فرهنگ کانادایی

  • نکاتی جذاب درباره فرهنگ کانادایی

وقتی صحبت از فرهنگ کانادایی به میان می‌آید، درباره ملتی صحبت می‌کنیم با جمعیتی در حدود 35 میلیون نفر که بسیاری از آن‌ها از سایر نقاط دنیا به این کشور مهاجرت کرده‌اند. در کانادا بیش از 200 فرهنگ متمایز وجود دارد. جامعه کانادایی اغلب به عنوان یک ملت “چند فرهنگی” تعریف می‌شود و ترکیبی از مردمانی باریشه‌های متنوع دارد. تقریباً دو پنجم جمعیت این کشور اصل و نسبی غیر از انگلیسی یا فرانسوی دارند. با این حال دولت کانادا مردم خود را به پاسداشت سنت و فرهنگ خود ترغیب می‌کند.

دولت کانادا، با اجرای قانون چند فرهنگی، درصدد حفظ و تقویت چند فرهنگی از طریق سیاست رسمی است. در میان اهداف دیگر، کانادا تلاش می‌کند تا «درک و خلاقیت که از تعامل بین افراد و جوامعی باریشه‌های مختلف به وجود می‌آید» را تقویت کند. کانادایی‌ها که در سال ۲۰۱۷، صد و پنجاهمین سالگرد تولد کشور خود را جشن گرفتند، رویدادهای فرهنگی متعدی مانند روز سنت ژان باپتیست (۲۴ ژوئن)، روز چند فرهنگی کانادا (۲۷ ژوئن) و روز ملی کانادا (۱ ژوئیه) را جشن می‌گیرند تا در عین حال فرهنگ کانادایی را متمایز و برجسته سازند.

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا با اسمارت اپلای

منطبق با نمره زبان، بودجه، رشته و شهر مورد علاقه شما

اگر ابزار سرچ اسمارت اپلای را تا به حال استفاده نکرده‌اید، به شما پیشنهاد می‌کنیم فقط ۶۰ ثانیه زمان بگذارید و یک بار این فرصت بزرگ را امتحان کنید. چند سوال ساده را پاسخ بدهید و رشته‌هایی که می‌‎توانید با بودجه فعلی و نمره زبان‌تان اقدام کنید را پیدا کنید.

اسمارت اپلای

12 نکته درباره فرهنگ کانادایی

اگر چه کشور کانادا در مناطق گوناگون خود دارای مناظر واقعاً زیبا می‌باشد، بیشتر مناطق جغرافیایی مورد علاقه کانادایی‌ها در مرز این کشور با ایالات متحده آمریکا قرار دارد. اما توجه داشته باشید که کانادایی‌ها با آمریکایی‌ها متفاوت‌اند و اصلاً از اینکه با همسایگان جنوبی‌شان اشتباه گرفته شوند خشنود نمی‌شوند.

درواقع کانادا به عنوان یک همسایه‌ی آرام و دوست‌داشتنی آمریکا شناخته می‌شود. کانادایی‌ها بر خلاف آمریکایی‌ها زیاد نشان نمی‌دهند که چقدر کشورشان را دوست دارند اما این به این معنی نیست که آن‌ها به کشورشان و جایی که در آن زندگی می‌کنند افتخار نمی‌کنند یا به ارزش‌ها و ایده‌هایی که کشورشان بر آن استوار است بی‌توجه هستند. نکته فقط این است که معتقدند لزومی ندارد این علاقه و افتخار را فریاد بزنند و با آتش بازی و افراشتن پرچم کشورشان به همه نشان دهند عاشق کانادا هستند.

با این حال این روزها کانادایی‌ها هم در حال بروز دادن هر چه بیشتر عشق و علاقه‌شان به وطنشان هستند و شاید و دلیل آن هم این است که به مرور میزان اقتدار و غرور کانادا در حال بروز هر چه بیشتر برای همه‌ی دنیا است. امروزه وطن‌پرستی کانادایی‌ها حتی در شبکه‌های اجتماعی و از طریق هشتگ‌ها واضح شده است.

کافی است تنها برای چند ثانیه در گوشه یکی از شهرهای کانادا ایستاده باشید آن هم در حالتی حیران و گیج؛ مطمئن باشید خیلی سریع یک نفر از مردم به سراغ شما آمده و به شما کمک کند. شما این صحنه را در سرویس‌های حمل و نقل عمومی به کرات مشاهده می‌کنید که مردم در حال کمک به غریبه‌ها هستند. شما می‌توانید مطمئن باشید که پس از ورود به یک بار برای گذراندن اوقاتتان خیلی زود با چند نفر دوست خواهید شد. به واقع اغراق نیست اگر بگوییم فرهنگ کانادایی صمیمی است و غریبه‌ها در این جامعه احساس غربت کمتری می‌کنند.

فرهنگ غذای کانادایی در حال تغییر مداوم است و به شدت تحت تأثیر بسیاری از سنت‌ها و دستورالعمل‌های مختلف از سراسر جهان قرار دارد. هر منطقه‌ای در کانادا غذای منحصر به فرد خود را دارد، هرچند که سازگاری غذای چینی یا فراگیری غذای کبکی زبانزد است. با این حال غذا همواره یکی از مهم‌ترین هنجارهایی است که همه کانادایی‌ها را به عنوان یک ملت به یکدیگر پیوند می‌دهد.

غذاهای بومی غذاهای بومی در نهایت قدمتی قابل توجه و ریشه در فرهنگ کانادایی دارند. این غذاها و طیف وسیعی را شامل می‌شوند که بسته به خاستگاه بومی و منطقه‌ای آن‌ها از مواد تشکیل دهنده متفاوتی طبخ می‌شوند. رستوران‌هایی که غذاهای محلی بومی طبخ می‌کنند، در سراسر کانادا وجود دارند و منوهای آن‌ها جغرافیای محلی و محیط زیست آنجا را بازتاب می‌دهند.

غذاهای چینیرستوران‌های کانادایی با غذای چینی در تقریباً در هر شهر کانادا یافت می‌شوند، حتی شهرهای کوچک در مناطق بسیار دورافتاده کانادا اغلب رستوران‌های چینی دارند. در طول ساخت کانال اقیانوس آرام، هزاران کارگر چینی که استخدام شده بودند، برای یافتن مواد تشکیل دهنده سنتی برای پخت و پز غذای چینی  خود با مشکل فراوان مواجه بودند.

رفته‌رفته غذاهای چینی کانادایی متولد شدند و در سراسر کانادا گسترش یافتند. با این حال در شهرهای بزرگ‌تر کانادا اغلب نمونه‌های کلاسیک از غذاهای چینی کانادایی شامل مرغ لیمویی، گوشت گاو زنجبیلی و املت مخصوص چینی(egg foo young.) سرو می‌شوند.

غذاهای مونترالی هم سبک و سیاق ویژه خود را دارند. مونترال موطن یکی از قدیمی‌ترین جمعیت یهودیان در کانادا است، به این معنی که فرهنگ آشپزی فوق‌العاده آن به شدت تحت تأثیر غذاهای یهودی قرار دارد. گوشت گوساله، نان شیرینی حلقوی و ماهی قزل آلای دودی تنها چند مورد از گزینه‌های قابل انتخاب شما هستند این در حالی است که تعداد زیادی از نانوایی‌ها و رستوران‌های یهودیان وجود دارد که در مونترال وجود دارند و غذا خوردن در آن‌ها هوش از سر شما می‌برد.

اگر چه ممکن است پوتین(Poutine)به عنوان غذای ملی کانادا شناخته شود، اما در واقع این غذا متعلق به کبک است؛ این غذای مشهور کانادایی که از جمله سمبل‌های کانادا به شمار می‌رود در یکی از روستاهای کبک در دهه ۱۹۵۰ ایجاد شد و به مرور زمان به اندازه‌ای محبوبیت یافته که یکی از محبوب‌ترین غذاهای کانادایی‌ها بدل شده است.

غذاهای دریاییغذاهای دریایی به شدت تحت تأثیر فرهنگ و غذاهای ایرلندی، انگلیس و فرانسوی قرار دارند و با توجه به هر استانی به شکلی متفاوت سرو می‌شوند. غذای دریایی به دلیل نزدیکی نزدیک منطقه به اقیانوس اطلس، غذای اصلی در فرهنگ پخت و پز مردم است و می‌توان آن را در تقریباً در هر منو در این منطقه پیدا کرد. نیوبرانزویک و جزیره پرنس ادوارد هر ساله در کانادا بزرگ‌ترین مقدار سیب زمینی را تولید می‌کنند و در قالب دستورالعمل‌های سنتی مانند هش براون (Hash Brown) و گرفتن سیب زمینی پخت می‌شوند.

“هاکی” در کانادا با هاکی روی یخ معنا می‌یابد. این به واقع یک اشتیاق ملی است که تمامی جنبه‌های دیگر سبک زندگی و فرهنگ کانادایی را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. بله این موضوع قدری گیج کننده است که چنین افراد مؤدب و صلح دوست و آرامی این‌چنین عاشق یکی از ورزش‌های وحشیانه‌ای که در این سیاره وجود دارد، هستند، اما هاکی روی یخ برای کانادایی‌ها یک علاقه غیر قابل انکار و بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ کانادایی است. زمین‌های بازی هاکی روی یخ در محیط‌های سرباز و سربسته در تمام کانادا وجود دارد و  بچه‌ها از سنین پایین برای این بازی آموزش داده می‌شوند.

جایگاه این بازی در فرهنگ کانادایی بیشتر به مذهب نزدیک است تا به بازی مسابقه‌ای ساده. البته شکی نیست که این بازی باعث می‌شود ۳۳ میلیون کانادایی که در زمینه‌های سیاسی عقاید مختلفی دارند و به همین دلیل از هم فاصله می‌گیرند، با این بازی متحد شوند.

اگرچه ممکن است تصور کنید که اکثر کانادایی‌ها ریشه انگلیسی یا فرانسوی دارند اما واقعیت این است که اکثریت کانادایی‌ها اکنون دارای نژادهایی از سایر نقاط جهان هستند. شاید باورش قدری سخت باشد اما در تورنتو، بیش از ۱۴۰ زبان صحبت می‌شود، و تقریباً ۵۰ درصد از جمعیت این شهر در خارج از کانادا متولد شده است. با این حال دو زبان رسمی در کانادا وجود دارد: انگلیسی و فرانسوی.

منشور حقوق و آزادی‌های كانادا حفاظت از هر دو زبان را تضمین می‌کند و دولت كانادا طبق قانون باید برابری هر دو زبان را به رسمیت بشناسد، و از آن در جامعه كانادا حفاظت و حمایت نماید. تمام خدمات ارائه شده توسط دولت فدرال در هر دو زبان در دسترس هستند و تقریباً هر محصولی که در کشور فروخته می­شود دارای برچسب و بسته‌بندی انگلیسی و فرانسوی است.

کبک تنها استان کانادایی است که به طور عمده فرانسوی زبان است و نیوبرانزویک تنها استان رسمی دو زبانه در کشور است. شهر مونترال، کبک، به عنوان بزرگ‌ترین کلان­شهر فرانسوی زبان در خارج از فرانسه شناخته شده است. در خارج از مرزهای کبک، اکثر مردم انگلیسی صحبت می‌کنند، در حالی که حدود ۱۸ درصد از همه کانادایی‌ها دوزبانه هستند.

هنگامی که جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد در کابینه او تعداد زنان و مردان برابر است، این اولین بار در جهان بود که در کشوری چنین اتفاقی رخ می‌داد. همچنین دو تن از اعضای کابینه او از جامعه بومیان کانادا و سه نفر از جامعه سیک بودند.

به نظر می‌رسد اکثر کانادایی‌ها حداقل یک علاقه و اشتیاق برای فعالیت در فضای باز داشته باشند اعم از اسکی و اسنوبرد تا پیاده روی، دوچرخه سواری کوهستانی، صخره نوردی، کمپینگ، قایقرانی و اسکی برفی. به واقع لذت بردن از فعالیت‌های خارج از منزل جزئی از فرهنگ کانادایی است.

یکی از کلیشه‌هایی که شما در مورد کانادایی‌ها می‌شنوید، این است که آن‌ها همواره در حال عذرخواهی هستند و در حقیقت ببخشید گفتن بخشی از فرهنگ کانادایی است. به واقع در کانادا بسیار می‌شنوید که مردم می‌گویند «ب sorry» اما با این حال تصور نکنید که همه‌ی آن‌ها واقعاً در حال عذرخواهی از شما هستند. در واقع گفتن «ببخشید» بیشتر از آنکه راهی برای عذرخواهی باشد یک استراتژی برای مؤدب بودن است، راهی برای یک تعامل نرم و سازگار.

کانادایی‌ها به مؤدب بودن شهرت دارند و بنابراین عجیب نیست که در جامعه‌ی آن‌ها کلمه‌ی «ببخشید» زیاد شنیده شود چون ناشی از فرهنگ مؤدب بودن در بین آن‌هاست. به هر حال شنیدن ببخشید حتی اگر طرف مقابل خطایی مرتکب نشده باشد می‌تواند جذاب باشد!

تمرکز فزاینده‌ای بر استفاده از غذای خوب و محلی در کانادا وجود دارد به ویژه از طریق برنامه «رژیم غذایی ۱۰۰ مایل» این علاقه تقویت شده است. با این حال، قهوه آن‌ها یکنواخت و به واقع افتضاح است به ویژه اگر شما یک قهوه خور حرفه‌ای باشید. محبوب‌ترین کافی شاپ کانادا، تیم هورتون، یک کافی شاپ زنجیره‌ای است که توسط یک ستاره‌ی سابق هاکی روی یخ ساخته شده است که البته یک قهوه بسیار معمولی ارائه می‌دهد.

نمادهای غالب کانادا عبارت‌اند از برگ افرا، سگ آبی و اسب کانادایی. بسیاری از نشانه‌های رسمی کشور مانند پرچم کانادا در چند دهه گذشته تغییر یافته یا اصلاح شده‌اند تا آن‌ها را بیشتر کانادایی کنند و یا تمایزات آن‌ها با بریتانیا را برجسته سازند. دیگر نمادهای برجسته عبارت‌اند از: ورزش‌های هاکی و لاکراس، بز کانادایی، پلیس سواره کانادا، کوه‌های کانادا و برخی مواد غذایی کانادایی از قبیل آبجو کانادایی، شربت افرا و … که از خوراکی‌های منحصر به فرد کانادایی شناخته می‌شوند.

نمادهای سلطنتی کانادا همچنین به عنوان مثال، نیروهای مسلح کانادا و نیروی دریایی کانادا هم از سمبل‌های برجسته فرهنگ کانادایی به حساب می‌آیند.

درست همان‌طور که وقتی از بسیاری از افراد در مورد استرالیا سؤال می‌کنید اساساً شهرهایی مثل سیدنی و ملبورن را می‌شناسند و اصلاً نمی‌دانند که شهر کانبرا در استرالیا وجود دارد چه رسد به آنکه پایتخت این کشور باشد، در مورد کانادا هم خیلی‌ها اسم شهر اتاوا را نشنیده‌اند. بیشتر مردم شهرهایی مثل مونترال و یا تورنتو را می‌شناسند و وقتی می‌فهمند اوتاوا پایتخت کاناداست دچار شگفتی می‌شوند. شاید از همین روست که اوتاوا هرگز یک شهر توریستی و مرکز گردشگری نیست اگر چه که در هنگامه فستیوال‌ها و جشن‌های سالانه اوتاوا شهری جذاب برای گردشگران خواهد بود.

یکی از مهم‌ترین مواردی که شما در مورد کانادایی‌ها متوجه می‌شوید این است که اساساً آن‌ها درست مثل استرالیایی‌ها هستند: ارزش‌های مشابه، سنت‌های مشابه، تاریخ مشابه، آرمان‌های مشابه. این باعث می‌شود که فرهنگ کانادایی و فرهنگ استرالیایی شباهت قابل تأملی به یکدیگر داشته باشد.

  1. – کانادایی‌ها به عنوان یکی از صمیمی‌ترین ملت‌های دنیا شناخته می‌شوند و مؤدب بودن از ویژگی‌های برجسته این مردمان است.
  2. -80٪ شربت‌های (syrup) جهان توسط کانادا تولید می‌شود. شربت جزء اصلی فرهنگ کاناداست. حتماً متوجه برگ افرا روی پرچم کانادا شده‌اید. فراموش نکنید که شربت افرا هم یکی از معروف‌ترین سوغاتی‌های کاناداست!
  3. -علاقه به ورزش و به ویژه ورزش هاکی از اجزای اصلی فرهنگ کانادایی است!
  4. – لهجه انگلیسی کانادایی‌ها متمایز است و یک کانادایی را از طرز صحبت کردنش می‌توان شناخت!
  5. – علیرغم وسعت جمعیت، سه چهارم کانادایی‌ها تنها در 150 کیلومتر مربع منطقه نزدیک مرز آمریکا زندگی می‌کنند!
  6. – آزادی عقیده و مذهب و رواداری و تساهل در برابر سایر فرهنگ‌ها و باورها از ارکان فرهنگ کانادایی است
  7. -کانادایی‌ها با نظامی گری میانه چندانی ندارند و این فرهنگ باعث شده دولت هم تمرکز چندانی بر قوای نظامی کشور نداشته باشد.

فرهنگ کانادایی متمایز و الهام بخش

آن چنانکه گفته شد کانادا کشوری است وسیع با آداب و رسومی متمایز و منحصر به فرد. با این حال ویژگی‌های یک جامعه چند فرهنگی را با خود دارد  و آمیخته‌ای از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم ملت‌های گوناگون وارد فرهنگ این کشور شده است. ویژگی‌های قابل توجه کانادایی‌ها در تعاملات و ارتباطات اجتماعی، شیوه‌ی صحبت کردن، سرگرمی‌های روزمره، مصرف مواد غذایی و سمبل‌های فرهنگی به فرهنگ کانادایی هویتی متمایز بخشیده و باعث شده عموم شهروندان این کشور با پذیرش هنجارها و آداب و رسوم فرهنگی جامعه کانادایی در کنار یکدیگر جامعه‌ای منسجم را تشکیل دهند.