیا است. در استرالیا هم دانشگاه‌های و کالج‌های بسیار ارزان‌قیمت وجود دارد اما نکته این است که اگر از کشور ایران برای آن دانشگاه‌ها اقدام کنید و پذیرش بگیرید، درخواست ویزای شما با احتمال بالایی رد خواهد شد.

بنابراین برای جلوگیری از رد شدن ویزا مجبور هستید دانشگاه‌های بهتر را انتخاب کنید و دانشگاه‌های خوب استرالیا هم شهریه‌های بیشتری خواهند داشت.

در کنار شهریه دانشگاه، باید هزینه‌های زندگی در استرالیا را نیز تأمین کنید. هزینه یک سال زندگی در استرالیا بین 20 تا 25 هزار دلار استرالیا متغیر است. این هزینه بسته به منطقه جغرافیایی، بسیار متغیر است. هر چه مناطق روستایی‌تر و دور از شهر باشند (مانند مناطق غربی و شمالی استرالیا) هزینه‌های زندگی هم کمتر می‌شود و بالعکس، هر چه مناطق موردنظر شهری‌تر باشند (مثل سیدنی) هزینه‌های زندگی هم بیشتر می‌شود.

خبر خوب این است که اگر شما بتوانید شهریه دانشگاه را تأمین کنید، به‌احتمال بسیار بالا می‌توانید هزینه‌های زندگی را با کارکردن تأمین کنید. دستمزد در استرالیا نسبت به کشورهای اروپایی بالاست و شرایط کاری ایده آلی دارد. پس بیشتر به فکر شهریه باشید تا هزینه‌های زندگی‌تان.

برای اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات هزینه‌ها در استرالیا، به صفحه هزینه تحصیل در استرالیا مراجعه کنید.

تحصیل در استرالیا و ویزای کار پس از تحصیل

دریافت ویزای کار پس از تحصیل و در نهایت اقامت دائم استرالیا هدف بسیاری از افرادی است که برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. بعد از اینکه تحصیل در استرالیا تمام شد حالا نوبت به ویزای پس از تحصیل در استرالیا می‌رسد. ویزای کار پس از تحصیل یا همان ویزای ۴۸۵ به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید در کشور استرالیا بمانید و شرایط خود را برای دریافت اقامت این کشور میسر کنید.

ویزای پس از تحصیل بسته به مقطعی که در آن تحصیل‌کرده‌اید بین ۲ تا ۴ سال می‌باشد که اگر در شهرهای کم‌جمعیت باشید معمولاً ۱ سال به طول مدت آن اضافه می‌شود. در این مدت شما باید به دنبال روش‌هایی باشید که شانس شمارا برای دریافت اقامت بیشتر می‌کند. دریافت ویزای پس از تحصیل مشکل خاصی ندارد. باید تا حداکثر ۶ ماه بعد از فارغ‌التحصیلی برای این ویزا اقدام کنید.

وقتی ویزای پس از تحصیل را دریافت کردید، می‌توانید در هرکدام از شهرهای استرالیا زندگی و کارکنید و هیچ محدودیتی ندارید که در همان شهری باشید که در آن تحصیل‌کرده‌اید. برای مثال ممکن است شما در شهر ملبورن درس بخوانید اما بعد از اتمام درس برای بهتر کردن شرایط اقامت خود و یا برای پیداکردن کار مناسب به شهر سیدنی بروید.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به صفحه ویزای کار پس از تحصیل در استرالیا مراجعه کنید.

تحصیل در استرالیا و اخذ اقامت دائم

شاید به‌جرئت بتوان گفت که قصد بیشتر افرادی که تحصیل در استرالیا را انجام می‌دهند، اخذ اقامت استرالیا است. بعد از تحصیل در استرالیا گزینه‌های مختلفی برای دریافت اقامت استرالیا وجود دارد. چنان‌که در قسمت قبل ذکر شد، بعد از تحصیل در استرالیا به شما این امکان داده می‌شود تا به‌صورت موقت با ویزای پس از تحصیل در استرالیا کار و زندگی کنید.

 برای اخذ اقامت دائم یکی از راه‌ها این است که از روش ویزاهای مهارتی استرالیا با امتیازشماری استفاده کنید. تحصیل در استرالیا به شما این امکان را می‌دهد که از امتیاز کمکی برای اقامت استفاده کنید. اگر در مناطق کم‌جمعیت استرالیا باشید امتیاز بیشتری به شما تعلق می‌گیرد.

با تحصیل در استرالیا می‌توانید شانس دریافت اقامت خود را بیشتر کنید. معمولاً اگر در شهرهای کم‌جمعیت تحصیل کنید، بعد از تحصیل شانس بیشتری برای دریافت اقامت خواهید داشت. تمام شهرهای استرالیا به‌جز ملبورن، سیدنی و بریزبین جزو شهرهای کم‌جمعیت محسوب می‌شوند. انواع ویزاهای فوق عبارت‌اند از ویزای ۱۸۹ استرالیا و ویزای ۱۹۰ استرالیا و ویزای ۴۹۱ استرالیا.

روش دیگر پیداکردن کارفرما است. اگر بتوانید کارفرمایی پیدا کنید می‌توانید از طریق ویزاهای اسپانسر کارفرما اقدام کنید و درنهایت این ویزاها را منجر به اقامت دائم نمایید. انواع این ویزاها عبارت‌اند از ویزای ۱۸۶ و ویزای ۴۸۲.

هرکدام از این ویزاها شرایط مخصوص به خود را دارند. برای همین مسئله است که همواره تأکید داریم که قبل از اینکه مدارک خود را برای ویزای تحصیلی به اداره مهاجرت بدهید، آن را یک‌بار دقیق با وکیل مهاجرت بررسی کنید.

تحصیل در استرالیا و کار دانشجویی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در استرالیا، امکان کار حین تحصیل است. بر خلاف بسیاری از کشورها، کار در استرالیا با تحصیل هم‌زمان منافاتی ندارد و طبق قانون هر دانشجو می‌تواند ۴۰ ساعت در هر دوهفته کار کند. یعنی به طور میانگین هر دانشجو ۲۰ ساعت در هفته کار می‌کند.

حقوق کف در استرالیا حدود ۲۰ دلار استرالیا است؛ یعنی اگر ماهانه ۸۰ ساعت کارکنید، حدود ۱۶۰۰ دلار به دست خواهید آورد که البته این با حقوق کف محاسبه‌شده است. ۱۶۰۰ دلار تمامی هزینه‌های زندگی شما را تأمین می‌کند. حتی اگر حقوق بالاتری بگیرید می‌توانید بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را نیز تأمین کنید. برای این کار باید حقوق شما ساعتی ۳۵ تا ۴۰ دلار باشد.

پیداکردن کار در استرالیا با ویزای تحصیلی کار دشواری نیست. کارهای ساده بسیاری هستند که می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را به دست آورده و هزینه‌های خود را تأمین کنید. کار در استرالیا و حتی کار کژوال یک موضوع کاملاً طبیعی و روال است و بسیاری از افرادی که تجربه تحصیل در استرالیا رادارند تجربه کار هم‌زمان با تحصیل را دارا هستند.

تجربه کار در استرالیا علاوه بر اینکه هزینه‌های شما را تأمین می‌کند، به شما کمک می‌کند تا تجربه برخورد با افراد مختلف از ملیت‌های مختلف را داشته باشید که این مسئله در نوع خود بسیار جذاب و مفید است و به رشد تکامل شما نیز کمک می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد جزئیات کار هم‌زمان با تحصیل در استرالیا، لطفاً به صفحه کار دانشجویی در استرالیا مراجعه کنید.

دریافت مشاوره برای تحصیل در استرالیا

علاوه بر سرچ ۶۰ ثانیه‌ای به‌عنوان قوی‌ترین ابزار سرچ هوشمند فارسی‌زبان در دنیا، ما در اسمارت اپلای یک مزیت متفاوت نسبت به سایر شرکت‌ها و دفاتر مشاوره تحصیل در استرالیا داریم.

بزرگ‌ترین تفاوت اسمارت اپلای و سایر شرکت‌های مشاوره تحصیلی در این است که در اسمارت اپلای سناریوی مشخصی برای اقامت شما بعد از تحصیل نیز لحاظ خواهد شد. در این زمینه متأسفانه شرکت‌های مشاوره تحصیلی چندان اطلاعات مناسبی ندارند و دانشجو بعد از تحصیل در استرالیا و انجام هزینه‌های بسیار زیاد، متوجه می‌شود که تحصیل او در راستای اقامت نبوده است.

در اسمارت اپلای شما می‌توانید سناریوی مشخص و بسیار خوبی برای مهاجرت خود داشته باشید و شانس ویزای اقامت دائم پس از تحصیل خود را بسیار بیشتر کنید. انتخاب رشته هوشمند، انتخاب زندگی است. همین حالا سرچ ما ۶۰ ثانیه‌ای خودتان را شروع کنید و در ادامه با ما در تماس باشید.

تحصیل در استرالیا و سوالات رایج

تحصیل در استرالیا سالانه ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار هزینه نیاز دارد. هزینه‌های زندگی نیز ۲۰ هزار دلار است.

تحصیل در استرالیا رایگان نیست. فقط در مقطع دکترا ممکن است بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید و رایگان تحصیل کنید.

برای ادامه تحصیل در استرالیا ابتدا باید از یکی از مراکز آموزشی آن پذیرش تحصیلی بگیرید. سپس برای ویزا اقدام کنید.

شما می‌توانید طیف وسیعی از رشته‌ها را برای تحصیل در استرالیا انتخاب کنید.

خیر. تحصیل در استرالیا ارزان نیست. سالانه حدود ۲۵ هزار دلار برای تحصیل در استرالیا لازم دارید.

برای این منظور بهتر است با وکیل مهاجرت مشورتی داشته باشید.

بلی. شما می‌توانید هر دو هفته ۴۰ ساعت کارکنید. درآمد نیز حداقل ساعتی ۲۰ دلار است.

بعد از تحصیل به شما ویزای پس از تحصیل داده می‌شود که بین ۲ تا ۵ سال است. در ادامه با لحاظ شروط می‌توانید اقامت هم دریافت کنید.

تحصیل در دانشگاه‌های خارجی نیاز به برنامه‌ریزی مناسب دارد و باید برای آن‌وقت بگذارید.