رشته پرستاری در کانادا

رشته پرستاری یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در تمام کشورهای دنیا است. یکی از کشورهایی که می‌توان رؤیای پرستارشدن را در آنجا به واقعیت تبدیل کرد، کانادا است. بدون شک تحصیل پرستاری در کانادا از مزایای بی‌شماری برخوردار است و متقاضیان فراوانی دارد.

این روزها ادامهٔ تحصیل رشته پرستاري در کانادا، دانشجوهای ایرانی زیادی را به‌سوی خود جذب کرده است. یکی از دلایل افزایش تقاضا برای تحصیل در رشته پرستاری در کانادا، علاوه‌بر علاقهٔ شخصی دانشجویان بین‌المللی، بازار کار بسیار ایده‌آل این رشتۀ تحصیلی است. درواقع، می‌توان گفت که پرستاری در کانادا ازجمله مشاغل پردرآمد این کشور محسوب می‌شود.

کانادا در زمینهٔ تحصیل در رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی و همین‌طور رشته‌ی پرستاری دارای دانشگاه‌های قوی و سیستم آموزش عالی بسیار باکیفیتی است.

در این صفحه، در خصوص تحصیل در رشته پرستاری در کانادا و مباحث پیرامون آن مطالبی ارائه شده است. اگر علاقه‌مند به تحصیل در رشته پرستاری هستید، توصیه می‌کنیم مطالب را تا انتها و بادقت مطالعه کنید.

مزایای تحصیل پرستاری در کانادا

تحصیل در رشته پرستاری در کانادا به‌دلیل آیندهٔ شغلی مناسب و جایگاه اجتماعی خوبی که دارد، همراه با مزایا و امتیازاتی برای متقاضیان است.

پرستاری یکی از مشاغل موردنیاز در کانادا است. با توجه به روند روبه‌پیری در پرستاران کانادا، پیش‌بینی می‌شود کانادا در دو دههٔ آینده با کمبود نیروی پرستار مواجه شود.

همین امر می‌تواند دلیل و انگیزه‌ای برای دانشجوهای خارجی علاقه‌مند به تحصیل پرستاری شود. از مزایای تحصیل در رشته پرستاری در کانادا می‌توانیم به کیفیت برتر آموزش، مقرون‌به‌صرفه‌بودن هزینه‌ تحصیل در کانادا، امکان دریافت بورسیه و کمک‌هزینهٔ تحصیلی، کار دانشجویی، امتیاز دریافت اقامت دائم و برخورداری از امکانات و تجهیزات پیشرفته اشاره کنیم.

ویدئوهای‌ پربازدید:

رشته پرستاری در کانادا

پادکست صوتی تحصیل پرستاری در کانادا

شرایط تحصیل پرستاری در کانادا

شرایط پرستارشدن در کشور کانادا با توجه به استان یا محدوده‌ای که فرد قصد کار‌کردن در آن را دارد، متفاوت است. به‌عنوان‌ مثال، افرادی که در کبک زندگی می‌کنند برای پرستارشدن نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند. در این استان، افرادی که دارای دیپلم هستند با گذراندن دوره‌های کالج دو الی سه‌ساله می‌توانند پرستار شوند و نیازی به مدرک کارشناسی نخواهند داشت.

توصیه می‌کنیم قبل از اقدام برای تحصیل در رشته پرستاری در کانادا، اطمینان حاصل کنید که شرایط و مدارک لازم برای اخذ پذیرش در این رشته را دارید یا خیر.

شرایط ورود به رشته پرستاری در کانادا براساس استان و یا دانشگاه/ کالج محل تحصیل متفاوت است. به‌عنوان‌ مثال، در برخی مواقع ممکن است قبل از ثبت‌نام در رشته پرستاری، شرکت در چند دورهٔ مقدماتی در دروس مرتبط با این رشته مثل شیمی، ریاضیات و زیست‌شناسی الزامی شود.

در برخی از استان‌ها مثل استان کبک یا یوکان، برای ورود به رشته پرستاری، سیزده سال تحصیل در مدرسهٔ ابتدایی و دبیرستان و همچنین پیش‌دانشگاهی الزامی است. البته، در برخی از موارد هم شرایط غیرآکادمیک مثل داشتن سوابق پزشکی به‌روز، آموزش دیدن در CPR یا ارائهٔ گواهی نداشتن سوءپیشینه برای ورود به این رشته لازم است.

شرایط تحصیل پرستاری در مقطع کارشناسی در کانادا

برای ورود به دوره‌های لیسانس پرستاری در کانادا کسب حداقل نمرهٔ آیلتس آکادمیک ۶٫۵ و مدرک دیپلم مرتبط با علوم تجربی الزامی است.

شرایط تحصیل پرستاری در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

برای ورود به مقطع فوق‌لیسانس در رشته پرستاري، کسب آیلتس آکادمیک ۷ و مدرک لیسانس در شاخه‌های مرتبط و معدل نسبتاً بالا (۱۵ در ایران) الزامی است.

شرایط تحصیل پرستاری در مقطع دکتری در کانادا

برای ورود به مقطع دکتری در رشته پرستاري، داشتن مدرک فوق‌لیسانس پرستاری با حداقل معدل B، نمرهٔ ایلتس ۷ (با حداقل ۶٫۵ در ریدینگ، ۷ اسپیکینگ و رایتینگ و ۷٫۵ در لیسنینگ یا تافل ۱۰۰) و مجوز RN الزامی است.

شرایط تحصیل پرستاری در دورهٔ کوآپ در کانادا

یکی از دوره‌های جذاب پرستاری در کانادا دورهٔ کار و تحصیل همزمان یا همان کوآپ است که پرستاران را به‌صورت عملی برای چگونگی برخورد با بیماران آماده می‌سازد. این دوره‌ها یک سال‌ونیم تا سه‌ساله هستند و پس از فارغ‌التحصیلی نیز افراد به‌راحتی وارد بازار کار می‌شوند.

برای تحصیل در دورهٔ کوآپ پرستاری کانادا نیز ارائهٔ مدرک زبان آیلتس آکادمیک با حداقل نمرهٔ ۶ الزامی است. متقاضیان دوره‌های کوآپ پرستای و دستیاری بهداشت باید بتوانند حداقل نمرهٔ ۶ را در مهارت‌های لیسنینگ (Listening) و اسپیکینگ (Speaking) و حداقل نمرهٔ ۵ را در مهارت‌های رایتینگ (Writing) و ریدینگ (Reading) کسب کنند.

حداقل سن لازم برای شرکت در دوره‌های کوآپ پرستاری و دستیار بهداشت ۱۹ سال است. با توجه به شرایط اخذ ویزای تحصیلی، توصیه می‌شود که افراد زیر ۲۱ سال برای تحصیل در دوره‌های کوآپ پرستاری کانادا اقدام نمایند.

هزینهٔ تحصیل در برخی از کالج‌های برگزارکنندهٔ کوآپ پرستاری کانادا تقریباً رایگان است. یکی از علت‌های اصلی آن می‌تواند نیاز شدید کانادا به نیروهای تحصیل‌کرده در رشته پرستاری باشد.

تحصیل پرستاری در کانادا، اخذ پذیرش

پرستاران در کانادا به چند دسته تقسیم می‌شوند که نسبت به نوع رشته‌، سابقهٔ کار و دوره‌هایی که گذرانده‌اند، گروه‌بندی متفاوتی دارند. دسته‌بندی‌های پرستاری در کانادا به شرح زیر است:

 • به پرستارانی که دوره‌های دو تا سه‌ساله را در استان‌های مختلف کانادا گذرانده باشند، اصطلاحاً LPN یا Licensed Practical Nurse گفته می‌شود.
 • به افرادی که دوره‌های دو الی سه‌سالهٔ پرستاری را در اونتاریو یا کبک گذرانده‌اند، RPN یا Registered Psychiatric Nurse گفته می‌شود.
 • افرادی که در کشور کانادا دورهٔ لیسانس پرستاری (دورهٔ چهارساله) را گذرانده باشند، RN یا Registered Nurse می‌گویند.
 • یک‌سری از پرستاران هم هستند که در شاخهٔ روان‌پزشکی که شامل رشته‌های سلامت روان است، به‌صورت تخصصی فعالیت می‌کنند و مجاز به تجویز دارو برای بیماران هستند.

شرایط و مدارک لازم برای ورود به رشته پرستاري در دوره‌های مختلف به شرح زیر است:

 • مدارک تحصیلی قبلی شخص متقاضی نظیر دیپلم و ریزنمرات ترجمه‌شده؛
 • گذرنامه؛
 • عکس پرسنلی؛
 • رزومهٔ تحصیلی قوی (معدل بالا)؛
 • انگیزه‌نامهٔ تحصیلی؛
 • مدرک زبان (آیلتس ۶٫۵ با حداقل ۶ در هر مهارت برای دورهٔ لیسانس و ۷ – ۷٫۵ برای مقطع فوق‌لیسانس و دکتری)؛
 • ارائهٔ مدارک سوابق کاری جهت اثبات گپ تحصیلی.

برخی مدارک مانند آنچه در قسمت بعدی معرفی می‌شود، برای تعدادی از دانشگاه‌ها موردنیاز است.

 • شرکت در آزمون کسپر (CASPer test) که یک تست شخصیت‌شناسی و هوش و ذهن است؛
 • شرکت در آزمون پرستاران کانادا (Registered nurse).

برای پذیرش در رشته پرستاری در مقطع دیپلم یا کارشناسی پرستاری، دانشجویان باید دورهٔ دبیرستان را با دروس انگلیسی، ریاضیات، زیست‌شناسی و شیمی را با حداقل معدل ۶۱_۷۸درصد (c) تمام کرده باشند.

شرط ورود به دورهٔ بین لیسانس و فوق‌لیسانس که به تاپ‌آپ معروف است شامل داشتن حداقل ۱۶۰۰ ساعت سابقهٔ کار در رشته پرستاري است.

تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری برای رشته پرستاري در کانادا با محدودیت همراه است.

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید را جستجو کنید.

  دانشگاه های برتر برای تحصیل پرستاری در کانادا

  کانادا از لحاظ اعتبار دانشگاهی و استانداردهای زندگی در بین ده کشور برتر جهان قرار دارد. معمولاً هنگام انتخاب بهترین دانشگاه‌ها در هر کشوری باید فاکتورهای مهمی نظیر تعداد دانشجویان و پرسنل دانشگاه، جوایز علمی کسب‌شده توسط اساتید و دانشجویان، امکانات آموزشی و سابقهٔ دانشگاه را مدنظر قرار داد.

  برخی از دانشگاه‌ها معمولاً در رشته‌های مختلفی عملکرد بسیار درخشانی را از خود نشان می‌دهند. به‌عنوان مثال، رشته پرستاری ازجمله رشته‌هایی است که هم در دانشگاه‌ها و هم در کالج ‌های کانادا ارائه می‌شود و جزء رشته‌های پرمتقاضی است.

  علاقه‌مندان به تحصیل پرستاری در کانادا در کنار دوره‌هایی که دارند، دروس عملی و تئوری زیادی را هم پاس می‌کنند. این دروس باعث می‌شود پرستاران هم از لحاظ تئوریک و هم علم پرستاری پیشرفت کنند و هم نحوهٔ برقراری ارتباط با بیماران را یاد بگیرند و بدانند که در مواجهه با بیماران چه‌ کارهایی باید انجام دهند.

  در این قسمت، چند مورد از بهترین دانشگاه ‌های کانادا برای ادامهٔ تحصیل در رشته پرستاري معرفی می‌شوند.

  تحصیل پرستاری در دانشگاه تورنتو کانادا

  دانشگاه تورنتو کانادا

  دانشگاه تورنتو یکی از دانشگاه‌های قدیمی و معتبر در استان انتاریو کانادا است. دانشگاه دولتی تورنتو به‌واسطهٔ کیفیت رشته‌های مربوط به بحث سلامت و بهداشت در جهان مشهور است. این دانشگاه در سال ۱۸۲۷ شروع به کار کرد. در‌حال‌حاضر، در دانشگاه تورنتو طیف گسترده‌ای از دوره‌های مختلف آموزشی به صدها هزار دانشجو ارائه می‌شود. دانشکدهٔ پرستاری این دانشگاه به‌عنوان بهترین دانشکده در کانادا و هشتمین دانشکدهٔ برتر در دنیا شناخته شده است. رشته‌های پرستاری دانشگاه تورنتو در مقطع لیسانس علوم پرستاری، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شوند.

  تحصیل پرستاری در دانشگاه آلبرتا کانادا

  دانشگاه آلبرتا کانادا

  دانشگاه دولتی آلبرتا در شهر ادمونتون، استان آلبرتا کانادا، واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۹۰۸ شروع به فعالیت نمود.

  دانشکدهٔ پرستاری دانشگاه آلبرتا به‌عنوان دومین دانشکدهٔ پرستاری برتر در کانادا شناخته شده است. دانشگاه آلبرتا معمولاً در رتبه‌بندی‌های جهانی در جایگاه خوبی قرار دارد. این دانشگاه با سرمایه‌گذاری گسترده‌ در برنامه‌های سلامت و بهداشت و با مشارکت مراکز تحقیقات پزشکی و مرکز شبیه‌سازی پرستاری نوین، محیط آموزشی خوبی را برای دانشجویان فراهم کرده است.

  تحصیل پرستاری در دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

  دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

  دانشگاه دولتی بریتیش کلمبیا با علامت اختصاری UBC در سال ۱۹۰۸ در شهر ونکوور تأسیس گردید.

  این دانشگاه یکی از معتبرترین مراکز جهانی برای آموزش، تدریس، یادگیری و تحقیق است.

  دانشگاه بریتیش کلمبیا در طی حداقل بیست سال گذشته، همواره در بین برترین دانشگاه‌های دنیا جای داشته است.

  دانشکدۀ پرستاری دانشگاه بریتیش کلمبیا تقریباً صد سال قدمت دارد. در این دانشکده دوره‌های پرستاری در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به دانشجویان ارائه می‌شود.

  تحصیل پرستاری در دانشگاه مک مستر کانادا

  دانشگاه مک مستر کانادا

  دانشگاه مک مستر یک دانشگاه دولتی است که در شهر همیلتون استان انتاریو کانادا واقع شده است.

  دانشگاه مک مستر یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا است که در سال ۱۸۸۷ شروع به کار کرد.

  گفتنی است که دانشکده پرستاری مک مستر معمولاً در رنکینگ‌های جهانی در جایگاه خوبی قرار دارد.

  دانشکده پرستاری مک مستر درسال ۱۹۴۶ پایه‌گذاری شد و از طریق حمایت بسیاری از بیمارستان‌های جامعه، به یکی از دانشکده‌های منحصربه‌فرد تبدیل شد. در این دانشکده، رشته‌های پرستاری در مقاطع دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌گردد.

  تحصیل پرستاری در دانشگاه مک گیل کانادا

  دانشگاه مک گیل کانادا

  دانشگاه دولتی مک گیل یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کانادا است که در سال ۱۸۲۱ و در شهر مونترال شروع به کار کرد. مک گیل یک دانشگاه بسیار قوی است. دانشکده پرستاری مک گیل با نام انگرام در سال ١٩٢٠ تأسیس شد.

  دانشگاه مک گیل تاکنون در ارائهٔ دوره‌های علوم پزشکی‌ بسیار موفق عمل کرده است. درحال‌حاضر، این دانشکده دوره‌های پرستاری را تا مقطع کارشناسی و دیپلما ارائه می‌دهد اما درصدد است تا تحصیلات تکمیلی رشته پرستاری را هم وارد برنامه‌های آموزشی خود کند.

  تحصیل پرستاری در کانادا و ورود به بازار کار پس از تحصیل

  • 1

   در این قسمت، به هفت شرط لازم برای کارکردن در حوزۀ پرستاری در کانادا اشاره شده است:

   داشتن مدرک معتبر کارشناسی پرستاری یا practice Nursing

   یکی از شرایط اشتغال‌به‌کار در حرفۀ پرستاري در کانادا، داشتن مدرک معتبر کارشناسی پرستاری یا practice Nursing است. خوشبختانه، معمولاً مدارک دانشگاه‌های ایران، به‌خصوص دانشگاه‌های معتبر و معروف کشور، در کانادا پذیرفته می‌شود. در غیر این صورت، گذراندن دوره‌ای به‌نام Refresh Course الزامی می‌شود.

  • 2

   داشتن سابقۀ کار در رشته پرستاری

   پرستاران متقاضی کار در کانادا باید در پنج سال گذشته حداقل ۱،۱۲۵ ساعت کار کرده باشند. در غیر این صورت، باید در پنج سال گذشته مشغول به تحصیل در یکی از رشته‌های پرستاری بوده و دورۀ طرح را نیز گذرانده باشند.

  • 3

    قبولی در امتحان اخذ مجوز (رجیستری RN)

   هرکس در هر استانی که مایل به خدمت باشد، باید با شرکت در یک امتحان، از یکی از کالج‌های آنجا مجوز دریافت کند. البته، منظور از کالج در این اینجا، آموزشگاه و کالج دانشگاهی نیست بلکه چیزی شبیه «سازمان نظام پرستاری ایران» است. برای مثال، اگر فردی مایل به کار در استان انتاریو باشد، باید در «College of Nurses of Ontario» که به اختصار  CNO گفته می‌شود، ثبت‌نام کند. این کار را می‌توان حتی قبل از آمدن به کانادا نیز انجام داد.

   این را هم باید اضافه کرد که حتماً لازم نیست دقیقاً از کالج استان محل سکونت مجوز گرفت؛ مثلاً، اگر کسی مایل باشد در استان بریتیش کلمبیا اقامت کند یا فعلاً آنجا اقامت دارد و نمی‌خواهد در آینده در آن استان کار کند، می‌تواند از کالج‌های انتاریو مجوز بگیرد.

  • 4

   اثبات مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی

   کسب نمرۀ زبان آیلتس آکادمیک (حداقل ۶٫۵ در هر سه مهارت رایتینگ، لیسنینگ و ریدینگ و ۷ در بخش اسپیکینگ) موردقبول است. برای زبان فرانسه هم نمرۀ امتحان (de français international (TFI با حداقل ۷۵۰ الزامی است.

  • 5

   موردتأییدبودن در کشور مبدأ

   متقاضی می‌تواند با ارائۀ معرفی‌نامه از دانشگاه یا کالج محل تحصیل یا محل خدمت خود اثبات کند که در کشوری که تحصیلات خود را به اتمام رسانده‌ و یا کار کرده موردتأیید است و قابلیت لازم برای تأییدشدن را در آنجا دارد.

  • 6

   اثبات موقعیت شهروندی یا اقامت دائم کانادا

   متقاصی کار در رشته پرستاري در کانادا باید با ارائۀ مدارک لازم بتواند وضعیت شهروندی یا اقامت خود را اثبات کند.

  • 7

   دارابودن سلامتی روحی و جسمی و نداشتن هر نوع سوءپیشینه

   داشتن سلامت جسمی، روحی و نداشتن سوء‌پیشینه یکی از الزامات کار در حوزۀ پرستاری است. در غیر این صورت، شرایط می‌تواند باعث متوقف‌کردن کار حرفه‌ای شود.

  هزینه تحصیل پرستاری در کانادا

  تحصیل در کانادا در مقایسه با برخی از کشورها نسبتاً کم‌‌هزینه‌تر است. مدارس و دانشگاه‌های مختلف شهریه‌های متفاوتی دریافت می‌کنند.

  هزینهٔ ادامهٔ تحصیل در رشته پرستاري در کانادا به استان یا منطقهٔ انتخابی و سطح رشتهٔ موردنظر بستگی دارد. به‌عبارتی، هزینه‌های دوره‌های پرستاری کانادا در ایالات و دانشگاه‌های مختلف کانادا متفاوت است و بسته به طول و نوع دوره متنوع است. البته، ناگفته نماند که هزینه‌ زندگی در کانادا هم موردی است که باید به شهریهٔ پرستاری اضافه ‌شود.

  با این‌ حال، در یک تخمین تقریبی می‌توان گفت که شهریهٔ تحصیل پرستاری در کانادا برای دورهٔ کارشناسی حدود ۲۰ هزار دلار و کارشناسی ارشد و دکتری تقریباً ۱۳-۱۵ هزار دلار است. البته، در خاطر داشته باشید که این مبلغ طبق میانگین کلی تخمین زده‌ شده است.

  تحصیل در برخی دوره‌های کوآپ پرستاری که به مدت ۱۸ ماه است، در حدود ۱۸.۴۸۸ دلار کاناداست که حدود ۱۰ هزار دلار آن در ابتدا دریافت شده و باقی‌ماندهٔ آن به‌صورت اقساطی پرداخت می‌شود.

  لازم به ذکر است که برخی دانشگاه‌ها مبلغ شهریه را به‌صورت اقساط دریافت می‌نمایند و حتی دانشجو می‌تواند با انجام کار پرستاری در حین تحصیل، هزینه‌های تحصیل خود را پرداخت کند.

  برای تحصیل در کانادا اول باید رشته ات رو پیدا کنی!

  این کار رو به ما بسپار

  دکمه زیر را بزنید، ظرف ۶۰ ثانیه با چند تا کلیک ساده گزینه های مورد نظر اسمارت سرچ را پاسخ بدید، اسمارت سرچ تمامی رشته ها و دانشگاه هایی که کاملا منطبق با رشته های ایران و شرایط زبان و بودجه شما باشد را برای شما منطبق و لیست می کند. سپس برای اخپ پذیرش رایگان با اسمارت اپلای اقدام می کنید.

  بورسیه رشته پرستاری در کانادا

  کیفیت آموزش رشته پرستاری در کانادا بسیار بالا است. با توجه به بالا‌بودن هزینهٔ تحصیل پرستاری در کانادا، بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته به‌دنبال بورسیهٔ تحصیلی هستند.

  دریافت بورسیه تحصیلی کانادا مستلزم داشتن رزومهٔ تحصیلی قوی (نمرهٔ زبان خوب و معدل بالا) است. در غیر این صورت، ممکن است بورسیه به فرد تعلق نگیرد.

  بورسیهٔ رشته پرستاری در کانادا بیش‌تر به مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می‌گیرد و بورسیهٔ کارشناسی پرستاری بسیار محدود است.

  درآمد رشته پرستاری در کانادا و میانگین حقوق

  در میان تمام مشاغل، پرستاری را می‌توان یکی از بهترین گزینه‌های کاری در کانادا به‌ حساب آورد. پرستاران کانادا از حقوق و مزایای عالی برخوردار هستند. حقوق و مزایای مناسب پرستاران در کانادا یکی از موارد مهمی است که بستر مهاجرت پرستاران خارجی را مهیا کرده است. کانادا دارای یکی از بهترین سیستم‌های جامع مراقبت‌های بهداشتی است.

  به‌طور کلی، میانگین حقوق پرستاران در کانادا سالیانه ۷۴٫۰۰۰ دلار کانادا است. پرستاران باتجربه و حرفه‌ای سالیانه تا ۱۲۰.۰۰۰ دلار و برخی پرستاران تازه‌کار سالیانه در حدود ۳۰.۰۰۰ الی ۴۰.۰۰۰ دلار درآمد دارند.

  در قسمت بعد، متوسط درآمد سالانهٔ پرستاران کانادا به تفکیک هر استان مشخص شده است.

  استان نوااسکوشیا

  ۴۱۸٫۸۲۲

  دلار در سال

  استان کبک

  ۶۵٫۲۲۸

  دلار در سال

  استان آلبرتا

  ۹۴٫۳۲۲

  دلار در سال

  استان یوکان

  ۸۵٫۹۳۲

  دلار در سال

  استان بریتیش کلمبیا

  ۷۵٫۶۸

  دلار در سال

  استان ساسکچوان

  ۴۴٫۹۹

  دلار در سال

  استان نیوفانلند

  ۷۷٫۹۹۴

  دلار در سال

  استان اونتاریو

  ۷۰٫۵۵۱

  دلار در سال

  استان مانیتوبا

  ۴۲٫۶۷۴

  دلار در سال

  معادل سازی مدرک پرستاری در کانادا

  درآمد بالای پرستاران در کشور کانادا بزرگ‌ترین دلیل تقاضای زیاد افراد برای مهاجرت به این کشور است. با توجه به اینکه در بیمارستان‌های کانادا همیشه پست خالی در زمینهٔ پرستاری وجود دارد، برای پرستاران در کشور کانادا همواره شغل وجود دارد. افرادی که خارج از کشور کانادا در رشته پرستاري تحصیل‌ کرده‌اند، باید پروسهٔ معادل‌سازی مدرک پرستاری در کانادا را طی کنند.

  برای کار در بیمارستان‌های کانادا باید مجوز کار را از این کشور دریافت کرد. سازمان National Nursing Assessment Service که به اختصار NNAS نامیده می‌شود، مسئولیت ارزیابی پرستاران و مدارک تحصیلی آن‌ها را برای ارائهٔ مجوز کاری بر عهده دارد.

  پرستارانی که تمایل دارند در کشور کانادا کار کنند، باید مدارک خود را جهت بررسی برای این سازمان ارسال کنند.

  مدارکی که سازمان NNAS از پرستاران متقاضی درخواست می‌کند به شرح زیر است:

  • گذرنامهٔ معتبر و شناسنامهٔ همراه با ترجمهٔ رسمی؛
  • مدارک تحصیلی دانشگاهی همراه با ریزنمرات و تأییدیهٔ رسمی؛
  • مدارک مربوط به رزومهٔ کاری در زمینهٔ رشته پرستاری؛
  • مدارک زبان انگلیسی (نمرهٔ آیلتس ۵ به بالا)؛
  • پرداخت هزینهٔ ارزیابی مدارک که حدود ۶۵۰ دلار کانادا است.

  متقاضیان بعد از دریافت نتیجهٔ بررسی از سازمان NNAS، باید در انجمن‌های پرستاری استان محل سکونت خود ثبت‌نام و اقدام به عضویت کنند.

  برخی از استانهای کانادا برای اعطای جواز به پرستاران جهت کار در بیمارستان‌ها، آزمون برگزار می‌کنند.

  جهت معادل‌سازی لیسانس پرستاری در کشور کانادا باید فرد از سطح زبان خوبی برخوردار باشد و با طی‌نمودن دوره‌های مختلف و قبولی در آزمون، مجوز اقدام پرستاری را دریافت کند. این پروسه می‌تواند شش ماه تا دو سال طول بکشد.

  ادامه تحصیل پرستاری در کانادا بعد از لیسانس

  در کانادا امکان ادامهٔ تحصیل در رشته پرستاري در مقاطع تحصیلات تکمیلی کاملاً امکان‌پذیر است. دانشجویان فارغ‌التحصیل پرستاری در کانادا، می‌توانند از بین ۳۲ گرایش مختلف ارشد و ۱۵ گرایش مختلف دکتری، گرایش موردنظر را انتخاب و مشغول به تحصیل شوند.

  البته، باید گفت که برای اخذ پذیرش در این مقاطع علاوه بر مدارک معمول، داشتن یک تا دو سال سابقهٔ کاری، عضویت در انجمن پرستاران کانادا و دریافت تأییدیهٔ مدرک تحصیلی توسط انجمن پرستاری هر استان الزامی است.

  شرایط اقامت و کار پس از تحصیل پرستاری در کانادا

  یکی از مباحث مطرح در پرستاری کانادا، شرایط اقامت و کار پس از تحصیل است. بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته پرستاري، تمایل دارند پس از پایان تحصیلات خود در این کشور بمانند و مشغول به کار و زندگی شوند.

  در حقیقت، امکان کار پس از تحصیل در کانادا یکی از دلایل اصلی مهاجرت تحصیلی به این کشور به شمار می‌رود. افرادی که به‌منظور تحصیل در رشته پرستاری به کانادا عزیمت می‌کنند، می‌توانند پس از اتمام دورهٔ تحصیلی در این کشور با دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا که به PGWP معروف است، به‌طور موقت در کانادا بمانند و کار کنند.

  متقاضیان کار پس از تحصیل می‌توانند در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که حتی در حین تحصیل در آنجا به کارآموزی و یا کار حین تحصیل پرداخته‌اند مشغول به کار شوند.

  درصورتی‌که طول دورهٔ تحصیلی از نه ماه بیش‌تر و از دو سال کم‌تر باشد، به اندازهٔ مدت‌زمان دورهٔ تحصیل، ویزای PGWP داده می‌شود. اگر طول دورهٔ تحصیل بیش از دو سال باشد، طول مدت ویزا حداکثر تا سه سال خواهد بود.

  اکثر پرستاران در زمان تحصیل و بعد از آن در کانادا مشغول به کار می‌شوند و از سابقهٔ کار و مدرک تحصیلی کانادایی برخوردار می‌شوند. این شرایط می‌تواند امتیاز مثبتی برای دریافت اقامت کانادا باشد.

  کلام آخر

  یکی از پرسش‌های رایج کلاینت‌ها از دفاتر مهاجرتی و وکلای مهاجرتی این است که آیا می‌توانیم بعد از تحصیل در رشته پرستاري در کانادا، اقامت این کشور را بگیریم یا آیا می‌توانیم به‌عنوان پرستار به کانادا مهاجرت کنیم یا خیر؟ پاسخ ما به شما مثبت است.

  بله، اتفاقاً پرستاری در کانادا ازجمله مشاغل پرتقاضا به حساب می‌آید و بازار کاری آن هم بسیار خوب است. شما می‌توانید پس از تحصیل پرستاری از طریق برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری به شرط اینکه حائز پیش‌نیازهای این برنامه باشید، برای دریافت اقامت دائم اقدام کنید.

  اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل پرستاری در کانادا هستید یا دوست دارید در خصوص شرایط اقامت پس از تحصیل در کانادا اطلاعات کسب کنید، توصیه می‌کنیم حتماً با مشاوران مجرب اسمارت اپلای در تماس باشید.

  سؤالات رایج

  کسب حداقل نمرۀ آیلتس ۶٫۵، ارائۀ مدارک مقطع تحصیلی پیشین نظیر دیپلم همراه با ریزنمرات ترجمه‌شده و رزومۀ آکادمیک قوی (معدل بالا).

  خیر. به‌طور معمول، برای ورود به رشته پرستاری در مقاطع مختلف آزمون خاصی وجود ندارد و متقاضی بایستی از معدل و نمرات مناسب در دروس مربوطه برخوردار باشد.

  در یک میانگین کلی، دورۀ کارشناسی حدود ۲۰ هزار دلار  و کارشناسی ارشد و دکتری تقریباً ۱۳-۱۵ هزار دلار است.

  در مقطع کارشناسی ۲ تا ۵ سال، برای کارشناسی ارشد ۲ سال و همچنین برای مقطع دکتری ۳ سال.

  بله اما دریافت بورسیه مستلزم داشتن رزومۀ تحصیلی قوی (نمرۀ زبان خوب و معدل بالا) است.

  لیسانس علوم پرستاری، فوق‌لیسانس پرستاری، دورۀ کوآپ پرستاری، دستیار مراقبت‌های بهداشتی و دورۀ پیشرفته برای پرستاران دارای مجوز عملی.

  داشتن مدرک زبان (آیلتس آکادمیک با حداقل نمرۀ ۶) و حداقل ۱۹ سال سن.

  میانگین حقوق پرستاران در کانادا سالیانه ۷۴٫۰۰۰ دلار کانادا است. پرستاران باتجربه و حرفه‌ای سالیانه تا ۱۲۰٬۰۰۰ دلار و برخی پرستاران تازه‌کار سالیانه در حدود ۳۰ الی ۴۰ هزار دلار درآمد دارند.

  داشتن مدرک زبان آیلتس، ارزیابی مدرک تحصیلی و نام‌نویسی در آزمون معادل‌سازی پرستاری CRNE.

  بله. خوشبختانه برای تحصیل در کانادا در هر زمینه‌ای امکان بردن همراه وجود دارد.