بورسیه تحصیلی کانادا

 • شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

 اگر  قصد دارید در یکی از دانشگاه های کانادا تحصیل کنید و اطلاعاتی درباره بورسیه تحصیلی کانادا و شرایط دریافت آن ندارید، دوستانه توصیه می‌کنم مطالب این صفحه را با دقت مطالعه کنید.

گرچه کانادا به عنوان یکی از جذاب‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی به حساب می‌آید، اما با این حال تأمین هزینه‌های تحصیل یکی از دغدغه های بسیاری از دانشجویانی است که قصد دارند در این کشور درس بخوانند.

باید خاطر نشان کنیم که با وجود فاندها و کمک هزینه‌های تحصیلی فراوانی که توسط دولت کانادا، دانشگاه‌های خصوصی و دیگر سازمان‌ها تدارک دیده شده، تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی برای بسیاری از نخبگان و دانشجویان بین‌المللی تسهیل شده است.

دانشجویان نخبه و کسانی که از صلاحیت‌های علمی لازم برخوردارند می‌توانند امیدوار باشند که با وجود طیف متنوعی از بورسیه‌ تحصیلي کانادا، می‌توانند با خیالی آسوده به تحصیل در این کشور بپردازند.

در این مطلب قصد داریم درباره انواع بورسیه‌ تحصیلی، پیش نیازها و شرایط اخذ بورسیه تحصیل در کانادا توضیحاتی را ارائه کنیم.  پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

پادکست صوتی بورسیه تحصیلی کانادا

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

سازمان‌های دولتی، خصوصی و مؤسسات آموزش عالی کانادا به دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل و تحقیق در این کشور را دارند، انواع کمک‌هزینه تحصیلی اعطا می‌کنند.

خیلی از ارگان‌ها و مؤسسات هستند که در این زمینه فعالیت می‌کنند. ما در این پست قصد داریم انواع بورس تحصیلي در کانادا را به اختصار معرفی کنیم.

بورسیه تحصیليي کانادا را می‌توانیم به سه گروه عمده: بورس تحصیلی دولتی، بورسیه تحصیلي غیردولتی و بورسیه تحصیلی دانشگاهی کانادا تقسیم کنیم.

خب حالا هر کدام از این بورسیه های تحصیلی چه شرایط و ویژگی دارند. در قسمت‌های بعد قصد داریم تک تک بورس تحصیل در کانادا را توضیح بدهیم.

بورسیه تحصیلی کانادا – بورسیه‌های دولتی

 • فلوشیپ فوق دکترا  Banting Postdoctoral Fellowship

این بورسیه تحصیلی مختص دانشجویان بین‌المللی و ممتاز مقطع دکترا است. ارزش این بورس تحصیلی سالانه ۷۰ هزار دلار (با مالیات) است. بورسیه تحصیل فلوشیپ فوق دکترا Banting به مدت ۲ سال و برای تحقیق در مقطع فوق دکترا درزمینه‌های سلامت، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و انسانی اعطا می‌شود.

نکته

این بورس تحصیلي قابل تجدید نیست.

هدف از اهدای بورسیه تحصیلی فلوشیپ فوق دکترا Banting، جذب و حفظ استعدادهای برتر کانادایی و بین‌المللی فوق دکترا است.

 • بورس تحصیلی مقطع فوق لیسانس (Canada Graduate Scholorship-Master Program)

این کمک هزینه تحصیلی که به اختصار CGSM خوانده میشود، به دانشجویان کانادایی مقطع کارشناسی ارشد و حتی دکترای دانشگاه های کانادا تعلق می‌یابد. این بورس تحصیلی توسط سه ارگان مهم کانادا یعنی: موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا (CIHR)، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC) و شورای تحقیقات علوم انسانی و اجتماعی کانادا (SSHRC) مدیریت می‌شود.

ارزش این بورسیه تحصیلي کانادا چیزی معادل ۱۷۵۰۰دلار کانادا است.

نکته

یکی از شرایط اولیه درخواست بورس تحصیل CGSM، داشتن امتیاز شهروندی کانادا یا اخذ اقامت دائم کانادا است.

اعتبار این بورس تحصیل ۱۲ ماه است. البته ناگفته نماند که غیرقابل تمدید است.

 • بورسیه جوایز تحقیقاتی (IDRC Research Awards)

این بورسیه تحصیلی مختص دانشجوهای خارجی کشورهای درحال توسعه جنوب شرقی آسیا (کشورهای عضو ASEAN) است. بورسیه جوایز تحقیقاتی به دانشجوهای مقاطع تحقیقاتی فوق لیسانس و دکترا که در یکی از دانشگاه‌های کانادا مشغول به تحصیل هستند اعطا می‌شود.

نکته

این بورسیه تحصیلي متأسفانه شامل حال دانشجویان ایرانی نمی‌شود.

 • بورسیه تحصیلات تکمیلی NSERC

این کمک‌هزینه تحصیلی به دانشجوهای ممتاز رشته‌های علوم طبیعی یا مهندسی در مقاطع ارشد و دکترا اعطا می‌شود. این بورسیه از طرف سازمان NSERC تامین مالی می‌شود.

 • بورسیه تحصیلات تکمیلی Vanier

این بورس تحصیلی نیز مختص دانشجوهای بین المللی مقطع دکترا است. مدت‌زمان این بورس تحصیل ۳ سال و مبلغ آن سالانه ۵۰ هزار دلار است. بورسیه تحصیلی ونیر هرسال به ۲۰۰ نفر از دانشجوهایی که قصد دارند در دانشگاه‌های تورنتو، بریتیش کلمبیا، واترلو، آلبرتا و ۱۰۰ دانشگاه دیگر کانادا در مقطع دکترا تحصیل کنند، اختصاص می‌یابد.

نکته

شرایط مهم دریافت بورس تحصیل Vanier در کانادا:

داشتن رزومه تحصیلی قوی (اثبات مهارت‌های رهبری، توانایی در پژوهش) و داشتن نمرات تحصیلی عالی در رشته‌های مهندسی، علوم طبیعی، سلامت، علوم اجتماعی یا انسانی مقطع کارشناسی ارشد

ثبت‌نام در مقطع دکترا دریکی از دانشگاه‌های کانادا شانس دریافت بورس تحصیلی Vanier را افزایش می‌دهد.

متقاضیان از ماه جولای تا نوامبر فرصت دارند یکی از دانشگاه‌ها را انتخاب و مدارک خود را ارسال کنند.

این بورس تحصیلي غیرقابل تمدید است.

ددلاین ارسال مدارک و ثبت درخواست، اول نوامبر است.

جواب درخواست بورس تحصیلی تا اواخر مارچ به ایمیل متقاضیان ارسال می‌شود.

شروع پروسه پرداخت‌ها از اول می تا اول  سپتامبر یا ژانویه است.

 • بورس تحصیلات تکمیلی Ontario

این کمک‌هزینه تحصیلی توسط استان انتاریو کانادا و به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا اعطاء می‌شود.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت این بورسیه تحصیلی شامل:

داشتن ویزای تحصیلی و تحصیل در یکی از دانشگاه‌های استان انتاریو

کسب معدل حداقل ۱۶ در آخرین دوره تحصیلی

ارائه ریزنمرات دوره متوسطه به بعد

رزومه تحصیلی قوی

 • بورسیه تحصیلي Trillium انتاریو

بورس تحصیل Trillium انتاریو به دانشجوهای ممتازی که قصد دارند در مقطع دکترا در استان انتاریو تحصیل کنند اعطاء می‌شود.

تعداد بورسیه تحصیلی Trillium انتاریو بسیار محدود و سالانه به مبلغ ۴۰ هزار دلار است. گفتنی است که این بورس تحصیلی تا سه سال قابل تمدید است.

فرایند و نحوه دریافت بورس تحصیلی کانادا با توجه به نوع آن (دولتی، غیردولتی و دانشگاهی)، شرایط تحصیلی و شرایط کلی متقاضی می‌تواند متغیر باشد.

دانشجوهای بین‌المللی که متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی کانادا هستند، باید ابتدا با توجه به مقطع تحصیلی مدنظر خود، به تحقیق و بررسی انواع کمک‌هزینه‌های تحصیلی و سایر امکانات مالی موجود در کانادا بپردازند. سپس از طریق مکاتبه ایمیلی و یا اطلاعات درج‌شده در وب‌سایت رسمی دانشگاه‌های مختلف کانادا، نسبت به شرایط و الزامات کمک‌هزینه‌های تحصیلی مختص دانشجوهای خارجی اطلاعات کافی کسب کنند.

در مرحله آخر، اگر واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی بودند، می‌توانند فرم درخواست بورسیه تحصیلی کانادا را تکمیل و مدارک لازم را به دانشگاه مقصد ارسال کنند.

نکته

با توجه به محدود بودن تعداد فرصت بورسیه‌های تحصیلی کانادا برای دانشجویان خارجی و مهم‌تر از همه سختی‌های پیش روی دانشجویان ازجمله، دریافت پذیرش تحصیلی، ویزای تحصیلی، آماده‌سازی مدارک و….. به صراحت می‌توانیم بگوییم که این پروسه مستلزم ارزیابی تحصیلی و استفاده از تجارب کارشناسان است.

کارشناسان مجرب و متعهد موسسه مهاجرت تحصیلی اسمارت اپلای با تجربه‌ای که در این زمینه ‌دارند آماده ارائه خدمات تخصصی اخذ پذیرش تحصیلی و بورسیه تحصیلی کانادا به متقاضیان هستند.

بورسیه تحصیلی کانادا – بورسیه‌های غیردولتی

از بورسیه‌های تحصیلی غیردولتی کانادا می‌توانیم به: کمک‌هزینه تحصیلی اکولوژی Anne Vallee و اسکالرشیپ و فلوشیپ Trudeau اشاره‌کنیم. خب شاید از خودتون بپرسید که هر کدام از این بورس تحصیلی چه ویژگی و شرایطی دارند.

اجازه بدید اول با بورسیه تحصیلی Anne Vallee شروع کنیم.

 • بورسیه تحصیلی Anne Vallee

این بورس تحصیلي مختص دانشجویان بین المللی درحال تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترای تحقیقات جانوری دانشگاه‌های معتبر کبک و بریتیش کلمبیا است.

نکته

متقاضیان از آوریل تا سپتامبر فرصت دارند یکی از دانشگاه‌ها را انتخاب و مدارک و درخواست خود را ارسال کنند.

ددلاین ارسال مدارک و درخواست‌ها، ۲۰ سپتامبر است.

اواسط مارچ جواب درخواست بورس تحصیلی به ایمیل متقاضیان ارسال می‌شود.

شروع پروسه پرداخت‌ها از آوریل تا اکتبر است.

 • اسکالرشیپ و فلوشیپ Trudeau

این بورسیه در اختیار دانشجوهای خارجی (دانشجویان کشورهای درحال‌توسعه ارجحیت دارند) که قصد دارند در رشته‌های علوم انسانی یا اجتماعی مقطع دکترا تحصیل کنند یا دانشجوی تمام‌وقت سال اول / دوم این رشته‌ها هستند اعطا می‌شود.

این بورس تحصیل بسیار محدود و مبلغ آن سالانه ۶۰ هزار دلار و به مدت سه سال است.

شرایط دریافت آن شامل:

دانشجوی سال اول یا دوم دکترا در رشته علوم اجتماعی یا انسانی

انجام تحقیق و پژوهش در یکی از حوزه‌های: حقوق بشر، مسئولیت‌پذیری شهروندی، کانادا در جهان، مردم و محیط‌زیست طبیعی

بورسیه تحصیلی کانادا – بورسیه‌های دانشگاهی

و اما نوبتی هم که باشد نوبت معرفی بورسیه های دانشگاهی کانادا است.

 • کمک هزینه دستیار تحقیق Research Assistant

کمک‌هزینه تحصیلی RA در دانشگاه‌هایی که بیشتر جنبه پژوهشی دارند، مرسوم است. این نوع کمک‌هزینه در قبال تحقیق و به‌واسطه انجام امور پژوهشی از طرف استاد به دانشجو پرداخت می‌شود.

در این نوع فاند اولویت با دانشجوهای مقطع دکترا است اما دانشجویان کارشناسی ارشد نیز می‌توانند با برقراری ارتباط صحیح و اصولی با اساتید و داشتن سابقه پژوهشی کافی برای اخذ سمت دستیار پژوهشی شانس بالایی داشته باشند.

دستیار پژوهشی یا تحقیق که به‌اختصار RA خوانده می‌شود درواقع دست راست استاد محسوب می‌شود و به‌واسطه حضور در آزمایشگاه‌ها، ساخت دستگاه‌های آزمایشگاهی، شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌ها، نوشتن مقاله و یا حتی ویرایش کتاب به استاد کمک می‌کند و از او حقوق دریافت می‌کند.

 • کمک هزینه دستیار آموزش Teaching Assistant

معمولاً هر استادی به‌غیراز برگزاری کلاس‌ها، فعالیت‌های دیگری هم دارد که باید انجام بدهد. بیشتر اساتید برای حضور در کلاس‌ها، دستیار انتخاب می‌کنند. از وظایف یک دستیار آموزش می‌توان به: تصحیح برگه، تدریس یک درس آزمایشگاهی، برگزاری امتحان و جلسه رفع اشکال اشاره کرد.

انتخاب یک دستیار آموزش با استاد است. اگر دانشجو در یک واحد درسی موفق به کسب نمره A بشود و یا در سطح عالی باشد معمولاً شانس انتخاب شدنش افزایش می‌یابد. اغلب دانشجوهایی که سطح علمی بالایی دارند برای این پست انتخاب می‌شوند.

نکته

کمک‌هزینه‌های تحصیلی RA و TA فقط به دانشجویان تمام‌وقت کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می‌یابد.

 • بورسیه ورودی کشور مبدا (Domestic Entrance Scholarships)

این بورس تحصیل کانادا یک ساله است و به دانشجویان تازه فارغ التحصیل شده و بومی کانادا اعطا می‌شود.

نکته

شرایط دریافت این بورسیه، داشتن معدل میانگین GPA  ۵ از ۱۰ یا بالاتر

ثبت نام تمام وقت در دانشگاه

ارزش این بورسیه تحصیلي برای دانشجوهای جدید ارشد ۲۰۰۰ دلار و برای دانشجوهای جدید دکترا ۳۰۰۰ دلار است.

 • بورسیه تحصیلی شایستگی تحصیلی (Merit Scholarships)

بورس تحصیلی Merit Scholarship کانادا براساس نمرات درسی مقطع تحصیلی قبلی و فقط به دانشجویان ممتاز داده می‌شود.

مقدار ارزش این بورسیه تحصیلی از ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰دلار متغیر است.

جوایز کمک مالی ( Donor –Funded Awards)

این بورسیه تحصیلي کانادا بر اساس نیاز مالی، محدوده های تحقیقاتی خاص و برتری تحصیلی فردی به دانشجو اهدا می‌شود.

ارزش این بورس تحصیل کانادا تا سقف ۲۰ هزار دلار است.

شرایط دریافت بورس تحصیلی کانادا

قبل از هر نکته‌ای باید خاطر نشان کنیم که فرصت بورسیه تحصیلي کانادا برای دانشجویان خارجی به‌ویژه ایرانی‌ها بسیار محدود است.

با توجه به امتیازات ویژه تحصیل در کانادا ازجمله کیفیت بالای آموزش، امکان کار دانشجویی و دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا، رقابت بر سر اخذ بورسیه تحصیلی کانادا بسیار بالا است.

شرایط دریافت بورس تحصیلی کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بر اساس رشته تحصیلی، دانشگاه موردنظر، گروه تحصیلی و شرایط متقاضی متغیر است.

به طور کل شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

دانشجو هنگام ارسال مدارک و درخواست پذیرش، باید به‌طور همزمان درخواست بورسیه تحصیلی کند. دانشگاه پس از بررسی پرونده تحصیلی و ارزیابی فاکتورهایی از قبیل ریزنمرات، معدل، سطح زبان، رزومه تحصیلی و مقالات منتشرشده و سایر موارد دیگر امکان دریافت بورسیه تحصیلی را از طریق ایمیل به اطلاع متقاضی می‌رساند.

نکته

توصیه می‌کنیم پیش از اقدام به اخذ پذیرش و آماده‌سازی مدارک، یک سری اطلاعات در خصوص رشته‌های قابل‌ارائه در دانشگاه مقصد، بورسیه‌های تحصیلی در دسترس، اساتید و موضوعات تحقیقاتی موردعلاقه‌شان کسب کنید.

اگر بتوانید با اساتید ارتباط برقرار کرده و نظر آنها را به رزومه تحصیلی، پروپوزال، معدل و پژوهش‌های خود جلب کنید.با رعایت نکات فوق می‌توانید شانس دریافت بورسیه تحصیلی خودتان را افزایش بدهید.

در کانادا برای کاهش هزینه‌های تحصیل دانشجوها، تعدادی کمک‌هزینه تحصیلی وجود دارد که می‌توانند در کاهش هزینه تحصیل موثر باشند. بورسیه‌های فول فاند تمام هزینه‌های تحصیل و کمک‌هزینه‌های ماهانه و بورسیه پارشال فاند بخشی از آن هزینه تحصیل را پوشش می‌دهند. بورسیه‌ تحصیلي در کانادا بسیار محدود، رقابتی و اغلب برای مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد، دکترا و فوق دکترا) است.

بیشتر بورسیه‌ها فقط شهریه دانشگاه‌ها را پوشش می‌دهند و تأمین هزینه‌های زندگی به عهده خود دانشجو است.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

 • فرم درخواست بورسیه تحصیلی
 • کپی صفحات اصلی گذرنامه و کارت ملی (بااعتبار حداقل ۶ ماه)
 • رزومه آکادمیک
 • کپی ترجمه‌شده و برابر با اصل مدارک تحصیلی و سوابق تحصیلی
 • ارائه مدرک یکی از آزمون‌های زبان مورد تایید کانادا (آیلتس یا تافل آکادمیک)
 • ارائه انگیزه نامه تحصیلی (مختصر و مفید در حد ۴۰۰- ۶۰۰ کلمه)
 • ارائه توصیه‌نامه تحصیلی
 • نمره بالا در آزمون‌های بین‌المللی ازجمله GRE، GPA، ACT و SAT می‌توانند شانس اخذ بورسیه تحصیلی را بالا ببرند.
 • آماده‌سازی پروپوزال و مقاله‌های تحقیقاتی مرتبط با بورسیه تحصیلی
 • نمونه کار یا portfolio (می‌تواند شامل کارهای هنری یا پروژه‌های تکمیل‌شده  دانشجوهای رشته‌های هنر، طراحی و رشته‌های مرتبط)
 • مدارک مالی و ریز حساب والدین به‌عنوان پشتیبان مالی
 • گواهی پزشکی معتبر سنجش سلامت متقاضی

نکته

تمامی مدارک یا کپی آنها باید حاوی مهر و تأییدیه وزارت دادگستری و امور خارجه باشد و توسط دارالترجمه رسمی به زبان انگلیسی ترجمه‌شده باشد.

بهترین زمان برای اپلای بورسیه تحصیلی کانادا

با توجه به اینکه دانشگاه‌های مختلف ددلاین متفاوتی برای درخواست بورس تحصیلی دارند، می‌توانیم بگوییم که زمان دقیقی برای اپلای بورسیه تحصیلی کانادا وجود ندارد.

ولی در حالت کلی، در مقاطع فوق‌لیسانس ریسرچ محور و دکترا، بهترین زمان برای شروع مکاتبه بورس تحصیلی از اواخر تابستان تا اوایل زمستان هر سال است.

دلایل عدم موفقیت در اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

چه مواردی باعث عدم موفقیت در دریافت بورس تحصیلي کانادا میشود. مهمترین دلایل ریجت شدن درخواست بورسیه تحصیلی کانادا چیست؟

 • سن دانشجو

به گپ یا وقفه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و ارشد می‌تواند تأثیر منفی در اخذ پذیرش دانشگاه‌های کانادا داشته باشد.

عدم توجیه گپ تحصیلی و وجود فاصله طولانی از زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی تا درخواست ادامه تحصیل، پذیرش و بورسیه تحصیلی کانادا، می‌تواند موجب رد شدن درخواست بورس تحصیل کانادا بشود.

نکته

در مقطع دکترا موضوع گپ تحصیلی خیلی مهم نیست. اما بهتر است که گپ تحصیلی در این مقطع با سوابق کاری، پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی مرتبط باشد.

 •  نمره زبان انگلیسی

شرکت در آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی و کسب نمره خوب همیشه شانس دریافت پذیرش و بورس تحصیلی را بالا می‌برند.

شرط دریافت پذیرش از اکثر دانشگاه‌ های کانادا داشتن نمره آیلتس آکادمی ۷ و تافل ۱۰۰ است.

 • معدل

بدون شک داشتن معدل بالا در مقاطع پیشین در اخذ پذیرش و دریافت بورسییه تحصیلی کانادا بسیار تأثیرگذار است.

حداقل معدل برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، ۱۷ است.

 • مدرک تحصیلی

عموماً دانشگاه‌های کانادا سهمیه بورسیه تحصیلی را به دانشجوهای ارشد و دکترا اختصاص می‌دهند. بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا به دانشجویان بومی تعلق دارد.

 • مدارک تکمیلی

رزومه تحصیلی قوی، انگیزه نامه و توصیه‌نامه می تونند شانس دریافت بورس تحصیل کانادا را افزایش دهند.

 • مدارک مالی

عدم اثبات تمکن مالی برای پوشش ددان هزینه‌های زندگی و تحصیل و وابستگی کامل دانشجو به بورسیه تحصیلی یا کار دانشجویی ممکن است موجب ریجکت شدن درخواست بورس تحصیلی کانادا بشود.

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا + پذیرش رایگان

با اسمارت اپلای در 60 ثانیه

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه مورد نظر شما در کانادا با قوی ترین ابزار سرچ رشته در دنیا کاملا منطبق بر رشته های ایران

اسمارت اپلای

 1. شرایط اخذ بورسیه تحصیلي کانادا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار رقابتی و دشوار است.
 2. اخذ بورس تحصیلی کانادا در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد مستلزم یافتن یک استاد راهنما یا سوپروایزر است.
 3. موافقت و تائید استادی که در زمینه تحصیلی و تحقیقاتی شما فعالیت کرده می‌تواند پیش درآمد موافقت دانشگاه با دریافت بورسیه تحصیلی توسط شما باشد.
 4. در مورد اکثر رشته‌ها و دانشگاه‌ها کسب حداقل نمره زبان معادل ۶٫۵ آیلتس برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا ضروری است.
 5. نمرات بالای آزمون‌های بین‌المللی مانند SAT، ACT، GRE، GPA کمک شایان توجهی به دریافت بورسیه تحصیلی می‌کند.
 6. داشتن مقاله ISI و در مجموع سابقه علمی پژوهشی برجسته از مهم‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار در دریافت بورسیه تحصیلی می‌تواند باشد.
 7. حتی با وجود دریافت فاند از دانشگاه‌های کانادایی، عدم ارائه مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی می‌تواند به عدم دریافت ویزای تحصیلی توسط دانشجو منجر شود.

لیست دانشگاه‌های ارائه کننده بورسیه تحصیلی کانادا

دانشگاه کارلتون کانادا

در دانشگاه کارلتون به دانشجوهای تحصیلات تکمیلی و ممتاز، بورسیه تحصیلی به صورت خودکار تعلق می گیرد.

دانشگاه کنکوردیا کانادا

در این دانشگاه انواع مختلف بورس تحصیلي به دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی اهدا می شود.

دانشگاه دالهاوزی کانادا

دانشگاه دالهاوزی هر سال تا سقف ۵ میلیون دلار بودجه را به بورسیه تحصیلی دانشجویان (بومی و خارجی) تمامی مقاطع تحصیلی اختصاص می دهد.

 دانشگاه فرلی دیکنسون کانادا

در دانشگاه فرلی دیکنسون انواع بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی واجد شرایط در تمامی مقاطع قابل ارائه می شود.

شایستگی علمی، تحصیلی و نمرات آزمون از شرایط دریافت بورسیه تحصیلي دانشگاه فرلی دیکنسون است.

دانشگاه مک گیل کانادا

در این دانشگاه انواع بورسیه تحصیلی در مقاطع ارشد و فوق دکترا ازجمله بورسیه ورودی Entrance Scholarship و  بورسیه شایستگی تحصیلی PBEEE به دانشجوهای بین المللی واجد شرایط داده می شود.

مبلغ این بورس تحصیل، از ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ دلار متغیر است.

دانشگاه کویینز کانادا

دانشگاه کویین نیز تعدادی بروسیه تحصیلی برای دانشجوهای خارجی درنظر گرفته است. برخی از آنها منحصرا برای شهروندان هندی، پاکستانی و آمریکایی است.

دانشگاه کوئست کانادا

در این دانشگاه، کمک هزینه‌های تحصیلی از مبلغ ۲۰۰۰ دلار تا پوشش کامل شهریه، برای تمام دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دانشگاه کوئست در دسترس است.

دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادا

دانشجویانی که دارای مهارت رهبری و دستاوردهای استثنایی علمی هستند می‌توانند در مقطع لیسانس از بورسیه‌های شایستگی تحصیلی (Merit-based) دانشگاه بریتیش کلمبیا استفاده کنند.

دانشگاه آلبرتا کانادا

در این دانشگاه، طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی واجد شرایط در مقاطع کارشناسی و ارشد وجود دارد.

دانشگاه آلبرتا هرساله مبلغ بالغ بر ۲۸ میلیون دلار کانادا را برای ارائه بورسیه و پشتیبانی مالی و جذب دانشجویان ممتاز مقاطع مختلف هزینه می‌کند.

دانشگاه کلگری کانادا

مجموعه‌ای از بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌های تحصیلی که ارزش آنها  از ۵۰۰ تا  ۶۰٬۰۰۰ دلار متغیر است به دانشجویان بین‌المللی دانشگاه کلگری تعلق می‌گیرد.

دانشگاه مانیتوبا کانادا

در دانشگاه مانیتوبا، انواع مختلف بورسیه‌های تحصیلی ازجمله UMGF، جوایز دپارتمان‌های تحصیلی، RA و TA و موارد بسیار دیگر به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا  تعلق می‌گیرد.

میزان اعتبار قابل اختصاص برای مقطع ارشد ۱۴٫۰۰۰ و برای دکترای تخصصی ۱۸٫۰۰۰ دلار برای یک دوره یک‌ساله است؛ دانشجویان ممتاز (به استثنای رشته‌های پزشکی و مدیریت اجرایی) می‌توانند برای ۲۴ ماه اول دوره کارشناسی ارشد و ۴۸ ماه اول دوره دکتری از شرایط بورسیه تحصیلی کانادا استفاده کنند.

دانشگاه ساسکاچوان کانادا

دانشگاه ساسکاچوان، بورسیه‌های تحصیلی Merit-based و Entrance Scholarships را با ارزش سالانه ۳۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ دلار سالانه را به دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی اهدا می‌کند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلي کانادا برای دانشجویان بین‌المللی در این دانشگاه بسیار فراهم است.

دانشگاه تورنتو کانادا

بورس‌های تحصیلی متنوعی در این دانشگاه به دانشجویان بومی و بین‌المللی واجد شرایط برای تحصیلات تکمیلی ارشد و دکترا اعطا می‌شود.

دانشگاه سایمون فریزر کانادا

دانشگاه سایمون فریزر ظیف وسیعی از اسکالرشیپ‌ها و بورسیه‌های تحصیلی را به دانشجویان واجد شرایط بومی و خارجی اهدا می‌کند.

دانشگاه وسترن کانادا

در این دانشگاه، انواع مختلفی از بورس تحصیل به دانشجویان ممتاز بین‌المللی تعلق می‌یابد.

دانشگاه یورک کانادا

بورسیه‌های تحصیلی این دانشگاه که به دانشجویان منتخب مقطع کارشناسی ارائه می‌شود از مبلغ سالانه ۵۰۰ تا ۱۴٫۰۰۰ دلار متغیر است.

کالج هامبر کانادا 

در کالج هامبر، طیفگسترده‌ای از بورسیه‌های تحصیلی با مبالغ ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار به دانشجوهای واجد شرایط مقطع کارشناسی  ارائه می‌شود.

دانشگاه اچ ای سی مونترال کانادا

در دانشگاه اچ ای سی مونترال HEC Montreal، به دانشجویان بین‌المللی دارای نیاز مالی و شایستگی‌های مختلف، بورسیه‌های تحصیلی اعطا میشود.

بورسیه تحصیلی کانادا و سوالات متداول

داشتن رزومه آکادمیک قوی (ریزنمرات بالا، انتشار مقاله در مجلات علمی معتبر، مدرک زبان با نمره بالا)

بله اما عمدتاً بخش بزرگی از بورسیه به دانشجوهای کانادایی اختصاص می‌یابد و دانشجوهای خارجی از منابع محدودی برای دیافت بورسیه برخوردارند.

با ارسال مدارک کامل ، نوشتن صحیح متن درخواست (توضیح بدهید که بورسیه تحصیلی چطور شما را در رساندن به اهداف تحصیلی‌تان کمک می‌کند)، ارسال به‌موقع درخواست

بورسیه‌های فول فاند تمام هزینه‌ تحصیل و بورسیه‌های پارشال فاند بخشی از هزینه تحصیل را پوشش می‌دهند.

خیر بورس تحصیلی کانادا به یادگیری زبان انگلیسی و فرانسوی تعلق نمی‌یابد.

بله. تعدادی بورس تحصیلی و اسکالرشیپ به کالج‌های کانادا تعلق دارد ولی به‌طورکلی دریافت بورس تحصیلی از کالج‌های کانادا با حساسیت زیادی همراه است.

بورس تحصیلی در کانادا بسیار رقابتی است. برخی از بورسیه‌های تحصیلی (اسکالرشیپ) به رزومه علمی متقاضی بستگی دارد. هرچه رزومه قوی‌تر باشد شانس دریافت بورس تحصیل بالا می‌رود.

معدل بالای ۱۷شانس اخذ بورسیه تحصیلي کانادا را افزایش میدهد.

در مقطع فوق‌لیسانس، بورس‌های متنوع‌تری وجود دارد. به‌طورکلی داشتن رزومه آکادمیک خوب، انتشار مقالات علمی و کسب مدرک زبان شانس دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را بالا می‌رود.

دانشگاه‌های کانادا بورسیه مقاطع دکترا را به‌صورت خودکار ارائه می‌کنند. این بورسیه‌ها در هر دانشگاه متفاوت است.

خیر. امکان دریافت بورس تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا بسیار سخت و اغلب مختص دانشجوهای بومی است.

به‌طورکلی داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی می‌تواند شانس اخذ بورسیه تحصیلی را بالا ببرد.

گپ بالای تحصیلی، رزومه آکادمیک ضعیف (معدل پایین، نداشتن مدرک یکی از آزمونهای استاندارد زبان انگلیسی)، عدم اثبات تمکن مالی، ناقص بودن مدارک (عدم ارائه توصیه نامه، انگیزه نامه و…)