ویزای تحصیلی کانادا

 • با شرایط ویزای تحصیلی کانادا آشنا شوید

یکی از مهم‌ترین بخش ماجرای مهاجرت تحصیلی به کانادا، دریافت ویزای تحصیلی یا به‌عبارتی استادی‌پرمیت است. مهاجرت تحصیلی چیزی شبیه گذشتن از هفت‌خوان رستم است که یکی از این خوان‌ها، ویزای تحصیلی کانادا است. 🙃

حالا چرا خوان؟ شما در وهله‌ی اول باید محل تحصیل را انتخاب کرده و برای مرکز آموزشی مدنظر اپلای و مدارک لازم را آماده و ارسال کنید. اگر بخت با شما یار باشد، نامه‌ی پذیرش را از مرکز آموزشی دریافت خواهید کرد.

حداکثر اعتبار‌ نامه‌ی پذیرش، شش‌ماه بعد از صدور آن است؛ یعنی، تا شش‌ماه فرصت دارید که برای ویزا اقدام کنید. متأسفانه، خیلی‌ها آنقدر غرق در موضوعات مختلف اپلای می‌شوند که فراموش می‌کنند خوان مهم‌تری پیش‌ روی دارند و باید از آن عبور کنند.

اینکه چطور باید از این خوان عبور کنیم، موضوعی است که مفصل در این مقاله درباره‌ی آن صحبت خواهیم کرد.

در ابتدا بهتر است مبحث را با انواع ویزاهای تحصیلی در کانادا شروع کنیم.

معرفی انواع ویزاهای تحصیلی در کانادا

ویزای تحصیلی کانادا در کل به دو‌دسته‌ی ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم می‌شود. به تفاوت‌های این دومقوله در ادامه‌ی بحث اشاره خواهیم کرد.

ویزای دانش‌آموزی کانادا

ویزای دانش‌آموزی برای افراد زیر هیجده‌سالی که قصد دارند در مدارس کانادا تحصیل کنند، صادر می‌شود. این روزها خیلی از والدین با هزاران امید و آرزو، فرزندان خود را برای ادامه‌ی تحصیل، راهی کشور کانادا می‌کنند.

با ویزای دانش‌آموزی کانادا، دانش‌آموزان می‌توانند در کشوری که به مهد برترین مدارس جهان معروف است، مشغول به تحصیل شوند. پروسه‌ی اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا نیز همانند پروسه‌ی ویزای دانشجویی است؛ یعنی ابتدا والدین باید در یکی از مدارس کانادا برای فرزند خود پذیرش بگیرند و سپس برای دریافت ویزا اقدام کنند.

ویزای دانشجویی کانادا

این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که تصمیم دارند در مقاطع مختلف دانشگاهی در کانادا تحصیل کنند. اولین‌ قدم برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا، دریافت پذیرش از مؤسسات آموزش عالی و مورد تأیید کانادا معروف به «DLI» است.

متقاضیان بعد از دریافت پذیرش می‌توانند نسبت به تکمیل مدارک لازم و دریافت ویزا اقدام کنند.

دریافت ویزای تحصیلی مثل هر ویزای دیگری، دارای شروطی است که اشاره خواهیم کرد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا

بااینکه ویزای تحصیلی در کانادا به دو‌دسته‌ی دانش‌آموزی و دانشجویی تقسیم می‌شود اما درکل، شرایط دریافت ویزا برای هر دو‌مقوله تقریباً یکسان و به‌قرار زیر است:

 • دریافت برگه‌ی پذیرش از مراکز آموزشی معتبر کانادا (مدارس یا دانشگاه)؛
 • اثبات تمکن مالی از سوی دانشجو یا والدین دانش‌آموز (برای تأمین هزینه‌ی تحصیل و زندگی در کانادا
 • عدم سوءپیشینه؛
 • سلامت جسمی؛
 • توجیه آفیسر و اثبات اینکه پس از پایان تحصیلات قصد بازگشت به وطن را دارید.

همان‌طورکه ملاحظه می‌کنید، پروسه‌ی ویزای تحصیلی پر از فراز‌و‌نشیب است. برای رسیدن به این ویزا باید یکسری مراحل را پشت سر بگذارید که در ادامه، تک‌تک آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

ویدئوهای‌ پربازدید:

عملکرد سایت اسمارت اپلای

گام‌به‌گام تا دریافت ویزای تحصیلی کانادا

گام اول: دریافت نامه‌ی پذیرش

اولین و اصلی‌ترین گام، دریافت نامه‌ی پذیرش از مؤسسات و مراکز آموزشی معتبر کانادا است. به‌ خاطر داشته باشید که بدون داشتن نامه‌ی پذیرش، نمی‌توانید برای ویزا اقدام کنید.

حتماً نسخه‌ی اصلی یا الکترونیکی نامه‌ی پذیرش را ضمیمه‌ی فرم درخواست ویزا کنید.

گام دوم: درخواست اقامت موقت

این مرحله بیش‌تر مختص افرادی است که قصد دارند در یکی از مؤسسات آموزشی استان کبک تحصیل کنند؛ پس شامل حال همه‌ی متقاضیان نمی‌شود. اگر تصمیم دارید در کبک تحصیل کنید، باید این مرحله را طی کنید.

گام سوم: ایجاد حساب کاربری آنلاین

در این مرحله، باید حساب کاربری آنلاین درست کنید تا بتوانید به‌ تمامی فرم‌ها و پک‌های مدارک موردنیاز دسترسی داشته باشید.

گام چهارم: ارسال مدارک

شما معمولاً شصت‌روز فرصت دارید تا مدارک و فرم‌های خواسته‌شده را تکمیل و در وب‌سایت اداره‌ی مهاجرت کانادا (IRCC) بارگذاری کنید.

حتماً ددلاین اپلای (آخرین مهلت درخواست پذیرش) را مدنظر داشته باشید.

گام پنجم: انگشت‌نگاری

برای انگشت‌نگاری باید به یکی از مراکز وک (VAC) یا مراکز دریافت تقاضای ویزا بروید (لزومی ندارد این مراکز در کشور مبدأ متقاضی باشند). همان‌طورکه می‌دانید، در ایران مراکز وک وجود ندارد؛ بنابراین، ایرانی‌ها باید امور انگشت‌نگاری را در کشورهای همسایه انجام دهند.

گام ششم: بارگذاری مدارک تکمیلی

اگر اداره‌ی مهاجرت مدارک بیش‌تری را خواست، حتماً در اسرع‌ وقت تکمیل و ارسال کنید.

گام هفتم: دریافت ایمیل پاس‌ریکوئست (pass request)

در این مرحله، باید خدا را شکر کنید؛ چون تقریباً به انتهای مسیر مهاجرتی رسیده‌اید. درصورت دریافت ایمیل پاس‌ریکوئست، باید گذرنامه یا پاسپورت خودتان را برای لیبل ویزا به سفارت کانادا ارسال کنید و وارد مرحله‌ی پیکاپ ویزا بشوید.

درحقیقت، پیکاپ ویزا به کلیه‌ی مراحلی گفته می‌شود که در طی آن، گذرنامه به سفارت ارسال می‌شود و سپس همراه با ویزا، از سفارت به شخص متقاضی ارسال می‌گردد.

گام هشتم: دریافت نامه‌ی POE

POE مخفف Port of Entry است که بعداز پذیرش درخواست ویزای تحصیلی یا «pjd» کاری متقاضی صادر می‌گردد.

این آخرین مرحله است. شما با گذشتن از این مرحله، باید کم‌کم به فکر بستن چمدان و سفر به کانادا شوید.😇

پس از ذکر شرایط و مراحل، نوبت به معرفی مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا می‌رسد.

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به چه مدارکی نیاز داریم؟

قبل از آماده‌سازی مدارک و ارسال آن‌ها، بهتر است چند نکته‌ی مهم را در نظر داشته باشید:

۱. مدارک خواسته‌شده را صحیح و کامل ارسال کنید. هر مدرکی که می‌فرستید، در سیستم اداره‌ی مهاجرت کانادا ثبت می‌شود و در تمام پروسه‌های مهاجرتی آن‌ نیز قابل‌ رؤیت است.

۲. از ارسال مدارک جعلی خودداری کنید. در این صورت حتی اگر موفق به دریافت ویزا هم شوید، ممکن است برای شما دردسرساز شود.

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلي (دانش‌آموزی و دانشجویی) کانادا در بسیاری از موارد مشابه است. مواردی که منحصر به دانش‌آموزی یا دانشجویی است، داخل پرانتز مشخص شده است. مدارک به شرح زیر است:

 • برگه‌ی پذیرش؛
 • مدارک شناسایی؛
 • مدرک برای اثبات تمکن مالی؛
 • استادی‌پلن (دانشجویی)؛
 • سابمیشن‌لتر یا نامه‌ی دفاعیه‌ی وکیل؛
 • گواهی پذیرش کبک certificat d’acceptation du Québec (CAQ) (برای متقاضیان تحصیل در کبک)؛
 • گواهی حضانت (فقط برای دانش‌آموزان)؛
 • سایر مدارک لازم.

برای درک بهتر شما، هر یک از مدارک را جداگانه بررسی خواهیم کرد.

نگاهی به جزئیات مدارک

 • برگه‌ی پذیرش

اولین شرط اخذ ویزای تحصیلی کانادا، دریافت پذیرش از مراکز آموزشی معتبر در کانادا است. حتماً نسخه‌ی اصل یا الکترونیکی نامه‌ی پذیرش را در کنار درخواست خود قرار دهید.

 • مدارک شناسایی

این مدارک می‌تواند شامل شناسنامه، گذرنامه‌ی معتبر و عکس پرسنلی یا گذرنامه‌ای جدید باشد.

افرادی که درخواست خود را به‌صورت آنلاین ارائه می‌دهند، باید نسخه‌ای از صفحه‌ی اطلاعات پاسپورت خود را آپلود کنند. در صورت تأیید، باید نسخه‌ی اصلی پاسپورت را هم ارائه کنند.

اگر متقاضی ویزای دانشجویی را آنلاین درخواست می‌کند، باید این عکس را روی پرتال اداره‌ی مهاجرت بارگذاری کند و اگر به‌صورت کاغذی اقدام می‌کند، باید نام و تاریخ تولد خود را پشت هر یک از عکس‌ها بنویسد.

عکس ویزای کانادا مشخصات خاصی دارد؛ مثلاً، در اندازه‌ی ۳.۵*۴.۵ سانتیمتری، بدون عینک و چهره‌ی کاملاً خنثی (بدون آرایش غلیظ، بدون لبخند، اخم یا هر حالت دیگر).

اسکن صفحه‌ی اول و صفحاتی از پاسپورت متقاضی و همراهان که مهر ورود و خروج یا ویزا دارند و همچنین، اسکن صفحه‌ی اول پاسپورت قدیمی و صفحاتی که مهر ویزا دارند، الزامی است.

 • مدرک برای اثبات تمکن مالی

متقاضیان تحصیل در کانادا باید اثبات کنند که می‌توانند حداقل به مدت یک‌سال هزینه‌ی تحصیل و زندگی خود را تأمین کنند؛ این مدرک برای دانش‌آموزان باید از سوی والدین ارائه شود.

اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا بسیار مهم است. اگر متقاضی نتواند آن را اثبات کند، آفیسر پرونده با صدور ویزای تحصیلی موافقت نخواهد کرد. حداقلِ تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلي کانادا ۲۶۰۰۰$ است.

برای اثبات تمکن مالی می‌توانید از نامه‌ی سابقه‌ی شغلی، صورت‌حساب بانکی چهارماه اخیر یا هر سندی که درآمد شما را نشان دهد، استفاده کنید.

استادی‌پلن نامه‌ای است که در آن توضیح می‌دهید چرا قصد دارید در کانادا تحصیل کنید. هدف شما از انتخاب رشته چیست؟ پس از اتمام تحصیل چه برنامه‌ای دارید و…

 • سابمیشن‌لتر یا نامه‌ی دفاعیه‌ی وکیل

خوشبختانه، شما می‌توانید در پرتال اداره‌ی مهاجرت کانادا، نامه‌ی دفاعیه‌ی وکیل خودتان را به اداره‌ی مهاجرت کانادا ارائه کنید. در سابمیشن‌لتر، وکیل متقاضی براساس قوانین و مقررات مهاجرتی، از وی دفاع می‌کند.

درست است که داشتن وکیل، امتیازی برای اداره‌ی مهاجرت کانادا محسوب نمی‌شود ولی همه می‌دانند که حضور یک وکیل در این پروسه می‌تواند مؤثر باشد.

 • گواهی پذیرش کبک (CAQ)

این برگه مختص متقاضیان تحصیل در استان کبک است. برای درخواست ویزای تحصیلی لزومی ندارد منتظر اصل CAQ باشید. اداره‌ی مهاجرت کبک در زمان صدور سی‌ای‌کیو، یک نسخه را به «IRCC» ارسال می‌کند.

اگر درخواست متقاضی برای مجوز تحصیلی کبک (CAQ) توسط اداره‌ی مهاجرت کبک تأیید شود ولی متقاضی هنوز منتظر دریافت CAQ باشد، می‌تواند در این فاصله با تأیید اولیه‌ی اداره‌ی مهاجرت کبک، درخواست ویزای تحصیلی خود را ارسال کند.

 • گواهی حضانت (مختص دانش‌آموزان)

زمانی‌که متقاضیان تحصیل به سن قانونی نرسیده باشند، برای ادامه‌ی تحصیل در کانادا نیاز به همراه خواهند داشت. در این شرایط، همراه دانش‌آموز باید فرم اعلامیه‌ی حضانت را از طریق وب‌سایت Canada.Ca به همراه درخواست ویزای تحصیلی دانلود و به اداره‌ی مهاجرت کانادا ارسال کند.

اگر والدین توانایی همراه فرزند را نداشته باشند، می‌توانند درخواست قیّم کنند. در این شرایط، ارائه‌ی اظهارنامه‌ی قیم در کانادا و رضایت‌نامه‌ی پدر و مادر مبنی بر پذیرش قیم الزامی است.

اظهارنامه قیم برای دانش‌آموزانی است که زیر هفده‌سال هستند.

   سایر مدارک مورد‌نیاز:

 • مدارک تحصیلی (ترجمه‌ی رسمی مدارک تحصیلی و ریز نمرات)؛

تمامی مدارک تحصیلی و ریز نمرات باید در دارالترجمه به‌صورت رسمی ترجمه‌ شده باشند.

 • برگه‌ی انگشت‌نگاری (این پروسه مختص متقاضیان ویزای دانشجویی و دانش‌آموزان بالای چهارده‌سال است)؛
 • برگه‌های درخواست ویزا (تکمیل فرم درخواست ویزا ضروری است)؛
 • ارائه‌ی تعهدنامه‌ی محضری از سوی والدین برای پرداخت شهریه و مخارج زندگی فرزند (دانش‌آموزی)؛
 • ارائه‌ی معرفی‌نامه از سوی مدیر مدرسه‌ای که در حال حاضر دانش‌آموز در آنجا مشغول به تحصیل است (دانش‌آموزی)؛
 • مدارک شناسایی یکی از والدین یا فردی که تعهد داده است مخارج دانش‌آموز را تأمین کند (دانش‌آموزی)؛
 • انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی (دانشجویی)؛
 • ترجمه‌ی رسمی کارت پایان‌خدمت (دانشجویی-آقایان)؛
 • ارائه‌ی مدارک لازم برای اثبات وابستگی به کشور مبدأ و بازگشت به وطن بعد از اتمام تحصیل (دانشجویی).

خوشبختانه، ایرانیان برای دریافت ویزا، نیازی به ارائه‌ی مدرک زبان، انجام آزمایش‌های پزشکی و ارائه‌ی گواهی عدم سوءپیشینه ندارند.

تا اینجای مقاله در مورد شرایط، مراحل و مدارک اخذ ویزای تحصیلی کانادا صحبت کردیم. در قسمت بعدی، به برخی از مزیت‌های این ویزا اشاره‌ خواهیم کرد تا ببینیم باتوجه‌ به دردسرهایی که ویزای تحصیلی کانادا دارد، چه مزیت‌هایی می‌تواند به همراه داشته باشد.

جستجوی رشته و دانشگاه + پذیرش رایگان

در زمان خود صرفه جویی کنید!

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه و سپس اخذ پذیرش رایگان بعد از انتخاب رشته، با هوشمندترین ابزار سرچ رشته در دنیا

اسمارت اپلای

از این ۵مزیت ویزای تحصیلی کانادا غافل نشوید

ویزای تحصیلی کانادا فقط فرصت سفر و تحصیل در این کشور را فراهم نمی‌کند. درست است که شما با اخذ ویزای تحصیلی این کشور می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های دنیا مشغول به تحصیل شوید اما این تمام داستان نیست.

۱. آشنایی با فرهنگ و زبان ملل مختلف

رشد آمار مهاجرت به کانادا، حکایت از این دارد که کانادا یک کشور مهاجرپذیر است. وجود مهاجران زیاد در کانادا باعث شده تا این کشور از تنوع قومی و فرهنگی بالایی برخوردار شود. با این اوصاف، داشتن ویزای تحصیلی این کشور، بستر را برای زندگی در یک جامعه‌ی چندفرهنگی و آشنایی با زبان، آداب‌ و رسوم کشورهای مختلف فراهم می‌کند.

۲. امکان کار حین تحصیل برای دانشجویان

دانشجوهای خارجی با اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا می‌توانند در طول تحصیل، حداکثر به مدت بیست‌ساعت در هفته و در طول ایام تعطیلات، به‌صورت تمام‌وقت و حداکثر چهل‌ساعت در هفته کار و درآمدزایی کنند.

۳. امکان کار پس از فارغ‌التحصیلی  

یکی از بهترین مزایای ویزای تحصیلی دولت کانادا، امکان دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا است. به‌موجب قانون مندرج در این ویزا، دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها و مؤسسات معتبر آموزشی معروف به «DLI»، مجاز هستند با توجه به طول دوره‌ی تحصیل خود (حداکثر سه‌سال)، در این کشور بمانند و کار کنند.

چه فرصتی بهتر از این؟ شما بعد از اتمام تحصیلات، می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. 🎯

۴. ویزای تحصیلی کانادا پلی برای اقامت پس از تحصیل در کانادا

خوشبختانه، راه برای دریافت اقامت دائم دانشجویان خارجی در کانادا هموار است. افرادی که در این کشور تحصیل می‌کنند و سابقه‌ی کار کانادایی دارند، می‌توانند از طریق روش‌های قانونی، برای اقامت پس از تحصیل اقدام کنند.

۵. استفاده از فرصت ویزای همراه

به‌موجب قانون اداره‌ی مهاجرت کانادا، والدین یا قیم قانونی دانش‌آموزان زیر هفده‌سال، همسر و شریک زندگی یا فرزندان زیر هیجده‌سال دانشجو می‌توانند آن‌ها را در این سفر همراهی کنند.

فرزندان دانشجویان می‌توانند در کانادا به‌صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند.

جالب است بدانید که اگر دانشجویی به همراه همسرش به کانادا برود، به همسر او نیز ویزای کار آزاد (Open Work Permit) داده می‌شود. همسر دانشجو با این ویزا مجاز است به‌صورت تمام‌وقت و بدون هیچ‌گونه محدودیتی از لحاظ محل کار، نوع کار و حتی کارفرما مشغول به کار شود.

حالا که بحث همراه پیش آمد، بد نیست ادامه‌ی مطلب را با این موضوع پیش ببریم.

ویزای تحصیلی کانادا + ویزای همراه

یکی از مزیت‌های ویزای تحصیلی کشور کانادا، امکان دریافت ویزای همراه تحصیلی است. ویزای همراه کانادا برای همراهان شخصی که ویزای کار یا ویزای تحصیلی کانادا را دارند صادر می‌شود.

اگر یادتان باشد، ویزای تحصیلي کانادا را به دودسته‌ی ویزای تحصیلی دانش‌آموزی و ویزای تحصیلی دانشجویی تقسیم کردیم. باتوجه‌ به توضیحات، ویزای همراه تحصیلي را هم می‌توانیم به دودسته‌ی ویزای همراه دانش‌آموزی و ویزای همراه دانشجویی تقسیم کنیم.

ویزای همراه دانش‌آموزی به همراه (یکی از والدین یا سرپرست قانونی) دانش‌آموز و ویزای همراه دانشجویی برای همراه یا همراهان دانشجو صادر می‌شود.

همراهان دانشجو شامل همسر یا شریک زندگی و فرزندان زیر ۲۲سال هستند.

برای اینکه با جزئیات هریک از ویزاهای همراه تحصیلی در کانادا بیش‌تر آشنا شوید، ادامه‌ی مقاله را از دست ندهید.

ویزای تحصیل کانادا + ویزای همراه دانش‌آموزی

دریافت ویزای همراه دانش‌آموزی، یکی از دغدغه‌های والدینی است که قصد دارند در این سفر تحصیلی، همراه فرزندانشان باشند.

طبق قانون اداره‌ی مهاجرت کانادا (IRCC)، اگر دانش‌آموزی زیر سن قانونی باشد، یا باید یکی از والدین به‌عنوان قیم، او را در این سفر همراهی کنند یا اینکه در کانادا برای وی قیم گرفته شود. شاید از خودتان سؤال کنید که سن قانونی، چه سنی است؟ اداره‌ی مهاجرت کانادا، سن قانونی را هفده‌سال تعریف کرده است.

البته، استثنائاتی هم داریم؛ مثلاً، سن قانونی فرزند در برخی از استان‌های کانادا ازجمله آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره‌ی پرنس‌ادوارد، کبک و ساسکاچوان، هیجده‌سال و در استان‌هایی همچون بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، قلمرو شمالی کانادا، نوا‌اسکوشیا و یوکان، نوزده‌سال مشخص شده است.

اگر والدین بخواهند همراه با فرزند خودشان به کانادا مهاجرت کنند، می‌توانند از دوطریق برای دریافت ویزای همراه اقدام کنند:

۱. ویزای توریستی؛

۲. ویزای گاردین.

در جدول زیر تفاوت این دونوع ویزای همراه، به‌اختصار توضیح داده‌ شده است.

ویزای توریستیویزای گاردین
اعتبار ۶ ماهه دارد.اعتبار ۱ ساله دارد.
برای تمدید باید خاک کانادا ترک شود (به مدت ۲هفته).برای تمدید نیازی به ترک خاک کانادا نیست.

دریافت ویزای همراه دانش‌آموزی هم مثل هر ویزای دیگری نیاز به چندین مدارک دارد. این مدارک، مشابه مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا است تنها تفاوت در این است که در ویزای همراه، باید مدارک تکمیلی زیر هم ارائه شود:

 • برگه‌ی پذیرش از مدارس کانادا؛
 • گواهی تمکن مالی والدین (هدف از این مدرک، اثبات توانایی مالی والدین برای تأمین هزینه‌ی تحصیل و زندگی دانش‌آموز حداقل به مدت یک‌سال است)؛
 • تکمیل فرم مربوط برای ویزای همراه کانادا.

اگر تمایل دارید در این زمینه به اطلاعات بیش‌تری دست یابید، توصیه می‌کنیم صفحه‌ی ویزای همراه دانش‌آموزی در کانادا را بادقت مطالعه کنید.

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید، جست‌وجو کنید.

  ویزای تحصیلی کانادا + ویزای همراه دانشجویی

  این ویزای همراه، بحث گسترده‌تری نسبت به ویزای همراه دانش‌آموزی دارد. ویزای همراه دانشجویی به دودسته‌ی ویزای همسر دانشجو و ویزای فرزندان دانشجو تقسیم می‌شود.

  در ادامه هریک از این ویزاها بررسی خواهند شد.

  درباره‌ی ویزای همسر دانشجو

  گفتیم که همسر یا شریک قانونی دانشجو می‌تواند او را در سفر تحصیلی به کانادا همراهی کند. برای دریافت این ویزا مدارکی نیاز است که در این قسمت معرفی می‌کنیم.

  • گذرنامه‌ی معتبر (اعتبار پاسپورت باید برابر با مدت‌زمان اقامت در کانادا باشد)؛
  • ترجمه‌ی رسمی سند ازدواج که حاوی مهر تأیید دادگستری باشد؛
  • ترجمه‌ی مدارک هویتی همسر؛
  • فرم‌های تکمیل‌شده‌ی درخواست ویزا؛
  • اثبات تمکن مالی؛
  • دوقطعه عکس (گذرنامه‌ای با پس‌زمینه‌ی سفید)؛
  • سایر مدارک تحصیلی یا کاری که شانس دریافت ویزا را بالا می‌برند، ازجمله مدرک زبان همسر.

  حالا که بحث همراهی هم‌سفر دانشجو پیش آمد، شاید خالی‌ از لطف نباشد که بدانید همسر یک دانشجو می‌تواند با دریافت ویزای کار آزاد (Open Work Permit) در کانادا به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار بشود.

  این شرایط فوق‌العاده می‌تواند موقعیت خوبی برای درآمدزایی و کسب تجریه‌ی کانادایی باشد.

  درباره‌ی ویزای فرزند دانشجو

  رسیدیم به بحث همراهی فرزندان دانشجو در سفر تحصیلی به کانادا. یکی از خوبی‌های تحصیل در کانادا این است که دانشجو می‌تواند خانواده‌اش را همراهش ببرد و بدون نگرانی از جانب خانواده، مشغول تحصیل شود.

  ویزای فرزند دانشجو می‌تواند به شکل ویزای توریستی باشد. فرزندانی که زیر سن قانونی  هستند، مجازند با همان ویزای توریستی در مقاطع پیش‌دبستان، دبستان و دبیرستان‌های کانادا مشغول به تحصیل شوند.

  پس، فرزندان زیر سن قانونی برای تحصیل در کانادا نیازی به مجوز تحصیل یا همان استادی‌پرمیت ندارند؛ با این‌ وجود، بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندانشان با استادی‌پرمیت در کانادا تحصیل کنند.

  استادی‌پرمیت را می‌توانیم هم در کشور مبدأ و هم بعد از ورود به خاک کانادا درخواست دهیم اما به‌محض اینکه فرزند به سن قانونی رسید، دیگر با ویزای توریستی نمی‌تواند در کانادا ادامه‌ی تحصیل بدهد. در این شرایط، باید حتماً نسبت به دریافت استادی‌پرمیت اقدام کند.

  برای گرفتن ویزای فرزند دانشجو مدارک زیر لازم است:

  • گذرنامه‌ی معتبر (اعتبار پاسپورت باید تا مدت‌زمان اقامت در کانادا باشد)؛
  • ترجمه‌ی رسمی مدارک هویتی فرزندان و پدر و مادر؛
  • فرم‌های تکمیل‌شده‌ی درخواست ویزا؛
  • اثبات تمکن مالی از سوی والدین؛
  • دوقطعه عکس (گذرنامه‌ای با پس‌زمینه‌ی سفید)؛
  • مدرک اثبات رضایت والدی که در این سفر همراه فرزند نیست (اگر قرار باشد فقط یکی از والدین همراه فرزند باشد، دیگری باید رضایت‌نامه‌ بدهد).

  فرزندانی که به سن قانونی نرسیده‌اند، می‌توانند در مدارس دولتی کانادا به‌صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه‌ای تحصیل کنند.

  • افراد زیر ۲۲سال و مجرد، به‌عنوان فرزند وابسته به خانواده محسوب می‌شوند. افراد بالای ۲۲سال هم درصورتی‌که از لحاظ مالی، جسمی، روحی و روانی، کم‌توان یا ناتوان باشند، وابسته محسوب می‌شوند.
  1. برای تحصیل در دوره‌های بیش از شش‌ماه، دریافت ویزای تحصیلي کانادا الزامی است.
  2. ویزای تحصیلی کانادا در دوشکل ویزای دانش‌آموزی و دانشجویی صادر می‌شود.
  3. اولین شرط اخذ ویزاي تحصیلی کانادا دریافت پذیرش از مراکز آموزشی معتبر در کانادا است.
  4. حداقل تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، ۲۶۰۰۰$ است.
  5. بالا بودن سطح مهارت‌های زبان (انگلیسی یا فرانسوی) شانس دریافت ویزا را افزایش خواهد داد.
  6. انجام آزمایش‌های پزشکی و ارائه‌ی گواهی نداشتن سوءپیشینه برای ایرانیان علاقه‌مند به تحصیل در کانادا الزامی نیست.
  7. در صورت تغییر محل و رشته‌ی تحصیلی، نیاز به درخواست ویزای تحصیلی جدید نیست.

  برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر باید هزینه کنیم؟

  رسیدیم به قسمت هزینه‌ی ویزا. در این قسمت، می‌خواهیم در مورد هزینه‌ی درخواست ویزای تحصیلی کانادا صحبت کنیم.

  هزینه‌ی درخواست ویزای تحصیلی کانادا، ۱۵۰$ کانادا است. البته، به‌ خاطر داشته باشید که شما باید ۸۵$ هم بایت انجام انگشت‌نگاری پرداخت کنید.

  در جدول زیر لیست هزینه‌ها مشخص‌ شده است.

  خدمات ویزاقیمت بر حسب دلار کانادا
  درخواست ویزای تحصیلی$۱۵۰
  درخواست ویزای همراه دانش‌آموزی$۱۰۰
  درخواست ویزای همراه دانشجویی$۱۰۰
  انگشت‌نگاری$۸۵

  اگر طی ده‌سال گذشته انگشت‌نگاری شده‌اید، نیازی نیست که مجدد این پروسه را طی و هزینه کنید. جالب است بدانید که اگر در ده‌سال گذشته برای گرفتن ویزای توریستی کانادا اقدام کرده و انگشت‌نگاری انجام داده‌اید و الان قصد دارید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید، باز هم نیازی به انجام انگشت‌نگاری مجدد و پرداخت هزینه ندارید.

  گفتنی است که تمامی هزینه‌ها توسط اداره‌ی مهاجرت کانادا دریافت می‌شود و قابل‌ استرداد نیست.

  راه‌های افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا

  برای تحصیل در کانادا برنامه‌ریزی می‌کنید؟ حرکت عالی! کانادا برخی از بهترین دانشگاه‌ها و کالج‌های جهان را در خود جای داده است و یکی از برترین مقاصد برای دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان است.

  به‌طور متوسط سالانه بیش از ۴۰۰٬۰۰۰ دانشجوی جدید برای ویزای تحصیلی در کانادا درخواست می‌دهند. تحصیل در یک دانشگاه کانادایی اغلب برای بسیاری از دانشجویانی که در خارج از کانادا زندگی می‌کنند یک رؤیا است.

   درخواست برای تحصیل در کانادا بسیار رقابتی است. به همین دلیل تعداد زیادی از دانشجویان مشتاق بین‌المللی ممکن است با رد شدن یا ریجکت ویزای تحصیلی مواجه شوند.

  این قسمت از مقاله دلایل مختلف رد ویزای تحصیلی کانادا را بررسی می‌کند و اینکه چگونه می‌توانید از این سناریو اجتناب کنید تا شانس خود را برای دریافت ویزای تحصیلی در کانادا افزایش دهید.

  • اثبات ترک کانادا بعد از اتمام تحصیلات

  به دانشجویان بین‌المللی ویزای تحصیلی کانادا اعطا می‌شود با این انتظار که پس از پایان تحصیل، کشور را ترک کنند. دانشجویانی که موفق به ایجاد این هدف نمی‌شوند، در معرض رد درخواست ویزای تحصیلی خود برای کانادا هستند.

  پس با ارائه یک انگیزه نامه شخصی خوب (SOP) و ضمیمه کردن آن به درخواست خود، اثبات کنید که قصد دارید بعد از اتمام تحصیلات، کانادا را ترک کنید. در این انگیزه نامه می‌توانید به روابط خانوادگی  در کشور خود و همچنین قصدتان برای کار در آنجا اشاره‌کنید. سعی کنید یک انگیزه نامه (SOP) قانع‌کننده بنویسید

  • اثبات تمکن مالی

   یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهایی که شانس شما را برای دریافت ویزای تحصیلی در کانادا افزایش می‌دهد، “اثبات تمکن مالی” برای پوشش کل هزینه‌های زندگی است.

  این مورد برای دانش‌آموزان باید از سوی والدین انجام شود. اگر دانشجویی  نتواند نشان دهد که ازلحاظ مالی توانایی تأمین هزینه تحصیلات خود در کانادا دارد، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ممکن است از صدور ویزای تحصیلی برای وی خودداری کند.

  دانشجویان بین‌المللی باید نشان دهند که حداقل ۱۰٬۰۰۰ دلار کانادا علاوه بر شهریه، برای هرسال تحصیلی دارند. برای اثبات این موضوع می‌توان از صورتحساب‌های بانکی، حواله‌ها یا حساب‌های بانکی کانادایی استفاده کرد.

  • ارائه مدارک کامل

  دانشجویان بین‌المللی باید لیستی از مدارک لازم و موردنیاز دانشگاه مقصد را ارسال کنند. این مدارک عمدتاً شامل کپی از موارد زیر است:

  1.   نامه پذیرش؛
  2.   مدارک تحصیلی؛
  3.   گواهی‌های تحصیلی؛
  4.   اثبات وجوه بورسیه تحصیلی و سایر کمک‌های مالی؛
  5.   معرفی‌نامه افرادی که به متقاضی کمک مالی می‌کنند و غیره.

  برای افزایش شانس تأیید، ویزای تحصیلی، اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک موردنیاز و همچنین مدارک تکمیلی درخواست شده توسط IRCC را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنید.

  • نداشتن سوءسابقه

  اگر داوطلبی نتواند این مورد را اثبات کند، درخواست ویزای تحصیلی او ممکن است رد شود. این معیار برای اطمینان از نداشتن سابقه کیفری برای افرادی است که قصد دریافت ویزای تحصیلی را دارند.

  متقاضیانی که قادر به دریافت گواهینامه پلیس نیستند، باید شواهد کافی مبنی بر تلاش برای دریافت مجوز از مقامات مربوطه ارائه دهند. علاوه بر این، آنها باید نامه‌ای تهیه کنند که در آن جزئیات تلاش‌های خود برای به‌دست آوردن آن را شرح دهد.

  • تکمیل صحیح فرم IMM 1294

  برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، علاوه بر ارائه مدارک پذیرش، باید فرم ویزای تحصیلی موسوم به IMM1294 را نیز تکمیل کنید.

  دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند برای ویزای تحصیلی درخواست دهند باید مطمئن شوند که فرم IMM 1294 را به‌درستی پر کرده‌اند.

  این فرم دارای بخش‌های مختلفی است که عبارت‌اند از:

  • اطلاعات شخصی
  • زبان‌های گفتاری
  • گذرنامه
  • سند هویت ملی
  • اطلاعات تماس
  • قصد و انگیزه شما از تحصیل در کانادا

  اگر در درخواست خود دروغ بگویید یا تمام اطلاعات لازم را ارسال نکنید، ممکن است درخواست شما رد شود. در برخی شرایط، IRCC ممکن است درخواست متقاضی را رد کند یا برای مدتی از ورود وی به کانادا جلوگیری کند.

  اطمینان حاصل کنید که تمام فیلدهای مربوطه به‌طور کامل و دقیق پر شده است.

  • تقویت مهارت‌ها و سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی

   متقاضیان ویزای دانشجویی باید مدرکی دال بر مهارت‌های ارتباطی خود به زبان انگلیسی یا فرانسوی را به‌عنوان بخشی از درخواست خود ارائه دهند.

  آنها می‌توانند این مورد را با ارائه نمره آیلتس خود نشان دهند.  برای واجد شرایط بودن برای ویزای دانشجویی، دانشجویان بین‌المللی باید نمره آیلتس ۵٫۵ یا بالاتر را داشته باشند.

  اگر نمره پایین‌تری دارید، باید زمانی را برای بهبود مهارت‌های زبان خود از طریق کلاس‌ها یا راه‌های دیگر اختصاص دهید. آیلتس را دوباره بگیرید تا زمانی که نمره مقدماتی را به‌دست آورید.

  تمدید ویزای تحصیلی در کانادا؛ به ‌شرط‌ها و شروط‌ها

  گاهی اوقات پیش می‌آید که دانشجو مجبور می‌شود در مدت‌زمان زندگی در کانادا، استادی‌پرمیت خود را تمدید کند. این حالت ممکن است به‌دلایل مختلفی ازجمله، تکمیل تحصیلات یا ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر رخ بدهد.

  اجازه دهید این قسمت از بحث را به‌صورت جداگانه در مورد ویزای دانش‌آموزی و دانشجویی بررسی کنیم.

  ۳نکته برای تمدید ویزای دانش‌آموزی

  مدت اعتبار ویزاهای دانش‌آموزی کانادا معمولاً یک‌ساله است اما با توجه به اینکه طول دوره‌های آموزشی مدارس کانادا طولانی هستند، دانش‌آموز می‌تواند از چندطریق نسبت به تمدید ویزای تحصیلی اقدام کند:

  • ثبت‌نام در مدرسه برای سال تحصیلی جدید؛
  • دریافت دیپلم و شرکت در مقطع تحصیلی بالاتر؛
  • ارائه‌ی درخواست اقامت دائم کانادا.

  ۶نکته برای تمدید ویزای دانشجویی

  یک‌دانشجو می‌تواند ویزای تحصیلی خودش را با توجه به شرایطی تمدید کند.

  ۱. همان‌طورکه مطلع هستید، اداره‌ی مهاجرت کانادا هنگام صدور ویزای تحصیلی اولیه، یک‌سری شرایط و محدودیت‌هایی را تعریف می‌کند که فرد ملزم است در چارچوب آن‌ها حرکت کند.

  مثلاً، اگر دانشجو قصد دارد کار کند، مجاز است که در طول تحصیل حداکثر بیست‌ساعت و در طول تعطیلات، حداکثر چهل‌ساعت در هفته کار کند. اگر خلاف این عمل کند، ممکن است در پرونده‌اش ثبت‌ شده و دردسرساز شود.

  یک دانشجو در حین اقامت باید حتماً در چارچوب شرایط و محدودیت‌های تعیین‌شده زندگی کند.

  ۲. بهتر است قبل از به‌پایان‌رسیدن تاریخ انقضای استادی‌پرمیت، نسبت به تمدید آن اقدام کنید. بهترین زمان برای تمدید ویزای تحصیلی، حداکثر سی‌روز قبل از انقضای تاریخ ویزا است.

  ۳. برای تمدید ویزای تحصیلی، متقاضی مجبور است یک‌سری مدارک اولیه، ازجمله مدرک اثبات تمکن مالی را مجدداً ارائه کند.

  ۴. دانشجو باید یک نامه یا تأییدیه از طرف مدرسه یا دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل است، بگیرد و به اداره‌ی مهاجرت کانادا ارائه کند. در این برگه ذکر شده که چه مقدار از تحصیلات باقی‌ مانده و چه موقع به اتمام خواهد رسید.

  ۵. در مدت‌زمانی که IRCC به درخواست تمدید ویزای تحصیلی رسیدگی می‌کند، دانشجو در شرایط و وضعیتی به نام «وضعیت ضمنی Implied Status» به‌ سر خواهد برد. در این دوره، متقاضی می‌تواند با رعایت نکاتی که در استادی‌پرمیت قبل ذکر شده است، به تحصیل ادامه دهد.

  توصیه می‌شود در این بازه‌ی زمانی، دانشجو کپی مدرکی که نشان می‌دهد برای تمدید استادی‌پرمیت اقدام کرده را همواره همراه داشته باشد.

  ۶. اگر تاریخ انقضای ویزا گذشت چه کنیم؟ در این حالت هم راه چاره‌ای وجود دارد. فرد می‌تواند حداکثر تا سه‌ماه بعد از انقضای ویزای تحصیلی، نسبت به زنده‌کردن وضعیت اقامت خود، که اصطلاحاً «Restoration of Status» گفته می‌شود، دست‌به‌کار شود. نکته‌ی مهم این است که بعد از انقضای استادی‌پرمیت، فرد حق تحصیل و کار ندارد. دانشجو فقط می‌تواند به‌عنوان یک ویزیتور در کانادا بماند تا استادی‌پرمیت جدید صادر شود. بعد از صدور ویزای تحصیلی جدید، فرد می‌تواند به تحصیل و یا کار ادامه بدهد.

  ویدئوهای‌ پربازدید:

  خبر خوب شرایط بورسیه‌ی تحصیلی کانادا

  ویزای تحصیلی در کانادا و کلام پایانی

  اگر برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مسیر درست و هدفمند گام برندارید، مسلماً به نتیجه‌ی دلخواه نمی‌رسید.

  همان‌طورکه در مقاله اشاره کردیم، اولین گام، گرفتن پذیرش در یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادا است. در این مواقع، سرچ گوگل معمولاً خسته‌کننده و اغلب بدون نتیجه است. به همین خاطر، پیشنهاد می‌کنیم این کار را به ما بسپارید.

  برای انتخاب رشته و محل تحصیل مناسب، می‌توانید وارد صفحه‌ی اسمارت سرچ بشوید، شرایط خود را کامل وارد کنید و درنهایت دکمه‌ی جست‎وجوی هوشمند را کلیک کنید.

  کارشناسان اسمارت‌اپلای در طی جلسه‌ی مشاوره‌ای، به شما کمک می‌کنند با توجه به شرایطی که دارید، رشته، کالج یا دانشگاه مناسبی را انتخاب کنید. در مورد تحصیل فرزندانتان در مدارس کانادا نیز نگران نباشید؛ چون می‌توانید از راهنمایی مشاوران ما کمک بگیرید.

  مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی با توجه به رشته و دانشگاه منتخب، به شما اعلام می‌شود. برای تکمیل پرونده‌ی پذیرش، باید مدارک خواسته‌ شده (ترجمه‌ی مدرک تحصیلی، ریزنمرات، رزومه‌ی تحصیلی، ترجمه‌ی کارت پایان‌خدمت (آقایان) و…) را در اختیار همکاران ما قرار بدهید.

  ما به‌واسطه‌ی نماینده‌ی رسمی دانشگاه‌ها، مدارک را به دانشگاه مقصد ارسال می‌کنیم و پس از اخذ پذیرش، کارشناسان شما را راهنمایی می‌کنند تا مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را آماده کنید.

  پرونده‌ی ویزای تحصیلی شما از طرف اسمارت‌اپلای به اداره‌ی مهاجرت کانادا ارسال خواهد شد. در این مرحله، تنها کاری که باید انجام دهید، صبوری است.

  مشاورین تحصیلی اسمارت اپلای با تجربه‌ای که در حوزه‌ی اعزام دانشجویان و دانش‌آموزان به کانادا دارند، از ابتدای راه یعنی انتخاب محل تحصیل تا پایان مسیر در کنار شما خواهند بود.

  سؤالات پر تکرار درباره‌ی ویزای تحصیلی کشور کانادا

  دریافت برگه‌ی پذیرش در یکی از مؤسسات و مراکز آموزشی معتبر کانادا + اثبات تمکن مالی از سوی دانشجو یا والدین دانش‌آمور.

  $۱۵۰ کانادا.

  خیر. دریافت ویزا بدون آیلتس برای ایرانیان امکان‌پذیر است.

  برای تحصیل در دوره‌های بیش  از شش‌ماه، دریافت ویزای تحصیلي کانادا الزامی است.

  $۲۶۰۰۰ کانادا.

  حداکثر سی‌روز قبل از انقضای تاریخ ویزا.