دانشگاه‌ های کانادا

 • با بهترین دانشگاه های کانادا آشنا شوید

شاید کم‌تر کسی پیدا شود که نداند کانادا بزرگ‌ترین و بهترین دانشگاه‌های دنیا را در دل خودش جای داده است. این دانشگاه‌ها گاه به اندازۀ تورنتو و بریتیش کلمبیا معتبر و پرآوازه و گاه به اندازۀ مونت رویال و کوئینز زیبا هستند.

کانادا بیش از ۹۰ دانشگاه دارد که ۷۳ مورد از آن‌ها دولتی و ۱۷ مورد خصوصی هستند. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا جزء دانشگاه‌های برتر دنیا هستند و مدارک اخذشده از آن‌ها در سایر کشورهای دنیا دارای اعتبار است.

گفتنی است که تعداد زیادی از دانشگاه‌های کشور کانادا توسط وزارت علوم ایران تأیید شده‌اند. شما با تحصیل در دانشگاه‌ های کانادا فرصت آشنایی با فرهنگ‌های مختلف و آداب‌ و‌ رسوم متفاوت را خواهید داشت.

کانادا سرزمین فرصت‌هاست. اگر شما هم رؤیای تحصیل در یکی از دانشگاه‌ های کانادا را دارید، در این مقاله همراه ما باشید تا در مورد برترین دانشگاه‌های این کشور و شرایط اخذ پذیرش و تحصیل در آن‌ها بیش‌تر بدانید.

پادکست 7 تفاوت دانشگاه‌ های کانادا و کالج‌ها

ویدئوهای‌ پربازدید:

تحصیل رایگان در کانادا

ملاک ارزیابی دانشگاه‌ های کانادا

در  این قسمت، قصد داریم با معیارهای ارزیابی دانشگاه‌ های کانادا آشنا شویم و ببینیم که دانشگاه ‌های کانادا براساس چه پارامترهایی ارزیابی و رتبه‌بندی می‌شوند.

رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌ های کانادا براساس فاکتورهای مختلفی انجام می‌شود. ازجمله معیارهای رنکینگ دانشگاه‌ها می‌توانیم به سابقۀ آکادمیک، سطح علمی و کیفی اساتید، بورس‌های داده‌شده، تعداد دانشجویان، تجهیزات آزمایشی و پژوهشی و سایر موارد اشاره کنیم. لازم به ذکر است که معیارهای آکادمیک در مقایسه با معیارهایی همچون چگونگی پذیرش و ورود دانشجویان به دانشگاه چندان در رتبه‌بندی مؤثر نیستند.

ممکن است ملاک‌های ارزیابی در مؤسسات بین‌المللی ارائه‌دهندۀ رنکینگ و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها کمی تفاوت داشته باشد. در بین مؤسسات بین‌المللی ارائه‌دهندۀ رنکینگ دانشگاه‌ها، سه موسسۀ کیو اس (QS)، شانگهای (Shanghai) و تایمز (Times) مشهورتر هستند. حال ببینیم شاخص‌های این سه مرکز به چه صورت هستند.

 • کیو اس (QS)

رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در نظام کیو اس براساس شش شاخصۀ منحصربه‌فرد انجام می‌شود. این شاخصه‌ها عبارتند از: شهرت علمی، بررسی تعداد دانشجو نسبت به اعضاء هیئت‌علمی، سطح مقاله‌های ارجاع‌شده به دانشگاه، معروفیت اعضاء هیئت‌علمی و میزان ورودی اساتید و دانشجویان خارجی.

 • شانگهای

شاخصه‌های اصلی این مرکز به‌ترتیب عبارتند از: اولویت میزان مقالات و تحقیقات ارجاع‌شده، جایزۀ نوبل، دریافت مدال در زمینه‌های مختلف توسط دانشجویان و اساتید. هریک از پارامترها ۲۰درصد اما معیار کاربردی‌بودن عملکرد ۱۰درصد مؤثر هستند.

 •  تایمز

مرکز آموزش عالی تایمز دقیق‌ترین رتبه‌بندی و ارزیابی را دارد. سه پارامتر مهم این مرکز یعنی آموزش، تحقیق و پژوهش،   شامل ۳۰درصد تأثیر و  پارامترهای چشم‌انداز جهانی و درآمد صنعتی شامل  ۵درصد تأثیر هستند.

اپلای برای دانشگاه های کانادا

اپلای دانشگاه های کانادا پروسۀ چندمرحله‌ای است که نیاز به دقت و اطلاعات دارد. در این مرحله، چندین مورد وجود دارد که باید درنظر گرفته شود.

 • تحقیق

تا آنجا که می‌توانید، دربارۀ دانشگاهی که مدنظرتان است تحقیق کنید و اطلاعات کسب کنید.

با مقاماتی که با دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های موردعلاقۀ شما سروکار دارند ارتباط برقرار کنید و سؤال کنید.

مطمئن شوید که زمان زیادی برای ارائۀ درخواست و دریافت مجوز تحصیل دارید.

 • بررسی الزامات پذیرش

پس از اینکه دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کردید، به وب‌سایت دانشگاه ورود کنید و فرایند درخواست را بررسی کنید. قوانین درخواست در مراکز آموزشی مختلف متفاوت است.

در کانادا، هر دانشگاه شرایط ورودی خاص خود را دارد و شما را به‌‌صورت فردی ارزیابی می‌کند. با این حال، فارغ‌التحصیلی از دبیرستان و وضعیت علمی خوب معمولاً حداقل شرایط لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی است.

 • تهیۀ مدارک لازم

شما مسلماً نیاز به ارائۀ اسناد رسمی مانند ریزنمرات خواهید داشت. ممکن است لازم باشد مدارک ارزیابی به انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه شوند.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد مدارک، با مقامات آموزشی کشور خود  یا مرکز اطلاعات کانادا برای اعتبارنامه‌های بین‌المللی (cicic.ca) مشورت کنید.

 • دانش زبانی

دانشجویان بین‌المللی در کانادا بسته به دانشگاهی که برای آن درخواست ارسال می‌کنند، باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی مهارت داشته باشند. بسیاری از دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان از شما می‌خواهند تا حداقل نمره را در آزمون استاندارد زبان کسب کنید. دانشگاه‌های فرانسوی‌زبان معمولاَ متقاضیان را به‌صورت موردی ارزیابی می‌کنند.

اگر مهارت‌های زبانی شما ناکافی است، برنامۀ کانادایی زیادی وجود دارد که توسط دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مؤسسات خصوصی ارائه می‌شود. می‌توانید قبل از درخواست برای دانشگاه، در این کشور ثبت‌نام کنید. برای اطلاعات بیش‌تر به وب‌سایت ​​languagescanada.ca بروید.

 • روند درخواست تحصیل

فرآیندهای درخواست بسته به استان متفاوت است. در برخی از استان‌ها متقاضیان می‌توانند از طریق یک سرویس درخواست مرکزی درخواست دهند. در موارد دیگر، باید مستقیماً به دانشگاه درخواست دهید. در صورتی که در انتخاب اول خود پذیرفته نشده باشید، ممکن است بخواهید برای بیش از یک برنامه یا دانشگاه درخواست دهید.

 • بررسی مهلت‌های درخواست

مهلت‌ها متفاوت است اما به‌طور کلی، شما باید حداقل هشت تا دوازده ماه قبل از شروع ترم درخواست دهید. سپتامبر و ژانویه ماه‌های معمول برای شروع ترم دانشجویان بین‌المللی است. با این حال، بسیاری از دانشگاه‌ها روشی برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی در طول سال دارند.

 • اخذ مجوز تحصیل

اگر قصد داشته باشید شش ماه یا بیش‌تر در کانادا تحصیل کنید، پس از دریافت نامۀ پذیرش از یک دانشگاه کانادا، باید برای مجوز تحصیل اقدام کنید. قبل از آمدن به کانادا باید برای مجوز اقدام کنید.

می‌توانید به‌صورت آنلاین درخواست دهید یا درخواست کتبی ارسال کنید. جزئیات مربوط به مجوزهای تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی را می‌توانید در وب‌سایت ادارۀ شهروندی و مهاجرت کانادا بیابید.

برای تحصیل در کبک نیز باید گواهی پذیرش کبک (CAQ) را از آن استان دریافت کنید. اطلاعات بیش‌تر را می‌توانید به‌صورت آنلاین (immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/students) بیابید.

برای دریافت مجوز تحصیل باید ثابت کنید که پول کافی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل، هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده که با شما به کانادا می‌آیند و هزینه‌های حمل‌و‌نقل برگشتی خود و اعضای خانواده را دارید. در برخی موارد، شما نیاز به گذراندن یک معاینۀ پزشکی هم دارید که سلامت شما را ثابت کند.

برای تحصیل در کانادا باید قانونمند باشید، سابقۀ کیفری نداشته باشید و خطری برای امنیت کانادا محسوب نگردید. ممکن است مجبور شوید گواهی پلیس ارائه دهید.

همچنین، باید به افسر ویزا ثابت کنید که دلیل اصلی شما برای آمدن به کانادا حضور در دانشگاه است و پس از پایان تحصیل کانادا را ترک خواهید کرد.

شهریه دانشگاه های کانادا

تحصیل در کانادا در مقایسه با برخی از کشورها نسبتاً مقرون‌به‌صرفه است. احتمالاً برای پوشش شهریه سالانه بین ۲۰.۰۰۰ تا ۳۰.۰۰۰ دلار کانادا نیاز خواهید داشت.

این محدوده فقط یک میانگین است و بسته به دانشگاه و برنامه‌ای که در آن ثبت‌نام کرده‌اید متفاوت خواهد بود.

هزینه‌های مسکن، غذا و سایر هزینه‌های زندگی به موقعیت مکانی و نیازهای شما بستگی دارد اما ۱۵.۰۰۰ دلار کانادا در سال تخمین غیرمعمولی‌ نیست.

هزینۀ دانشگاه های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در استان‌ها و برنامه‌ها متفاوت است.

بهترین دانشگاه ‌های کانادا

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی که قصد تحصیل در کشور کانادا را دارند، پیداکردن بهترین دانشگاه‌‌ها برای اپلای است. این موضوع به قدری مهم است که اکثر متقاضیان تحصیل اغلب در موردش از ما سؤال می‌کنند.

کانادا دارای دانشگاه‌‌های زیادی است که پذیرش در هرکدام از آ‌ن‌ها می‌تواند سرنوشت یک فرد را رقم بزند. اگر دربارۀ موضوع «اپلای در دانشگاه‌‌های خوب کانادا» کمی در اینترنت جست‌وجو کرده باشید، مسلماً به لیست برخی از دانشگاه‌ها برخورده‌اید.

در این قسمت تصمیم داریم برای اطلاعات بیش‌تر متقاضیان این امر، بهترین دانشگاه‌‌های کانادا را برای دریافت پذیرش معرفی کنیم.

دانشگاه های کانادا برای اپلای -رتبه بندی دانشگاه های کانادا
۲

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از برترین و رقابتی‌ترین مؤسسات آموزشی در کانادا است. این دانشگاه هرساله در رتبه‌بندی‌ها جزء برترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود. دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال ۱۹۰۸ تأسیس شده و هم‌اکنون بیش از ۵۵٬۰۰۰ دانشجو در آن مشغول به تحصیل هستند. زبان‌ اصلی آموزش در دانشگاه بریتیش کلمبیا انگلیسی است. از امکانات تحقیقاتی دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌توانیم به آزمایشگاه ملی فیزیک زیراتمی کانادا، مرکز سیستم‌های غذایی پایدار و مؤسسۀ زندگی سالم و پیشگیری از بیماری‌های مزمن اشاره کنیم.

بهترین دانشگاه های کانادا - لیست دانشگاه های کانادا - بهترین دانشگاه های کانادا برای اپلای
۳

دانشگاه مک گیل

یکی دیگر از بهترین دانشگاه‌ های کانادا مک‌گیل نام دارد که در سال ۱۸۲۱ تأسیس و در استان کبک واقع‌ شده است. دانشگاه مک‌گیل نخستین دانشکدۀ پزشکی خود  را در سال ۱۸۲۹ میلادی تأسیس کرد و به‌خاطر موضوعات بالینی تاکنون از امتیاز بسیار بالایی در جهان برخوردار شده است. دانشکدۀ پزشکی مک‌گیل قدیمی‌ترین دانشگاه در کانادا است. از دستاوردهای تحقیقاتی مرتبط با دانشگاه مک گیل می‌توانیم به ایجاد اولین سلول خونی مصنوعی اشاره کنیم.

دانشگاه های خوب کانادا
۴

دانشگاه مک مستر

اگر به فکر تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور کانادا هستید، دانشگاه مک مستر در شهر همیلتون می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای انتخاب باشد. شهر همیلتون بین تورنتو و آبشار نیاگارا واقع‌ شده است. همین موضوع به جذابیت جغرافیایی دانشگاه مک‌مستر افزوده است. دانشگاه مک‌مستر که در سال ۱۸۸۷ تأسیس‌ شده، با تمرکز ویژه‌ روی کارهای تحقیقاتی در تلاش است تا به مهم‌ترین نیازهای جامعه خصوصاً در زمینۀ سلامت رسیدگی کند.

دانشگاه های استرالیا مورد تایید وزارت علوم ایران
۵

دانشگاه مونترال

دانشگاه مونترال در سال ۱۸۷۸ تأسیس شد. این دانشگاه هم‌اکنون جزء بهترین دانشگاه‌های کانادا است. دانشگاه مونترال در ابتدا شعبه‌ای از دانشگاه لاوال در کبک بود ولی در سال ۱۹۱۹ به یک دانشگاه مستقل تبدیل شد. این دانشگاه و پردیس‌های وابسته به آن در مونترال یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا واقع‌ شده است. به‌طورمعمول ۷۴درصد بدنۀ دانشجویی این دانشگاه را دانشجویان کارشناسی تشکیل می‌دهند.

برترین دانشگاه های کانادا - بهترین دانشگاه های کانادا
۶

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا در سال ۱۹۰۸ تأسیس شده است. این دانشگاه در استان آلبرتا در غرب کانادا قرار دارد. دانشگاه آلبرتا دارای دانشکده‌های مختلفی ازجمله هنر، تجارت، مهندسی و پزشکی است. این دانشگاه امتیاز بسیار بالایی در زمینۀ دانشجویان بین‌المللی دارد و از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. دانشگاه آلبرتا بیش از ۴۰۰ قرارداد تحقیقاتی، آموزشی و مبادله با دانشگاه‌های دیگر جهان مانند دانشگاه مونیخ آلمان دارد.

دانشگاه های استرالیا به ترتیب رتبه
۷

دانشگاه واترلو

دانشگاه دولتی واترلو یکی از نوپاترین و بهترین دانشگاه‌های کانادا است که در سال ۱۹۵۶ تأسیس شده است. این دانشگاه  میان دانشگاه‌های کانادا برای چندمین سال متوالی در لیست دانشگاه‌های برتر قرار گرفته است. دانشگاه واترلو یکی از اعضای برتر گروه U15 (دانشگاه‌های علوم و تحقیقات) در انتاریو کانادا است. این دانشگاه به‌دلیل ارائۀ رشته‌ها و برنامه‌های به‌اصطلاح Co-Op (دوره‌های کارورزی) میان دانشجویان سراسر دنیا شهرت فراوانی دارد.

برترین دانشگاه کانادا - دانشگاه کانادا - بهترین دانشگاه کانادا
۸

دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری در سال ۱۹۴۴ به‌عنوان یکی از شعب دانشگاه آلبرتا در شهر کلگری تأسیس شده است. لازم به ذکر است که این دانشگاه با قدمت کم‌تر از پنجاه سال از لحاظ کیفیت و تنوع رشته‌های تحصیلی قابل‌ارائه و همچنین تحقیقات ارزنده در زمینه‌های مختلف علمی در بین دانشگاه‌های کانادا دارای رتبۀ اول است. دانشگاه کلگری با درآمد تحقیقاتی ۳۶۰ میلیونی در سال، جزو دانشگاه‌های پیشرو در امور پژوهشی به شمار می‌رود.

دانشگاه های خوب کانادا
۹

دانشگاه وسترن

دانشگاه وسترن انتاریو که عموماً وسترن خوانده می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا است که دارای یکی از زیباترین محوطه‌ها در بین دانشگاه‌ها است. این دانشگاه در شهر لندن در استان انتاریو واقع‌ شده است. دانشگاه وسترن در سال ۱۸۴۸ تأسیس‌ شده و به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه دو زبانۀ جهان در اتاوای کانادا شناخته شده است. دانشگاه اتاوا یکی از ده دانشگاه برتر تحقیقاتی است. عمده‌ترین زمینه‌های تحقیق این دانشگاه شامل علوم مولکولی و علوم زیست‌محیطی، جامعۀ الکترونیکی و بهداشت است.

دانشگاه های برتر کانادا
۱۰

دانشگاه اتاوا

دانشگاه اوتاوا اولین بار در سال ۱۸۴۸ توسط اولین اسقف اعظم کاتولیک اتاوا با نام دانشکدهٔ بایتاون تأسیس شد. این دانشکده در سال ۱۸۶۱ به کالج اتاوا تغییر نام یافت و پنج سال بعد تبدیل به دانشگاه شد. دانشگاه اتاوا بزرگ‌ترین دانشگاه دو زبانهٔ انگلیسی-فرانسوی در جهان است. این دانشگاه یکی از ده دانشگاه برتر تحقیقاتی است. بسیاری از دانشکده‌های این دانشگاه ازجمله دانشکدهٔ پزشکی، حقوق، مدیریت و علوم اجتماعی به‌دلیل کیفیت آموزش در رتبه‌بندی بالای آموزشی قرار دارند.

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید را جستجو کنید.

  لیست دانشگاه‌ های کانادا به ترتیب رتبه جهانی

  وضعیت رتبه‌بندی دانشگاه‌های کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته قابل‌ملاحظه است. هرساله رتبه‌بندی دانشگاه‌های کانادا و سایر دانشگاه‌های جهان توسط سازمان‌ها و مؤسسات معتبری انجام می‌شود که یکی از آن‌ها QS است. به‌موجب آخرین رده‌بندی سازمان کیو اس (QS)، ۲۶ دانشگاه کانادا در لیست برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. گفتنی است که سه دانشگاه اعم از دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک‌گیل و  دانشگاه بریتیش کلمبیا جزو برترین دانشگاه‌های کانادا هستند. این دانشگاه‌ها به‌ترتیب در شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور واقع شده‌اند.

  جدول زیر رتبه‌بندی‌های اخیر دانشگاه‌های کانادا توسط پایگاه‌های شانگهای، کیواس و تایمز را نشان می‌دهد.

  دانشگاهرنکینگ کیو اس (QS Ranking)رنکینگ تایمز (Times Ranking)رنکینگ شانگهای (Shanghai Ranking)
  تورنتو۲۹ ۲۱ ۲۳
  بریتیش کلمبیا۵۱ ۳۷ ۴۳
  مک‌گیل۳۵ ۴۴ ۷۰
  مک‌مستر۱۴۰ ۷۷ ۸۶
  مونترال۱۳۷ ۹۰ ۱۰۱-۱۵۰
  آلبرتا۱۱۳ ۱۳۲ ۱۰۱-۱۵۰
  واترلو۱۷۳ ۲۰۱-۲۵۰ ۱۵۱-۲۰۰
  کلگری۲۳۳ ۱۹۹ ۱۰۱-۱۵۰
  وسترن۲۱۱ ۱۹۰ ۲۰۱-۳۰۰
  اتاوا۲۸۱۱۷۶۱۵۱-۲۰۰

  دانشگاه‌ های کانادایی مورد تایید وزارت علوم

  در این قسمت از مقاله می‌خواهیم در مورد اینکه کدام دانشگاه‌های کانادا مورد تأیید وزارت علوم هستند صحبت کنیم.

  هرساله وزارت علوم برمبنای معیارهای مشخصی اقدام به بررسی دانشگاه‌های خارجی می‌کند و سپس فهرستی از دانشگاه‌های مورد تأیید خود را منتشر می‌کند. یکی از دغدغه‌های دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در کانادا دارند، این است که نام دانشگاه موردنظرشان در فهرست مذکور آمده باشد. اما سؤالی که اینجا مطرح می‌شود، این است که تأییدشدن یک دانشگاه کانادایی توسط وزارت علوم چه اهمیتی دارد؟

  موضوع مهم‌ این است که اگر دانشگاه محل تحصیل در فهرست دانشگاه‌های موردتأیید وزارت علوم نباشد و دانشجو بعد از اتمام تحصیل قصد بازگشت به ایران داشته باشد، مدرک تحصیلی اخذشدۀ وی در ایران اعتباری نخواهد داشت. آن دسته از مدارک دانشگاهی که از دانشگاه‌های موردتأیید وزارت علوم اخذ شده باشند، توسط این وزارتخانه قابل‌بررسی و تأیید خواهند بود.

  با این تفاسیر، بهتر است که قبل از انتخاب نهایی یک دانشگاه کانادایی برای ادامۀ تحصیل، لیست دانشگاه‌های موردتأیید وزارت علوم را چک کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید. دانشگاه‌های کانادایی موردتأیید وزارت علوم در سه دستۀ ممتاز، خوب و متوسط قرار گرفته‌اند و درحال‌حاضر، تعداد آن‌ها بیش از هفتاد دانشگاه است.

  در قسمت بعد به معرفی دانشگاه‌های کانادایی موردتأیید وزارت علوم می‌پردازیم.

  نام دانشگاه
  نام دانشگاه (لاتین)گروه دسته
  دانشگاه دالهاوزی Dalhousie University گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه لاوال Laval University گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه مک‌گیل McGill University گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه مک‌مستر McMaster University گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال Polytechnique Montreal گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه کوئینز Queen’s University گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه سایمن فریزر Simon Fraser University گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه آلبرتا University of Alberta گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه بریتیش کلمبیا University of British Columbia گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه کلگری University of Calgary گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه گوئلف University of Guelph گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه مانیتوبا University of Manitoba گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه مونترال University of Montreal گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه اتاوا University of Ottawa گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه ساسکاچوان University of Saskatchewan گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه تورنتو University of Toronto گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه ویکتوریا University of Victoria گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه واترلو University of Waterloo گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه وسترن انتاریو University of Western Ontario (Western University) گروه الف (ممتاز)
  دانشگاه یورک York University گروه ب (خوب)
  دانشگاه براک Brock University صرفأ در رشته تربیت بدنی گروه ب (خوب)
  دانشگاه کارلتون Carleton University گروه ب (خوب)
  دانشگاه کنکوردیا Concordia University گروه ب (خوب)
  دانشگاه اچ ای سی مونترال HEC Montreal گروه ب (خوب)
  دانشگاه لیکهد Lakehead University گروه ب (خوب)
  دانشگاه مموریال نیوفاندلند Memorial University of Newfoundland گروه ب (خوب)
  دانشگاه رایرسون Ryerson University گروه ب (خوب)
  دانشگاه کبک Université du Québec à Québec (UQAM, UQTR, UQAC, UQAR, UQO, UQAT, INRS, ENAP, ETS) – TELUQ به جز گروه ب (خوب)
  دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی University of Northern British Colombia گروه ب (خوب)
  دانشگاه نیوبرانزویک University of New Brunswick گروه ب (خوب)
  دانشگاه فناوری انتاریو University of Ontario Institute of Technology گروه ب (خوب)
  دانشگاه رجینا University of Regina گروه ب (خوب)
  دانشگاه شربروک University of Sherbrooke گروه ب (خوب)
  دانشگاه ویندزور University of Windsor گروه ب (خوب)
  دانشگاه ویلفرد لویر Wilfrid Laurier University صرفاً در رشته‌های مدیریت و تجارت گروه ب (خوب)
  دانشگاه بیشاپ Bishop’s University گروه ج (متوسط)
  دانشگاه براندون Brandon University گروه ج (متوسط)
  دانشگاه کاپیلانو Capilano University گروه ج (متوسط)
  دانشگاه فرلی دیکنسون Fairleigh Dickinson University – Vancouver Campus شعبه دانشگاه آمریکا گروه ج (متوسط)
  دانشگاه لورنتین Laurentian University گروه ج (متوسط)
  دانشگاه مانت آلیسون Mount Allison University گروه ج (متوسط)
  دانشگاه نیپسینگ Nipissing University گروه ج (متوسط)
  کالج هنر وطراحی انتاریو Ontario College of Art and Design University گروه ج (متوسط)
  دانشگاه رویال رودز Royal Roads University گروه ج (متوسط)
  دانشگاه فرانسیس خاویر Francis Xavier University گروه ج (متوسط)
  دانشگاه لتبریچ The University of Lethbridge گروه ج (متوسط)
  دانشگاه وینیپگ The University of Winnipeg گروه ج (متوسط)
  دانشگاه تامپسون ریورز Thompson Rivers University گروه ج (متوسط)
  دانشگاه ترنت Trent University گروه ج (متوسط)
  دانشگاه مونکتون Universite de Moncton گروه ج (متوسط)
  دانشگاه پرینس ادوارد University of Prince Edward Island گروه ج (متوسط)
  دانشگاه ونکوور ایسلند Vancouver Island University گروه ج (متوسط)

  جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه +پذیرش رایگان

  ۶۰ ثانیه به جای ۶۰ روز

  کار با اسمارت اپلای ساده‌ست،‌ اول ۶۰ ثانیه اطلاعات اولیه‌ات رو وارد می‌کنی، بعد دکمه سرچ رو میزنی، ما تمام دانشگاه‌هایی که به شرایط شما منطبق هست رو لیست می‌کنیم. اگر دوست داشتی همون جا اقدام می‌کنی و امور مربوط به اخذ پذیرشت شروع میشه.

  نگاه اجمالی به برخی از تفاوت و شباهت‌های دانشگاه‌ های کانادا

  دانشگاه‌ های کانادا نیز همانند دانشگاه‌های سایر نقاط دنیا با یکدیگر متفاوت هستند. دانشگاه‌های کانادا در اختیار حکومت‌های استانی قرار دارند. نظارت و ادارۀ دانشگاه‌های کانادا نیز به عهدۀ دولت‌های استانی است. همین عامل می‌تواند باعث ایجاد تفاوت‌هایی در تحصیل در دانشگاه‌های استان‌های مختلف کانادا شود.

  دانشگاه‌های کانادا به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. بااینکه تفاوت آکادمیک چندانی میان این دو گروه وجود ندارد اما در ادامه به جزئیات آن‌ها می‌پردازیم.

  جزئیات دانشگاه‌های دولتی جزئیات دانشگاه‌های خصوصیشباهت دانشگاه‌های دولتی و خصوصی
  دانشگاه‌های دولتی توسط دولت حمایت مالی می‌شوند.دانشگاه‌های خصوصی متکی به شهریۀ دریافتی از دانشجو و کمک‌های مالیِ خیریه‌ها هستند.تفاوت آکادمیک چندانی ندارند.
  تعداد دانشگاه‌های دولتی در تمام استان‌های این کشور بیش از دانشگاه‌های خصوصی است.تعداد دانشگاه‌های خصوصی به نسبت دانشگاه‌های دولتی کم‌تر است. یکی از مهم‌ترین شروط دریافت پذیرش و تحصیل در مقاطع دانشگاهی هر دو دانشگاه، ارائۀ مدرک مبتنی بر دانش زبان انگلیسی است.
  این دانشگاه‌ها در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها شهریۀ کم‌تری دریافت می‌کنند.دانشگاه‌های خصوصی شهریۀ بیش‌تری در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی می‌گیرند.در هر دوی این دانشگاه‌ها، برای برخی رشته‌ها شرط معدل آخرین مدرک تحصیلی و شرط سن وجود دارد.
  تعداد پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های دولتی از دانشگاه‌های خصوصی بیش‌تر است.از تعداد دانشجویان کم‌تری برخوردار هستند. برای مقطع لیسانس بهترین سن زیر ۲۵ و معدل بالاتر از ۱۴ برآورد می‌شود. برای مقطع کارشناسی ارشد، سن زیر ۳۰ و معدل بالای ۱۴ مد نظر قرار می‌گیرد.
  تنوع اقلیمی دانشجویی در این نوع دانشگاه به دلیل بالابودن جمعیت دانشجویی، زیاد است.تنوع اقلیمی به‌دلیل کم‌بودن تعداد دانشجوها کم‌تر است. چه از دانشگاه دولتی فارغ‌التحصیل شوید و چه از دانشگاه خصوصی، پس از پایان دوران تحصیل، سه ماه فرصت دارید تا کار تمام‌وقت پیدا کنید و ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کنید.
  دانشگاه‌های دولتی حمایت‌های مالی کم‌تری به دانشجو ارائه می‌دهند.دانشگاه‌های خصوصی حمایت‌های مالی بیش‌تری نسبت به دانشگاه‌های دولتی به دانشجو ارائه می‌دهند. دلیل آن پشتیبانی مؤسسات خیریه از این نوع دانشگاه‌هاست.

  برترین دانشگاه ‌های کانادا در رشته‌های مختلف تحصیلی

  تحقیقات نشان داده که دانشگاه‌های کانادا معمولاً به دلایل مختلفی ازجمله داشتن امکانات و تجهیزات ممکن است در ارائۀ برخی از رشته‌ها موفق‌تر عمل کنند؛ به‌طوری‌که ممکن است رتبۀ یک رشتۀ تحصیلی در یک دانشگاه سیار بالاتر از همان رشته در دانشگاه دیگر باشد. در ادامه، به رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های کانادا درحوزه‌های مختلف می‌پردازیم.

  برخی از بهترین دانشگاه‌های کانادا در حوزۀ مهندسی و تکنولوژی

  در فهرست زیر می‌توانید بهترین دانشگاه‌های کانادا را در حوزۀ مهندسی و تکنولوژی (همراه با رتبۀ جهانی هر دانشگاه در این حوزه) مشاهده کنید:

  دانشگاه تورنتو (۲۲)

  دانشگاه بریتیش کلمبیا (۴۲)

  دانشگاه مک‌گیل (۴۵)

  دانشگاه واترلو (۴۶)

  دانشگاه آلبرتا (۱۰۷)

  دانشگاه مونترال (۱۱۳)

  بهترین دانشگاه‌های کانادا در حوزۀ هنر و علوم انسانی

  در فهرست زیر می‌توانید بهترین دانشگاه‌های کانادا را در حوزۀ هنر و علوم انسانی (همراه با رتبۀ جهانی هر دانشگاه در این حوزه) مشاهده کنید:

  دانشگاه تورنتو (۱۹)

  دانشگاه بریتیش کلمبیا (۲۵)

  دانشگاه مک‌گیل (۲۷)

  دانشگاه مونترال (۱۳۵)

  دانشگاه آلبرتا (۱۳۷)

  دانشگاه یورک (۱۵۹)

  بهترین دانشگاه‌های کانادا در حوزۀ مدیریت و علوم اجتماعی

  در فهرست زیر می‌توانید بهترین دانشگاه‌های کانادا را در حوزۀ علوم اجتماعی و مدیریت (همراه با رتبۀ جهانی هر دانشگاه در این حوزه) مشاهده کنید:

  دانشگاه تورنتو (۲۱)

  دانشگاه بریتیش کلمبیا (۲۹)

  دانشگاه مک‌گیل (۳۷)

  دانشگاه وسترن اونتاریو (۸۴)

  دانشگاه مونترال (۱۰۷)

  دانشگاه یورک (۱۳۱)

  بهترین دانشگاه‌های کانادا در حوزۀ علوم زیستی و پزشکی

  در فهرست زیر می‌توانید بهترین دانشگاه‌های کانادا را در حوزۀ علوم زیستی و پزشکی (همراه با رتبۀ جهانی هر دانشگاه در این حوزه) مشاهده کنید:

  دانشگاه تورنتو (۱۱)

  دانشگاه مک‌گیل (۲۸)

  دانشگاه بریتیش کلمبیا (۳۱)

  دانشگاه مک‌مستر (۵۰)

  دانشگاه مونترال (۷۷)

  دانشگاه آلبرتا (۹۷)

  بهترین دانشگاه‌های کانادا در حوزۀ علوم طبیعی

  در فهرست زیر می‌توانید بهترین دانشگاه‌های کانادا را در حوزۀ علوم طبیعی (همراه با رتبۀ جهانی هر دانشگاه در این حوزه) مشاهده کنید:

  دانشگاه تورنتو (۱۷)

  دانشگاه بریتیش کلمبیا (۲۶)

  دانشگاه مک‌گیل (۳۱)

  دانشگاه واترلو (۸۴)

  دانشگاه آلبرتا (۱۱۱)

  دانشگاه مونترال (۱۴۴)

  دانشگاه‌ های کانادا به تفکیک استان

  ددلاین دانشگاه‌ های کانادا چه موقع است؟

  زمانی که تصمیم گرفتید برای دانشگاهی اپلای کنید، مهم‌ترین نکته‌ دانستن تاریخ شروع ترم، پایان ترم و آخرین مهلت برای ثبت‌نام است. با دانستن این سه مورد، راحت‌تر می‌توانید برای تحصیل در کانادا برنامه‌ریزی کنید.

  به همین علت در ادامه، جدولی آورده‌ایم که شروع ترم، پایان ترم و ددلاین اپلای دانشگاه‌های کانادا را مشخص کرده است.

  ترم تاریخ شروع ترمتاریخ پایان ترم ددلاین اپلای
  ترم پاییز (ورودی اصلی)ماه سپتامبر (شهریور)ماه دسامبر (آذر)ماه‌های ژانویه تا آپریل
  ترم زمستانماه ژانویه (دی)ماه می (اردیبهشت)ماه‌های آگوست تا نوامبر
  ترم بهار/تابستانماه می (اردیبهشت)ماه آگوست (مرداد)ماه‌های سپتامبر تا ژانویه

  فراز و نشیب‌های ورود به دانشگاه‌ های کانادا

  بزرگ‌ترین سؤالاتی که ذهن متقاضیان ورود به دانشگاه ‌های کانادا  را به خود مشغول می‌کند، این است که از کجا باید شروع کنند؟ اصلاً کالج بهتر است یا دانشگاه؟ چه مدارکی را باید آماده کنند؟ پاسخ به این سؤالات اهمیت زیادی دارند؛ زیرا می‌توانند آیندۀ هر فرد را رقم ب­زنند. برخی از متقاضیان تحصیل در کانادا درنهایت به این نتیجه می‌رسند که به دلایل گوناگون، تحصیل در دانشگاه‌ها یا کالج‌ها برای آن‌ها مفیدتر است. با توجه به شرایطی که اکنون دارند و یا تصمیمی که برای آیندۀ شغلی خود گرفته‌اند، چنین تصمیمی برای آن‌ها مفیدتر خواهد بود. حقیقت این است که در وهلۀ اول باید ببینیم که دقیقاً به‌دنبال چه چیزی هستیم.

  از کالج چه می‌­خواهم؟

  رایج‌ترین پاسخ این است که هر فردی به‌دنبال یک کالج خوب است. با این حال، با کمی تحقیق شما متوجه خواهید شد که این پاسخ تا چه حد کلی است و گرهی از مشکل شما باز نخواهد کرد؛ زیرا لیستی از صدها کالج کانادایی فراروی شما قرار خواهد گرفت. با تحصیل در همۀ این مؤسسات آموزشی، احتمالاً شما خواهید توانست یک فضای آموزشی خوب را تجربه کنید و مدرکی معتبر دریافت کنید.

  با این حال، فراموش نکنید انتخابی که برای یک دانشجو مناسب است، می‌تواند برای دانشجوی دیگر مناسب نباشد. باید بتوانید لیست کوتاهی از معیارهایتان تهیه کنید. شما می‌توانید از بین ده‌ها گزینه از کالج‌های خوب، به لیستی کوچک‌تر برسید و درنهایت برای تعدادی از آن‌ها درخواست پذیرش ارسال کنید. در این شرایط، شما که تصمیم به تحصیل در کالج ‌های کانادا را گرفته‌اید، دامنۀ انتخاب خود را محدودتر و انتخاب خود را آسان‌تر نموده‌اید. یکی از این معیارها می‌تواند تأیید یا تأییدنکردن کالج‌ها توسط وزارت علوم ایران باشد.

  از دانشگاه چه می­‌خواهم؟

  در این مرحله، شاید مهم‌ترین بخش داستان این باشد که شما به شناخت از دانشگاه مورد انتظار خود برسید؛ مثلاً، یک دانشگاه بزرگ یا یک کالج کوچک از زیرمجموعه‌های دانشگاه. ممکن است همین‌ الان شما به فکر یک مؤسسۀ آموزشی کوچک باشید. پس، شروع به تحقیق در مورد دانشگاه‌های کوچک می‌کنید. در طول تحقیق ممکن است متوجه شوید آن‌طور که فکر می‌کردید از دانشگاه کوچک خوشتان نمی‌آید. اگر این اتفاق افتاد، پس مشکلی وجود ندارد. تنها باید نظر خود را تغییر دهید و شروع به جست‌وجوی دانشگاه‌های متوسط یا بزرگ کنید.

  در این مرحله، هدف این است که از میان صدها گزینۀ­ در دسترس که در قالب دانشگاه‌‌های خوب دسته‌بندی می‌شوند، به یک لیست کوچک و کم‌تر از ده دانشگاه برسیم. برای محدودکردن گزینه‌های خود، مجبورید تصمیم بگیرید که کدام‌یک از انتخاب‌های شما جاه‌طلبانه­‌تر هستند و کدام‌یک بیش‌ترین احتمال را برای موفقیت در اخذ پذیرش دارند؟ پس، فهرستی از معیارهایی که از یک دانشگاه می‌خواهید تهیه کنید. سپس، آن معیارها را اولویت‌بندی کنید و هر مورد را به‌ترتیب اهمیتش قرار دهید. درنهایت، یک لیست محدود کم‌تر از ده دانشگاه تهیه کنید.

  چه مدارکی می‌­خواهم؟

  حال نوبت تهیۀ مدارک لازم برای اخذ پذیرش است. برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا باید یک انگیزه نامه تحصیلی قوی بنویسید. تهیۀ معرفی‌نامه و رزومه تحصیلی الزامی است. به‌واقع، ضروری است که پیشاپیش اطلاعات لازم در خصوص آماده‌کردن درست و دقیق مدارک را کسب کنید.

  باید در مورد امتحان آیلتس و یا سایر آزمون‌های زبان مورد تایید کانادا، هزینه‌ها، تاریخ امتحانات همراه با الگوی امتحانات و سؤالات عمده و همچنین حداقل امتیازهای لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های مختلف، بیش‌تر تحقیق کنید. طبیعی است که در مورد مدارک لازم و امتیازهای ضروری برای اخذ پذیرش بین دانشگاه‌های مختلف تفاوت وجود دارد اما کلیات تهیۀ این مدارک برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا و اخذ پذیرش از آن‌ها ضروری هستند.

  شما می‌توانید فرم ارزیابی رایگان اسمارت اپلای را پر کنید یا در تماس با مشاوران اسمارت اپلای اطلاعات لازم را برای تحصیل در دانشگاه ‌های کانادا به دست آورید. ما می‌توانیم شما را به مسیر درست هدایت کنیم؛ بنابراین، شما از این شانس برخوردار خواهید شد که مرحله‌به‌مرحله و با برنامه‌ریزی و دوراندیشی به پیش روید.

  1. نظارت و ادارۀ دانشگاه‌ های کانادا به عهدۀ دولت‌های استانی است.
  2. مدارک اخذشده از دانشگاه ‌های کانادا در کشورهای دنیا دارای اعتبار هستند.
  3. دانشگاه‌ تورنتو، دانشگاه مک‌گیل و دانشگاه بریتیش کلمبیا جزو برترین دانشگاه‌های کانادا هستند.
  4. تعداد زیادی از دانشگاه‌‌های خوب کانادا توسط وزارت علوم ایران تأیید شده‌اند.
  5. دانشگاه‌ های کانادایی موردتأیید وزارت علوم در سه دستۀ ممتاز، خوب و متوسط قرار گرفته‌اند.
  6. رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های کانادا براساس فاکتورهایی چون سطح علمی و کیفی اساتید، بورس‌های داده‌شده و تعداد دانشجویان است.
  7. دانشگاه‌های مموریال نیوفاندلند، رجینا، رویال رودز و ساسکاچوان جزو دانشگاه‌های ارزان کانادا هستند.

  الویت بندی تحصیل در دانشگاه‌ های کانادا

  دانشگاه­‌های کانادا با استانداردهای بالا در سطح جهانی شناخته شده‌اند. تحصیل در دانشگاه‌های کانادا از حیث اعتبار در حد و اندازۀ تحصیل در کشورهایی همچون ایالات متحدۀ آمریکا است. از این بابت جای هیچ نگرانی نیست.

  این شما هستید که باید با دسته‌بندی معیارهایتان مناسب‌ترین گزینه را برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا بیابید. می‌توانید برای روشن‌شدن بیش‌تر مسیر پیش‌رو و انتخاب ساده‌تر به پرسش‌هایی از این دست پاسخ دهید:

  ۱. ترجیح می‌دهید در کدام استان کانادا تحصیل و زندگی کنید؟

  ۲. آیا آموختن زبان فرانسه یا انگلیسی به‌عنوان زبان دوم شما برایتان اولویتی دارد؟

  ۳. آیا می‌خواهید در یک شهر یا در حومۀ شهر به دانشگاه بروید؟

  ۴. آیا در میان ۵۰٬۰۰۰ دانشجو یا در میان ۵٬۰۰۰ دانشجو احساس راحتی می‌کنید؟

  ۵. آیا مشتاق هستید که به دانشگاه­‌های رتبه بالا بروید؟

  ۶. آیا برای تهیۀ مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه دارای رنکینگ بالا همچون امتیاز زبان بالا و یا سایر مدارک احتمالی آمادگی لازم دارید؟

  ۷. هزینۀ تحصیل چقدر مهم است و تا چه میزان توانایی مالی دارید؟

  ۸. آیا ترجیح می‌دهید دانشجویان ایرانی به‌طور گسترده‌ در دانشگاه حضور داشته باشند یا خیر؟

  ۹. آیا پس از پایان تحصیل قصد بازگشت به ایران را دارید یا خیر؟

  معیارهای خود را دنبال کنید. بعدها در طول تحقیقاتتان ممکن است مجبور باشید که در اولویت‌هایتان تجدیدنظر کنید. با گذشت زمان ترجیحات شما رشد می‌کنند؛ به‌ویژه اینکه انتخاب گزینۀ تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در پیوند با آیندۀ کاری و ادامۀ زندگی شماست.

  در صورتی که تمایل دارید اطلاعات دقیق‌تری برای انتخاب بهترین مسیر تحصیل در دانشگاه‌های کانادا به دست آورید، می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید و یا در تماس با دفتر ما در تهران و صحبت با مشاوران اسمارت اپلای در سریع‌ترین زمان ممکن از راهنمایی و اطلاعات آن‌ها برای ادامۀ مسیر تحصیلی خود بهره‌مند شوید.

  کلام آخر در باب دانشگاه‌ های کانادا

  سعی ما در این مقاله بر این بود تا اطلاعات اولیه‌ای درخصوص دانشگاه‌ های کشور کانادا و رنکینگ آن‌ها را در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم چراغ راهی بوده باشیم در مسیر مهاجرتی شما به سوی کسب علم و آگاهی.

  شما عزیزان در صورت هرگونه سؤالی می‌توانید با کارشناسان خبرۀ ما در اسمارت اپلای در تماس باشید. مشاورین تحصیلی مجموعۀ اسمارت اپلای به‌صورت متمرکز و حرفه‌ای شما را در زمینۀ مهاجرت تحصیلی و اپلای دانشگاه‌های کانادا راهنمایی خواهند کرد.

  پس وقت را بیش از این هدر ندهید. کافی است وارد وب‌سایت شوید و با تکمیل فرم ارزیابی اولیه رایگان، اولین گام خودتان را بردارید. کارشناسان ما با بررسی اطلاعات مندرج در فرم، شما را در راه رسیدن به اهدافتان یاری خواهند کرد.

  سوالات رایج پیرامون دانشگاه‌ های کانادا

  خیر. تحصیل در دانشگاه های کانادا نیاز به پرداخت شهریه دارد. تحصیل رایگان تنها درصورت دریافت بورسیه امکان دارد.

  دانشگاه تورنتو، مک‌گیل و بریتیش کلمبیا.

  سطح علمی و کیفی اساتید، بورس‌های داده‌شده، تعداد دانشجویان، تجهیزات آزمایشی و پژوهشی.

  هرچه اعتبار دانشگاه محل تحصیل دانشجو در جهان و کانادا بیش‌تر باشد، شانس اشتغال پس از تحصیل دانشجو نیز افزایش خواهد یافت.

  مموریال نیوفاندلند، رجینا، رویال رودز و ساسکاچوان.

  میزان شهریه، حمایت مالی دانشگاه و تعداد دانشجو.

  اگر دانشگاه محل تحصیل در فهرست دانشگاه‌های موردتأیید وزارت علوم نباشد، مدرک تحصیلی اخذشدۀ وی در ایران اعتباری نخواهد داشت.