کالج ‌های کانادا

کالج‌های کانادا را باید در مسیر تحصیلی به‌منزلهٔ یک نقطهٔ آغاز در نظر بگیریم. مسیر پرپیچ‌وخم تحصیل در کانادا با کالج شروع‌شده و تا منتهاالیه درجات تحصیلات عالی پیش می‌رود. به همین دلیل، کالج‌های کانادا را می‌بایست فرصت بی‌نظیری بدانیم که برای متقاضیان تحصیل در این کشور فراهم‌ شده است. مطمئن باشید داشتن اطلاعات کافی از چیستی و چگونگی این موهبت، کمک می‌کند به‌راحتی آن را نادیده‌ نگیرید.

امیدوارم اطلاعات موجود در این مقاله ازجمله شرایط دریافت پذیرش از کالج‌های کانادا، هزینه، دوره‌های تحصیلی، اعتبار کالج‌های کانادا و… جرقه‌ای باشد که شما را از حالت سکون و تردید بیرون بیاورد. پذیرش در کالج‌های کانادا سرآغاز رؤیایی ا‌ست که اگر دیر بجنبید، در یک‌ چشم‌برهم‌زدن از دست خواهید داد. پس تحقق رؤیایتان ‌را از اینجا و در کنار ما آغاز کنید.

از کالج‌های کانادا چه می‌دانیم؟

وقتی به سیستم آموزشی کانادا سرک می‌کشیم، به شبکهٔ گسترده و سرشاری از مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها برمی‌خوریم که انواع و اقسام امکانات تحصیلی را پیش روی مخاطبان خود قرار می‌دهند. در این قسمت می‌خواهیم ببینیم که منظور از کالج‌ چیست و کالج‌های کانادا در کجای این سیستم آموزشی قرار دارند و چگونه اهداف سیستم آموزشی کانادا را پیش می‌برند؟

شاید خیلی ساده بتوان گفت کالج‌های کانادایی همان مؤسسات آموزش فنی و حرفه‌ای خود ما هستند. هدف اصلی دوره‌های کالج هم آماده‌سازی دانشجویان برای ورود به بازار کار است. در کالج‌ها بیش‌تر از آنکه مباحث تئوریک مطرح شود، به جنبه‌های عملی و کاربردی رشته‌های مختلف پرداخته می‌شود.

در کشورهایی نظیر کانادا، به مؤسسات آموزشی با فضای کوچک‌تر و اختیارات و تنوع دوره‌های آموزشی کم‌تر از دانشگاه اصطلاحاً کالج می‌گویند. کالج‌های کانادا در میان متقاضیان تحصیل خصوصاً ایرانیان، به‌دلیل داشتن شهریهٔ ارزان، طول دورهٔ تحصیلی کوتاه و نرخ اشتغال بالا (حدود ۹۵درصد) به یکی از پرطرفدارترین گزینه‌ها برای مهاجرت تبدیل‌ شده‌اند.

کالجهای کانادا در دل سیستم آموزشی این کشور جای دارند. برعکس محیط دانشگاه که دانشجو را در مسیری آکادمیک هدایت می‌کنند، کالج‌ها دانشجویان خود را برای ورود مستقیم به بازار کار تربیت می‌کنند.

برای بسیاری از ما ایرانی‌ها فرق بین دانشگاه و کالج خیلی روشن نیست. از همین رو، تصمیم گرفتیم در قسمت بعد به تفاوت بین کالج و دانشگاه‌ها در کانادا بپردازیم.

ویدئوهای‌ پربازدید:

آشنایی با کالج در کانادا

پادکست ۷ تفاوت کالج‌های کانادا و دانشگاه‌ها

دوره‌های متفاوت تحصیل در کالج‌های کانادا

دورهٔ دیپلما (Diploma)

دورهٔ دیپلما دوساله است. متقاضیان می‌توانند با کسب مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی، برای این دوره پذیرش بگیرند. حداقل نمرهٔ زبان برای ورود به مقطع دیپلما، آیلتس آکادمیک ۵٫۵ یا تافل ۴۵ تا ۵۹ است.

دورهٔ دیپلمای پیشرفته (Advanced Diploma)

این دوره که به دیپلمای پیشرفته معروف است، سه سال به طول می‌انجامد. شرط ورود به دورهٔ دیپلمای پیشرفته، داشتن مدرک دیپلم یا فوق‌دیپلم و آیلتس آکادمیک ۶ یا تافل ۶۰ -۷۸ است.

دورهٔ بچلر  (Bachelor)

دورهٔ بچلر به دورهٔ لیسانس معروف است. برای ورود به این دوره، داشتن مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی و آیلتس آکادمیک ۶٫۵ نیاز است.

دورهٔ پست بچلر (Post Bachelor)

این دوره یک‌ساله است. متقاضیان با داشتن مدرک لیسانس و با نمرهٔ آیلتس ۶٫۵ یا تافل ۷۹ تا ۹۳ می‌توانند پذیرش بگیرند. دورهٔ Post Bachelor دانشجویان را برای پیداکردن شغل موردنظر در کانادا کمک می‌کند.

دورهٔ DEC (Diplôme d’études collégiales)

این دوره مختص کالج‌های استان کبک است. متقاضیان پس از اخذ مدرک دیپلم دبیرستان می‌توانند وارد این دوره شوند.

تحصیلات در کشور کانادا بر پایهٔ دو سیستم کالج و دانشگاه استوار است. بین کالج‌ها و دانشگاه‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد. به‌عنوان‌ مثال، کالج‌ها به نسبت دانشگاه‌ها برنامه‌های متنوع‌تری دارند. در جدول زیر تفاوت بین کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا به‌اختصار شرح داده شده است.

کالجدانشگاه
بر دوره‌های آکادمیک و تخصصی متمرکز هستند.بر دوره‌های آکادمیک و تخصصی متمرکز هستند.
تنوع رشتهٔ آموزشی کم‌تری دارند.تنوع رشته‌های آکادمیک بالا است.
کالج‌ها به نسبت دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی کوچک‌تری هستند که اغلب به ارائهٔ سطوح و مدارک کارشناسی می‌پردازند.دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی بزرگی هستند که در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو پذیرش می‌کنند.
اندازهٔ کلاس‌های درس در کالج‌ها بسیار کوچک است. درنتیجه، عامل بین استاد و دانشجو بیش‌تر است. اندازهٔ کلاس‌های درس در دانشگاه‌ها بزرگ‌تر از کالج‌ها است. درنتیجه، تعامل بین استاد و دانشجو کم‌تر است.
برای دریافت پذیرش از کالج‌های کانادا نیازی به ارائهٔ مدرک زبان IELTS نیست. متقاضی می‌تواند در دوره‌های آموزش زبان در کالج شرکت کند.برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور، داشتن مدرک زبان الزامی است.

بهترین کالج‌های کانادا برای تحصیل

درحال‌حاضر، حدود ۱۳۴ کالج در کشور کانادا در حال فعالیت هستند. برخی از کالج‌های معتبر کانادا به‌دلیل برتری و کیفیت آموزشی، به‌عنوان بهترین کالج‌های کانادا شناخته شده‌اند. در این قسمت با هشت مورد از بهترین کالج‌های کانادا آشنا خواهیم شد.

برترین کالج های کانادا - بهترین کالج های کانادا
۱

کالج سنتنیال

 • رتبه کانادا: ۳۳

کالج سنتنیال که بیش‌تر  با علامت CC شناخته می‌شود، اولین کالج عمومی در استان انتاریو کانادا است. این کالج که در سال ۱۹۶۶ تأسیس شده است، یکی از کالج‌های قدیمی کانادا محسوب می‌شود.

کالج سنتنیال یکی از کالج‌های بزرگ و چندفرهنگی کانادا است. جالب است بدانید که این کالج صد فرهنگ متفاوت را در دل خود جای داده است و دانشجویان به هشتاد زبان مختلف در آن صحبت می‌کنند.

کالج سنتنیال دارای پنج پردیس است. این کالج دوره‌های مختلف تمام‌وقت و نیمه‌وقت را در هشت دانشکدهٔ بازرگانی، هنر، هوانوردی، مهندسی، گردشگری و… برگزار می‌کند. گفتنی است که حدود ۹.۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی در آن مشغول به تحصیل هستند.

کالج های معتبر کانادا - کالج های کانادا - برترین کالج های کانادا
۲

کالج جرج براون

 • رتبه کانادا: ۳۷

کالج جورج براون که یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین کالج‌های استان انتاریو است، در قلب منطقهٔ مرکزی تورنتو قرار گرفته است. این کالج در سال ۱۹۶۷ تأسیس شده است. کالج جورج براون اولین دانشکده‌ای است که سیستم آموزش از راه دور را راه‌اندازی کرد. این کالج با داشتن سه پردیس در مرکز شهر (سنت جیمز، کاسا لوما و واترفون)، نقش مهمی را در پویایی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شهر ایفا می‌کند.

کالج جورج براون با دوره‌های متنوع تمام‌وقت و نیمه‌وقت زیادی که برگزار می‌کند؛ یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که قصد تحصیل و کار همزمان را دارند. برقراری ارتباط تنگاتنگ کالج جورج براون با صنایع درون شهر، این امکان را فراهم کرده است تا دانشجویان با فرصت‌های منحصربه‌فرد بازار کار مواجه شوند و نیازهای بازار کار را تأمین کنند.

برترین کالج های کانادا - بهترین کالجهای کانادا - کالج های کانادا
۳

کالج سنکا

 • رتبه کانادا: ۶۹

کالج سنکا در سال ۱۹۶۷ در شهر تورنتو، در استان انتاریو افتتاح ‌شده است. از زمان تأسیس این کالج تاکنون، هزاران دانشجو در آن فارغ‌التحصیل شده و ‌توانسته‌اند در مشاغلی همچون خلبانی، طراحی مد، کارآفرینی و مدیریت، مشغول به کار شوند. این کالج برنامه‌های آموزشی متنوعی را به‌صورت تمام‌وقت و نیمه‌وقت در مقاطع دیپلم، لیسانس و دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت ارائه می‌دهد. در کالج سنکا برای دانشجویان بین‌المللی امکانات زیادی ازجمله اسکان و فعالیت‌های فوق‌برنامه مهیا است.

کالج های ارزان کانادا - برترین کالج های کانادا
۴

کالج موهاک

 • رتبه کانادا: ۳۹

کالج موهاک یکی از بزرگ‌ترین کالج‌های دولتی کانادا است که در استان انتاریو واقع شده است. تاریخ تأسیس این کالج به سال ۱۹۶۶، سال تأسیس کالج‌های انتاریو، باز می‌گردد. کالج موهاک دارای سه پردیس اصلی است.  از زمان تأسیس این کالج، بیش از ۱۱۵.۰۰۰ نفر در آن فارغ‌التحصیل شده‌اند. کالج موهاک هم‌اکنون از بهترین کالج ‌های کانادا در رشته‌های علمی و تحقیقاتی محسوب می‌شود. آمار دانشجویان بین‌المللی کالج موهاک بسیار بالا است.

لیست کالج های کانادا - تحصیل در کالج های کانادا - لیست کالج های معتبر کانادا
۵

کالج جورجین

 • رتبه کانادا: ۹۶

کالج جورجین در سال ۱۹۶۷ در شهر بری (Barrie)، در شمال تورنتو، تأسیس گردید. کالج جورجین در استان انتاریو واقع‌ شده است و به‌طور ویژه روی دوره‌های کارآموزی فعالیت می‌کند. این کالج دارای هفت پردیس در مناطق مختلف این استان است.

تمرکز اصلی کالج جورجین روی دانشجویان خارجی است. این کالج سالانه بیش از ۳.۶۰۰ دانشجوی بین‌المللی را از ۸۵ کشور مختلف پذیرش می‌کند. گفتنی است که در کالج جورجین، گزینه‌های اقامتی مختلفی برای دانشجویان مهیا است.

کالج های ارزان کانادا - برترین کالج های کانادا -
۶

کالج هامبر

 • رتبه کانادا: ۳۰

کالج هامبر یکی از کالج‌های دولتی کانادا است که در تورنتو واقع شده است. سال تأسیس این کالج به سال ۱۹۶۷ برمی‌گردد. کالج هامبر سه پردیس به نام‌های لیکشور (Lakeshore)، نورث (North) و اورنجویل (Orangevillage) دارد. این کالج یکی از اعضای پلی‌تکنیک کانادا است. کالج هامبر سالانه حدود ۱۵۰ دورهٔ متفاوت را برگزار می‌کند. در کالج هامبر دوره‌های مختلف در مقاطع پست بچلر (post bachelor)، کارشناسی، دیپلما و سرتیفیکیت برای دانشجویان برگزار می‌شود.

برترین کالج های کانادا - بهترین کالج های کانادا - لیست کالج های کانادا
۷

کالج رد ریور

 • رتبه کانادا: ۱۰۲

کالج رد ریور یکی از قدیمی‌ترین مؤسسات آموزشی کانادا است که در سال ۱۹۳۸ در شهر وینیپگ، استان مانیتوبا، تأسیس شده است. این کالج هم‌اکنون به‌عنوان بزرگ‌ترین مؤسسهٔ آموزشی و پژوهشی کاربردی در استان مانیتوبا به شمار می‌آید. کالج رد ریور همواره در حال پیشرفت و ترقی است. این کالج به‌طور میانگین سالانه ۲۱.۰۰۰ دانشجو پذیرش می‌کند. در کالج رد ریور دوره‌های مختلف تحصیلی به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شوند و بیش از دویست مدرک دیپلم و سرتیفیکیت به فارغ‌التحصیلان ارائه می‌شود.

تحصیل در کالج های کانادا - شهریه کالج های کانادا
۸

کالج نیاگارا

 • رتبه کانادا: ۷۰

کالج نیاگارا در سال ۱۹۶۷ در منطقهٔ نیاگارا، استان انتاریو، تأسیس شده است. این کالج درحال‌حاضر سه پردیس دارد. در کالج نیاگارا سیصد استاد مجرب و برجسته تدریس می‌کنند و تاکنون، بیش از ۵۰.۰۰۰ دانشجو در آن فارغ‌التحصیل شده‌اند. لازم به ذکر است که از زمان تأسیس کالج نیاگارا تا به امروز، بیش از چهارصد دانشجوی خارجی از بیش از شصت کشور دنیا در این مرکز ثبت‌نام نموده‌اند. این کالج براساس کیفیت بالای آموزشی خود، به مدت سه سال متوالی در لیست ده کالج برتر کشور کانادا مشاهده شده است.

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید را جستجو کنید.

  شرایط ورود به کالج‌های کانادا

  حالا نوبتی هم که باشد، نوبت بررسی شرایط ورود به کالج‌ های کانادا است. اجازه بدهید به‌ترتیب شروط آن را بررسی کنیم:

  شرایط سنی

  خبر خوب این است که برای اخذ پذیرش از کالج‌های کانادا هیچ شرط سنی‌‌ای در کار نیست. به‌عبارتی، شما در هر سنی می‌توانید از کالج های کانادا پذیرش بگیرید و در آن‌ها شرکت کنید. تنها نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشید، این است که شرط سنی فقط ممکن است هنگام اخذ ویزای تحصیلی کانادا از سوی سفارت این کشور مورد ارزیابی قرار گیرد.

  برای مثال، متقاضی‌ پنجاه‌ساله‌ای که قصد ادامهٔ تحصیل در کالج را دارد، به‌سختی می‌تواند افسر را متقاعد کند که فقط برای ادامهٔ تحصیل به کانادا سفر می‌کند و بعدازآن به کشور خود بازمی‌گردد.

  بهترین سن تحصیل در کالج که با شانس قبولی ویزای دانشجویی نیز همراه است، از ۱۸ تا ۲۳ سالگی معرفی شده است.

  نمره زبان

  همان‌طورکه می‌دانید، کانادا یک کشور دوزبانهٔ انگلیسی و فرانسوی است. برای تحصیل در کالج‌های کانادا شما می‌بایست به یکی از دو زبان رایج، فرانسه یا انگلیسی، مسلط باشید. میزان سطح تسلط متقاضی معمولاً با آزمون‌های رسمی و جهانی زبان ازجمله آیلتس، تافل و… ارزیابی می‌شود.

  کالج‌هایی که در استان‌های فدرال کانادا هستند، عمدتاً دورهٔ خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. برای دریافت پذیرش از این کالج‌ها، داشتن حداقل آیلتس آکادمیک ۶ الزامی است.

  تمکن مالی

  تمکن مالی از ملزومات تحصیل در کانادا است. شما برای تحصیل در کالج‌های کانادا باید به‌طور متوسط ۶ تا ۲۰.۰۰۰ دلار در سال هزینه کنید که خب، این مبلغ هنگفتی است. درنتیجه، طبیعی است که برای تأمین هزینهٔ زندگی دانشجویی و شهریهٔ کالج باید از تمکن مالی برخوردار باشید.

  نمرات تحصیلی

  در میان ملزومات ثبت‌نام در کالج ‌های کانادا، ریزنمرات تحصیلی نیز نقش پررنگی دارند. هرچه نمرات تحصیلی درخشان‌تر باشند، مسیر پذیرش در کالج‌های کانادا هموارتر خواهد بود. گفتنی است که بسیاری از کالج‌های دولتی کانادا معدل ۷۰درصد را معیار پذیرش دانشجو درنظر گرفته‌اند.

  سیستم آموزشی دولت کانادا برای هر یک از موارد بالا، از متقاضی مستندات و مدارکی طلب می‌کند که معمولاً از آن به‌عنوان مدارک پذیرش در کالج‌های کانادا یاد می‌شود. در قسمت بعد به لیستی از این مدارک اشاره خواهیم کرد.

  مدارک لازم برای اخذ پذیرش از کالج‌های کانادا

  دریافت پذیرش از کالج‌های کانادا مستلزم ارائهٔ یک‌سری مدارک است. به خاطر داشته باشید که تکمیل‌نبودن مدارک، پروسهٔ بررسی پرونده توسط کمیتهٔ پذیرش کالج را با مشکل مواجه خواهد کرد.

  مدارک لازم برا اخذ پذیرش از کالجهای کانادا به شرح زیر است:

  • فرم درخواست پذیرش؛
  • ریزنمرات تحصیلی و مدارک مقاطع تحصیلی قبلی؛
  • مدارک هویتی ازجمله کپی شناسنامه یا کارت ملی؛
  • مدرک زبان؛
  • انگیزه‌نامه.

  کلیهٔ مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی از کالج‌های کانادا، با توجه به دانشگاه مقصد می‌بایست به یکی از دو زبان انگلیسی یا فرانسوی ترجمهٔ رسمی شوند.

  لازم به ذکر است که ارائهٔ مدارک، پذیرش در کالج‌های کانادا را تضمین نمی‌کند اما جزئی از ملزومات اخذ آن به حساب می‌آید.

  جستجوی رشته تحصیلی در کانادا با شرایط شما + پذیرش رایگان

  در تمامی مقاطع حتی بدون نمره زبان

  با ابزار قدرتمند اسمارت سرچ، شرایط اولیه خود را اعلام کنید، ابزار قدرتمند اسمارت سرچ حتما برای شما رشته‌ای پیدا خواهد کرد. حتی اگر نمره زبان ندارید هم جستجوی خودتون را انجام بدید. بسیاری از دانشگاه های کانادا حتمی بدون نمره زبان امکان دریافت پذیرش دارند.

  اسمارت اپلای

  کالج‌های کانادا به تفکیک استان

  برای آنکه بتوانید اطلاعات بیش‌تری در مورد کالج‌های کانادا به دست بیاورید، می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید و به تفکیک استان، با کالج های کانادا بیش‌تر آشنا شوید. با کلیک‌کردن روی نام کالج می‌توانید وارد صفحهٔ دانشگاه شوید. اسمارت اپلای برای اکثر این کالج‌ها یک صفحهٔ ویژه ایجاد کرده است که با مطالعهٔ این صفحه شما می‌توانید تمام اطلاعات لازم و موردنیاز را در مورد کالج مدنظرتان به دست آورید.

  پذیرش کالج کانادا بدون مدرک زبان

  پذیرش کالج کانادا بدون مدرک زبان یکی از علاقه‌مندی‌های دانشجویان ایرانی است که قصد تحصیل را در کالج‌های کانادا دارند. خیلی‌ها دوست دارند بدانند که آیا بدون داشتن مدرک زبان هم می‌توانند در کالج‌های کانادا تحصیل کنند یا خیر. برخی از کالج‌ها در کانادا هستند که به‌صورت مشروط دانشجو پذیرش می‌کنند.

  تحصیل در کالج ‌های کانادا بدون مدرک زبان به پذیرش مشروط یا Conditional Offer موسوم است؛ یعنی دانشجو باید قبل از برنامهٔ آموزشی اصلی، یک یا چند دورهٔ زبان انگلیسی را بگذراند. طول دورهٔ زبان انگلیسی پیش‌نیاز، بستگی به سطح زبان متقاضی داشته و از دو ماه تا یک سال متغیر است.

  بنابراین، شما این شانس را دارید تا با بررسی شرایط کالج‌های مختلف، آن گروه از کالج‌ها که بدون مدرک زبان اقدام به پذیرش مشروط می‌کنند را شناسایی کنید. گفتنی است که برخی کالج‌ها از طریق آزمون‌های زبان داخلی به دانشجویان پذیرش اعطا می‌کنند.

  هم‌زمان در تعداد قابل‌توجهی از کالج‌های کانادا، شما می‌توانید در دوره‌های آموزش زبان یا ELI شرکت کنید. دوره‌های ELI در هشت سطح تعریف می‌شوند. طول دورهٔ سطح ۱ تا ۷، به مدت هفت هفته است و سطح ۸ این دوره به مدت ۷ الی ۱۴ هفته طول می‌کشد. تاریخ برگزاری این دورهٔ آموزشی، شش بار در سال در ماه‌های زیر است:

  ژانویه (January)، مارچ (March)، می (May)، جولای (July)، سپتامبر (September) و نوامبر (November).

  تحصیل در کالج های کانادا

  1. کالج‌های کانادا معادل دانشگاه‌های علمی_کاربردی با دانشکده‌های فنی‌_حرفه‌ای در ایران هستند.
  2. برای اخذ پذیرش از کالج‌های کانادا هیچ شرط سنی‌‌ای در کار نیست.
  3. امکان تحصیل بدون مدرک زبان (پذیرش مشروط) در بسیاری از کالج‌های کانادا میسر است.
  4. شهریهٔ کالج‌های کانادا بین ۸.۰۰۰ تا ۱۸.۰۰۰ دلار در سال است.
  5. حداقل نمرهٔ آیلتس آکادمیک برای تحصیل در کالجهای کانادا ۶ است.
  6. در کالج‌های کانادا، مدارک تحصیلی اعم از دیپلما، سرتیفیکت و مدارک دیگر تا سطح کارشناسی ارائه می‌شوند.
  7. امکان انتقال واحدهای درسی از کالج ‌های کانادا به دانشگاه‌های کانادا و ادامهٔ تحصیل در مقاطع بالاتر وجود دارد.

  هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا

  هزینهٔ تحصیل در کالج‌های کانادا یکی از مهم‌ترین مباحث و سؤالاتی است که اغلب در موردش پرسیده می‌شود. بازهٔ هزینه‌ها بستگی به کالج مقصد، دوره و فشردگی کلاس‌ها دارد اما به‌طورکل، شهریهٔ کالج‌های کانادا بین ۸.۰۰۰ تا ۱۸.۰۰۰ دلار در سال متغیر است.

  گاهی این تصور پیش می‌آید که کالج‌های دولتی کانادا شهریهٔ کم‌تری نسبت به کالج‌های خصوصی دریافت می‌کنند که این مورد در اکثر مواقع برای دانشجویان بین‌المللی صادق نیست حتی ممکن است در بعضی مواقع دانشجو یک کالج خصوصی را با شهریهٔ کم‌تر از کالج دولتی پیدا کند.

  تفاوت کالج‌های دولتی و خصوصی کانادا در یک نگاه

  کالج ‌های کانادا در یک نگاه

  کالج ‌های کانادا را می‌توانیم به دو دستهٔ عمومی و خصوصی تقسیم کنیم. حال تفاوت این دو دسته موضوعی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

  کالج‌های دولتی

  • بودجهٔ کالج‌های دولتی عمدتاً ازسوی دولت فدرال کانادا تأمین می‌شود.
  • هزینهٔ تحصیل در کالج‌های دولتی کانادا از بسیاری از کالج‌های خصوصی ارزان‌تر است.
  • معمولاً کالج‌های دولتی، گواهی‌های آکادمیک و دیپلم‌های پیش‌حرفه‌ای ۱ تا ۲ساله و مدارک فوق‌دیپلم ۲ساله و مدارک کارشناسی تخصصی ۳ تا ۴ساله را ارائه می‌دهند.

  کالج‌های خصوصی

  • کالج‌های‌ خصوصی هیچ‌گونه بودجه‌ای از بخش فدرال و یا استانی دولت دریافت نمی‌کنند.
  • این کالج‌ها تنها به‌واسطهٔ شهریهٔ دریافتی از دانشجویان فعالیت می‌کنند.
  • کالج‌های خصوصی معمولاً از کالج‌های دولتی کوچک‌تر و گران‌تر هستند.

  کالج‌های کانادا سکوی پرتاب به دانشگاه‌ها

  دانشجویانی که از کالج‌های کانادا فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توانند با انتقال واحدهای درسی از کالج به دانشگاه‌ها به تحصیل خود ادامه دهند و به مقاطع بالاتر دست یابند. درواقع، دانشجو در کالج مهارت زبان و پایهٔ درسی خود را تقویت می‌کند و با اندوختهٔ علمی بهتری وارد دانشگاه می‌شود.

  به این شیوه، سیستم انتقال واحد درسی (Credit Transfer) گفته می‌شود که شیوه‌ای مرسوم برای ادامهٔ تحصیل در کانادا برای دانشجویان بومی و هم‌چنین دانشجویان بین‌المللی است. در این روش، دانشجو ابتدا در کالج موردنظر خود دوره‌ای را شروع می‌کند و در ادامه، براساس معدل به‌دست‌آورده در کالج می‌تواند دروس خود را به کالج یا دانشگاه دیگری انتقال دهد.

  این روش برای متقاضیانی که قصد ورود به دانشگاه‌هایی با رنک قوی دارند، بسیار رایج است. در این حالت، متقاضی می‌تواند وارد کالج شود و با تقویت مهارت زبان و هم‌چنین پایهٔ درسی، دروس خود را به دانشگاه موردنظر انتقال دهد و سپس ادامهٔ آن را در آن دانشگاه پیگیری کند.

  کانادا در زمینهٔ انتقال واحدهای درسی بین کالج‌ها و دانشگاه‌ها پیشرفته‌ترین کشور دنیا است. گفتنی است که در بین استان‌ های کانادا، استان بریتیش کلمبیا قوی‌ترین سیستم را در زمینهٔ انتقال واحدهای درسی دارد. سالیانه در کل کانادا بیش از ۶۰.۰۰۰ دانشجو از سیستم انتقال واحد درسی استفاده می‌کنند.

  رسیدن به رؤیای اقامت پس از تحصیل در کالج‌های کانادا

  بیش‌تر دانشجویان خارجی اغلب به امید دریافت اقامت پس از تحصیل راهی کانادا می‌شوند. پس از تحصیل در دوره‌های کالج در کانادا، بسته به استانی که در آن تحصیل کرده‌اید، می‌توانید از طریق یکی از روش‌های مهاجرتی نسبت به اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

  برای اخذ اطلاعات بیش‌تر می‌توانید اطلاعات موجود در صفحهٔ اقامت پس از تحصیل در کانادا را مطالعه کنید. در هر یک از یازده استان کانادا جهت اخذ اقامت پس از تحصیل در کالج های کانادا، شرایط خاصی وجود دارد. در برخی از استان‌ها پس از ادامهٔ تحصیل بلافاصله امکان اخذ اقامت دائم وجود دارد و در برخی دیگر متقاضی ابتدا اجازهٔ کار و سپس ویزای اقامت دریافت می‌کند.

  به‌طورکل، از شرایط دریافت اقامت دائم از طریق تحصیل در کالج‌های کانادا می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

  • دارابودن هیجده سال؛
  • اخذ پذیرش تحصیلی از یک کالج دولتی؛
  • اخذ ویزای تحصیلی کانادا؛
  • اتمام دورهٔ آموزشی و دریافت مدرک تحصیلی؛
  • اخذ ویزای کار پس از تحصیل در کانادا یا PGWP؛
  • یک سال کار تمام‌وقت و مرتبط پس از اتمام تحصیل؛
  • دریافت مدرک آیلتس آکادمیک با نمرهٔ بالا؛
  • اقدام برای دریافت اقامت دائم از مسیر تجربهٔ کار کانادایی که یکی از زیرمجموعه‌های اکسپرس اینتری است؛
  • دریافت کارت اقامت دائم کانادا یا PR Card.

  ویدئوهای‌ پربازدید:

  پذیرش دانش آموزان در کالج های کانادا

  جمع‌بندی: برای گزینش از میان بهترین کالج ‌های کانادا در کنار شما هستیم

  واقعیت این است که این اواخر قدری شانس دریافت ویزای تحصیلی برای افرادی که از کالج‌های کانادایی پذیرش گرفته‌اند پایین آمده است. برای همین هم بیش‌تر مشاوران به داوطلبان توصیه می‌کنند که برای افزایش شانس موفقیت خود از دانشگاه‌های کانادایی پذیرش بگیرند. با این حال، برخی از داوطلبان اصرار دارند که تمایلی به ادامهٔ تحصیلات دانشگاهی ندارند و اگر قرار بر ادامهٔ تحصیل باشد، ترجیح می‌دهند در یکی از بهترین کالج‌های کانادا تحصیلات خود را ادامه دهند.

  اگر شما هم یکی از همین افراد هستید، به شما توصیه می‌کنیم از موتور هوشمند وب‌سایت اسمارت اپلای برای گزینش از میان بهترین کالج‌های کانادا استفاده کنید. در‌عین‌حال، می‌توانید فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید و یا در تماس با مشاوران اسمارت اپلای از مشاورهٔ تخصصی آن‌ها برای بهترین تصمیم‌گیری استفاده کنید.

  پذیرش در کالج‌های کانادا سرآغاز رؤیایی‌ است که اگر دیر بجنبید، در یک چشم‌برهم‌زدن از دستش خواهید داد. رؤیایتان ‌را از اینجا و با ما آغاز کنید.

  سؤالات رایج در باب کالج‌های کانادا

  خیر. تحصیل در کالج‌های کانادا همراه با شهریه است.

  هامبر، جورج براون، شریدان، سنتیال و جورجین،

  بله. در برخی از کالج‌ها به شرط پذیرش مشروط بر شرکت در دوره‌های آموزش و تقویت زبان وجود دارد.

  بین ۸.۰۰۰ تا ۱۸.۰۰۰ دلار در سال.

  خیر. هیچ شرط سنی‌‌ای در کار نیست.

  حداقل ۶ است.