هزینه تحصیل در کانادا

 • هزینه های تحصیل در کانادا چقدر است؟

کشور کانادا به دلیل داشتن دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی معتبر، به یکی از بهترین مقاصد تحصیلی دانشجویان بین‌المللی تبدیل‌شده است. پایین بودن هزینه تحصیل در کانادا، کیفیت بالای سیستم آموزشی کانادا، و مهم‌تر از همه امکان دریافت اقامت پس از تحصیل در کانادا باعث شده دانشگاه‌های این کشور موردتوجه افراد زیادی قرار بگیرند.

گفتنی است که هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با برخی از کشورها ازجمله انگلیس، استرالیا و نیوزلند کمتر است. هزینه‌های تحصیل در این کشور بنا به دلایل زیادی ازجمله بومی بودن یا غیربومی بودن، مقطع آموزشی، شهر، دانشگاه یا کالج موردنظر می‌تواند متفاوت باشد.

ما در این صفحه قصد داریم مشخصاً به موضوع هزینه تحصیل در کانادا و سؤالات پیرامون آن بپردازیم. پس اگر شما هم سودای تحصیل در کانادا را در سر دارید، توصیه می‌کنیم کمی وقت بگذارید و مطالب این صفحه را با دقت مطالعه کنید.

هزینه تحصيل در كانادا ؛ مدارس روزانه

مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا به دو مقطع ابتدایی و دبیرستان تقسیم می‌شوند. مدارس کانادا به دو صورت خصوصی و دولتی هستند. گفتنی است که در هر دو مدارس، آموزش به زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌شود.

بچه‌ها از ۶ سالگی وارد مدرسه می‌شوند و در مقطع ابتدایی شروع به درس خواندن می‌کنند. این مقطع شامل ۸ پایه تحصیلی است. بعد از اتمام مقطع ابتدایی میتوانند وارد دبیرستان بشوند.

در مقطع دبیرستان، دانش آموزان ۴ پایه تحصیلی را می‌گذرانند و در ۱۸ سالگی دیپلم می‌گیرند.

افرادی که در مدارس کانادا تحصیل می‌کنند، بعد از ۱۲ سال تحصیل موفق به اخذ دیپلم می‌شوند.

هزینه تحصیل در کانادا در مدارس دولتی برای شهروندان این کشور تقریباً رایگان است. اتباع خارجی که می‌خواهند در مدارس دولتی کانادا درس بخوانند باید سالانه چیزی حدود ۱۳$ هزار تا ۱۵$ هزار دلار کانادا شهریه بدهند.

دانشجویان خارجی معمولاً ترجیح می‌دهند در مدارس خصوصی کانادا درس بخوانند. مدارس خصوصی کانادا هم به صورت روزانه و هم شبانه هستند.

کسانی که تمایل دارند در مدارس روزانه کانادا تحصیل کنند، اگر همراه والدینشان باشند می‌توانند در کنار والدین در غیر این صورت باید نزد خانواده‌های کانادایی (homestay) زندگی کنند.

هزینه تحصیل به همراه زندگی در دبیرستان‌های دولتی کانادا چیزی حدود ۲۵$ تا ۳۰$ هزار دلار کانادا در سال است. این مبلغ شامل هزینه تحصیل، غذا، بیمه و مسکن است.

نکته

کلاس‌های مدارس دولتی به‌مراتب نسبت به مدارس خصوصی شلوغ‌تر و پروسه ثبت‌نام آنها هم طولانی‌تر و سخت‌تر است.

دانش آموزان مدارس دولتی قادر به انتخاب مدرسه خود نیستند و بر اساس منطقه سکونت خود ثبت‌نام می‌شوند.

هزینه تحصیل در کانادا ؛ مدارس شبانه روزی

مدارس شبانه‌روزی همیشه بهترین گزینه برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی و اتباع خارجی بوده است. این مدارس به دلیل امکاناتی که در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهند و مهم‌تر از همه امکان سکونت آنها در خوابگاه‌ها، در بین اتباع خارجی طرفداران زیادی دارند.

مدارس شبانه‌روزی در کانادا انواع مختلفی دارند: مدارس شبانه‌روزی تمام‌وقت، مدارس شبانه‌روزی پاره‌وقت (۵ روز در هفته)، مدارس شبانه‌روزی متوسطه، مدارس نظامی، مدارس دخترانه، مدارس پسرانه، مدارس مختلط، مدارس مذهبی و مدارس پیش‌دانشگاهی هنر

مدارس شبانه‌روزی کانادا به‌صورت ۳ ترمی فعالیت می‌کنند. شروع ترم تحصیلی در مدارس شبانه‌روزی کانادا معمولاً از سپتامبر، ژانویه و می است. مدت‌زمان هر دوره تحصیلی در مدارس شبانه‌روزی عموماً ۱ سال طول می‌کشد.

هزینه تحصیل در مدارس شبانه‌روزی کانادا در مقایسه با مدارس مشابه در بسیاری از کشورهای دیگر، کمتر است.

این هزینه بسته به نوع مدرسه، شهر محل تحصیل و خدماتی که مدرسه ارائه می‌کند، بین ۳۰$ هزار تا ۵۰$ هزار دلار کانادا در سال متغیر است.

نکته

برای ورود به مدارس شبانه‌روزی کانادا نیازی به ارائه مدرک زبان نیست.

شرایط سنی: دانش‌آموز نباید کمتر از ۱۰ سال و بیشتر از ۱۹ سال سن داشته باشد.

شروع ترم معمولاً در ماه سپتامبر و پایان دوره در ماه ژانویه است.

هزینه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

موضوعی که ذهن بسیاری از افراد را به خودش مشغول می‌کند، ورود به کشور کانادا و تحصیل با مدرک دیپلم است. اکثر افرادی که برای تحصیل در کانادا اپلای می‌کنند، حداقل مدرک کارشناسی دارند.

خیلی‌ها دوست دارند بدانند که آیا با مدرک دیپلم هم می‌توانند در کانادا ادامه تحصیل بدهند یا خیر.

بله. در کانادا امکان تحصیل با مدرک دیپلم هم وجود دارد. افرادی که تمایل دارند در کانادا با مدرک دیپلم تحصیل کنند یا باید در مقطع کارشناسی یا در کالج‌ های کانادا تحصیل کنند.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم را می‌توانیم به چند بخش تقسیم کنیم: تحصیل با مدرک دیپلم در کالج‌های کانادا، تحصیل با مدرک دیپلم در دوره‌های کوآپ، تحصیل با مدرک دیپلم برای رشته‌های پزشکی

برخی از کالج‌ها در کانادا دوره‌هایی را ارائه می‌کنند که در انتها یک گواهی یا سرتیفیکت را به دانشجو اعطا می‌شود. در کالج‌ها بیشتر دروس عملی ارائه می‌شوند و دانشجو را به سمت کاریابی و ورود به بازار کار آماده می‌کنند.

تحصیل در دوره‌های کوآپ مختص دانشجوهایی است که می‌خواهند با دیپلم درس بخوانند و قصد تحصیل آکادمیک ندارند. نیمی از دوره‌های کوآپ آموزش و نیم دیگر آن کار است. در این دوره‌ها رشته‌هایی ارائه می‌شوند که مناسب بازار کار هستند. طول دوره‌های کوآپ ۱۲ تا ۲۴ ماه است.

تحصیل در رشته پزشکی در کانادا شرایط بسیار متفاوت و تقریباً دشواری را دارد. دانشجویان زیادی هستند که دوست دارند در کانادا با مدرک دیپلم در رشته پزشکی تحصیل کنند. این افراد باید در ابتدا یک دوره لیسانس پایه را بگذرانند و سپس در رشته پزشکی موردنظر مشغول به تحصیل شوند.

هزینه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم سالانه چیزی حدود ۵۰۰۰$ تا ۲۵۰۰۰$ دلار کانادا است. میزان شهریه بر اساس دو فاکتور: دانشگاه مقصد و شهری که در آن می‌خواهید تحصیل کنید، تعیین می‌شود.

نکته

افرادی که قصد دارند با مدرک دیپلم در کشور کانادا تحصیل کنند باید بدانند که نهایت دو تا سه سال می‌توانند گپ تحصیلی داشته باشند. یعنی از زمان اخذ دیپلم که ۱۸ سالگی است، ۲ تا ۳ سال بیشتر نباید وقفه تحصیلی داشته باشند. در غیر این صورت شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا کمتر می‌شود.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس

در دانشگاه ‌های کانادا برای مقطع لیسانس، رشته‌ها و دوره‌های مختلفی ارائه می‌شود. دانشجویان می‌توانند با توجه به علائق خود رشته موردنظر را انتخاب کنند و مشغول به تحصیل شوند.

دانشگاه‌های کانادا از استانداردهای عالی تحصیلی برخوردارند و به همین جهت مدارک دانشگاه‌های کانادا در تمامی دانشگاه‌های معتبر جهان از ارزش و اعتبار بالایی برخوردارند.

یکی از دغدغه‌های بسیاری از متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی کانادا، شرایط پذیرش و هزینه‌های تحصیلی است.

دوره کارشناسی یا همان لیسانس (Bachelor) بالاترین دوره در مقطع Undergraduate Studies است. دوره‌های کارشناسی در کانادا عموماً ۴ ساله یا ۸ ترم تحصیلی هستند.

پیش‌نیاز ورود به دوره لیسانس: داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی / دیپلم (۱۲ ساله)

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا به نسبت رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد می‌تواند از ۱۰$ هزار تا ۳۰$ هزار دلار در سال متغیر باشد.

هزینه تحصیل در برخی از رشته‌های پر تقاضا در مقطع کارشناسی ازجمله مدیریت، آی تی، بازرگانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، علوم کامپیوتر و مهندسی از ۱۰۰۰۰$ تا ۵۶۰۰۰$ دلار در سال متغیر است.

بر اساس اطلاعات مرکز آمار کانادا (Statistics Canada) میانگین شهریه دانشجویان بین‌المللی در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ میلادی، سالانه تقریباً ۳۰$ هزار دلار کانادا و حدود ۲۳$ هزار دلار آمریکا برآورد شد.

البته ناگفته نماند که شهریه برخی از رشته‌ها ازجمله مهندسی و پزشکی گران‌تر است و سالانه حدود ۲۷$ هزار دلار کانادا و ۲۰$ هزار  دلار آمریکا است.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس

سطح بالای آموزش و رنکینگ خوب دانشگاه‌ های کانادا موجب شده خیلی‌ها این کشور را به‌عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند.

افرادی که قصد تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس دانشگاه‌های کانادا را دارند باید بدانند که هزینه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی به نسبت کمتر است. این هزینه با توجه به رشته یا دانشگاهی که که متقاضی انتخاب می‌کند می‌تواند متغیر باشد.

دوره‌های مستر یا همان کارشناسی ارشد در کانادا یک ساله یا دوساله هستند. این دوره ها یا ریسرچ محور (مبتنی بر پژوهش) یا کورس محور (مبتنی بر آموزش) هستند.

پیش‌نیاز ورود به دوره کارشناسی ارشد:  داشتن مدرک لیسانس با معدل بالای ۱۴، آیلتس ۶ یا ۶٫۵ (در برخی از رشته‌ها ممکن است نیازی به ارائه مدرک زبان نباشد.)

و اما هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا چقدر است؟

شهریه مقطع فوق‌لیسانس در کانادا ۲۰$ تا ۳۰$ هزار دلار کانادا در سال  (حدود ۱۶ هزار دلار آمریکا) گزارش شده است.

گفتنی است که برخی از رشته‌ها ازجمله ام بی ای گران‌تر از سایر رشته‌ها است. میانگین هزینه این رشته‌ها سالانه حدود ۳۰$ تا ۴۰$ هزار دلار کانادا است.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا

کانادا با فراهم کردن فرصت‌های غنی پژوهشی به یکی از گزینه‌های عالی برای تحصیل در مقطع دکترا تبدیل‌شده است.

بیش از یک‌سوم از تحقیقات کشور کانادا در دانشگاه‌های آن انجام می‌شود. همین امر موجب جذب شمار زیادی از دانشجویان دکترا و علاقه‌مند به تحقیق و پژوهش شده است. طول دوره های دکترا بسته به رشته و دانشگاه بین ۳ تا ۷ سال متغیر است.

پیش‌نیاز ورود به دوره دکترا: داشتن مدرک لیسانس یا فوق لیسانس با معدل بالای ۱۴، رزومه قوی، آیلتس آکادمیک بالای  ۶٫۵ (در برخی از رشته‌ها ممکن است نیازی به ارائه مدرک زبان نباشد.)

در صورتی که سطح زبان فرانسوی یا انگلیسی فردی ضعیف باشد و رزومه قوی هم نداشته باشد، شانس پذیرش در دوره دکترا بسیار بسیار کمک خواهد شد.

دانشجویان با تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کانادا می‌توانند با کارشناسان برجسته و بین‌المللی همکاری کرده و از امکانات و فناوری‌های این کشور استفاده کنند.

هزینه تحصیل مقطع دکترا در کانادا با توجه به رشته آموزشی و دانشگاه مدنظر می تواند رقمی متفاوت باشد. هزینه دانشجویان بین‌المللی عموماً دو برابر دانشجوهای بومی است.

هزینه تحصیل در بیشتر رشته‌های مقطع دکترا در کانادا برای دانشجوهای خارجی از ۱۰$ هزار تا ۲۰$ هزار دلار در سال متغیر است.

نکته

در بیشتر دانشگاه‌های کانادا به استثنای دانشگاه تورنتو، شهریه دانشجوهای خارجی بیشتر از دانشجوهای کانادایی است. اکثر دانشجویان خارجی دانشگاه تورنتو کانادا، از پاییز ۲۰۱۸ همانند دانشجوهای کانادایی شهریه می‌دهند.

هزینه تحصیل در کانادا در دوره های آموزش زبان

در کالج‌ها، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کانادا دوره‌های مختلفی از آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی برگزار می‌شود. طول این دوره‌های آموزشی اغلب از ۱ ماه تا ۲ سال متغیر است.

افرادی که قصد دارند در دوره‌های کوتاه‌مدت زبان انگلیسی (کمتر از ۶ ماه) شرکت کنند نیازی به اخذ ویزای تحصیلی ندارند و با ویزای توریستی هم می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند.

اما اگر دوره‌های آموزشی بیشتر از ۶ ماه طول بکشد، ملزم به دریافت ویزای دانشجویی هستند.

دوره‌های زبان در دانشگاه‌های کانادا اغلب به‌منظور گذراندن دوره‌های پیش‌نیاز ارائه می‌شوند. برخی مواقع پیش می‌آید که فرد متقاضی نتوانسته نمره هیچ‌یک از آزمون‌های زبان انگلیسی را کسب کند.

در چنین شرایطی دانشجو به‌صورت مشروط پذیرفته می‌شود. یعنی ملزم می‌شود در دوره‌های آموزش زبان دانشگاه شرکت و حدنصاب نمره زبان را کسب کند.

انواع دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در کانادا

 • دوره‌های آمادگی آزمون کمبریج
 • دوره‌های آموزش زبان جنرال
 • دوره‌های  آیلتس و تافل
 • دوره‌های تخصصی یا پایه دانشگاه
 • دوره‌های زبان جنرال برای گردشگری
 • دوره‌های آموزش زبان انگلیسی برای امور بازرگانی
 • دوره‌های آموزش زبان انگلیسی ویژه رشته های پزشکی و پرستاری

دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در کانادا به‌صورت معمولی و تخصصی برگزار می‌شوند. هزینه دوره‌های معمولی (فشرده) حدوداً ۶ هزار دلار کانادا است.

البته برخی از مؤسسات و دانشگاه‌ها این دوره‌ها را به‌صورت ویژه برگزار می‌کنند. در این دوره‌ها برای دانشجویان بین‌المللی که مشکل اقامت دارند، مکان‌هایی را به‌عنوان خوابگاه در نظر می‌گیرند. هزینه این دوره‌ها در طول هفته حدوداً ۴۰۰$ دلار کانادا است.

دوره‌های تخصصی آموزش زبان انگلیسی شامل دوره‌های آیلتس، تافل، Business English و UPC است. هزینه این دوره‌ها ۸$ هزار تا ۱۲$ هزار دلار کانادا است.

نکته

این هزینه مختص برگزاری کلاس‌های زبان است. اگر قرار باشد هزینه زندگی در کانادا را هم در نظر بگیریم هر دانشجو می‌بایست در هفته مبلغ ۱۰۰۰$ دلار اضافی هزینه کند.

هزینه تحصیل در کانادا در رشته های مختلف

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم شهریه تحصیل در کانادا بسته به مقطع تحصیلی و رشته‌ها می‌تواند متغیر باشد.

در جدول زیر شهریه برخی از رشته‌های تحصیلی کانادا در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی را ارائه کرده‌ایم.

رشته متوسط شهریه سالانه مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی (دلار کانادا) متوسط شهریه مقطع تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان خارجی (دلار کانادا)
مهندسی $۳۱ هزار دلار $۱۸ هزار دلار
معماری $۲۵ هزار دلار $۲۵ هزار دلار
MBA اجرایی $۵۷ هزار دلار
هنرهای تجسمی و نمایشی $۲۳ هزار دلار $۲۵ هزار دلار
دندانپزشکی $۵۶  هزار دلار $۲۲ هزار دلار
علوم انسانی $۲۷ هزار دلار $۱۴ هزار دلار
علوم اجتماعی و رفتاری $۲۵ هزار دلار $۱۵ هزار دلار
حقوق $۳۰ هزار دلار $۱۶ هزار دلار
مدیریت بازرگانی و مدیریت دولتی $۲۷ هزار دلار $۲۳ هزار دلار
ریاضایات، علوم کامپیوتر و اطلاعات $۳۱ هزار دلار $۱۶ هزار دلار
کشاورزی و منابع طبیعی $۲۵ هزار دلار $۱۵ هزار دلار
پرستاری $۲۱ هزار دلار $۱۴ هزار دلار
دامپزشکی $۶۱ هزار دلار $۱۰ هزار دلار

 

جستجوی رشته و دانشگاه درکانادا

کاملا منطبق با نمره زبان و بودجه شما

ابتدا ظرف چند کلیک ساده شرایط اولیه مورد نظر خودتان را ثبت کنید و دکمه سرچ را بزنید. تمامی رشته های منطبق با شرایط شما برایتان لیست می شود. هر کدام را تمایل داشتید انتخاب و برای آن اقدام می کنید. کاملا رایگان و بسیار راحت و کاربردی از طریق پلت فرم هوشمند اسمارت اپلای!

اسمارت اپلای

کاهش هزینه تحصیل در کانادا با ثبت نام در دانشگاه‌های ارزان

دانشگاه در مقطع کارشناسی شهریه سالانه بر حسب دلار
براندون $۸  هزار دلار
گوئلف $۱۰  هزار دلار
منونایت $۱۱  هزار دلار
مموریال نیوفاندلند $۱۲ هزار دلار
دانشگاه در مقطع تحصیلات تکمیلی  شهریه سالانه برحسب دلار
مموریال نیوفاندلند $۴  هزار دلار
بریتیش کلمبیای شمالی $۴  هزار دلار
کلگری $۴  هزار دلار
سیمون فریزر  $۴  هزار دلار
ساسکاچوان $۵ هزار دلار
 1. هزینه تحصیل در کانادا در مقایسه با برخی از کشورهای انگلیسی‌زبان ازجمله آمریکا و استرالیا ارزان‌تر و مقرون‌به‌صرفه است.
 2. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا به نسبت رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد می‌تواند از ۱۰$ هزار تا ۳۰$ هزار دلار در سال متغیر باشد.
 3. به‌طور میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های کانادا ۴۰$ هزار دلار در سال است.
 4. هزینه تحصیل در بیشتر رشته‌های مقطع دکترا در کانادا برای دانشجوهای خارجی از ۱۰$ هزار تا ۲۰4 هزار دلار در سال متغیر است.
 5. دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در کانادا به‌صورت معمولی و تخصصی برگزار می‌شوند. هزینه دوره‌های معمولی حدوداً ۶ هزار دلار کانادا و تخصصی ۸$ هزار تا ۱۲$ هزار دلار کانادا است.
 6. دانشگاه‌های براندون، گوئلف، منونایت و مموریال نیوفاندلند به عنوان دانشگاه های ارزان مقطع کارشناسی کانادا معرفی شده‌اند.
 7. دانشگاه‌های مموریال نیوفاندلند، بریتیش کلمبیای شمالی، کلگری، سیمون فریزر و ساسکاچوان به عنوان دانشگاه های ارزان مقطع تحصیلات تکمیل معرفی شده‌اند

هزینه تحصیل در کانادا ؛ ویزا و بررسی اپلیکیشن

در کشور کانادا، امکان تحصیل در تمامی مقاطع (مدرسه تا دانشگاه) وجود دارد. شرط اصلی تحصیل در کانادا، داشتن ویزای تحصیلی است.

اگر قصد دارید در دوره‌های بیشتراز ۶ ماه در کانادا تحصیل کنید، باید حتماً ویزای تحصیلی دریافت کنید. برای دوره‌های  تحصیلی کمتر از ۶ ماه دریافت ویزای تحصیلی الزامی نیست.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا، درحال حاضر ۲۳۵$ دلار کانادا است. این هزینه شامل ۸۵$ دلار برای انجام انگشت‌نگاری و ۱۵۰$ دلار برای بررسی پرونده متقاضی است. تمامی هزینه‌ها توسط اداره مهاجرت کانادا دریافت می‌شود و غیرقابل‌برگشت است.

هزینه اپلیکیشن فی یا همان هزینه بررسی پرونده توسط کمیته پذیرش دانشگاه، حدود ۱۲۰$ دلار کانادا است.

هزینه پلیکیشن فی، به مواردی همچون موقعیت دانشجو (بومی یا غیربومی بودن)، دانشگاه مدنظر و استانی که متقاضی درخواست خود را ارسال کرده، بستگی دارد.

به‌عنوان‌مثال هزینه بررسی اپلیکیشن دانشگاه بریتیش کلمبیا در مقطع لیسانس برای دانشجوهای بومی ۷۰$ دلار کانادا و برای دانشجویان خارجی، حدود ۱۲۰$ دلار کانادا برآورد شده است.

هزینه تحصیل در کانادا ؛ اسکان دانشجویی

هزینه اجاره مسکن در کانادا با توجه به استان، شهر و سبک زندگی هر فردی می‌تواند متفاوت باشد. دانشجوها در کانادا دو گزینه برای اسکان دارند. یا می‌توانند از خوابگاه دانشجویی استفاده کنند یا به‌صورت مشارکتی در آپارتمان‌های اجاره‌ای زندگی کنند.

اکثر دانشجوهای خارجی ترجیح می‌دهند دوره تحصیل خود را در خوابگاه‌های دانشجویی که دانشگاه تدارک دیده زندگی کنند.

خوابگاه‌های دانشجویی یا در داخل پردیس یا در نزدیکی آن واقع شده‌اند. از مزایای زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی می‌توانیم به کم شدن هزینه زندگی دانشجویی، امکان استفاده از امکانات دانشگاه و نزدیکی خوابگاه به محل برگزاری کلاس‌ها اشاره‌کنیم. اکثر خوابگاه‌ها مبله و دارای سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشارکتی هستند.

هزینه اجاره خوابگاه‌های دانشجویی بسته به دانشگاه، موقعیت و بازه زمانی می‌تواند متفاوت باشد. متوسط هزینه اجاره خوابگاه‌های دانشگاهی در کانادا از ۸۰۰۰$ تا ۱۵۰۰۰$ دلار در سال متغیر است.

افرادی که بنا به دلایلی نتوانستند خوابگاه‌های دانشگاهی را رزرو کنند می‌توانند، گزینه اجاره آپارتمان را انتخاب کنند.

گفتنی است که اکثر آپارتمان‌ها مبله هستند. متوسط هزینه اجاره آپارتمان‌ها در کانادا از حدود  ۳۰۰$ دلار  تا ۸۰۰$  دلار در ماه متغیر است. البته ناگفته نماند که هزینه‌های جانبی ازجمله، آب، برق، گاز و اینترنت جداگانه محاسبه می‌شوند.

هزینه تحصیل در کانادا ؛ غذا و حمل و نقل

هزینه خوردوخوراک و حمل‌ونقل هم یکی دیگر از مواردی است که باید هنگام برآورد هزینه تحصیل در کانادا، درنظر بگیرید.

جالب است بدانید که هزینه خوردوخوراک در کانادا خیلی زیاد نیست. البته این مورد هم باز بیشتر به شهر و استانی که قرار است زندگی کنید بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، هزینه خوراک در شهر ونکوور به نسبت شهرهای دیگر کمی بالاتر است.

اگر بتوانید موادغذایی را از حراجی‌ها خرید کنید، مسلماً هزینه شما کمتر هم خواهد شد.

هزینه صرف غذا در یک رستوران متوسط در کانادا ۱۰$ تا ۱۵$ دلار است. به‌طور کلی هر دانشجو می‌بایست سالانه مبلغی معادل ۱۵۰۰$ تا ۳۰۰۰$ دلار را صرف خرید غذا هزینه کند.

یکی از مهم‌ترین هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا، هزینه رفت‌وآمد است. خوشبختانه کشور کانادا از زیرساخت‌های حمل‌ونقل خوبی برخوردار است و هزینه حمل‌ونقل در این کشور به نسبت برخی از کشورهای انگلیسی‌زبان دیگر، کمتر است.

به‌طور کل، هر دانشجو باید ماهانه مبلغ ۸۰$ تا ۱۷۰$ دلار کانادا را صرف هزینه رفت و آمد کند.

ما بیشتر به دانشجویان توصیه می‌کنیم که درصورت امکان از وسایل نقلیه عمومی ازجمله اتوبوس و مترو برای تردد خود استفاده کنند تا هزینه زندگی آنها کمتر ‌شود. البته گفتنی است که تردد اتوبوس‌های شاتل بین دانشکده و دانشگاه‌ها جهت جابجایی دانشجوها کمک شایانی به کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل دانشجویی می‌کند.

هزینه حمل و نقل در شهرهای بزرگ کانادا به شرح زیر است.

                                  هزینه حمل و نقل عمومی در کانادا

شهر

متوسط هزینه ماهانه

ونکوور

$۹۱  دلار

کلگری

$۹۷  دلار

تورنتو

$۱۴۱   دلار

مونترال

$۸۲ دلار

هزینه تحصیل در کانادا ۲۰۲۱

هزینه‌های تحصیلي در کانادا شامل هزینه‌های مربوط به شهریه تحصیلی، اجاره مسکن، حمل‌ونقل، بیمه درمانی، اینترنت، تلفن همراه و هزینه‌های جانبی (کتاب، لوازم‌التحریر و…..) است.

هزینه تحصیل و زندگی دانشجویی در کانادا بسته به اعتبار دانشگاه یا کالج و رنگینگ آنها متفاوت است.

هزینه تحصیل برای افراد زیر ۱۸ سال، بین ۳۲$ هزار تا ۴۵$ هزار دلار کانادا متغیر است.

هزینه تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس، از ۱۰$ هزار دلار تا ۲۰$ هزار دلار کانادا متغیر است و به‌صورت میانگین ۱۴$ هزار دلار برآورد شده است.

البته گفتنی است که هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر کانادا و در برخی از رشته‌ها ازجمله پزشکی، مهندسی و دوره‌های ام بی ای MBA بالاتر است و به‌طور متوسط ۳۰$ تا ۴۰$ هزار دلار کانادا در سال است.

میانگین هزینه‌های زندگی در کانادا بسته به اینکه دانشجو قصد دارد در کدام شهر و استان زندگی کند، میتواند متفاوت باشد.

به‌صورت میانگین هزینه مواد غذایی و مسکن، ماهانه ۱۰۰۰4 تا ۱۵۰۰$ دلار و هزینه حمل و نقل عمومی ماهانه ۸۰$ تا ۱۷۰$ دلار کانادا است. البته ناگفته نماند که هزینه‌های خوردوخوراک و مسکن در شهرهایی همچون ونکوور و تورنتو ممکن است ماهانه به ۲۵۰۰$ دلار هم برسد.

هزینه کتب و ابزارهای کمک‌درسی در هر رشته با رشته دیگر متفاوت است. هر دانشجو می‌بایست سالانه مبلغی بالغ‌بر ۱۰۰۰$ تا ۲۰۰۰$ هزار دلار کانادا را صرف خرید کتاب و لوازم جانبی درسی بکند.

و اما هزینه های مربوط به بیمه خدمات درمانی: برخی از دانشگاه‌ها، هنگام پذیرش دانشجو را بیمه درمانی هم می‌کنند. البته برخی از دانشگاه‌ها چنین امکاناتی را ندارند و دانشجو موظف است شخصاً خودش را بیمه کند.

هزینه بیمه درمانی و سلامت دانشجویی بسته به استان، شهر و خدمات شرکت بیمه دهنده متفاوت است. به‌طور متوسط هزینه بیمه سلامت و درمان سالانه ۵۰۰4 دلار کانادا  ماهانه حدود ۴۵$ دلار کانادا است.

هزینه اینترنت و تلفن همراه هم یکی دیگر از هزینه‌هایی است که باید در طول دوران تحصیل پرداخت شود. لازم به ذکر است که امکان دسترسی به اینترنت رایگان در اکثر کتابخانه‌های عمومی، دانشگاه‌ها و کالج‌ های کانادا وجود دارد. هزینه متوسط اینترنت و موبایل به ترتیب ۴۰$ و ۵۰$ دلار کانادا در ماه است.

نکته

آنچه که باید به‌عنوان تمکن مالی (جهت تأمین هزینه تحصیلی و زندگی دانشجویی) به سفارت کانادا ارائه شود، مبلغی بالغ‌بر ۳۰$ هزار دلار کانادا است.

 

سوالات رایج پیرامون هزینه تحصیل در کانادا

خیر. درست است که تحصیل در کانادا به نسبت برخی از کشورها ازجمله آمریکا و استرالیا ارزان‌تر است، اما رایگان نیست.

بومی بودن یا غیربومی بودن دانشجو، مقطع آموزشی، شهر، دانشگاه یا کالج مدنظر دانشجو

در مدارس شبانه روزی بین ۳۰4 هزار تا ۵۰$ هزار دلار در سال و مدارس روزانه دولتی حدود ۱۳$ هزار تا ۱۵4 هزار دلار در سال است.

بله. در کانادا امکان تحصیل با مدرک دیپلم هم وجود دارد.

هزینه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم سالانه چیزی حدود ۵۰۰۰$ تا ۲۵۰۰۰$ دلار کانادا است.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا به نسبت رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد می‌تواند از ۱۰ هزار تا ۳۰ هزار دلار در سال متغیر باشد.

به‌طور میانگین هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های کانادا ۴۰$ هزار دلار در سال و دکترا از ۱۰$ هزار تا ۲۰$ هزار دلار در سال متغیر است.

بله. برخی از دانشگاه ها ازجمله براندون، گوئلف، منونایت، مموریال نیوفاندلند، بریتیش کلمبیای شمالی، کلگری، سیمون فریزر و ساسکاچوان به عنوان دانشگاه های ارزان کانادا معرفی شده‌اند

دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در کانادا به‌صورت معمولی و تخصصی برگزار می‌شوند. هزینه دوره‌های معمولی حدوداً ۶ هزار دلار کانادا و تخصصی ۸ هزار تا ۱۲ هزار دلار کانادا است.

آموزش، منابع طبیعی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، مطالعات قانونی، علوم زیست و تربیت‌بدنی جزء رشته‌های تحصیلی کم‌هزینه در کانادا هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.