داروسازی در کانادا

رشته داروسازی در کانادا

(Pharmacy)

یکی از رشته‌های جذاب و پرمتقاضی در دنیا و خصوصاً کشورهای توسعه‌یافته، رشتهٔ داروسازی است. مواردی همچون افزایش جمعیت جهانی، رشد انواع بیماری‌های روحی و جسمی و مهم‌تر از همه نیاز به کشف داروهای جدید، موجب پررنگ‌شدن این رشته شده است. رشته داروسازی در کانادا یکی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی است. هر ساله دانشجوهای بی‌شماری برای ادامهٔ تحصیل در رشته داروسازی عازم کانادا می‌شوند.

کانادا یکی از کشورهایی است که همواره موردتوجه متقاضیان تحصیل علوم پزشکی و داروسازی بوده و هست. این کشور یکی از باکیفیت‌ترین سیستم‌های آموزشی دنیا را در اختیار دارد. آموزش رشته‌ داروسازی نیز مانند سایر رشته‌های پزشکی در کانادا، براساس آخرین تکنیک‌ها و متدهای رایج و به‌روز دنیا ارائه می‌شود.

در این صفحه مباحثی همچون شرایط تحصیل، هزینه، درآمد، مزایا و معایب رشته داروسازی در کانادا بررسی شده است. اگر مایل به تحصیل در رشته داروسازی در کانادا هستید، حتماً مطالب این صفحه را تا انتها مطالعه کنید.

ویدئوهای‌ پربازدید:

انواع فاند

مزایا و معایب رشته داروسازی در کانادا

رشته داروسازی نیز همانند هر رشتهٔ دیگری با جوانب مثبت و منفی همراه است. در این قسمت می‌خواهیم برخی از مزایا و معایب تحصیل در این رشته را شرح دهیم تا متقاضیان بتوانند از تمامی زوایا این رشته را بررسی کرده و انتخاب مناسب‌تری داشته باشند.

برخی از مزایای رشته داروسازی

۱. بازار کار خوب و تنوع شغلی در رشته داروسازی در کانادا

تحصیل در رشته داروسازی می‌تواند موقعیت‌های شغلی بسیاری را برای افراد علاقه‌مند به این رشته فراهم کند. رشته داروسازی در کانادا و سایر کشورهای دیگر بازار کار خوبی دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، کلینیک‌ها و یا صنایع داروسازی مشغول به کار شوند.

۲. اعتبار مدرک داروسازی کانادا

مدارک دانشگاه‌های کانادا از اعتبار بالایی برخوردار هستند. گفتنی است که مدرک رشته داروسازی کانادا همانند سایر مدارک دیگر، مورد تأیید وزارت علوم ایران و سایر کشورهای دیگر است.

 ۳. اشتغال سریع به کار در کانادا

دانشجوها در صورت گذراندن حداقل ۱۴۰ واحد درسی، داشتن معدل بالا و دریافت کارت انجمن داروسازی، می‌توانند به‌عنوان مسئول فنی در داروخانه‌ها مشغول به کار شوند.

برخی از معایب رشته داروسازی

۱. پذیرش دشوار

اگر دوست دارید در رشته داروسازی کانادا تحصیل کنید و نهایتاً یک داروساز شوید، باید در یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور تحصیل کنید. اکثر دانشگاه‌های کانادا بسیار رقابتی هستند و شرایط پذیرش و ورود آن‌ها بسیار دشوار است. بنابراین، برای رسیدن به هدف باید بسیار سخت تلاش کرد.

۲. دشواری‌های دورهٔ تحصیل

از سختی‌های این رشتهٔ تحصیلی می‌توان به دورهٔ طولانی‌مدت تحصیل (شش تا هشت سال)، پاس‌کردن امتحانات سخت و بی‌خوابی‌های شب فراوان اشاره کرد. باید خاطر‌نشان کنیم که این‌ یک مسیر ساده و راحت نیست.

 ۳. سختی کار

داروسازی نیز همانند بسیاری از حرفه‌ها سختی کار خودش را دارد. از دشواری کار رشته داروسازی می‌توانیم به بالا‌بودن سطح مسئولیت‌ها و همچنین ساعت کار داروسازان اشاره‌ کنیم.

شرایط اخذ پذیرش رشته داروسازی در کانادا

مؤسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌های پیشرفتهٔ زیادی در کانادا برای تحصیل در رشته داروسازی وجود دارند. نکتهٔ مهمی که باید در نظر گرفت این است که متقاضیان تحصیل داروسازی در کانادا باید پیش‌نیازها، شرایط موردنظر و دانش کافی جهت تحصیل در این رشته را داشته باشند.

رشته داروسازی در کانادا یکی از رشته‌های پرطرفدار است که شرایط پذیرش مختص خود را دارد. خوشبختانه برای تحصیل داروسازی در کشور کانادا به قبولی در آزمون سراسری نیاز نیست. این موضوع خود به تنهایی یکی از مزایای تحصیل داروسازی در کانادا محسوب می‌شود.

زبان تحصیل داروسازی در کانادا براساس استان موردنظر متفاوت است. به‌عنوان‌ مثال، متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی در استان کبک باید به زبان فرانسوی و در استان‌های دیگر به زبان انگلیسی مسلط باشند.

متقاضیانی که فاقد مدرک زبان هستند، می‌توانند با شرکت در دوره‌های زبان، حدنصاب نمرهٔ لازم را کسب و سپس تحصیل در دانشگاه را شروع کنند.

برای تحصیل رشته داروسازی در کانادا، متقاضی باید تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی علوم پایه شروع کند. در این دوره دانشجو باید سعی کند برخی از دروس ازجمله شیمی، بیولوژی، زبان و ریاضیات را با نمرات بالای ۷۵درصد پاس کند.

پس از اتمام تحصیلات کارشناسی علوم پایه، دانشجو می‌تواند در آزمون ورودی رشته داروسازی (Pharmacy College Admission Test) که به‌اختصار PCAT گفته می‌شود، شرکت کند.

آزمون PCAT شامل ۲۳۲ سؤال تستی و ارائهٔ نمونهٔ رایتینگ (تعیین سطح مهارت نوشتاری) است. برای شرکت در آزمون PCAT، نیازی به ارائهٔ مدرک زبان نیست.

دانشجوها پس از پاس‌کردن آزمون PCAT، وارد دورهٔ چهارسالهٔ داروسازی می‌شوند. پس از اتمام این دوره، می‌توانند مدرک کارشناسی داروسازی را دریافت کنند. فارغ‌التحصیلان در صورت تمایل می‌توانند تحصیلات خود را تا مقطع دکتری داروسازی که طول مدت آن دو سال است ادامه دهند.

دورهٔ تحصیلی و کارآموزی داروسازی باید در دانشگاه مرکزی گذرانده شود که مورد تأیید دولت کانادا است. در غیر این صورت، دریافت مجوز داروسازی مشکل خواهد شد.

مدارک لازم برای پذیرش

پس از بررسی شرایط تحصیل داروسازی در کانادا و اطمینان از داشتن تمامی الزامات، نوبتی هم که باشد نوبت تکمیل فرم اولیهٔ درخواست، آماده‌ و ارسال‌کردن مدارک لازم است. سؤالی که اینجا مطرح می‌شود، این است که برای اخذ پذیرش در رشته داروسازی، به چه مدارکی نیاز داریم؟

مدارک موردنیاز به شرح زیر است:

کارشناسی

 • داشتن مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی با حداقل معدل ۱۵؛
 • ارائهٔ ریزنمرات تحصیلی؛
 • کسب مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی (آیلتس آکادمیک حداقل ۶٫۵، تافل Ibt ۹۰ با حداقل ۲۵ در هر مهارت)؛
 • اثبات تمکن مالی.

کارشناسی ارشد

 • مدرک کارشناسی با حداقل معدل ۷۵درصد؛
 • ارائهٔ ریزنمرات تحصیلی؛
 • کسب مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی (آیلتس آکادمیک حداقل ۷
 • اثبات تمکن مالی.

دکتری

 • مدرک کارشناسی ارشد با حداقل معدل ۷۵درصد؛
 • ارائهٔ ریزنمرات تحصیلی؛
 • کسب مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی (آیلتس آکادمیک حداقل ۷
 • اثبات تمکن مالی.

معدل و ریزنمرات تحصیلی تأثیر چشمگیری در روند پروسهٔ پذیرش دارند.

نمرهٔ زبان موردنیاز بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی ممکن است متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، در مقطع تحصیلات تکمیلی به آیلتس آکادمیک حداقل ۷ نیاز است.

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید را جستجو کنید.

  اخذ ویزای تحصیلی

  بعد از دریافت پذیرش یکی از دانشگاه‌های کانادا در رشته داروسازی، نوبت اقدام برای اخذ ویزای تحصیلی است. متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید مدارک زیر را ارائه کنند:

  • پاسپورت معتبر با حداقل یک سال اعتبار؛
  • مدارک شناسایی (کپی شناسنامه و کارت ملی همراه با ترجمه)؛
  • مدرک آزمون زبان (آیلتس حداقل ۶٫۵ و یا معادل آن در آزمون فرانسوی)؛
  • اسکن گواهی و مدارک سوابق تحصیلی؛
  • ریزنمره‌های آخرین مدرک تحصیلی؛
  • اثبات تمکن مالی (برای اثبات اینکه متقاضی در طول دورهٔ تحصیل در کانادا توانایی تأمین هزینه‌های زندگی و تحصیل را دارد)؛
  • گواهی نداشتن سوءپیشینه؛
  • ارائهٔ نامهٔ پذیرش دانشگاه یا کالج؛
  • اپلیکیشن فی (پرداخت هزینهٔ دریافت ویزای تحصیلی).

  هزینه تحصیل رشته داروسازی در کانادا

  هزینهٔ تحصیل همواره یکی از دغدغه‌های متقاضیان تحصیل بوده و هست. هزینهٔ تحصیل در رشته دارو سازی در دانشگاه‌ها و کالج‌ های کانادا بسته به مقطع و نوع دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد. هزینۀ تحصیل داروسازی در کانادا در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا، استرالیا، انگلستان و نیوزلند کم‌تر است و سالانه چیزی حدود ۲۰.۰۰۰ تا ۴۰.۰۰۰ دلار است.

  توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات دقیق در خصوص هزینه‌های رشتهٔ داروسازی، وارد سایت دانشگاه مدنظر شوید.

  دانشجوهای بین‌المللی توجه کنند که علاوه بر شهریهٔ دانشگاه، باید مبلغی هم به هزینه‌های جانبی تحصیل ازجمله خرید کتاب، لوازم‌التحریر، بیمه و هزینه‌های دیگر اختصاص دهند.

  هزینه‌های زندگی هر فرد در هر کشور به سبک زندگی و الگوی مصرف آن فرد بستگی دارد. هزینهٔ زندگی دانشجویی در کانادا بین ۱.۲۰۰ تا ۲.۵۰۰ دلار در ماه متغیر است.

  بورسیه رشته داروسازی در کانادا

  در نگاه اول شاید تحصیل در رشته داروسازی در کانادا پرهزینه به نظر برسد ولی دانشجویان بین‌المللی با دریافت بورسیه‌های تحصیلی متنوع و اجازهٔ کار حین تحصیل می‌توانند تا حدودی هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند.

  دانشگاه‌های کانادا به دانشجوهای واجد شرایط بورسیه‌های مناسبی اعطا می‌کنند. دانشجویان با دریافت بورسیه‌ها قادر خواهند بود بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را تأمین کنند.

  برخی بورسیه‌ها به‌صورت نیمه و برخی به‌صورت فاند کامل هستند و بیش‌تر در مقاطع فوق‌لیسانس به بالا در دسترس‌اند.

  نکتهٔ حائز اهمیت این است که بورسیه‌های تحصیلی کانادا به‌ تمامی مقاطع تعلق نمی‌گیرد. به‌عبارتی، امکان دریافت بورسیه و تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در کانادا غیرممکن است. اگر دانشجویی از لحاظ شرایط آکادمیک در وضعیت خوبی باشد، ممکن است مقداری کمک هزینهٔ تحصیلی به او تعلق گیرد.

  اکثر بورسیه‌های تحصیلی مختص دانشجویان واجدشرایط مقطع دکتری و یا دوره‌های ارشد تحقیقاتی است. بورسیه‌های تحصیلی کاملاً رقابتی و براساس صلاحیت علمی دانشجویان اعطاء می‌شوند.

  از شرایط مهم دریافت بورسیه تحصیلی کانادا می‌توانیم به قوی‌بودن رزومه آکادمیک، بالابودن نمرهٔ آزمون‌های زبان و سطح علمی و سواد دانشجو اشاره کنیم.

  در جدول زیر انواع بورسیهٔ رشته داروسازی در کانادا و جزئیات آن شرح داده شده است. مبلغ و شرایط بورسیه در هر دانشگاه متفاوت است. افرادی که قصد استفاده از کمک ‌هزینه‌های تحصیلی و بورسیه‌ها را دارند، باید قبل از اپلای‌کردن، تمامی اطلاعات لازم مربوط به بورسیه‌های دانشگاه موردنظر خود را کسب کنند.

  دانشگاه های برتر برای تحصیل داروسازی در کانادا

  نام دانشگاهبورسیهمبلغ بورسیه
  تورنتوبورسیۀ تحصیلات تکمیلی اونتاریو
  بورسیۀ تریلیوم
  ۱۱.۰۰۰ دلار کانادا
  ۲۰.۰۰۰ دلار کانادا
  آلبرتا بورسیۀ کارشناسی ارشد
  بورسیۀ آیزاک والتون
  ۱۶.۰۰۰ دلار کانادا فقط برای ترم اول
  ۲۶.۰۰۰ دلار کانادا در سال
  واترلوبورسیۀ تحصیلات تکمیلی اونتاریو
  بورسیۀ تریلیوم
  بورسیۀ کارشناسی ارشد بین‌الملل
  ۱۱.۰۰۰ دلار کانادا
  ۲۰.۰۰۰ دلار کانادا
  ۱۸۰۰ دلار کانادا در هر ترم
  مانیتوبا بورسیۀ فلوشیپ کارشناسی ارشد۱۰.۰۰۰ دلار کانادا در سال
  ساسکاچوان بورسیۀ دانشگاه ساسکاچوان۱۳.۵۰۰ دلار کانادا

  در کانادا مؤسسه‌های آموزشی و دانشگاه‌های پیشرفتهٔ زیادی برای تحصیل در رشته داروسازی وجود دارند. در ادامه، پنج مورد از برترین دانشگاه‌ های کانادا برای تحصیل در رشته داروسازی معرفی‌ شده است.

  ادامه تحصیل داروسازی در دانشگاه بریتیش کلمبیا

  دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

  دانشگاه بریتیش کلمبیا با علامت اختصاری UBC با بیش از یک قرن سابقهٔ آموزشی به‌عنوان یکی از بهترین و برترین دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دنیا شناخته‌ شده است. رشته داروسازی یکی از رشته‌هایی است که در دانشکدهٔ پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا ارائه می‌شود. دانشکدهٔ پزشکی UBC یکی از هفده دانشکدهٔ پزشکی در کانادا و تنها دانشکدهٔ پزشکی در استان بریتیش کلمبیا است. این دانشکده از لحاظ بزرگی دومین دانشکدهٔ پزشکی کانادا و سومین دانشگاه بزرگ در آمریکای شمالی محسوب می‌شود.

  دوره‌های داروسازی دانشگاه بریتیش کلمبیا در پردیس ونکوور ارائه می‌شود.

  ادامه تحصیل داروسازی در دانشگاه واترلو

  دانشگاه واترلو:

  دانشگاه دولتی واترلو در شهر واترلو، استان انتاریو کانادا، واقع‌ شده است. این دانشگاه با بیش از نیم‌ قرن سابقه و فعالیت آموزشی به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی شناخته‌ شده است.

  دانشکدهٔ داروسازی دانشگاه واترلو در پردیس علوم پزشکی در پنج کیلومتری جنوب پردیس اصلی دانشگاه واقع‌ شده است. رشته داروسازی این دانشگاه در مقاطع مختلف ازجمله کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می‌شود.

  دانشجوها می‌توانند این رشته را در فیلدهای مختلف ازجمله داروسازی مولکولی، فارماکوکینتیک و سم‌شناسی ادامه دهند.

  ادامه تحصیل داروسازی در دانشگاه البرتا

  دانشگاه تحقیقاتی و دولتی آلبرتا در سال ۱۹۰۸ در شهر ادمنتون، استان آلبرتا کانادا، تأسیس‌ شده است.

  دانشکدهٔ داروسازی و علوم دارویی این دانشگاه در سال ۱۹۱۴ تأسیس و شروع به فعالیت نمود. فیلدهای تحصیلی داروسازی در این دانشکده در دوره‌های تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری داروسازی و همچنین دکتری تخصصی ارائه می‌شود.

  تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه آلبرتا شش سال طول می‌کشد. دانشجوها برای شرکت در دوره‌های تحصیلی این رشته باید در زمینه‌های زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک از معلومات سطح بالایی برخوردار باشند.

  ادامه تحصیل داروسازی در دانشگاه دالهوزی

  دانشگاه دالهاوزی کانادا- Dalhousie University

  دانشگاه دالهوزی (دالهاوزی) که معمولاً با نام دال شناخته می‌شود، یک دانشگاه دولتی و تحقیقاتی است که در استان نوا اسکوشیا کانادا واقع‌ شده است.

  رشته داروسازی در دانشگاه دالهوزی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. دورهٔ کارشناسی رشته داروسازی در دانشگاه دالهوزی چهارساله است. دورهٔ کارشناسی ارشد داروسازی در این دانشگاه پژوهش‌محور و به‌شکل تمام‌وقت دو سال است.

  ادامه تحصیل داروسازی در دانشگاه مموریال نیوفانلند

  دانشگاه مموریال نیوفانلند

  دانشگاه مموریال نیوفاندلند که به‌اختصار دانشگاه مموریال (MUN) نامیده می‌شود، در استان نیوفاندلند لابرادور کانادا واقع‌ شده است.

  این دانشگاه در سال ۱۹۲۵ تأسیس‌ شده است. دانشگاه مموریال بزرگ‌ترین دانشگاه‌ در منطقهٔ آتلانتیک کانادا است. دانشگاه مموریال با سابقهٔ طولانی و درخشان در عرصهٔ آموزش، تحقیق و پزشکی به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های برتر کانادا شناخته‌ شده است.

  دورهٔ تحصیلی در رشته داروسازی در دانشگاه مموریال نیوفاندلاند پنج‌ساله و شامل ۴۴ هفته دورهٔ کارورزی است.

  جستجوی رشته و دانشگاه +‌ پذیرش رایگان

  در 60 ثانیه

  جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما و تطبیق رشته‌های مطلوب + اخذ پذیرش رایگان

  اسمارت اپلای

  تحصیل در رشته داروسازی و مراحل ورود به بازار کار کانادا

  • 1

   برای اینکه دانشجویان فارغ‌التحصیل رشته داروسازی بتوانند به یک داروساز مجاز در کانادا تبدیل شوند و در بازار کار این کشور فعالیت کنند، می‌بایست مراحل زیر را طی کنند:

   مرحلۀ اول، دریافت مدرک کارشناسی یا دکتری داروسازی از یکی از دانشگاه‌های کانادا یا یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید این کشور است.

  • 2

   فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی باید در دو آزمون MCQ یا Multiple-Choice Questions و OSCE یا Objective Structured Clinical Examination شرکت کنند. این دو آزمون را می‌توان هم‌زمان باهم و یا به‌صورت جداگانه داد.

  • 3

   در آزمون MCQ، سطح دانش داروساز و در آزمون OSCE، توانایی عملی داروساز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

  • 4

   داروسازان در صورت قبولی در آزمون می‌توانند عضو انجمن داروسازان کانادا شوند. سازمان The Pharmacy Examining Board of Canada که به‌اختصار PEBC نامیده می‌شود، تنها مرجع ارزیابی مدارک داروسازی در کانادا و تنها برگزارکنندۀ آزمون‌های MCQ و OSCE در این کشور است.

  تحصیل در رشته داروسازی و معادل سازی مدرک در کانادا

  افزایش تعداد داروخانه‌های آنلاین در کانادا و نیاز مبرم این کشور به نیروی متخصص داروساز، موجب شده هرساله داروسازان زیادی از کشورهای مختلف به کانادا مهاجرت کنند. متخصصین داروسازی برای اشتغال به کار در این کشور ابتدا باید مدارک تحصیلی خود را با مدرک تحصیلی داروسازی در کانادا تطبیق دهند.

  معادل‌سازی مدرک داروسازی در کانادا توسط سازمان PEBC در این کشور انجام می‌شود. این سازمان وظیفهٔ تأیید و معادل‌سازی مدارک داروسازی کانادا را بر عهده دارد. PEBC در سه مرحله (ارزیابی مدارک تحصیلی، برگزاری آزمون ارزیابی داروسازی و برگزاری آزمون‌های MCQ و OSCE)، معادل‌سازی مدارک متقاضیان را انجام می‌دهد.

  از متقاضیان دو آزمون موسوم به MCQ و OSCE گرفته می‌شود. آزمون اول که MCQ است، در دو مرحله‌ برگزار می‌شود. در مرحلهٔ اول، دانش و توانایی‌های فرد در به‌کارگیری مباحث داروسازی و در مرحلهٔ دوم، دانش فرد در مورد مسائل آزمایشگاهی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

  در آزمون OSCE، توانایی‌های عملی متقاضیان در محیط‌های آزمایشگاهی سنجیده می‌شود.

  متقاضیانی که قصد دارند در رشته داروسازی در کانادا مشغول به کار شوند، باید مدارک تحصیلی، مدرک زبان و مدارک اثبات‌کنندهٔ تمکن مالی را به ادارهٔ PEBC ارائه کنند.

  همان‌طورکه قبلاً هم گفتیم، جهت ثبت‌نام در آزمون‌های فوق، ارائهٔ مدرک زبان الزامی نیست اما با توجه به اینکه آزمون‌های فوق به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند، برخورداری از مهارت زبان انگلیسی می‌تواند مؤثر باشد.

  سؤالات این آزمون‌ها چهارگزینه‌ای هستند و نمرهٔ خاصی برای آنان در نظر گرفته نشده است. متقاضیان در صورت قبول‌شدن در آزمون، از طریق سازمان PEBC مطلع خواهند شد.

  پس از پایان مراحل معادل‌سازی مدرک داروسازی در کانادا، متقاضیان می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند.

  ویدئوهای‌ پربازدید:

  اسمارت سرچ: جست و جوی شغل

  اپلای داروسازی در کانادا

  اگر رؤیای آن را در سر می‌پرورانید که روزی داروساز شوید، کافی است تا در یکی از یازده دانشکدۀ داروسازی در کانادا ثبت‌نام کنید و مدرک داروسازی خود را اخذ نمایید. در این بخش نحوۀ اپلای داروسازی در کانادا را بررسی می‌کنیم.

  برای اپلای داروسازی در اکثر دانشکده‌های داروسازی کانادا لازم است تا حداقل دو سال در مقطع undergraduate تحصیل کنید تا پیش‌نیازهای اپلای داروسازی در کانادا را به دست آورید. روند مصاحبه در هر یک از دانشکده‌های داروسازی کانادا متفاوت است؛ برخی چند مصاحبۀ کوتاه دارند و برای پذیرش در دیگر دانشکده‌ها یک مصاحبۀ مفصل با گروه مصاحبه‌کنندگان صورت می‌گیرد.

  اپلای داروسازی در دانشگاه بریتیش‌کلمبیا و شرایط پذیرش 

  • آزمون ورودی در دانشکدۀ داروسازی (PCAT) لازم نیست.
  • داوطلب بایستی ۶۰ واحد درسی undergraduate را با حداقل معدل ۶۵درصد (یا ۲/۵۰ از ۴) گذرانده باشد.
  • بازۀ معدل برای کسب امتیاز در روند مصاحبه بین ۷۰ تا ۸۰ است. میانگین معدل کل قبولی‌های سال‌های گذشته ۸۰درصد است که بالای ۳/۶۰ از ۴ می‌شود.
  • داوطلبان به‌صورت گردشی در چند مصاحبۀ کوتاه (MMI) شرکت می‌کنند و به پرسش‌های رفتاری و مربوط به موقعیت پاسخ می‌دهند.
  • ظرفیت سالانۀ دکتری داروسازی در دانشگاه بریتیش‌ کلمبیا ۲۲۴ دانشجو است.

  اپلای داروسازی در دانشگاه تورنتو و شرایط پذیرش

  • آزمون ورودی دانشکدۀ داروسازی (PCAT) لازم نیست.
  • حداقل معدل کل ۷۰درصد است.
  • در صورت احراز شرایط، داوطلب در چند مصاحبۀ کوتاه شرکت می‌کند.
  • داوطلبان هنگام اپلای بایستی واحد درسی فیزیولوژی را در undergraduate گذرانده باشد.

  اپلای داروسازی در دانشگاه آلبرتا و شرایط پذیرش

  • پذیرش در دورۀ داروسازی دانشگاه آلبرتا براساس سوابق تحصیلی و توانایی برای گذراندن واحدهای درسی به‌صورت تمام‌وقت (طبق ریزنمرات) و هم‌چنین اهداف شغلی، دانش شغلی، مهارت‌های کلی ارتباطی و بینافردی (طبق سایر شرایط شامل فرم مشاورۀ داروساز، انگیزه‌نامه و یک مصاحبۀ آنلاین) انجام می‌شود.
  • داوطلبانی که واحدهای درسی پیش‌نیاز خود را با معدل کل ۳/۵۰ در دانشگاه آلبرتا گذرانده‌اند، احتمال قبولی بیش‌تری دارند؛ البته، داوطلبانی که معدل آن‌ها اندکی کم‌تر باشد، طبق سایر مؤلفه‌های پذیرش در نظر گرفته می‌شوند. داوطلبانی که از خارج از استان قصد تحصیل در دورۀ داروسازی دانشگاه آلبرتا را دارند، بایستی حداقل معدل کل آن‌ها ۳/۷۰ باشد. کلیۀ داوطلبان درون‌استانی یا برون‌استانی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
  • ظرفیت سالانۀ دکتری داروسازی در دانشگاه آلبرتا ۱۳۰ نفر است.

  اپلای داروسازی در دانشگاه واترلو و شرایط پذیرش

  • آزمون ورودی برای دانشکدۀ داروسازی (PCAT) لازم نیست.
  • داوطلبان بایستی در آزمون شخصیت کامپیوتری (CASPer) شرکت کنند.
  • در طی فرآیند مصاحبه، مهارت‌های پایه مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.
  • بهتر است داوطلبان تجربۀ کار در داروخانه و توصیه‌نامه‌ای از یک داروساز را داشته باشند.

  اپلای داروسازی در دانشگاه ساسکاچوان و شرایط پذیرش

  • سه عامل برای قبولی در رشتۀ داروسازی دانشگاه ساسکاچوان نقش دارند که عبارتند از: ۶۰درصد سوابق تحصیلی، ۳۰درصد نتیجۀ آزمون مهارت‌های مهم و ۱۰درصد مصاحبۀ فردی ویدیویی.
  • پیش‌نیازهای اپلای داروسازی در دانشگاه ساسکاچوان شامل گذراندن ۶۰ واحد درسی پیش‌نیاز در دانشگاه ساسکاچوان یا معادل آن‌ واحدهای درسی در سایر دانشگاه‌ها و حداقل معدل کل ۷۰درصد هستند. مهلت اپلای تا پانزدهم فوریۀ هر سال است.
  • ظرفیت سالانۀ دکتری داروسازی در دانشگاه ساسکاچوان ۹۰ نفر است که ۱۴ صندلی به دانشجویان برون‌استانی و ۷۶ صندلی به دانشجویان درون‌استانی اختصاص دارد.
  • یک ظرفیت نیز ویژۀ بومیان کانادا است. هم‌چنین یک ظرفیت ویژه نیز با توجه به ملاحظات انسانی وجود دارد.

  اپلای داروسازی در دانشگاه اتاوا و شرایط پذیرش

  • جدیدترین دورۀ دکتری داروسازی در کانادا با اولین ورودی‌ها در سپتامبر ۲۰۲۳ آغاز می‌شود.
  • اپلای از پاییز سال ۲۰۲۲ شروع می‌شود.
  • اهداف اصلی این دوره تعلیم داروسازان دو زبانۀ بیش‌تر است تا پاسخگوی نیاز بیماران از اقلیت‌های فرانسه‌زبان باشند.
  • داوطلبان بایستی حداقل در دو سال تحصیلی کامل ۶۰ واحد درسی را گذرانده باشند. حداقل معدل کل داوطلبان باید ۷۵درصد (B+) باشد.
  • نمرۀ داوطلب در واحدهای درسی پیش‌نیاز نیز بایستی ۷۵درصد (B+) باشد.
  • شرکت در آزمون کامپیوتری زبان فرانسه الزامی است.
  • تمامی روند مصاحبه به زبان فرانسه صورت می‌گیرد.
  • داوطلب باید توانایی تحصیل یک دورۀ تحصیلی دانشگاهی را به زبان فرانسه داشته باشد.
  • داوطلب باید توانایی کار در محیط‌های دوزبانه را داشته باشد.
  • ظرفیت دورۀ دکتری داروسازی دانشگاه اتاوا پنجاه نفر است.
  • برای کسب اطلاعات بیش‌تر به لینک زیر مراجعه کنید.

  اپلای داروسازی در دانشگاه مانیتوبا و شرایط پذیرش

  • شهروندان مانیتوبا در اولویت هستند.
  • آزمون ورودی دانشکدۀ داروسازی (PCAT) لازم نیست.
  • برای کسب اطلاعات بیش‌تر دربارۀ شرایط پذیرش داروسازی مانیتوبا به لینک زیر بروید.

  اپلای داروسازی در دانشگاه مونترآل و شرایط پذیرش

  • ۸۰‌درصد براساس سوابق تحصیلی.
  • ۲۰درصد نمرۀ آزمون شخصیت کامپیوتری (CASPer).
  • ممکن است داوطلب برای مصاحبۀ حضوری نیز دعوت گردد.
  • آزمون ورودی دانشکدۀ داروسازی (PCAT) لازم نیست.
  • قبولی در آزمون زبان فرانسه (نمرۀ داوطلب بایستی حداقل ۸۵۰ از ۹۹۰ باشد).
  • سالانه ۲۰۰ دانشجو در دورۀ داروسازی دانشگاه مونترآل پذیرفته می‌شوند (۱۰۰ دانشجو از سطح کالج و ۱۰۰ دانشجو از سطح دانشگاه).
  • داوطلبان فرانسه‌زبان از استان‌های انتاریو (Ontario) و ماریتایم (Maritime) نسبت به داوطلبان فرانسه‌زبان سایر استان‌ها در اولویت هستند.

  اپلای داروسازی در دانشگاه دال‌هوزی و شرایط پذیرش

  • داوطلبان بایستی حداقل در طی دو سال تحصیلی کامل واحدهای پیش‌نیاز را گذرانده باشند.
  • اولویت با شهروندان ماریتایم است.

  اپلای داروسازی در دانشگاه لاوال و شرایط پذیرش

  • داوطلبان دورۀ دکتری داروسازی براساس عالی‌بودن سوابق تحصیلی، نتایج آزمون کامپیوتری قضاوت موقعیتی و نتایج پرسشنامۀ زندگی‌نامۀ خود ارزیابی می‌شوند.
  • داوطلبان سایر استان‌ها نیز می‌توانند برای دکتری داروسازی دانشگاه لاوال اپلای کنند. اگر انگلیسی‌زبان باشند، لازم است تا در آزمون معتبر بین‌المللی زبان فرانسه نمرۀ ۸۶۰ را از ۹۹۰ کسب کنند.
  • داوطلبان فرانسه‌زبان انتاریو، نیوبرانزویک (New Brunswick) و نوا اسکوشیا (Nova Scotia) نسبت به سایر استان‌ها در اولویت قرار دارند.
  • ظرفیت دکتری داروسازی دانشگاه لاوال سالانه ۱۹۲ نفر است. نیمی از داوطلبان از سطح دانشگاه و نیمی دیگر از سطح کالج پذیرش می‌شوند. پرسشنامۀ زندگی‌نامه نیز تنها مختص داوطلبان از شبکۀ دانشگاه است.

  اپلای داروسازی در دانشگاه مموریال نیوفاندلند و شرایط پذیرش

  • آزمون ورودی دانشکدۀ داروسازی (PCAT) لازم نیست.
  • حداقل معدل کل داوطلبان برای اپلای داروسازی ۷۰درصد است.
  • تنها ۹۶ مصاحبه در طول سال برگزار می‌شود.
  • مصاحبه‌ها باید به‌صورت فردی انجام شود.
  • مصاحبه شامل دو بخش شفاهی و کتبی است.
  • ظرفیت صندلی‌های داروسازی برای شهروندان نیوفاندلند ۳۵ نفر شامل یک نفر دانشجوی بومی کانادایی است. ۵ دانشجو نیز می‌توانند از سایر نقاط کانادا یا بین‌المللی باشند.

  طول دوره رشته داروسازی در کانادا

  طول دورهٔ تحصیلی در رشته داروسازی در کانادا با احتساب دورهٔ کارشناسی و ارشد حداقل شش سال است. در این بازهٔ زمانی حدود ۲۱۰ واحد درسی به دانشجو ارائه می‌شود.

  ترتیب این دوره بدین‌ صورت است که دانشجو باید یک دورهٔ یک تا دوساله را در زمینهٔ علوم پایه بگذراند و سپس وارد دورهٔ چهارسالهٔ حرفه‌ای داروسازی شود. تمرکز این دورهٔ چهارساله بیش‌تر روی دروس مرتبط با توانایی‌های بالینی و دانش درمانی معطوف است.

  دانشجویان بعد از دورهٔ لیسانس و اخذ مدرک داروسازی، ممکن است خود را آمادهٔ ورود به دورهٔ تخصص داروسازی یا دوره‌های تکمیلی دیگر کنند. این دوره‌ها شامل دورهٔ یک‌سالهٔ دستیاری در بیمارستان، دورهٔ یک‌سالهٔ دستیاری در صنعت داروسازی، فوق‌لیسانس داروسازی (Master in Pharmacy) و سپس دکتری تخصصی داروسازی (Doctor of Pharmacy)، ادامهٔ تحصیل در تخصص‌هایی مانند پیری پزشکی (geriatrics) و یا یائسگی (menopause) هستند.

  کلام آخر

  شاید از دید خیلی از افراد، رشته داروسازی جذابیت‌های رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را نداشته باشد یا کم‌تر کسی باشد که به فکر تحصیل و ورود به بازار کار داروسازی در کانادا باشد اما باید خاطرنشان کنیم که این رشته، مزیت‌هایی دارد که می‌توان با تحصیل در آن به تک تک فرصت‌های عالی دست یافت.

  اگر شما هم علاقه‌مند به تحصیل داروسازی در کانادا هستید اما نمی‌دانید از کجا و چگونه باید شروع کنید، پیشنهاد می‌کنیم سری به وب‌سایت اسمارت اپلای بزنید.

  کافیست فرم ارزیابی اولیه رایگان را تکمیل کنید. کارشناسان مجرب ما با ارزیابی اطلاعات مندرج در فرم، شما را در راه رسیدن به رؤباهایتان همراهی خواهند کرد.

  کادر مجرب مجموعهٔ اسمارت اپلای با سال‌ها تجربه در زمینهٔ پذیرش تحصیلی (کانادا و استرالیا) و رشته‌های مختلف و همچنین با داشتن نمایندگان و رابط‌های آکادمیک معتبر، در ادامهٔ مسیر در هر گام کنار شما خواهند بود.

  سؤالات رایج

  خیر. دانشجویان مؤظف هستند شهریۀ دانشگاه را پرداخت کنند؛ مگر اینکه بورسیه دریافت کنند.

  سالانه چیزی حدود ۲۰.۰۰۰ تا ۴۰.۰۰۰ دلار کانادا.

  بله. کسب آیلتس ۶ یا ۶٫۵ و یا معادل آن در آزمون فرانسوی الزامی است.

  خیر. برای تحصیل در این رشته نیازی به شرکت در آزمون نیست.

  ۸۰.۰۰۰ تا ۹۵.۰۰۰ دلار کانادا در سال.

  حداقل پنج تا شش سال.

  قوی‌بودن رزومۀ آکادمیک، بالابودن نمرۀ آزمون‌های زبان و سطح علمی و سواد دانشجو.