ویزای تحصیلی کانادا

 • با شرایط ویزای تحصیلی کانادا آشنا شوید

یکی از مهم‌ترین بخش ماجرای مهاجرت تحصیلی به کانادا، دریافت ویزاي تحصیلی کانادا یا به عبارتی استادی پرمیت است. مهاجرت تحصیلی چیزی شبیه گذشتن از هفت خوان رستم است. که یکی از این خوان‌ها، ویزای تحصیلي کانادا است. 🙃

حالا چرا خوان؟! شما در وهله اول باید محل تحصیل را انتخاب کنیذ. سپس برای مرکز آموزشی مدنظر اپلای و مدارک لازم را آماده و ارسال کنید. اگر بخت با شما یار باشد، از مرکز آموزشی نامه پذیرش دریافت خواهید کرد.

حداکثر اعتبار نامه پذیرش، ۶ ماه بعد از صدور آن است. یعنی تا ۶ ماه فرصت دارید که برای ویزا اقدام کنید. متأسفانه خیلی‌ها آن‌قدر غرق در موضوعات مختلف اپلای می‌شوند که فراموش می‌کنند، خوان مهم‌تری هم پیش رو دارند که باید از آن عبور کنند.

حالا چطور باید از این خوان عبور کنیم موضوعی است که در این مقاله قصد داریم مفصلا درباره آن صحبت کنیم.

اما شاید بهتر باشد در ابتدا مبحث را با انواع ویزاي تحصیلی در کانادا شروع کنیم.

معرفی انواع ویزای تحصیلی در کانادا

ویزای تحصیلی کانادا در کل به دو دسته: ویزای دانش‌آموزی و دانشجویی تقسیم می‌شود. حالا تفاوت این دو مقوله چیست، موضوعی است که در ادامه می‌خواهیم به آنها اشاره کنیم.

ویزای دانش‌آموزی کانادا

ویزای دانش آموزی برای افراد زیر ۱۸ سال که قصد دارند در مدارس کانادا تحصیل کنند، صادر می‌شود. این روزها خیلی از والدین با هزاران امید و آرزو، فرزندان خودشان را برای ادامه تحصیل راهی کانادا می‌کنند.

با ویزای دانش‌آموزی کانادا، دانش آموزان می‌توانند در کشوری که به مهد برترین مدارس جهان معروف است، مشغول به تحصیل بشوند. پروسه اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا نیز همانند پروسه ویزای دانشجویی است. یعنی والدین در ابتدا باید از یکی از مدارس کانادا برای فرزند خود پذیرش بگیرند و سپس برای دریافت ویزا اقدام کنند.

ویزای دانشجویي کانادا

این ویزا به افرادی صادر می‌شود که تصمیم دارند در مقاطع مختلف دانشگاهی در کانادا تحصیل کنند. اولین قدم برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا، دریافت پذیرش از یکی از مؤسسات آموزش عالی و مورد تأیید کانادا معروف به  DLI است.

متقاضیان بعد از دریافت پذیرش می‌توانند نسبت به تکمیل مدارک لازم و دریافت ویزا اقدام کند.

و اما، دریافت ویزای تحصیلی مثل هر ویزای دیگری، شرط و شروط دارد که بد نیست اینجا به آنها هم اشاره کنیم.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا

درست است که گفتیم ویزای تحصیلی در کانادا به دو دسته ویزای دانش‌آموزی و ویزای دانشجویی تقسیم می‌شود. اما شرایط دریافت ویزا درکل برای هر دو مقوله تقریباً یکسان و به قرار زیر است.

 • دریافت برگه پذیرش از یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادا (مدارس یا دانشگاه)
 • اثبات تمکن مالی از سوی دانشجو یا والدین دانش‌آموز (برای تأمین هزینه تحصیل و زندگی در کانادا)
 • عدم سوءپیشینه
 • سلامت جسمی
 • توجیه آفیسر و اثبات اینکه پس از پایان تحصیلات قصد بازگشت به وطن را دارید.

همانطور که ملاحظه میکنید، پروسه ویزای تحصیلی پر از فراز و نشیب است. برای رسیدن به این ویزا باید یک سری مراحلی را پشت سر بگذارید که در قسمت بعد تک تک آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

گام به گام تا دریافت ویزای تحصیلی کانادا

گام اول: دریافت نامه پذیرش

اولین و اصلی‌ترین گام، دریافت نامه پذیرش از یکی از مؤسسات و مراکز آموزشی معتبر کانادا است. به خاطر داشته باشید که بدون داشتن نامه پذیرش نمی‌توانید برای ویزا اقدام کنید.

به فرم درخواست ویزا، حتما نسخه ی اصل یا الکترونیکی نامه پذیرش را ضمیمه کنید.

گام دوم: درخواست اقامت موقت

این مرحله بیشتر مختص افرادی است که قصد دارند در یکی از مؤسسات آموزشی کبک تحصیل کنند. پس شامل حال همه متقاضیان نمی‌شود. اگر تصمیم دارید در استان کبک تحصیل کنید باید حتماً این مرحله را طی کنید.

گام سوم: ایجاد حساب کاربری آنلاین

در این مرحله باید حساب کاربری آنلاین درست کنید تا بتواند به‌تمامی فرم‌ها و پک‌های مدارک موردنیاز دسترسی داشته باشید.

گام چهارم: ارسال مدارک

شما معمولاً ۶۰ روز فرصت دارید تا مدارک و فرم‌های خواسته‌شده را تکمیل و در وب‌سایت اداره مهاجرت کانادا (IRCC) بارگذاری کنید.

حتما ددلاین اپلای را مدنظر داشته باشید.

گام پنجم: انگشت‌نگاری

در این مرحله، باید برای انگشت‌نگاری به یکی از مراکز وک (VAC) یا مراکز دریافت تقاضای ویزا بروید. لزومی ندارد این مراکز در کشور مبدا متقاضی باشند. همانطور که میدانید، در ایران مراکز وک وجود ندارد. بنابراین ایرانی ها باید امور انگشت‌نگاری را در یکی از کشورهای همسایه انجام بدهند.

گام ششم: بارگذاری مدارک تکمیلی

اگر اداره مهاجرت مدارک بیشتری را خواست، باید در اسرع وقت تکمیل و ارسال کنید.

گام هفتم: دریافت ایمیل پاس ریکوئست (pass request)

در این مرحله باید خدا را شکر کنید چون تقریباً به انتهای مسیر مهاجرتی رسیده‌اید. در صورت دریافت ایمیل پاس ریکوئست، باید گذرنامه یا پاسپورت خودتان را برای

لیبل ویزا به سفارت کانادا ارسال و وارد مرحله پیکاپ ویزا بشوید.

پیکاپ ویزا در حقیقت به کلیه مراحلی گفته می‌شود که در طی آن، گذرنامه به سفارت ارسال می‌شود و گذرنامه از سفارت همراه با ویزا به شخص متقاضی ارسال می‌شود.

گام هشتم. دریافت نامه POE

POE مخفف Port of Entry است. این نامه بعدازاینکه درخواست ویزای تحصیلی یا pjd کاری متقاضی پذیرفته می‌شود، صادر می‌گردد.

این دیگر آخرین مرحله است. به‌واقع شما با گذشتن از این مرحله باید کم‌کم به فکر بستن چمدان و سفر به کانادا بشوید.😇

خب شرایط و مراحل را گقتیم. الان دیگر نوبتی هم که باشد نوبت معرفی مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلي کانادا است.

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به چه مدارکی نیاز داریم؟

قبل از آماده‌سازی مدارک و ارسال آن‌ها بهتر است چند نکته مهم را در نظر داشته باشید.

۱. مدارک خواسته‌شده را صحیح و کامل ارسال کنید.هر مدرکی که می‌فرستید در سیستم اداره مهاجرت کانادا، ثبت می‌شود و در تمام پروسه‌های مهاجرتی کانادا قابل‌رؤیت است.

۲. از ارسال مدارک جعلی خودداری کنید. در این صورت حتی اگر موفق به دریافت ویزا هم بشوید ممکن است روزی برای شما دردسرساز بشود.

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلي (دانش‌آموزی و دانشجویی) کانادا در بسیاری از موارد مشابه است. مواردی که منحصر به دانش‌آموزی یا دانشجویی است را داخل پرانتز مشخص کرده‌ایم. مدارک به شرح زیر است:

 • برگه پذیرش
 •   مدارک شناسایی
 •   مدرک برای اثبات تمکن مالی
 •   استادی پلن (دانشجویی)
 • سابمیشن لتر یا نامه دفاعیه وکیل
 •   گواهی پذیرش کبک  certificat d’acceptation du Québec (CAQ) (برای متقاضیان تحصیل در کبک)
 •   گواهی حضانت (فقط برای دانش آموزان)
 •   سایر مدارک لازم

خب اجازه بدهید برای درک بهتر هر یک از مدارک را جداگانه بررسی کنیم.

نگاهی به جزئیات مدارک

 • برگه پذیرش

اولین شرط اخذ ویزاي تحصیلی کانادا، دریافت پذیرش از مراکز آموزشی معتبر در کانادا است. حتما نسخه اصل یا الکترونیکی نامه پذیرش را در درخواست خود قرار بدهید.

 • مدارک شناسایی

این مدارک میتواند شامل شناسنامه، گذرنامه معتبر و عکس پرسنلی یا گذرنامه ای جدید باشد.

افرادی که درخواست خود را به‌صورت آنلاین ارائه می‌دهند، باید نسخه‌ای از صفحه اطلاعات پاسپورت خود را آپلود کنند. در صورت تائید، باید نسخه اصلی پاسپورت را هم ارائه کنند.

اگر متقاضی، ویزای دانشجویی را آنلاین درخواست می‌کند باید این عکس را روی پرتال اداره مهاجرت بارگذاری کند و اگر به‌صورت کاغذی اقدام می‌کند باید نام و تاریخ تولد خودش را پشت هر یک از عکس‌ها بنویسد. عکس ویزای کانادا مشخصات خاصی دارد.

اندازه ۵. ۳*۵. ۴ سانتیمتر، بدون عینک، چهره کاملا خنثی (بدون آرایش غلیظ، بدون لبخد، اخم یا هر حالت دیگر.

اسکن صفحه اول و صفحاتی از پاسپورت متقاضی و همراهان که مهر ورود و خروج یا ویزا دارند و همچنین اسکن صفحه اول پاسپورت قدیمی و صفحاتی که مهر ویزا دارند، الزامی است.

 • مدرک برای اثبات تمکن مالی

متقاضیان تحصیل در کانادا باید اثبات کنند که می‌توانند حداقل به مدت یک سال هزینه تحصیل و زندگی خود را تأمین کنند. برای دانش آموزان این مدرک باید از سوی والدین ارائه شود.

اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا بسیار مهم است. اگر متقاضی نتواند آن را اثبات کند، آفیسر پرونده با صدور ویزای تحصیلی موافقت نخواهد کرد. حداقل تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلي کانادا ۲۶۰۰۰$ است.

برای اثبات تمکن مالی می‌توانید از: نامه سابقه شغلی، صورت‌حساب بانکی ۴ ماه اخیر یا هر سندی که درآمد شما را نشان بدهد، استفاده کنید.

استادی پلن نامه‌ای است که در آن توضیح می‌دهید که چرا قصد دارید در کانادا تحصیل کنید. هدف شما از انتخاب رشته چیست؟ پس از اتمام تحصیل چه برنامه‌ای دارید و…

 • سابمیشن لتر یا نامه دفاعیه وکیل

خوشبختانه در پرتال اداره مهاجرت کانادا شما می‌توانید نامه دفاعیه وکیل خودتان را به اداره مهاجرت کانادا ارائه کنید. در سابمیشن لتر، وکیل متقاضی بر اساس قوانین و مقررات مهاجرتی، از وی دفاع می‌کند.

درست است که داشتن وکیل امتیازی برای اداره مهاجرت کانادا محسوب نمی‌شود ولی همه می‌دانند که حضور یک وکیل در این پروسه می‌تواند مؤثر باشد.

 • گواهی پذیرش کبک  (CAQ)

این برگه مختص متقاضیان تحصیل در استان کبک است. برای درخواست ویزای تحصیلی لزومی ندارد منتظر اصل CAQ باشید. اداره مهاجرت کبک در زمان صدور سی ای کیو، یک نسخه را به IRCC ارسال می‌کند.

اگر درخواست متقاضی برای مجوز تحصیلی کیک CAQ  توسط اداره مهاجرت کبک تائید شد ولی متقاضی هنوز منتظر دریافت CAQ است، می‌تواند در این فاصله با تائید اولیه اداره مهاجرت کبک درخواست ویزای تحصیلی خود را ارسال کند.

 •   گواهی حضانت (مختص دانش آموزان)

زمانی که متقاضیان تحصیل به سن قانونی نرسیده باشند، برای ادامه تحصیل در کانادا نیاز به همراه دارند. در این شرایط، همراه دانش‌آموز باید فرم اعلامیه حضانت را از طریق وب‌سایت Canada .Ca به همراه درخواست ویزای تحصیلی دانلود و به اداره مهاجرت کانادا ارسال کند.

اگر والدین توانایی همراه فرزند را نداشته باشند میتوانند درخواست قیم کنند. در این شرایط، ارائه اظهارنامه قیم در کانادا و رضایت‌نامه پدر و مادر مبنی بر پذیرش قیم الزامی است.

اظهارنامه قیم برای دانش‌آموزانی است که زیر ۱۷ سال هستند.

سایر مدارک لازم

 • مدارک تحصیلی (ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و ریزنمرات)

تمامی مدارک تحصیلی و ریزنمرات باید در دارالترجمه به‌صورت رسمی ترجمه‌شده باشند.

 • برگه انگشت‌نگاری. (این پروسه مختص متقاضیان ویزای دانشجویی و دانش آموزان بالای ۱۴ سال است.)
 • برگه‌های درخواست ویزا

تکمیل فرم درخواست ویزا ضروری است/

 • ارائه تعهدنامه محضری از سوی والدین برای پرداخت شهریه و مخارج زندگی فرزند (دانش‌آموزی)
 • ارائه معرفی‌نامه از سوی مدیر مدرسه‌ای که دانش‌آموز در حال حاضر مشغول به تحصیل است. (دانش‌آموزی)
 • مدارک شناسایی یکی از والدین یا فردی که تعهد داده مخارج دانش‌آموز را تأمین کند. (دانش‌آموزی)
 • انگیزه نامه تحصیلی (دانشجویی)
 • ترجمه رسمی کارت پایان خدمت (دانشجویی- آقایان)
 • ارائه مدارک لازم برای اثبات وابستگی به کشور مبدآ و بازگشت به وطن بعد از اتمام تحصیل. (دانشجویی)

نکته خوشبختانه ایرانیان برای دریافت ویزا، نیازی به ارائه مدرک زبان، انجام آزمایش‌های پزشکی و ارائه گواهی عدم سوءپیشینه ندارند.

تا اینجای مقاله در مورد شرایط، مراحل و مدارک اخذ ویزای تحصیلی کانادا صحبت کردیم. در قسمت بعد قصد داریم به برخی از مزیت‌های این ویزا اشاره‌کنیم. ببینیم که با توجه به این‌همه دنگ و فنگهایی که ویزای تحصیلی کانادا دارد، چه مزیت‌هایی می‌تواند به همراه داشته باشد.

از این ۵ مزیت ویزای تحصیلی کانادا غافل نشوید

ویزای تحصیلی کانادا فقط فرصت سفر و تحصیل در این کشور را فراهم نمی‌کند. درست است که شما با اخذ ویزای تحصیلی این کشور می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های دنیا مشغول به تحصیل بشوید، اما این تمام داستان نیست.

۱. آشنایی بافرهنگ و زبان ملل مختلف

رشد آمار مهاجرت به کانادا حکایت از این دارد که کانادا یک کشور مهاجرپذیر است. وجود مهاجران زیاد در کانادا باعث شده، این کشور از تنوع قومی و فرهنگی بالایی برخوردار بشود. با این اوصاف، داشتن ویزای تحصیلی این کشور، بستر را برای زندگی در یک جامعه چند فرهنگی و آشنا شدن با زبان، آداب‌ورسوم کشورهایی مختلف را فراهم می‌کند.

۲.امکان کار حین تحصیل برای دانشجویان

دانشجوهای خارجی با اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا می‌توانند در طول تحصیل، حداکثر به مدت۲۰ ساعت در هفته و در طول ایام تعطیلات به‌صورت تمام‌وقت و حداکثر ۴۰ساعت در هفته کار و درآمدزایی کنند.

۳.امکان کار پس از فارغ التحصیلی  

یکی از بهترین مزایای ویزای تحصیلی دولت کانادا، امکان دریافت ویزای کار پس از تحصیل در کانادا است. به‌موجب قانون مندرج در این ویزا، دانشجویان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌ها وموسسات معتبر آموزشی معروف به DLI  مجاز هستند با توجه طول دوره تحصیل خود (حداکثر سه سال) در این کشور بمانند و کار کنند.

خب چه فرصتی بهتر این! شما بعد از اتمام تحصیلات، می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. 🎯

۴.ویزای تحصیلی کانادا پلی برای اقامت پس از تحصیل در کانادا

خوشبختانه راه برای دریافت اقامت دائم دانشجویان خارجی در کانادا هموار است. افرادی که در این کشور تحصیل می‌کنند و سابقه کار کانادایی دارند، می‌توانند از طریق روش‌های قانونی، ابرای اقامت پس از تحصیل اقدام کنند.

۵. استفاده از فرصت ویزای همراه

به‌موجب قانون اداره مهاجرت کانادا، والدین یا قیم قانونی دانش آموزان زیر ۱۷ سال و همچنین همسر، شریک زندگی یا فرزندان زیر ۱۸سال یک دانشجو می‌توانند آنها را در این سفر همراهی کنند.

فرزندان دانشجویان می‌توانند در کانادا به‌صورت رایگان، مشغول به تحصیل بشوند.

جالب است بدانید که اگر یک دانشجو به همراه همسرش به کانادا برود، به همسر نیز ویزای کار آزاد (Open Work Permit) داده می‌شود. همسر دانشجو با این ویزا مجاز است به‌صورت تمام‌وقت و بدون هیچ‌گونه محدودیتی ازلحاظ محل کار، نوع کار و حتی کارفرما مشغول به کار بشود.

حالا که بحث همراه پیش آمد، بد نیست ادامه مطلب را با این موضوع پیش ببریم.

جستجوی رشته و دانشگاه + پذیرش رایگان

در زمان خود صرفه جویی کنید!

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه و سپس اخذ پذیرش رایگان بعد از انتخاب رشته، با هوشمندترین ابزار سرچ رشته در دنیا

اسمارت اپلای

ویزای تحصیلی کانادا + ویزای همراه

گفتیم که یکی از مزیت‌های ویزای تحصیلی کشور کانادا امکان دریافت ویزای همراه تحصیلی است. ویزای همراه کانادا به همراهان شخصی که ویزای کار یا ویزای تحصیلی کانادا را دارد، صادر می‌شود..

اگر یادتان باشد ویزای تحصیلي کانادا را به دو دسته ویزای تحصیلی دانش‌آموزی و ویزای تحصیلی دانشجویی تقسیم کردیم. با توجه به توضیحات، ویزای همراه تحصیلي را هم می‌توانیم به دو دسته، ویزای همراه دانش‌آموزی و ویزای همراه دانشجویی تقسیم کنیم.

ویزای همراه دانش‌آموزی به همراه (یکی از والدین یا سرپرست قانونی) دانش‌آموز و ویزای همراه دانشجویی به همراه یا همراهان دانشجو صادر می‌شود.

همراهان دانشجو شامل، همسر یا شریک زندگی و فرزندان زیر ۲۲ سال هستند.

خب حالا برای اینکه با جزئیات هر یک از ویزاهای همراه تحصیلی در کانادا بیشتر آشنا بشوید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

ویزای تحصیل کانادا + ویزای همراه دانش‌آموزی

دریافت ویزای همراه دانش‌آموزی، یکی از دغدغه‌های والدینی است که قصد دارند در این سفر تحصیلی، همراه فرزندشان باشند.

طبق قانون اداره مهاجرت کانادا (IRCC) اگر دانش‌آموزی زیر سن قانونی باشد، باید یا یکی از والدین به‌عنوان قیم، فرزند را در این سفر همراهی کنند یا اینکه در کانادا برای وی قیم گرفته شود. شاید از خودتان سؤال کنید که سن قانونی، چه سنی است؟ اداره مهاجرت کانادا، سن قانونی را ۱۷ سال تعریف کرده است.

البته استثناهایی هم داریم. مثلاً، سن قانونی فرزند در برخی از استان‌های کانادا ازجمله آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکاچوان ۱۸ سال و در استان‌هایی همچون بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، قلمروشمالی کانادا، نوا اسکوشیا و یوکان ۱۹ سال مشخص شده است.

اگر والدین بخواهند همراه با فرزند خودشان به کانادا مهاجرت کنند، می توانند از دو طریق برای دریافت ویزای همراه اقدام کنند:

۱. ویزای توریستی

۲. ویزای گاردین

در جدول زیر تفاوت این دو نوع ویزای همراه، به اختصار توضیح داده شده است.

ویزای توریستیویزای گاردین
اعتبار ۶ماهه دارد.اعتبار ۱ساله دارد.
برای تمدید باید خاک کانادا ترک شود. (به مدت ۲هفته)برای تمدید نیازی به ترک خاک کانادا نیست.

دریافت ویزای همراه دانش‌آموزی هم مثل هر ویزای دیگری نیاز به یک سری مدارک دارد. این مدارک مشابه مدارک لازم برای ویزای توریستی کانادا است. تنها تفاوت در این است که در ویزای همراه باید مدارک تکمیلی زیر هم ارائه شود:

 • چبرگه پذیرش از یکی از مدارس کانادا
 • گواهی تمکن مالی والدین (هدف از این مدرک، اثبات توانایی مالی والدین برای تأمین هزینه تحصیل وزندگی دانش‌آموز حداقل به مدت یک سال است.)
 • تکمیل فرم مربوط به ویزای همراه کانادا

اگر تمایل دارید در این زمینه به اطلاعات بیشتری برسید، توصیه می کنیم صفحه ویزای همراه دانش آموزی در کانادا را با دقت مطالعه کنید.

ویزای تحصیلی کانادا + ویزای همراه دانشجویی

این ویزای همراه بحث گسترده‌تری نسبت به ویزای همراه دانش‌آموزی دارد. ویزای همراه دانشجویی به دو دسته: ویزای همسر دانشجو و ویزای فرزندان دانشجو تقسیم می‌شود.

حالا برویم و یک‌به‌یک هرکدام از ویزاهای همراه دانشجویی را بررسی کنیم.

درباره ویزای همسر دانشجو

گفتیم که همسر یا شریک قانونی دانشجو می‌تواند او را در سفر تحصیلی به کانادا همراهی کند. برای دریافت این ویزا به یک سری مدارک نیاز است که در این قسمت معرفی می‌کنیم.

 • گذرنامه معتبر (اعتبار پاسپورت باید برابر با مدت‌زمان اقامت در کانادا باشد.)
 • ترجمه رسمی سند ازدواج که حاوی مهر تأیید دادگستری است.
 • ترجمه مدارک هویتی همسر
 • فرمهای تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • اثبات تمکن مالی
 • دو قطعه عکس (گذرنامه‌ای با پس‌زمینه سفید)
 • سایر مدارک تحصیلی یا کاری که شانس دریافت ویزا را بالا می‌برند، ازجمله مدرک زبان همسر

البته حالا که بحث همراهی همسفر دانشجو پیش آمد شاید خالی از لطف نباشد بدانید که همسر یک دانشجو می‌تواند با دریافت ویزای کار آزاد (Open Work Permit) در کانادا به‌صورت تمام‌وقت مشغول به کار بشود.

این شرایط فوق‌العاده می‌تواند موقعیت خوبی برای درآمدزایی و کسب تجزیه کانادایی باشد.

درباره ویزای فرزند دانشجو

و اما رسیدیم به بحث همراهی فرزندان دانشجو در سفر تحصیلی به کانادا. یکی از خوبی‌های تحصیل در کانادا این است دانشجو می‌تواند خانواده‌اش را همراهش ببرد و بدون نگرانی از جانب خانواده، مشغول تحصیل بشود.

ویزای فرزند دانشجو می‌تواند به شکل ویزای توریستی باشد. فرزندانی که زیر سن قانونی  هستند مجازند با همان ویزای توریستی در مقاطع پیش‌دبستان، دبستان و دبیرستان‌های کانادا مشغول به تحصیل بشود.

پس فرزندان زیر سن قانونی برای تحصیل در کانادا نیازی به مجوز تحصیل یا همان استادی پرمیت ندارند. اما بااین‌وجود بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند فرزندانشان با استادی پرمیت در کانادا تحصیل کنند.

استادی پرمیت را هم می‌توانیم در کشور مبدأ درخواست بدهیم و هم بعد از ورود به خاک کانادا این کار را انجام بدهیم. اما به‌محض اینکه فرزند به سن قانونی رسید، دیگر با ویزای توریستی نمی‌تواند در کانادا ادامه تحصیل بدهد.در این شرایط باید حتماً نسبت به دریافت استادی پرمیت اقدام شود.

برای گرفتن ویزای فرزند دانشجو مدارک زیر لازم است:

 • گذرنامه معتبر (اعتبار پاسپورت باید تا مدت‌زمان اقامت در کانادا باشد.)
 • ترجمه رسمی مدارک هویتی فرزندان و پدر و مادر
 • فرمهای تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • اثبات تمکن مالی از سوی والدین
 • دو قطعه عکس (گذرنامه‌ای با پس‌زمینه سفید)
 • مدرک اثبات رضایت والدی که در این سفر همراه فرزند نیست. (اگر قرار باشد فقط یکی از والدین همراه فرزند باشد، دیگری باید رضایت نامه خود را بدهد.)

نکته

 • فرزندانی که به سن قانونی نرسیده‌اند، می‌توانند در مدارس دولتی کانادا به‌صورت رایگان و بدون پرداخت هزینه‌ای تحصیل کنند.
 • افراد زیر ۲۲ سال و مجرد، به‌عنوان فرزند وابسته خانواده محسوب می‌شوند. افراد بالای ۲۲ سال درصورتی‌که ازلحاظ مالی، جسمی، روحی و روانی، کم‌توان یا ناتوان باشند، وابسته محسوب می‌شوند.
 1. برای تحصیل در دوره‌های بیش  از ۶ ماه، دریافت ویزای تحصیلي کانادا الزامی است.
 2. ویزای تحصیلی کانادا در دو شکل ویزای دانش‌آموزی و دانشجویی صادر می‌شود.
 3. اولین شرط اخذ ویزاي تحصیلی کانادا دریافت پذیرش از مراکز آموزشی معتبر در کانادا است.
 4. حداقل تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، ۲۶۰۰۰$ است.
 5. دریافت ویزا بدون آیلتس برای ایرانیان امکان‌پذیر است.
 6. انجام آزمایش‌ها پزشکی و ارائه گواهی عدم سوءپیشینه برای ایرانیان علاقه‌مند به تحصیل در کانادا الزامی نیست.
 7. در صورت تغییر محل و رشته تحصیلی، نیاز به درخواست ویزای تحصیلی جدید نیست.

برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر باید هزینه کنیم؟

اما رسیدیم به قسمت هزینه ویزا. دراینجا میخواهیم ببینیم که برای درخواست ویزای تحصیلی در کانادا چقدر باید پرداخت کنیم.

هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا،  ۱۵۰$ کانادا است. البته به خاطر داشته باشید که شما باید ۸۵$ هم بایت انجام انگشت‌نگاری پرداخت کنید.

در جدول زیر لیست هزینه ها مشخص شده است.

خدمات ویزاقیمت بر حسب دلار کانادا
درخواست ویزای تحصیلی$۱۵۰
درخواست ویزای همراه دانش آموزی$۱۰۰
درخواست ویزای همراه دانشجویی$۱۰۰
انگشت‌نگاری$۸۵

نکته

 • اگر در طی ۱۰ سال گذشته انگشت‌نگاری شده اید ، نیازی نیست که مجدد این پروسه را طی و هزینه کنید . جالب است بدانید که مثلا اگر در ۱۰ سال گذشته برای گرفتن ویزای توریستی کانادا اقدام کردید و انگشت‌نگاری انجام دادید و الان قصد دارید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید، باز هم نیازی به انجام انگشت‌نگاری مجدد و پرداخت هزینه ندارید.
 • گفتنی است که تمامی هزینه‌ها توسط اداره مهاجرت کانادا دریافت می‌شود و قابل استرداد نیستند.

تمدید ویزای تحصیلی در کانادا؛ به ‌شرط‌هاو شروط‌ها

گاهی اوقات پیش می‌آید که یک دانشجو مجبور می‌شود در مدت‌زمانی که در کانادا زندگی می‌کند، استادی پرمیت خود را تمدید کند. این حالت ممکن است به دلایل مختلف ازجمله؛ تکمیل تحصیلات یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رخ بدهد.

اجازه بدهید این قسمت از بحث را به‌صورت جداگانه در مورد ویزای دانش‌آموزی و دانشجویی بررسی کنیم.

سه نکته برای تمدید ویزای دانش‌آموزی

مدت اعتبار ویزاهای دانش‌آموزی کانادا معمولا یک ساله است. اما با توجه به اینکه طول دوره های آموزشی مدارس کانادا طولانی هستند، دانش آموز میتواند از چند طریق نسبت به تمدید ویزای تحصیلی اقدام کند:

 • ثبت نام در مدرسه برای سال تحصیلی جدید
 • دریافت دیپلم و شرکت در مقطع تحصیلی بالاتر
 • ارائه درخواست اقامت دائم کانادا

شش نکته برای تمدید ویزای دانشجویی

یک دانشجو می‌تواند ویزای تحصیلی خودش را تمدید کند اما به ‌شرط‌هاو شروط‌ها.

۱. همان‌طور که مطلع هستید، اداره مهاجرت کانادا هنگام صدور ویزای تحصیلی اولیه، یک سری شرایط و محدودیت‌هایی را تعریف می‌کند که فرد ملزم است در چارچوب آن‌ها حرکت کند.

مثلاً اگر دانشجو قصد دارد کار کند، مجاز است که در طول تحصیل حداکثر ۲۰ ساعت در طول هفته و در طول تعطیلات حداکثر ۴۰ساعت در هفته کار کند. اگر خلاف این عمل کند، ممکن است در پرونده‌اش ثبت‌شده و دردسرساز بشود.

یک دانشجو در حین اقامت باید حتماً در چارچوب شرایط و محدودیت‌های تعیین‌شده زندگی کند.

۲. بهتر است قبل از به پایان رسیدن تاریخ انقضای استادی پرمیت، نسبت به تمدید آن اقدام شود. بهترین زمان برای تمدید ویزای تحصیلي، حداکثر ۳۰ روز قبل از انقضای تاریخ ویزا است.

۳. برای تمدید ویزای تحصیلی، متقاضی مجبور است یک سری مدارک اولیه ازجمله مدرک اثبات تمکن مالی را مجدداً ارائه کند.

۴.دانشجو باید یک نامه یا تأییدیه از طرف مدرسه یا دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل است بگیرد و به اداره مهاجرت کانادا ارائه کند. در این برگه ذکرشده که چه مقدار از تحصیلات باقی‌مانده و چه موقع به اتمام خواهد رسید.

۵.در مدت‌زمانی که IRCC به درخواست تمدید ویزای تحصیلی رسیدگی می‌کند، دانشجو در شرایط و وضعیتی به نام ” وضعیت ضمنی Implied Status” به سر خواهد برد. در این دوره، متقاضی می‌تواند با رعایت نکاتی که در استادی پرمیت قبل ذکرشده، به تحصیل ادامه دهد.

توصیه می‌شود در این بازه زمانی، دانشجو کپی مدرکی که نشان می‌دهد برای تمدید استادی پرمیت اقدام کرده را همواره همراه داشته باشد.

۶. اگر تاریخ انقضای ویزا گذشت چه کنیم؟ در این حالت هم راه چاره‌ای است. فرد می‌تواند حداکثر تا سه ماه بعد از انقضای ویزای تحصیلی، نسبت به زنده کردن وضعیت اقامت خود، که اصطلاحاً Restoration of Status گفته می‌شود، دست‌به‌کار بشود. نکته مهم این است که در این حالت، بعد از انقضای استادی پرمیت فرد حق تحصیل و کار ندارد. دانشجو فقط می‌تواند  به‌عنوان یک ویزیتور در کانادا بماند تا استادی پرمیت جدید صادر بشود. بعد از صدور ویزای تحصیلی جدید، فرد می‌تواند به تحصیل و یا کار ادامه بدهد.

ویزای تحصیلی در کانادا و کلام پایانی

اگر برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مسیر درست و هدفمند گام برندارید، مسلماً به نتیجه دلخواه نمی‌رسد.

همان‌طور که در مقاله اشاره کردیم، اولین گام، گرفتن پذیرش از یکی از مراکز آموزشی معتبر در کانادا است. در این مواقع، سرچ گوگل معمولاً خسته‌کننده و اغلب بدون نتیجه است. به همین خاطر، پیشنهاد می‌کنیم این کار را به ما بسپارید.

برای انتخاب رشته و محل تحصیل مناسب، می‌توانید وارد صفحه اسمارت سرچ بشوید، شرایط خود را کامل وارد کنید و درنهایت دکمه جستجوی هوشمند را کلیک کنید.

کارشناسان اسمارت اپلای در طی جلسه مشاوره‌ای، به شما کمک می‌کنند تا با توجه به شرایطی که دارید، رشته، کالج یا دانشگاه مناسبی را انتخاب کنید. در مورد تحصیل فرزندانتان در مدارس کانادا نیز نگران نباشید و می‌توانید از راهنمایی مشاوران ما کمک بگیرید.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی با توجه به رشته و دانشگاه منتخب، به شما اعلام می‌شود. برای تکمیل پرونده پذیرش، باید مدارک خواسته‌شده ( ترجمه مدرک تحصیلی، ریزنمرات، رزومه تحصیلی، ترجمه کارت پایان خدمت (آقایان) و…) را در اختیار همکاران ما قرار بدهید.

ما به‌واسطه نماینده رسمی دانشگاه‌ها، مدارک را به دانشگاه مقصد ارسال می‌کنیم. پس از اخذ پذیرش، کارشناسان شما را راهنمایی می‌کنند تا مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را آماده کنید.

پرونده ویزای تحصیلی شما از طرف اسمارت اپلای به اداره مهاجرت کانادا ارسال خواهد شد. در این مرحله تنها کاری که باید بکنید، صبوری است.

مشاورین تحصیلی اسمارت اپلای باتجربه‌ای که در حوزه اعزام دانشجو و دانش‌آموز به کانادا دارند از ابتدای راه یعنی انتخاب محل تحصیل تا پایان مسیر در کنار شما خواهند بود.

سوالات پرتکرار درباره ویزای تحصیلی کشور کانادا

دریافت برگه پذیرش از یکی از موسسات و مراکز آموزشی معتبر کانادا + اثبات تمکن مالی از سوی دانشجو یا والدین دانش آمور

$۱۵۰ کانادا

خیر. دریافت ویزا بدون آیلتس برای ایرانیان امکان‌پذیر است.

برای تحصیل در دوره‌های بیش  از ۶ ماه، دریافت ویزای تحصیلي کانادا الزامی است.

$۲۶۰۰۰ کانادا

حداکثر ۳۰ روز قبل از انقضای تاریخ ویزا