ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا که به ویزای PGWP معروف است، به دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها و مؤسسات معتبر آموزشی واجد شرایط، این اجازه را می‌دهد تا حداکثر سه سال بعد از اتمام تحصیل، در این کشور بمانند و کار کنند.

برای کار در کانادا پس از فارغ‌التحصیلی باید برای ویزای ورک‌ پرمیت (Post-Graduation Work Permit Program) اقدام کرد. ورک‌ پرمیت این اجازه را به متقاضی می‌دهد تا در کانادا بماند و سابقۀ کار به دست آورد. درنهایت، تجربۀ کاری این امکان را به او می‌دهد تا برای اقامت دائم اقدام کند.

مدت اقامت با برنامۀ ورک‌ پرمیت به‌صورت زیر می‌باشد:

 • دورۀ کم‌تر از هشت‌ ماه قابل قبول نمی‌باشد؛
 • برای دورۀ هشت ماه، ویزای کار شما باتوجه به مدت طول تحصیل، تا دو سال خواهد بود (یعنی، اگر دورۀ شما ده ماه بوده باشد، ده ماه ویزای کار خواهید داشت).
 • برای دورۀ بالای دو سال، حداکثر ویزای کار شما سه‌ساله خواهد بود (یعنی، اگر طول دورۀ تحصیل شما چهار سال بوده باشد، ویزای کار شما سه‌ساله خواهد بود).

در ادامۀ این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد جوانب مختلف ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا اطلاعات کسب کنید. درضمن، توصیه می‌کنیم به وب‌سایت اسمارت اپلای مراجعه کنید و با استفاده از موتور جست‌وجوی هوشمند آن شانس‌های خود را برای تحصیل در مؤسسات آموزشی کانادا ارزیابی کنید.

ویدئوهای‌ پربازدید:

ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

شرایط اخذ ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

برای اخذ ویزای کار پس از تحصیل، متقاضی باید شواهد روشنی ارائه دهد که نشان دهد تمام معیارهای زیر را دارد:

طول دورۀ تحصیل متقاضی بیش از هشت ماه باید باشد؛

متقاضی بیش از هیجده سال سن داشته باشد؛

به‌صورت پیوسته و تمام‌وقت در دانشگاه یا کالج در کشور کانادا تحصیل کرده باشد (بدون وفقه؛ حتی مرخصی تحصیلی هم قابل‌قبول نیست)؛

متقاضی دارای ویزای تحصیلی معتبر باشد؛

متقاضی بعد از دریافت تاییدیۀ پایان تحصیلات از مؤسسۀ آموزشی خود، تا ۱۸۰ روز فرصت دارد تا برای ورک‌ پرمیت اقدام کند. این تأییدیه می‌تواند دانشنامه، ریزنمرات یا نامۀ رسمی از مؤسسۀ آموزشی او باشد. در این صورت، متقاضی شانس دریافت ویزای کار بعد از تحصیل را خواهد داشت.

مدارک لازم برای درخواست ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

برای دریاقت ویزای PGWP به یک سری مدارک نیاز دارید که در این قسمت به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

دریافت ریزنمرات و یک نامۀ رسمی از مؤسسات آموزشی منتخب کانادا .(DLI) این برگه تأیید می‌کند که متقاضی شرایط لازم برای تکمیل برنامۀ تحصیلی خود را دارد. نامۀ رسمی باید در درخواست PGWP (ویزا یا مجوز) کار پس از فارغ‌التحصیلی گنجانده شود.

سایر مدارک عبارتند از:

 • نامۀ فارغ‌التحصیلی که شامل ریزنمرات است؛
 •  نامۀ سربرگ دانشگاه؛
 • سرتیفیکیت و… که نشان‌دهندۀ به‌پایان‌رساندن تمام واحدهای تحصیلی است.

تفاوت PGWP با سایر ویزاهای کار کانادا

ویزاهای کار پس از فارغ‌التحصیلی از ارزیابی تأثیر بازار کار مستثنی هستند. آن‌ها باز در نظر گرفته می‌شوند و با کد C43 کدگذاری می‌شوند.

ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) این امکان را به شما می‌دهد تا پس از تکمیل دورۀ تحصیلی که حداقل هشت ماه طول می‌کشد، در کانادا بمانید و تمام‌وقت کار کنید.

شما برای درخواست این ویزا نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید و می‌توانید در هر شغلی و در هر نقطه از کانادا کار کنید؛ حتی اگر به تحصیلات شما مرتبط نباشد. تنها استثناء مشاغل در معرض خطر استثمار، مشاغلی هستند که نیاز به معاینۀ پزشکی دارند (مانند کار در مدرسه) و یا مراکز مراقبت‌های بهداشتی.

با ویزای کار پس از فارغ‌التحصیلی، مانند تمام PGWPهای کار آزاد، فارغ‌التحصیلان می‌توانند:

 • کار تمام‌وقت داشته باشند؛
 • کار پاره‌وقت داشته باشند؛
 • خوداشتغال باشند.

نظارت بر طرح اجازهٔ کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) طبق بند ۲ مادهٔ ۲۰۵ آئین‌نامهٔ مهاجرت کانادا اجرایی می‌گردد.

با استفاده از PGWP چه مدت می‌توانیم در کانادا بمانیم؟

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه +پذیرش رایگان

۶۰ ثانیه به جای ۶۰ روز

کار با اسمارت اپلای ساده‌ست،‌ اول ۶۰ ثانیه اطلاعات اولیه‌ات رو وارد می‌کنی، بعد دکمه سرچ رو میزنی، ما تمام دانشگاه‌هایی که به شرایط شما منطبق هست رو لیست می‌کنیم. اگر دوست داشتی همون جا اقدام می‌کنی و امور مربوط به اخذ پذیرشت شروع میشه.

زمان اقدام برای ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

متقاضی برای ارائۀ درخواست برنامۀ ورک‌ پرمیت (PGWP) باید تمام واحدهای درسی را تکمیل و به پایان رسانده باشد و همچنین، نامۀ قبولی مبنی بر دریافت سرتیفیکیت خود را نیز دریافت کرده باشد. این نامه به‌صورت رسمی و در سربرگ دانشگاه، مؤسسه و یا کالج تهیه می‌گردد. مهلت اقدام برای ارسال تقاضا حداکثر ۱۸۰ روز بعد از فارغ‌التحصیلی و دریافت نامه از دانشگاه می‌باشد. بعد از آماده‌کردن مدارک که شامل نامۀ رسمی از مؤسسۀ آموزشی که دارای DLI، اصل ریزنمرات، تکمیل فرم‌های مربوط به سفارت و پرداخت هزینه‌ها می‌باشد، متقاضی می‌تواند از طریق سایت سفارت کانادا درخواست خود را ثبت کند.

محاسبۀ ۱۸۰ روز، از روزی شروع می‌شود که نمرات نهایی دانش‌آموزان صادر و یا اخطار کتبی و رسمی برای تکمیل برنامه دریافت شود.

مدت اعتبار ویزای کار پس از تحصیل

ویزای کار پس از تحصیل یا ورک‌ پرمیت حداکثر تا سه سال اعتبار دارد که البته بستگی به طول مدت تحصیل و تاریخ انقضاء پاسپورت شخص (بهتر است قبل از تقاضا برای این ویزا پاسپورت خود را جدید کنید) دارد.

به‌عنوان مثال، اگر طول مدت تحصیل هشت ماه باشد، ویزای کار به‌مدت هشت ماه صادر خواهد شد یا اگر طول دوره بیش از دو سال باشد، معمولاً برای سه سال ویزای کار صادر می‌شود و به هیچ عنوان این ویزا بیش از سه سال صادر نخواهد شد.

باید توجه داشته باشید اگر برای یک دورۀ تحصیل در کانادا ویزای کار گرفته باشید، دیگر نمی‌توانید تقاضای ورک‌ پرمیت کنید؛ زیرا فقط یک بار ویزای کار پس از تحصیل صادر می‌گردد. پس از اتمام مدت ویزای کار متقاضی، اگر به‌صورت تمام‌وقت طی این مدت کارکرده باشد، می‌تواند برای اقامت دائم اقدام کند؛ در غیر این صورت، یا باید کشور را ترک کند و یا اینکه برای دیگر برنامه‌های مهاجرتی کانادا درخواست دهد.

نکته: ویزای کار پس از تحصیل (ورک‌ پرمیت) قابل‌تمدید نمی‌باشد.

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید را جستجو کنید.

  با استفاده از PGWP چه مدت می توانیم در کانادا بمانیم؟

  همانطور که در خلال مطالب اشاره کردیم، طول دورۀ اقامت در ویزای PGWP به طول دورۀ تحصیل متقاضی در کانادا بستگی خواهد داشت.

  طول دورۀ اقامت دانشجو در کانادا با ویزای کار پس از تحصیل از هشت ماه تا سه سال است. اگر دورۀ تحصیلی کم‌تر از هشت ماه باشد، دانشجو واجد شرایط درخواست ویزای PGWP نخواهد بود.

  اگر دورۀ تحصیلی هشت ماه تا دو سال طول بکشد، به اندازۀ مدت زمان تحصیل، ویزای PGWP صادر خواهد شد.

  دانشجوهایی که طول دورۀ تحصیل آن‌ها بالاتر از دو سال است، ازجمله دانشجویان مقطع کارشناسی، ارشد یا دکتری، ویزای سه‌ساله دریافت خواهند کرد.

  دانشجویانی که دو برنامه را به‌صورت همزمان تحصیل کرده‌اند، اگر طول دورۀ هر دو برنامه بالاتر از هشت ماه و واجد شرایط ویزای کار پس از تحصیل باشد، طول دورۀ اقامت آن‌ها می‌تواند ترکیبی از هر دو برنامه باشد.

  اقامت اعضای خانواده در ویزای کار پس از تحصیل

  برای ماندن همسر در کشور کانادا می‌بایست پروندۀ جداگانه تشکیل و درخواست ویزای کار یا ویزای توریستی داده شود. همچنین، برای فرزند نیز با تشکیل پرونده به‌صورت جداگانه درخواست ویزای تحصیلی کانادا یا ویزای توریستی داده شود.

  1. برای دریافت ویزای PGWP باید دورۀ آموزشی بیش از هشت‌ماهه را گذرانده و کم‌تر از ۵۰درصد واحدها را به‌صورت آنلاین پشت سر گذاشته باشید؛
  2. درصورتی که ویزای تحصیلی متقاضی به اتمام نرسیده باشد، می‌تواند از داخل و یا خارج از کانادا برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل اقدام کند؛

  3. بعد از منقضی‌شدن استادی‌ پرمیت، دانشجو فقط تا ۹۰روز مهلت دارد تا وضعیت خود را به توریست یا VISITOR تغییر دهد؛ در غیر این صورت، باید خاک کانادا را ترک کند.

  4. متقاضیانی که PGWP تحصیل آن‌ها منقضی می‌شود، یا باید کانادا را ترک کرده یا برای بازگرداندن وضعیت خود به‌عنوان دانشجو درخواست داده و برای تمدید ویزای تحصیلی اقدام کنند؛

  5. اگر نتیجۀ درخواست برای ورک‌ پرمیت مشخص نگردید و استادی‌ پرمیت نیز به اتمام رسید، شرایط متقاضی در کانادا به‌صورت  Implied Statusخواهد بود. در این بازۀ زمانی، وی امکان کار دارد و مدت کار انجام شده در این وضعیت به‌عنوان تجربۀ کار در کانادا موردقبول خواهد بود؛

  6. به دانشجویان انتقالی، باتوجه به طول دورۀ تحصیل در مؤسسه‌ای که واجد شرایط DLI بوده است، اجازۀ کار پس از فارغ‌التحصیلی صادر خواهد شد؛

  7.  استان کبک شرایط مخصوص خود را برای ویزای اقامت پس از تحصیل دارد. 

  آموزش از راه دور یا به صورت آنلاین

  دانشجویانی که بیش از ۵۰درصد دورۀ تحصیلی خود را به‌صورت آموزش از راه دور و یا آنلاین (خارج یا در داخل کانادا) طی می‌کنند، اجازۀ کار پس از فارغ‌التحصیلی با استفاده از برنامۀ ورک‌ پرمیت را ندارند اما اگر کم‌تر از ۵۰درصد دورۀ تحصیلی خود را از طریق آموزش از راه دور طی کرده باشند، ممکن است اجازۀ کار پس از فارغ‌التحصیلی صادر شود؛ البته، درصورتی که طول دوره براساس برنامۀ ورک‌ پرمیت و مؤسسۀ آموزشی واجد شرایط DLI بوده باشد.

  دروسی که از راه دور و خارج از کانادا به اتمام رسیده باشد، در طول مدت ورک‌ پرمیت لحاظ نمی‌شود.

  کلام آخر

  در کشور کانادا فرصت بسیار مناسبی برای فارغ‌التحصیلان درنظر گرفته شده است تا پس از فارغ‌التحصیلی از مراکز آموزشی و مطابق با راهکارهایی که در این مقاله در مورد آن‌ها صحبت شد، دانشجویان ویزای کار پس از تحصیل دریافت کنند.

  این فرصت می‌تواند به دانشجویان فارغ‌التحصیل کمک کند تا بتوانند در جامعۀ کانادا ادغام شوند. با این حال، پیش از انتخاب دانشگاه و مؤسسۀ آموزشی مدنظرتان دقت داشته باشید که دورۀ آموزشی مدنظرتان از شرایط ویزای کار پس از تحصیل برخوردار باشد.

  توصیه می‌کنیم اگر در زمینۀ ویزای تحصیلی کانادا و اطلاعات پیرامون آن نیازمند اطلاعاتی هستید، به وب‌سایت اسمارت اپلای مراجعه کنید و با استفاده از موتور جست‌وجوی هوشمند آن شانس‌های خود را برای تحصیل در مؤسسات آموزشی کانادا ارزیابی کنید.

  همچنین، از شرایط مشاوره با متخصصین مجموعۀ اسمارت‌ اپلای برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در این زمینه استفاده کنید.

  سؤالات رایج

  هشت ماه تا سه سال.

  ویزای کار پس از تحصیل یکی از راه‌های رسیدن به اقامت دائم است؛ زیرا شما فرصت دارید تجربۀ کار کانادایی کسب کنید و این یک امتیاز برای اقامت است.

  هزینه به زمان درخواست شما بستگی دارد. اگر مجوز تحصیل منقضی نشده باشد، ۲۵۵$ و اگر منقضی شده باشد، باید ۳۰۵$ اضافی برای بازیابی وضعیت دانشجویی پرداخت کنید که سرهم چیزی حدود ۵۶۰$ خواهد شد.