هزینه‌ تحصیل در کانادا

قصد داریم به‌طور مشخص در این صفحه به موضوع هزینه‌ تحصیل در کانادا و سؤالات پیرامون آن بپردازیم. اگر شما هم سودای تحصیل در کانادا را در سر دارید، توصیه می‌کنیم کمی وقت بگذارید و مطالب این صفحه را بادقت مطالعه کنید.

هزینه‌ تحصیل در کانادا در مقایسه با برخی کشورها ازجمله انگلیس، استرالیا و نیوزلند کم‌تر است. هزینه‌های تحصیل در این کشور به‌دلایل مختلفی ازجمله بومی‌ یا غیربومی‌بودن، مقطع آموزشی و شهر موردنظر می‌تواند متفاوت باشد.

کشور کانادا به‌دلیل داشتن مراکز آموزشی معتبر، به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی تبدیل‌ شده است. مقرون‌به‌صرفه‌بودن هزینه‌ تحصیل در کانادا، کیفیت بالای سیستم آموزشی کانادا و مهم‌تر از همه امکان دریافت اقامت پس از تحصیل در کانادا باعث شده این کشور موردتوجه افراد زیادی قرار بگیرد.

با ما همراه باشید تا با جزئیات هزینه‌ تحصیل در کشور کانادا بیش‌تر آشنا شوید.

ویدئوهای‌ پربازدید:

خبر خوب برای تحصیل رایگان در کانادا

هزینه‌ تحصيل در مدارس ابتدایی كانادا

هزینه‌ تحصیل در مقطع پیش‌دبستانی و ابتدایی در مدارس دولتی کانادا برای شهروندان و دارندگان اقامت دائم این کشور رایگان است؛ البته، باید افزود که فرزندان دارندگان ویزای تحصیلی یا کار کانادا می‌توانند به‌صورت رایگان در کانادا تحصیل کنند.

سایر اتباع خارجی که می‌خواهند در مدارس ابتدایی کانادا درس بخوانند، معمولاً باید سالانه مبلغی را هزینه کنند. شهریهٔ مدارس ابتدایی کانادا برای اتباع خارجی سالانه چیزی حدود ۸۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰$ (دلار کانادا) است.

اگر فرزندتان را برای تحصیل به کانادا می‌فرستید، لطفاً تحقیق کنید تا ببینید آیا برای دانش‌آموزان بین‌المللی هزینه‌ای وجود دارد یا خیر.

گاهی اوقات، مدارس برای شرکت در فعالیت‌های فوق‌برنامه مانند تیم‌های ورزشی یا گردش‌های مدرسه، هزینه‌های کمی از فرزند شما دریافت می‌کنند. اکثر کودکان ناهار خود را به مدرسه می‌آورند؛ با این‌ حال برخی مدارس، کافه‌تریا و برنامه‌های ناهار گرم را ارائه می‌دهند که کودک شما می‌تواند یک وعدهٔ غذایی بخرد.

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا به دومقطع ابتدایی و دبیرستان تقسیم می‌شوند و مدارس کشور هم به دوصورت خصوصی و دولتی هستند. گفتنی است که در هر دومدارس، آموزش به زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شود.

برای آشنایی بیش‌تر با آموزش در کانادا پیشنهاد می‌کنیم صفحۀ سیستم آموزشی کانادا را به‌دقت مطالعه کنید.

هزینه‌ تحصیل در دبیرستان های کشور کانادا

هزینه‌ تحصیل در دبیرستان‌های دولتی کانادا نیز برای شهروندان و دارندگان اقامت دائم کانادا یا ویزای تحصیلی و کار این کشور رایگان است.

بسیاری از دبیرستان‌ها در کانادا از دانش‌آموزان بین‌المللی هزینه‌هایی دریافت می‌کنند. شهریۀ دبیرستان‌های کانادا می‌تواند از حدود ۸۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰$ (دلار کانادا) در سال متغیر باشد.

لطفاً با دبیرستانی که می‌خواهید نوجوان شما در آن شرکت کند، مشورت کنید تا در صورت وجود هزینه برای دانشجویان بین‌المللی تأیید شود.

گاهی اوقات، دبیرستان‌ها نیز برای مشارکت فرزند شما در فعالیت‌های اضافی مانند عضویت در تیم‌های ورزشی یا گردش‌های مدرسه، هزینه‌های کمی از شما دریافت می‌کنند.

بسیاری از دانش‌آموزان در دورۀ دبیرستان، ناهار خود را به مدرسه می‌آورند؛ با این‌ حال برخی مدارس، کافه‌تریا و برنامه‌های ناهار گرم را ارائه می‌دهند تا فرزند شما بتواند یک وعدۀ غذایی بخرد.

هزینه‌ تحصیل در کالج ها و مراکز فنی و حرفه ای کانادا

شهریۀ تحصیل در کالج برای دانشجویان بین‌المللی بسته به رشته و کالج مقصد متفاوت است. اگر تحقیق کنید، خواهید دید که تحصیل در برخی از مراکز آموزشی کانادا رایگان است؛
این در حالی است که شهریۀ برخی دیگر بسته به کالج و برنامۀ تحصیلی از حدود ۲۰۰۰دلار در سال تا ۱۸۰۰۰دلار کانادا در سال متغیر است.
البته، این فقط شهریۀ تحصیل است. شما باید هزینه‌های زندگی را هم در نظر بگیرید. به‌طور متوسط ​​هزینه‌های زندگی برای دانشجویان کانادایی تقریباً ۱۲۰۰۰دلار کانادا است.
طول دوره در کالج‌های کانادا متفاوت است؛ به همین دلیل، شهریۀ تحصیل در کالج‌ها نیز اغلب نسبت به تحصیل در دانشگاه‌ها کم‌تر است.
در سراسر کانادا، کالج‌ها و مراکز فنی و حرفه‌ای با کیفیت بالایی وجود دارند؛ ازجمله شهرهای کوچک‌تر و شهرهایی که هزینۀ زندگی در آن‌ها پایین‌تر است.
موضوعی که ذهن بسیاری از افراد را به خودش مشغول می‌کند، ورود به کشور کانادا و تحصیل با مدرک دیپلم است. اکثر افرادی که برای تحصیل در کانادا اپلای می‌کنند، حداقل مدرک کارشناسی دارند.
خیلی‌ها دوست دارند بدانند که آیا با مدرک دیپلم هم می‌توانند در کانادا ادامه تحصیل بدهند یا خیر.بله. در کانادا امکان تحصیل با مدرک دیپلم هم وجود دارد. افرادی که تمایل دارند در کانادا با مدرک دیپلم تحصیل کنند، یا باید در مقطع کارشناسی و یا در کالج‌ های کانادا تحصیل کنند.تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم را می‌توانیم به چند بخش تقسیم کنیم: تحصیل با مدرک دیپلم در کالج‌های کانادا، تحصیل با مدرک دیپلم در دوره‌های کوآپ و تحصیل با مدرک دیپلم برای رشته‌های پزشکی.

برخی از کالج‌ها در کانادا دوره‌هایی را ارائه می‌کنند که در انتها یک گواهی یا سرتیفیکت را به دانشجو اعطاء می‌کنند. در کالج‌ها بیش‌تر دروس عملی ارائه می‌شوند و دانشجو را به سمت کاریابی و ورود به بازار کار آماده می‌کنند.

تحصیل در دوره‌های کوآپ مختص دانشجوهایی است که می‌خواهند با دیپلم درس بخوانند و قصد تحصیل آکادمیک ندارند. نیمی از دوره‌های کوآپ آموزش و نیم دیگر آن کار است. در این دوره‌ها رشته‌هایی ارائه می‌شوند که مناسب بازار کار هستند. طول دوره‌های کوآپ ۱۲ تا ۲۴ماه است.

تحصیل در رشته پزشکی در کانادا شرایط بسیار متفاوت و تقریباً دشواری دارد. دانشجویان زیادی هستند که دوست دارند در کانادا با مدرک دیپلم در رشتۀ پزشکی تحصیل کنند. این افراد باید در ابتدا یک دورۀ لیسانس پایه را بگذرانند و سپس در رشتۀ پزشکی موردنظر مشغول به تحصیل شوند.

هزینه‌ تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم سالانه چیزی حدود ۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰دلار کانادا است. میزان شهریه براساس دوفاکتور دانشگاه مقصد و شهری که در آن می‌خواهید تحصیل کنید تعیین می‌شود.

هزینه‌ تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

موضوعی که ذهن بسیاری از افراد را به خودش مشغول می‌کند، ورود به کشور کانادا و تحصیل با مدرک دیپلم است. اکثر افرادی که برای تحصیل در کانادا اپلای می‌کنند، حداقل مدرک کارشناسی دارند.

خیلی‌ها دوست دارند بدانند که آیا با مدرک دیپلم هم می‌توانند در کانادا ادامه تحصیل بدهند یا خیر.

بله. در کانادا امکان تحصیل با مدرک دیپلم هم وجود دارد. افرادی که تمایل دارند در کانادا با مدرک دیپلم تحصیل کنند، یا باید در مقطع کارشناسی و یا در کالج‌ های کانادا تحصیل کنند.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم را می‌توانیم به چند بخش تقسیم کنیم: تحصیل با مدرک دیپلم در کالج‌های کانادا، تحصیل با مدرک دیپلم در دوره‌های کوآپ و تحصیل با مدرک دیپلم برای رشته‌های پزشکی.

برخی از کالج‌ها در کانادا دوره‌هایی را ارائه می‌کنند که در انتها یک گواهی یا سرتیفیکت را به دانشجو اعطاء می‌کنند. در کالج‌ها بیش‌تر دروس عملی ارائه می‌شوند و دانشجو را به سمت کاریابی و ورود به بازار کار آماده می‌کنند.

تحصیل در دوره‌های کوآپ مختص دانشجوهایی است که می‌خواهند با دیپلم درس بخوانند و قصد تحصیل آکادمیک ندارند. نیمی از دوره‌های کوآپ آموزش و نیم دیگر آن کار است. در این دوره‌ها رشته‌هایی ارائه می‌شوند که مناسب بازار کار هستند. طول دوره‌های کوآپ ۱۲ تا ۲۴ماه است.

تحصیل در رشته پزشکی در کانادا شرایط بسیار متفاوت و تقریباً دشواری دارد. دانشجویان زیادی هستند که دوست دارند در کانادا با مدرک دیپلم در رشتۀ پزشکی تحصیل کنند. این افراد باید در ابتدا یک دورۀ لیسانس پایه را بگذرانند و سپس در رشتۀ پزشکی موردنظر مشغول به تحصیل شوند.

هزینه‌ تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم سالانه چیزی حدود ۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰دلار کانادا است. میزان شهریه براساس دوفاکتور دانشگاه مقصد و شهری که در آن می‌خواهید تحصیل کنید تعیین می‌شود.

افرادی که قصد دارند با مدرک دیپلم در کشور کانادا تحصیل کنند، باید بدانند که نهایت ۲ تا ۳سال می‌توانند گپ تحصیلی داشته باشند؛ یعنی از زمان اخذ دیپلم که در هیجده‌سالگی است، ۲ تا ۳سال بیش‌تر نباید وقفۀ تحصیلی داشته باشند؛ در غیر این صورت، شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا کم‌تر می‌شود.

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه +پذیرش رایگان

۶۰ ثانیه به جای ۶۰ روز

کار با اسمارت اپلای ساده‌ست،‌ اول ۶۰ ثانیه اطلاعات اولیه‌ات رو وارد می‌کنی، بعد دکمه سرچ رو میزنی، ما تمام دانشگاه‌هایی که به شرایط شما منطبق هست رو لیست می‌کنیم. اگر دوست داشتی همون جا اقدام می‌کنی و امور مربوط به اخذ پذیرشت شروع میشه.

هزینه‌ تحصیل در مقطع لیسانس در کشور کانادا

متوسط هزینه‌ تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا ۳۰۰۰۰$ (دلار کانادا) است؛ البته، گفتنی است که شهریۀ برخی از رشته‌ها ازجمله حقوق یا مدیریت ممکن است به صدهزار دلار در سال هم برسد.

در دانشگاه ‌های کانادا برای مقطع لیسانس، رشته‌ها و دوره‌های مختلفی ارائه می‌شود. دانشجویان می‌توانند با توجه به علایق خود رشتۀ موردنظر را انتخاب کنند و مشغول به تحصیل شوند.

دانشگاه‌های کانادا از استانداردهای عالی تحصیلی برخوردارند و به همین جهت، مدارک دانشگاه‌های آن در تمامی دانشگاه‌های معتبر جهان از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار است.

یکی از دغدغه‌های بسیاری از متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا، شرایط پذیرش و هزینه‌های تحصیلی است.

دورۀ کارشناسی یا همان لیسانس (Bachelor) بالاترین دوره در مقطع «Undergraduate Studies» است. دوره‌های کارشناسی در کانادا عموماً چهارساله یا هشت‌ترم تحصیلی هستند.

پیش‌نیاز ورود به دورۀ لیسانس، داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی/ دیپلم (دوازده‌ساله) است.

هزینه‌ تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

متوسط هزینه‌ تحصیل کارشناسی‌ارشد در کانادا برای دانشجوهای بین‌المللی چیزی حدود ۱۸۰۰۰$ (دلار کانادا) در سال است؛ رشته‌هایی مثل حقوق شهریۀ بالاتری دارند.

مقطع ارشد در کانادا دوره‌ای ۱ تا ۲ساله است که به‌صورت پژوهش‌محور (research-based) یا آموزش‌محور (course-based) برگزار می‌شود.

تمرکز عمدۀ دوره‌های پژوهش‌محور روی فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی و تمرکز دوره‌های آموزش‌محور روی برگزاری کلاس‌های آموزشی است.

البته، ناگفته نماند که برخی از دانشگاه‌های کانادا این دوره را به‌صورت ترکیبی نیز ارائه می‌دهند.

پیش‌نیاز ورود به مقطع کارشناسی‌ارشد در کانادا، داشتن مدرک کارشناسی و مدرک زبان (آیلتس آکادمیک حداقل ۶.۵ یا معادل آن در سایر آزمون‌ها یا مدرک زبان فرانسوی برای تحصیل در دانشگاه‌های فرانسوی زبان) برای اثبات مهارت‌های زبانی است.

شکی نیست که کانادا یکی از پرطرفدارترین مکان‌ها برای ادامۀ تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس است.

دانشگاه‌های کانادا در بین بهترین مؤسسات آموزشی در جهان رتبه‌بندی شده‌اند و میلیون‌ها دانشجو را از سراسر جهان جذب می‌کنند.

هزینه‌ تحصیل دکتری در کانادا

هزینه‌ تحصیل در بیش‌تر رشته‌های مقطع دکتری در کانادا برای دانشجوهای خارجی از ۱۰ تا ۲۰هزار دلار در سال متغیر است اما رشته‌هایی هم وجود دارند که شهریۀ آن‌ها ممکن است به ۱۰۰هزار دلار در سال برسد.

هزینه تحصیل مقطع دکترا در کانادا با توجه به رشتۀ آموزشی و دانشگاه مدنظر می‌تواند رقمی متفاوت باشد. هزینۀ دانشجویان بین‌المللی عموماً دوبرابر دانشجوهای بومی است.

کانادا با فراهم‌کردن فرصت‌های غنی پژوهشی به یکی از گزینه‌های عالی برای تحصیل در مقطع دکتری تبدیل‌ شده است.

بیش از یک‌سوم تحقیقات کشور کانادا در دانشگاه‌های آن انجام می‌شود. همین امر موجب جذب شمار زیادی از دانشجویان دکتری و علاقه‌مند به تحقیق و پژوهش شده است. طول دوره‌های دکتری بسته به رشته و دانشگاه بین ۳ تا ۷سال متغیر است.

پیش‌نیاز ورود به دورۀ دکتری، داشتن مدرک لیسانس یا فوق‌لیسانس با معدل بالای ۱۴، رزومۀ قوی، مدرک زبان (انگلیسی- آیلتس آکادمیک بالاتر از ۶.۵ یا معادل آن در سایر آزمون‌ها یا مدرک زبان فرانسوی)، انگیزه‌نامۀ تحصیلی‌ و توصیه‌نامۀ تحصیلی است.

در صورتی‌که سطح زبان فرانسوی یا انگلیسی فردی ضعیف باشد و رزومۀ قوی‌ای هم نداشته باشد، شانس پذیرش در دورۀ دکتری بسیار کم خواهد شد.

دانشجویان با تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کانادا می‌توانند با کارشناسان برجسته و بین‌المللی همکاری کرده و از امکانات و فناوری‌های این کشور استفاده کنند.

در بیش‌تر دانشگاه‌های کانادا به‌‌استثنای دانشگاه تورنتو، شهریۀ دانشجوهای خارجی بیش‌تر از دانشجوهای کانادایی است. اکثر دانشجویان خارجی دانشگاه تورنتوی کانادا، از پاییز ۲۰۱۸ همانند دانشجوهای کانادایی شهریه می‌دهند.

هزینه‌ تحصیل دوره های آموزش زبان در کانادا

در کالج‌ها، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی کانادا دوره‌های مختلفی از آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود. طول این دوره‌های آموزشی اغلب از یک‌ماه تا دوسال متغیر است.

مراکز آموزش زبان در کانادا اغلب دوره‌هایی را براساس تعداد مشخصی از هفته‌ها به‌جای رویکرد ترم تحصیلی ارائه می‌کنند.

هزینه‌ تحصیل در مراکز آموزش زبان کانادا توسط هر مرکز تعیین می‌شود.

در این قسمت، برخی از نمونۀ هزینه‌های مراکز آموزش زبان در برخی از مناطق مهم کلان‌شهرهای کانادا آورده شده است:

 1. تورنتو: آموزش زبان انگلیسی، ۱۲هفته‌ای= ۳۵۱۵دلار کانادا؛
 2. شهر کبک: آموزش زبان فرانسه، ۱۲هفته‌ای= ۳۵۷۰دلار کانادا؛
 3. ونکوور: آموزش زبان انگلیسی، ۱۲هفته‌ای= ۴۰۹۳‌دلار کانادا؛
 4. کلگری: آموزش زبان فرانسه، ۱۲هفته‌ای= ۳۴۴۶دلار کانادا.

افرادی که قصد دارند در دوره‌های کوتاه‌مدت زبان انگلیسی (کم‌تر از شش‌ماه) شرکت کنند، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی ندارند و با ویزای توریستی هم می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

اما اگر دوره‌های آموزشی بیش‌تر از شش‌ماه طول بکشد، ملزم به دریافت ویزای دانشجویی هستند.

دوره‌های زبان در دانشگاه‌های کانادا اغلب به‌منظور گذراندن دوره‌های پیش‌نیاز ارائه می‌شوند. برخی مواقع پیش می‌آید که فرد متقاضی نتوانسته نمرۀ هیچ‌یک از آزمون‌های زبان انگلیسی را کسب کند.

در چنین شرایطی، دانشجو به‌صورت مشروط پذیرفته می‌شود؛ یعنی، ملزم می‌شود در دوره‌های آموزش زبان دانشگاه شرکت و حدنصاب نمرۀ زبان را کسب کند.

انواع دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در کانادا

 • دوره‌های آمادگی آزمون کمبریج؛
 • دوره‌های آموزش زبان جنرال؛
 • دوره‌های آیلتس و تافل؛
 • دوره‌های تخصصی یا پایۀ دانشگاه؛
 • دوره‌های زبان جنرال برای گردشگری؛
 • دوره‌های آموزش زبان انگلیسی برای امور بازرگانی؛
 • دوره‌های آموزش زبان انگلیسی ویژۀ رشته‌های پزشکی و پرستاری.

همان‌طورکه پیش‌تر هم اشاره کردیم، شهریۀ تحصیل در کانادا بسته به مقطع تحصیلی و رشته‌ها می‌تواند متغیر باشد.

در جدول زیر، شهریۀ برخی از رشته های تحصیلی کانادا را در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه کرده‌ایم.

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید، جست‌وجو کنید.

  هزینه‌ تحصیل در کانادا در رشته های مختلف

  رشتهمتوسط شهریۀ سالانه مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی (دلار کانادا) متوسط شهریۀ مقطع تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان خارجی (دلار کانادا)
  مهندسی ۳۱هزار دلار ۱۸هزار دلار
  معماری۲۵هزار دلار ۲۵هزار دلار
  MBA اجرایی ۵۷هزار دلار
  هنرهای تجسمی و نمایشی بریزبن ۲۳هزار دلار
  دندانپزشکی ۵۶هزار دلار ۲۲هزار دلار
  علوم انسانی ۲۷هزار دلار ۱۴هزار دلار
  علوم اجتماعی و رفتاری ۲۵هزار دلار ۱۵هزار دلار
  حقوق۳۰هزار دلار ۱۶هزار دلار
  مدیریت بازرگانی و مدیریت دولتی ۲۷هزار دلار ۲۳هزار دلار
  ریاضیات، علوم کامپیوتر و اطلاعات ۳۱هزار دلار ۱۶هزار دلار
  کشاورزی و منابع طبیعی ۲۵هزار دلار ۱۵هزار دلار
  پرستاری ۲۱هزار دلار ۱۴هزار دلار
  دامپزشکی ۶۱هزار دلار ۱۰هزار دلار

  کاهش هزینه‌ تحصیل در کانادا با ثبت نام در دانشگاه های ارزان

  دانشگاه در مقطع کارشناسیشهریۀ سالانه بر حسب دلار
  براندون۸هزار دلار
  گوئلف۱۰هزار دلار
  منونایت۱۱هزار دلار
  مموریال‌نیوفاندلند۱۲هزار دلار
  دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی شهریۀ سالانه برحسب دلار
  مموریال‌نیوفاندلند۸هزار دلار
  بریتیش کلمبیای شمالی ۴هزار دلار
  کلگری۴هزار دلار
  سیمون‌فریزر۴هزار دلار
  ساسکاچوان۵هزار دلار

  هزینه‌ کلی تحصیل در کانادا

  هزینه‌های تحصیل در کانادا فقط شامل شهریه نیست. هزینه‌های کلی تحصیل شامل شهریۀ تحصیلی، اجارۀ مسکن، حمل‌ونقل، بیمۀ درمانی، اینترنت، تلفن همراه و هزینه‌های جانبی (کتاب، لوازم‌التحریر و…) است.

  میانگین هزینه‌های زندگی در کانادا بسته به اینکه دانشجو یا دانش‌آموز قصد دارد در کدام شهر و استان زندگی کند، می‌تواند متفاوت باشد.

  هزینه‌های زندگی در کشور کانادا کمی بالاتر از حد متوسط است. دانشجوها برای زندگی در اکثر استان‌ها مانند کبک، مونترال و اتاوا باید ماهانه چیزی حدود ۸۰۰ تا ۱۵۰۰دلار کانادا هزینه کنند.

  برخی از شهرها در کانادا مثل ونکوور و کلگری، گران‌ هستند. هزینه‌های زندگی در این شهرها می‌تواند به ۲۰۰۰دلار کانادا در ماه برسد.

  در ادامه، با ما همراه باشید تا هزینه‌های جانبی تحصیل در کانادا را بررسی کنیم.

  هزینه‌ تحصیل در کانادا؛ ویزا و بررسی اپلیکیشن

  امکان تحصیل در تمامی مقاطع (مدرسه تا دانشگاه) در کشور کانادا وجود دارد. شرط اصلی تحصیل در کانادا، داشتن ویزای تحصیلی است.

  اگر قصد دارید در دوره‌های بیش‌تر از شش‌ماه در کانادا تحصیل کنید، باید حتماً ویزای تحصیلی دریافت کنید. برای دوره‌های تحصیلی کم‌تر از شش‌ماه، دریافت ویزای تحصیلی الزامی نیست.

  هزینه‌ درخواست ویزای تحصیلی کانادا، در حال حاضر ۲۳۵دلار کانادا است. این هزینه شامل ۸۵دلار برای انجام انگشت‌نگاری و ۱۵۰دلار برای بررسی پروندۀ متقاضی است. تمامی هزینه‌ها توسط ادارۀ مهاجرت کانادا دریافت می‌شود و غیرقابل‌برگشت است.

  هزینۀ اپلیکیشن فی یا همان هزینۀ بررسی پرونده توسط کمیتۀ پذیرش دانشگاه، حدود ۱۲۰دلار کانادا است.

  هزینۀ اپلیکیشن فی به مواردی همچون موقعیت دانشجو (بومی یا غیربومی‌بودن)، دانشگاه مدنظر و استانی که متقاضی درخواست خود را ارسال کرده‌ است، بستگی دارد.

  به‌عنوان‌ مثال، هزینۀ بررسی اپلیکیشن دانشگاه بریتیش کلمبیا در مقطع لیسانس برای دانشجوهای بومی ۷۰دلار کانادا و برای دانشجویان خارجی حدود ۱۲۰دلار کانادا برآورد شده است.

  1. هزینه‌ تحصیل در کانادا در مقایسه با برخی از کشورهای انگلیسی‌‌زبان ازجمله آمریکا و استرالیا ارزان‌تر و مقرون‌‌به‌صرفه است.
  2. متوسط هزینه‌ تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا برای دانشجوهای خارجی ۳۰۰۰۰دلار کانادا در سال است.
  3. به‌طور میانگین هزینه‌ تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد دانشگاه‌های کانادا ۱۸۰۰۰دلار کانادا در سال است.
  4. هزینه‌ تحصیل در بیش‌تر رشته‌های مقطع دکتری در کانادا برای دانشجوهای خارجی از ۱۰ تا ۲۰هزار دلار کانادا سالانه متغیر است.
  5. هزینه‌ دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در کانادا (به مدت دوازده‌هفته) از حدود ۳۵۰۰دلار کانادا تا تقریباً ۴۱۰۰دلار کانادا متغیر است.
  6. دانشگاه‌های براندون، گوئلف، منونایت و مموریال‌نیوفاندلند به‌عنوان دانشگاه‌های ارزان مقطع کارشناسی کانادا معرفی شده‌اند.
  7. دانشگاه‌های مموریال‌نیوفاندلند، بریتیش کلمبیای شمالی، کلگری، سیمون فریزر و ساسکاچوان به‌عنوان دانشگاه‌های ارزان مقطع تحصیلات تکمیل معرفی شده‌اند.

  هزینه‌ تحصیل در کانادا؛ اسکان دانشجویی

  هزینه‌ اجارۀ مسکن در کانادا با توجه به استان، شهر و سبک زندگی هر فردی می‌تواند متفاوت باشد. دانشجوها در کانادا دوگزینه برای اسکان دارند؛ یا می‌توانند از خوابگاه دانشجویی استفاده کنند و یا به‌صورت مشارکتی در آپارتمان‌های اجاره‌ای زندگی کنند.

  اکثر دانشجوهای خارجی ترجیح می‌دهند دورۀ تحصیل خود را در خوابگاه‌های دانشجویی که دانشگاه تدارک دیده زندگی کنند.

  خوابگاه‌های دانشجویی یا در داخل پردیس و یا در نزدیکی آن واقع می‌شوند. از مزایای زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی می‌توانیم به کم‌شدن هزینۀ زندگی دانشجویی، امکان استفاده از امکانات دانشگاه و نزدیکی خوابگاه به محل برگزاری کلاس‌ها اشاره‌ کنیم. اکثر خوابگاه‌ها مبله و دارای سرویس بهداشتی و آشپزخانۀ مشارکتی هستند.

  هزینه‌ اجاره‌ خوابگاه‌های دانشجویی بسته به دانشگاه، موقعیت و بازۀ زمانی می‌تواند متفاوت باشد. متوسط هزینه‌ اجاره‌ خوابگاه‌های دانشگاهی در کانادا از ۸۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰دلار در سال متغیر است.

  افرادی که بنا به‌دلایلی نتوانستند خوابگاه‌های دانشگاهی را رزرو کنند، می‌توانند گزینۀ اجارۀ آپارتمان را انتخاب کنند.

  گفتنی است که اکثر آپارتمان‌ها مبله هستند. متوسط هزینه‌ اجاره‌ آپارتمان‌ها در کانادا از حدود ۳۰۰ تا ۸۰۰دلار در ماه متغیر است. البته، ناگفته نماند که هزینه‌های جانبی ازجمله آب، برق، گاز و اینترنت جداگانه محاسبه می‌شوند.

  هزینه‌ تحصیل در کانادا؛ خورد و خوراک و حمل و نقل

  جالب است بدانید که هزینۀ خوردوخوراک در کانادا خیلی زیاد نیست؛ البته، این مورد هم بیش‌تر به شهر و استانی که قرار است زندگی کنید بستگی دارد. به‌عنوان‌ مثال، هزینۀ خوراک در شهر ونکوور به نسبت شهرهای دیگر کمی بالاتر است.

  اگر بتوانید مواد غذایی را از حراجی‌ها خرید کنید، مسلماً هزینۀ شما کم‌تر خواهد شد.

  هزینۀ صرف غذا در یک رستوران متوسط در کانادا ۱۰ تا ۱۵$ است. به‌طور کلی، هر دانشجو می‌بایست سالانه مبلغی معادل ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰دلار را برای خرید غذا هزینه کند.

  یکی از مهم‌ترین هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا، هزینۀ رفت‌وآمد است. خوشبختانه، کشور کانادا از زیرساخت‌های حمل‌ونقل خوبی برخوردار است و هزینۀ حمل‌ونقل در این کشور به نسبت برخی از کشورهای انگلیسی‌زبان دیگر، کم‌تر است.

  به‌طور کل، هر دانشجو باید ماهانه مبلغ ۸۰ تا ۱۷۰دلار کانادا را صرف هزینۀ رفت‌وآمد کند.

  ما بیش‌تر به دانشجویان توصیه می‌کنیم که درصورت امکان، از وسایل نقلیۀ عمومی ازجمله اتوبوس و مترو برای تردد خود استفاده کنند تا هزینۀ زندگی آن‌ها کم‌تر ‌شود. البته، گفتنی است که تردد اتوبوس‌های شاتل بین دانشکده و دانشگاه‌ها جهت جابجایی دانشجوها کمک شایانی به کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل دانشجویی می‌کند.

  هزینۀ حمل‌ونقل در شهرهای بزرگ کانادا به شرح زیر است:

  شهرمتوسط هزینه ماهانه
  ونکوور۹۱دلار
  کلگری۹۷دلار
  تورنتو۱۴۱دلار
  مونترال۸۲دلار

  هزینه‌ تحصیل در کانادا؛ بیمه‌ درمانی

  هزینه‌ بیمه‌ درمانی و سلامت دانشجویی بسته به استان، شهر و خدمات شرکت بیمه‌دهنده متفاوت است. به‌طور متوسط، هزینه‌ بیمه‌ سلامت و درمان سالانه ۵۰۰دلار کانادا و ماهانه حدود ۴۵دلار کانادا است.

  کانادا برنامۀ ملی مراقبت‌های بهداشتی ندارد؛ در عوض، هر استان و منطقه مراقبت‌های بهداشتی همگانی را برای شهروندان خود فراهم می‌کند. این پوشش برای تمام شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم رایگان است.

  طرح فوق شامل هزینۀ پزشکان و بیمارستان‌ها می‌شود اما هزینۀ دندانپزشکان، فیزیوتراپیست‌ها و سایر ارائه‌دهندگان سلامت را شامل نمی‌شود.

  برخی از دانشگاه‌ها هنگام پذیرش، دانشجو را بیمۀ درمانی می‌کنند؛ البته، برخی از دانشگاه‌ها چنین امکاناتی را ندارند و دانشجو مؤظف است شخصاً خودش را بیمه کند.

  ویدئوهای‌ پربازدید:

  مقایسه‌ هزینه‌ تحصیل آنلاین و حضوری

  هزینه‌ تحصیل در کانادا؛ اینترنت و تلفن

  هزینه‌ اینترنت و تلفن همراه یکی دیگر از هزینه‌هایی است که باید در طول دوران تحصیل پرداخت شود.

  هزینه‌ متوسط اینترنت و موبایل به‌ترتیب ۴۰ و ۵۰دلار کانادا در ماه است.

  لازم به ذکر است که امکان دسترسی به اینترنت رایگان در اکثر کتابخانه‌های عمومی، دانشگاه‌ها و کالج‌ های کانادا وجود دارد.

  هزینه‌ تحصیل در کانادا در سال 2023

  طبق آمار وب‌سایت دولت کانادا، متوسط شهریه برای افرادی که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی هستند و هزینه‌های بین‌المللی برای دانشجویان در سال ۲۰۲۲، ۳۹۷۱۴دلار کانادا و تقریباً ۲۵۵۰۰دلار آمریکا در سال است.

  این بدان معناست که برای تحصیل در کانادا باید در حساب بانکی خود حداقل ۱۰۰۰۰دلار کانادا داشته باشید. این در حالی است که تنها هستید. اگر قرار باشد با خانوداه باشید، ۳۰۰۰دلار کانادا به ازای سایر اعضای خانواده به مبلغ فوق اضافه خواهد شد.

  اگر توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی را ندارید، باید از طریق کار دانشجویی یا گزینه‌های دیگر مثل کمک هزینۀ تحصیلی یا بورسیه‌های تحصیلی تا حدودی هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی را پوشش دهید.

  کلام آخر

  همان‌طور که مشاهده کردید، هزینۀ تحصیل در کانادا به عوامل گوناگونی نظیر دورۀ تحصیلی، مقطع تحصیلی، استان، دانشگاه و … بستگی دارد. رشته‌هایی نظیر دندان‌پزشکی و دامپزشکی پرهزینه‌تر از علوم انسانی و مهندسی هستند، البته به همان نسبت درآمد بالاتری نیز بازار کار خواهند داشت.
  هم‌چنین هزینۀ کلی تحصیل در رشته‌های یکسان در دو استان کانادا متفاوت خواهد بود، زیرا شامل شهریه، مسکن، حمل‌ونقل، بیمۀ درمانی، اینترنت، تلفن همراه و دیگر هزینه‌ها نظیر خرید کتاب، لوازم‌التحریر و… نیز می‌شود.
  کارشناسان اسمارت‌اپلای در طی جلسۀ مشاوره‌، به داوطلبان کمک می‌کنند تا با توجه به شرایط، رشتۀ تحصیلی، دانشگاه و استان متناسب با خود را انتخاب کنند. هم‌چنین مشاوران راهنمای شما در‌مورد تحصیل فرزندانتان در مدارس کانادا نیز خواهند بود.
  مشاوران تحصیلی باتجربۀ اسمارت اپلای درزمینۀ اعزام دانشجویان و دانش‌آموزان به کانادا، از ابتدا تا انتهای مسیر یعنی از انتخاب و تصمیم‌گیری دربارۀ محل تحصیل تا مستقر‌شدن در کانادا همراه شما خواهند بود. کافی است فرم ارزیابی رایگان مجموعۀ اسمارت اپلای را پر کنید، کارشناسان ما پس از مطالعۀ مندرجات، در اسرع وقت با شما تماس حاصل خواهند کرد.

  سؤالات رایج

  خیر. درست است که تحصیل در کانادا به نسبت برخی از کشورها ازجمله آمریکا و استرالیا ارزان‌تر است اما رایگان نیست.

  بومی یا غیربومی‌بودن، مقطع آموزشی، شهر و دانشگاه یا کالج مدنظر دانشجو.

  در مدارس روزانه بسته به مقطع آن، از هشت‌هزار دلار تا بیست‌هزار دلار کانادا در سال متغییر است.

  بله. در کانادا امکان تحصیل با مدرک دیپلم وجود دارد.

  هزینه‌ تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم سالانه چیزی حدود ۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰دلار کانادا است.

  به‌طور متوسط، سی‌هزار دلار کانادا در سال.

  به‌طور میانگین هیجده‌هزار دلار کانادا در سال.

  بله. برخی از دانشگاه‌ها ازجمله براندون، گوئلف، منونایت، مموریال‌نیوفاندلند، بریتیش کلمبیای شمالی، کلگری، سیمون‌فریزر و ساسکاچوان به‌عنوان دانشگاه‌های ارزان کانادا معرفی شده‌اند.

  از ۳۵۰۰دلار تا حدود ۴۱۰۰دلار کانادا به مدت ۱۲هفته.

  آموزش، منابع طبیعی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، مطالعات قانونی، علوم زیست و تربیت‌بدنی جزء رشته‌های تحصیلی کم‌هزینه در کانادا هستند.