اقامت پس از تحصیل در کانادا

 • روشی برای اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل

واقعیت این است که از نگاه ادارۀ مهاجرت کانادا روشی برای اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل، با عنوان مهاجرت تحصیلی کانادا یا اقامت دائم تحصیلی وجود ندارد. شما با اخذ ویزای تحصیلی، مجوز اقامت موقت در کشور کانادا را کسب می‌کنید.

با این حال، دولت کانادا ترجیح می‌دهد افرادی که در کانادا تحصیل می‌کنند و سابقۀ کار کانادایی دارند، با روش‌های قانونی در این کشور اقامت دائم دریافت کنند. به همین منظور روش‌های قانونی برای اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا پیش‌بینی شده است که شخص متقاضی، همسر و خانوادۀ وی در صورت واجدشرایط‌بودن برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

اقامت کانادا از طریق تحصیل در کالج و دانشگاه

مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس اینتری رایج‌ترین و اصلی‌ترین روش برای متقاضیان مهاجرت به کانادا است. با این حال، رقابت سنگینی در سیستم اکسپرس اینتری وجود دارد و موفقیت در این سیستم نیازمند امتیاز بالای زبان و سن پایین متقاضی است. سایر طرح‌های مهاجرت به کانادا همچون مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری هم نیازمند سرمایه‌ای قابل‌توجه و … است. در این شرایط، مهاجرت تحصیلی به کانادا و اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل یک مسیر مطلوب برای مهاجرت به کانادا به حساب می‌آید که شانس موفقیت در سیستم اکسپرس اینتری را افزایش می‌دهد.

این مسیر اگرچه در نگاه اول قدری طولانی و یا هزینه‌بر به چشم می‌آید ولی اتفاقاً در شرایط کنونی یک مسیر کوتاه و مطمئن برای تضمین مهاجرت شما به کانادا محسوب می‌شود؛ به عبارتی، اقامت کانادا از طریق تحصیل مسیری است میانبر برای آنکه بتوانید با ارتقای امتیازات خود اقامت کانادا را به‌راحتی کسب کنید. برای این منظور، تلاش می‌کنیم سیستم اکسپرس اینتری و برنامۀ تجربۀ کانادایی را توضیح دهیم.

همچنین، به کسب اقامت دائم کانادا از طریق برنامه‌های استانی اشاره خواهیم کرد که یک روش عالی برای برخورداری از سابقۀ کار کانادایی و نیل به اقامت کانادا از طریق تحصیل است. شما با استفاده از این ویزا می‌توانید شرایط لازم جهت استفاده از برنامۀ تجربه کانادایی در قالب برنامۀ اکسپرس اینتری را به دست بیاورید. در ادامه، با تشریح مهاجرت تحصیلی برای شما توضیح خواهیم داد که مهاجرت تحصیلی به کانادا چگونه می‌تواند به افزایش امتیازات شما و تضمین موفقیت شما در مسیر مهاجرت به این کشور کمک کند.

اقامت دائم کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری

برنامۀ اکسپرس اینتری سازوکاری است برای ورود مهاجران به کانادا. این برنامۀ مهاجرتی از سال ۲۰۱۵ با هدف جذب نیروهای کارآمد و متخصص و با تلفیق گروه کارکنان ماهر Federal Skilled Worker Program، گروه تجربۀ کانادایی Canadian Experience Class و گروه پیشه‌وران Federal Skilled Trades Program براساس سیستم امتیازبندی شروع به کار کرد.

فرد متقاضی در این طرح  با داشتن مدرک دیپلم، نمرۀ آیلتس جنرال ۶ و حداقل شش ماه سابقۀ کار، واجد شرایط ورود به سيستم «pool» شده و با توجه به گزینه‌های زیر می‌تواند کسب امتیاز کند: سن، سطح تحصیلات، سابقۀ کار، وضعیت تاهل، نمرۀ زبان انگلیسی و فرانسه، سابقۀ کار همسر، میزان تحصیلات همسر، بستگان درجه‌یک در کانادا، پیشنهاد کاری از کانادا، پذیرش استانی، تحصیل در کانادا و سابقۀ کار در کانادا.

طبیعی است که اکثر متقاضیان ایرانی مهاجرت به کانادا نمی‌توانند بخش قابل‌توجهی از امتیازات مربوط به گزینه‌های بالا را کسب کنند. هنگامی‌که می‌گوییم اقامت کانادا از طریق تحصیل یک مسیر قابل‌توصیه برای علاقه‌مندان مهاجرت به کاناداست، درست به همین بُعد بحث توجه داریم. علاقه‌مندان ایرانی مهاجرت به کانادا عموماً قادر به کسب امتیاز از طریق گزینه‌های سابقۀ تحصیل در کانادا، سابقۀ کار کانادایی، بستگان درجه‌یک در کانادا و پیشنهاد کاری از کانادا نیستند.

در عین حال، توانایی عمومی زبان این داوطلبان چندان بالا نیست و از نمرۀ زبان انگلیسی هم امتياز کم‌تری می‌گیرند. بنابراین، در رقابت فشردۀ اکسپرس اینتری ناکامند و عموماً به حد نصاب امتياز موردنیاز برای انتخاب نمی‌رسند.

در چنین شرایطی، مهاجرت تحصیلی به کانادا و درنهایت اقامت کانادا از طریق تحصیل شاید بهترين راه برای متقاضيان مهاجرت به کانادا باشد. کسانی که مشتاق برای كسب امتيازات بيش‌تر جهت موفقیت در سیستم اکسپرس اینتری هستند، می‌توانند با اخذ پذیرش تحصیلی و به‌دست‌آوردن کار و البته تقویت تدریجی زبان انگلیسی و فرانسوی و حتی یافتن پیشنهاد شغلی به‌سرعت امتیازات خود را ارتقا داده و در سیستم اکسپرس اینتری موفق باشند. در چنین شرایطی، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های کانادا می‌توانند از امتیازات زیر برخوردار گردند و به‌نوعی شانس خود را برای موفقیت در سیستم اکسپرس اینتری به‌وضوح ارتقا دهند:

 • داشتن تجربۀ کاری در کانادا: ۷۰ امتیاز
 • تحصیلات کانادایی: ۳۰ امتیاز
 • داشتن پیشنهاد شغلی: ۲۰۰ امتیاز

ویدئوهای‌ پربازدید:

برنامه‌ریزی آینده و آرزوهای دانشجویان کانادا و استرالیا

روش تجربۀ کانادایی یا همان مهاجرت به کانادا از روش Canadian Experience Class یا CEC مخصوص متقاضیانی است که تجربۀ کار در کانادا را داشته‌اند. از طریق برنامۀ تجربۀ کانادایی این امکان وجود دارد که متقاضی مهاجرت به کانادا، اقامت دائم را برای خود و خانوادۀ وابسته به او دریافت کند. همچنین، این برنامه موردتوجه دانشجویان بین‌المللی است که در دورۀ PGWP پس از پایان تحصیلات خود در کانادا هستند.

شما می‌توانید در مهلتی که پس از تحصیل در کانادا دارید، حداقل شرایط لازم را برای اقدام از طریق روش تجربۀ کانادایی کسب‌کرده و برای اقامت دائم اقدام کنید. از ژانویۀ ۲۰۱۵ به بعد، در مرحلۀ اول متقاضی باید در سیستم اکسپرس اینتری پروفایلی ساخته و با داشتن حداقل شرایط لازم، دعوت‌نامه را برای اپلای دریافت کند. همچنین، ادارۀ مهاجرت کانادا معمولاً سالانه تعداد ظرفیت مشخصی پرونده در روش تجربۀ کانادایی قبول می‌کند.

به این مهم توجه داشته باشید که تجربۀ کار حرفه‌ای کانادایی یعنی در یکی از گروه‌های زیر کار کرده باشید:

 • کارهای مدیریتی (NOC skill level 0)؛
 • کارهای حرفه‌ای (NOC skill type A)؛
 • کارهای تدریس و حرفه‌ای (NOC skill type B).

برای مشاهدۀ کلیۀ کد رشته‌ها می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

حداقل شرایط لازم برای برنامۀ تجربۀ کانادایی

 • مشاغل گروه‌های 0 و A دارای حداقل سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی CLB7 و مشاغل گروه B دارای حداقل سطح زبان در سطح CLB5 باشند؛
 • فرد تصمیمی برای زندگی در کبک نداشته باشد؛
 • حداقل یک سال (یا ۱۵۶۰ ساعت) تجربۀ کار کانادایی مجاز در سه سال قبل از درخواست که شامل درآمد بوده، داشته و در یکی از شغل‌های گروه‌های 0 یا A و یا B باشد.

توجه داشته باشید که شما می‌توانید بدون نگرانی از سطح تحصیلات و همچنین درآمدتان و در هنگام حضور در خارج از کانادا هم برای برنامۀ تجربۀ کانادایی اقدام کنید. با این حال، برای سوابق کاری غیرمجاز، کارهایی که خوداشتغال باشند، کار در حین تحصیل و یا در دورۀ کارورزی و یا کارهای انجام‌شده در گروه C و D، شما نمی‌توانید برای برنامۀ تجربۀ کانادایی اقدام کنید.

درمجموع، می‌توان این‌گونه گفت که شما با مهاجرت تحصیلی به کانادا و ورود به بازار کار از طریق برنامۀ PGWP و کسب امتیاز تحصیلی و کاری از روش‌های مختلف اقامتی، موفق به كسب اقامت كانادا از طریق تحصیل به همراه همسر و فرزندان خود خواهید شد. در ادامه، بد نیست اطلاعاتی در مورد برنامۀ PGWP داشته باشیم که می‌تواند تا حد زیادی در مسیر اقامت کانادا از طریق تحصیلی به کمک مهاجران بیاید.

کسب اقامت دائم از طریق برنامه های استانی

 • اقامت پس از تحصیل در استان بریتیش کلمبیا
 • اقامت پس از تحصیل در استان آلبرتا
 • اقامت پس از تحصیل در استان ساسکاچوان
 • اقامت پس از تحصیل در استان مانیتوبا
 • اقامت پس از تحصیل در استان انتاریو
 • اقامت پس از تحصیل در استان کبک
 • اقامت پس از تحصیل در جزیره پرنس ادوارد
 • اقامت پس از تحصیل در استان نیوبرانزویک
 • اقامت پس از تحصیل در استان نوااسکوشیا
 • اقامت پس از تحصیل در استان نیوفاندلند و لابرادور

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید را جستجو کنید.

  اقامت پس از تحصیل در استان بریتیش کلمبیا

  ۱. اقامت پس از تحصیل برای فارغ‌التحصیلان بریتیش کلمبیا در برخی از رشته‌های تحصیلی

  در این روش پس از تحصیل، فارغ‌التحصیلان تعدادی از رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به شرح زیر می‌توانند بدون داشتن پیشنهاد کاری برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند:

  • کشاورزی؛
  • منابع طبیعی؛
  • علوم کامپیوتر؛
  • مهندسی؛
  • مهندسی فناوری اطلاعات؛
  • بیولوژی؛
  • دوره‌های مرتبط با سلامت و علوم کلینیکی؛
  • ریاضیات و آمار؛
  • علوم تربیت بدنی.

  اقامت پس از تحصیل در استان آلبرتا

  ۱. اخذ اقامت دائم از روش AINP-Alberta Immigrant Nominee Program

  در این روش پس از تحصیل، فارغ‌التحصیلان باید از طریق ادارۀ مهاجرت کانادا برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند. در این روش، از طریق برنامۀ اکسپرس اینتری متقاضی پذیرفته می‌شود.

  ۲. اقامت پس از تحصیل International Graduate Category

  در این روش، اگر فرد قصد زندگی در آلبرتا را داشته باشد، می‌بایست از مؤسسات دولتی یا خصوصی در آلبرتا و یا مؤسسات معتبر دولتی سایر استان‌های کشور کانادا در دوره‌های سرتیفیکیت یا دانشگاهی حداقل یک سال شرکت و فارغ‌التحصیل شده باشد. در حین تشکیل پرونده متقاضی می‌بایست دارای پیشنهاد کاری معتبر بوده و به‌صورت تمام‌وقت در حال کارکردن باشد و ادارۀ مهاجرت آن را قبول داشته باشد. شغل شخص باید در یکی از زیر گروه‌های .، A ،B ،C  و در گروه رده‌بندی مشاغل کانادا NOC باشد. متقاضیانی که در گروه شغلی C کار کرده‌اند، باید در هنگام اقدام جهت اخذ اقامت مدرک معتبر زبان معادل آیلتس ۴ یا فرانسه، نمرۀ آ۲ داشته باشند.

  اقامت پس از تحصیل در استان ساسکاچوان

  روش مهاجرت به استان ساسکاچوان

  1. کارآفرینان؛
  2. متخصصین ساسکاچوان؛
  3. مهاجرت از روش دانشجویی؛
  4. مهاجرت متخصصین بهداشت؛
  5. رانندۀ کامیون مسیرهای طولانی؛
  6. مهاجرت کشاورزان یا کشاورزان جوان.

  با توجه به هدف تهیۀ این مقاله، فقط به توضیح اخذ اقامت برای دانشجویانی که در ساسکاچوان فارغ‌التحصیل شده‌اند با توجه به شرایط زیر می‌پردازیم:

  1. در یکی از مؤسسات معتبر این استان در دورۀ بعد از دبیرستان که بیش از یک سال باشد فارغ‌التحصیل شده باشند؛
  2. حداقل ۶ ماه معادل ۹۶۰ ساعت در ساسکاچوان کارکرده باشند؛
  3. دارای ورک پرمیت معتبر باشند؛
  4. دارای پیشنهاد کاری معتبر در گروه شغلی «A» ،«B» ،«۰» و یا در یک شغل معتبر در زمینۀ تحصیلی خود و یا در یک فعالیت معتبر باشند؛
  5. نامۀ SINP Job Approval Letter را داشته باشند.

  SINP (Saskatchewan Immigrant Nominee Program)

  دانشجویانی که خارج از استان ساسکاچوان تحصیل‌کرده‌اند باید:

  1. در یکی از مؤسسات معتبر کانادا در دورۀ بعد از دبیرستان که بیش از یک سال باشد فارغ‌التحصیل شده باشند. این دوره باید حداقل دو سال آکادمیک باشد.
  2. حداقل ۲۴ ماه تمام‌وقت و به‌طور پیوسته (حداقل ۳۸۴۰ساعت) در ساسکاچوان کار کرده باشند و دارای ویزای کاری معتبر باشند؛
  3. شغل در دوره‌ای که متقاضی ویزای اقامت پس از تحصیل یا مجوز کار بعد از تحصیل دارد؛
  4. دارای پیشنهاد کاری معتبر در گروه شغلی «A» ،«B» ،«۰» و یا در یک شغل معتبر در زمینۀ تحصیلی خود و یا در یک فعالیت معتبر باشند؛
  5. نامۀ SINP Job Approval Letter را داشته باشند.

  دانشجویان بین‌المللی که قصد دارند اقامت ساسکاچوان را دریافت کنند، باید یکی از شرایط زیر را دارا باشند:

  • حداقل شش ماه نزد یک کارفرمای ساسکاچوان کارکرده و یا در حال حاضر دارای درخواست کار از این استان باشند؛
  • همسر متقاضی در حال حاضر شغلی تمام‌وقت در استان ساسکاچوان داشته باشد؛
  • دارایی کافی جهت تأمین خود و خانوادۀ خویش را داشته باشد.

  اقامت پس از تحصیل در استان مانیتوبا

  دانشجویان بین‌المللی‌ای که قصد دارند اقامت ساسکاچوان را دریافت کنند، باید تمامی شرایط زیر را دارا باشند:

   • در یکی از مؤسسات یا دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل شده باشند؛
   • ویزای کار پس از تحصیل اخذ کرده باشند؛
   • حداقل شش ماه با کارفرمای منیتوبایی کارکرده و پیشنهاد شغلی داشته باشند. اگر در استانی غیر از مانیتوبا تحصیل کرده‌اند، باید حداقل یک سال با کارفرمایی که از او پیشنهاد شغلی دارند کار کرده باشند.

  اقامت پس از تحصیل در استان انتاریو

  ۱. اخذ اقامت دائم از روش International Post-graduate Category BC PNP

  دانشجویان بین‌المللی OINP-International Student Category:

  دانشجویانی که در انتاریو تحصیل‌ کرده‌اند، باید دارای پیشنهاد کار و همچنین واجد شرایط زیر باشند:

  • دارای پیشنهاد شغلی معتبر در گروه شغلی «A» ،«B» ،«۰» باشند؛
  • در یکی از دانشگاه‌های دولتی استان انتاریو دو یا یک‌ساله به‌صورت تمام‌وقت فارغ‌التحصیل شده باشند؛
  • باید حداقل نصف دورۀ فوق را سپری کرده باشند؛
  • حداکثر دو سال از فارغ‌التحصیلی آن‌ها نگذشته باشد.

  ۲. روش اخذ اقامت دانشجویان فوق لیسانس و دکتری انتاریو

  در این روش این امکان به فارغ‌التحصیلان دورۀ فوق لیسانس داده می‌شود که اقامت دائم کانادا را در صورت داشتن شرایط زیر دریافت کنند:

  • از دانشگاه دولتی آنتاریو به‌صورت تمام‌وقت در مقطع فوق لیسانس (مدت دورۀ حداقل یک سال) فارغ‌التحصیل شده باشند؛
  • حداکثر دو سال از فارغ‌التحصیلی آن‌ها نگذشته باشد؛
  • دارا بودن حداقل نمرۀ CLB۷ (معیار سنجش سطح زبان) در مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی؛
  • تمکن مالی برای اقامت در انتاریو را داشته باشند؛
  • دارای موقعیت مهاجرتی قانونی در کانادا باشند.

  برای تحصیل در کانادا اول باید رشته ات رو پیدا کنی!

  این کار رو به ما بسپار

  دکمه زیر را بزنید، ظرف ۶۰ ثانیه با چند تا کلیک ساده گزینه های مورد نظر اسمارت سرچ را پاسخ بدید، اسمارت سرچ تمامی رشته ها و دانشگاه هایی که کاملا منطبق با رشته های ایران و شرایط زبان و بودجه شما باشد را برای شما منطبق و لیست می کند. سپس برای اخپ پذیرش رایگان با اسمارت اپلای اقدام می کنید.

  اقامت پس از تحصیل در استان کبک

  یکی از روش‌های اخذ اقامت در کشور کانادا از طریق تحصیل در دانشگاه‌ها و یا کالج‌ها است که پس از اتمام تحصیل با توجه به مقطع تحصیلی و شرایط متقاضی برای اقامت دائم درخواست می‌کنید.
  دانشجویان شش ماه مانده به اتمام تحصیل در یکی از مقاطع دکتری، فوق لیسانس، لیسانس، دوره‌های کالج و یا دورهای فنی‌وحرفه‌ای در مؤسسات آموزشی استان کبک درخواست اجازۀ اقامت در استان کبک را اخذ (CSQ) و پس از آن در صورت داشتن شرایط زیر جهت اخذ اقامت دائم اقدام می‌کنند:
  ۱- حداقل نیمی از دوران تحصیلی را در استان کبک گذرانده باشند؛
  ۲- نسبت به گرفتن CSQ باید حداقل شش ماه قبل از اتمام‌ دورۀ تحصیلی اقدام نمایند؛
  ۳- دارا بودن پاسپورت معتبر و حداقل هیجده سال سن؛
  ۴- ارائۀ حد متوسط زبان فرانسۀ سطح «B۲».

  مهم‌ترین قدم برای اخذ اقامت دائم، مراحل رسیدن به CSQ است که شامل پنج مرحله به شرح زیر است:

  ۱- گرفتن نامۀ پذیرش در یکی از مؤسسات تحصیلی موردتأیید استان کبک که شامل دانشگاه‌ها، کالج‌ها و یا مؤسسات فنی‌وحرفه‌ای است؛
  نکتۀ مهمی که بایستی در مورد رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای در نظر گرفت، آن است که تنها رشته‌هایی واجد شرایط اخذ csq هستند که دارای حداقل ۱۸۰۰ ساعت تحصیلی باشند. این ‌نکته را نیز بایستی مد نظر قرار داد که به هیچ عنوان نمی‌توان دو دورۀ تحصیلی کم‌تر از ۱۸۰۰ ساعت را با هم جمع کرد.
  ۲- ارسال مدارک لازم جهت گرفتن سرتیفیکیت پذیرش در کبک؛

  ۳- ارسال مدارک لازم جهت گرفتن ویزای تحصیلی Study Permit؛
  ۴- پس از صدور CSQ می‌توان با ارائۀ مدارک موردنیاز جهت اخذ اقامت دائم اقدام کرد؛
  ۵- اگر متقاضی بخواهد در مدت‌زمان بین CSQ و گرفتن اقامت دائم در کانادا حضور داشته باشد، می‌تواند جهت صدور ویزای کار موقت اقدام کند.

  در این لینک با چگونگی مراحل فوق بیش‌تر آشنا شوید.

  اقامت پس از تحصیل در استان پرنس ادوارد

  فارغ‌التحصیلان بین‌المللی (International Graduate Stream)

  دانشجویانی که در یکی از دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر جزیرۀ پرنس ادوارد فارغ‌التحصیل شده و از قبل توسط یکی از کارفرمایان آنجا به استخدام درآمده‌اند، می‌توانند در یکی از مشاغل تخصصی مرتبط به رشتۀ تحصیلی‌شان فعالیت و جهت اخذ اقامت اقدام نمایند.

  اقامت پس از تحصیل در استان نیوبرانزویک

  دانشجویانی که از دانشگاه‌ها یا کالج‌های استان نیوبرانزویک فارغ‌التحصیل شده باشند، نسبت به اقامت دائم کانادا در سیستم اکسپرس اینتری اولویت داده خواهند شد و شانس مهاجرت آن‌ها بسیار بالاتر از سایر متقاضیان خواهد بود.

  اقامت پس از تحصیل در آتلانتیک کانادا بدون نیاز به سابقه کار

  در آتلانتیک کانادا به فارغ‌التحصیلان بین‌المللی اجازه داده می‌شود به‌محض فارغ‌التحصیلی، بعد از مهیاشدن معیارهای صلاحیت بدون اینکه متقاضی دارای سابقۀ کار باشد، بتواند اقدامات لازم را برای اقامت دائم انجام دهد.

  برنامۀ اقامت استانی در آتلانتیک (AIPP)

  • برنامۀ فارغ‌التحصیلان بین‌المللی آتلانتیک (AIGP)؛
  • برنامۀ نیروی کار ماهر آتلانتیک (AHSP)؛
  • برنامۀ نیروی نیمه‌ماهر آتلانتیک (AISP).

  از میان این سه گروه، برنامۀ AIGP جذاب‌ترین گزینه برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی است که در مؤسسات استان‌های آتلانتیک تحصیل‌ کرده‌اند. اینجا ما نیز به برنامۀ این گروه خواهیم پرداخت.

  برنامۀ فارغ‌التحصیلان بین‌المللی آتلانتیک

  به‌طورکلی، دانشجویان فارغ‌التحصیل جهت اخذ اقامت باید دارای شرایط زیر باشند:

  ۱. دارای مدرک تحصیلی در یکی از آموزشگاه‌های ناحیۀ آتلانتیک باشند؛

  ۲. در دو سال آخر دریافت مدرک تحصیلی حداقل شانزده ماه ساکن این نواحی بوده باشند؛

  ۳. در آزمون سنجش زبان شرکت‌کرده تا میزان تسلط آنان به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تعیین شود؛

  ۴. مدارک لازم مبنی بر توانایی تأمین خود و خانواده‌شان را پس از ورود به کانادا ارائه دهند.

  دانشجویان واجد شرایط این گروه نیاز به ارائۀ سابقۀ کار ندارند. با این حال، باید یک پیشنهاد کاری برای اشتغال تمام‌وقت با قرارداد شغلی یک‌ساله را در شغل‌های سطح ۰، A، B یا C در طبقه‌بندی مشاغل کانادا داشته باشند. لازم به ذکر است که کارفرمایان لازم نیست فرآیند کسب تأیید وزارت کار (LIMA) را طی کنند.

  تحصیل در استان‌های آتلانتیک کانادا

  تحصیل و دریافت مدرک دانشگاهی در یکی از کالج‌ها و یا دانشگاه‌ها در مناطق آتلانتیک کانادا علاوه‌بر اینکه هزینۀ کم‌تری برای دانشجویان دارد و سطح رضایت آنان هم بسیار بالاست، بلکه اقامت دائم و شهروندی را نیز در کشور کانادا آسان‌تر می‌کند. فارغ‌التحصیلان بین‌المللی واجد شرایط در استان‌های آتلانتیک نیوبرانزویک، نوااسکوشیا، جزیرۀ پرنس ادوارد و استان نیوفاندلند و لابراودور بعد از اتمام تحصیلات خود به دو روش می‌توانند برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند:

  ۱- فارغ‌التحصیلان می‌توانند از طریق برنامه‌های آزمایشی مناطق آتلانتیک و مناطق کم‌جمعیت بعد از دو سال تحصیل مستقیماً تقاضای اقامت دهند. سرعت اقامت در این استان بسیار بالا است؛

  ۲- در روش دوم، در صورت تمایل‌نداشتن به سکونت طولانی در این مناطق می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی به دیگر استان‌ها رفته و تقاضای مجوز کار نمایند. این کار به متقاضی کمک می‌کند تا به‌طور قانونی کارکرده و تجربه کسب کند. با داشتن تجربۀ کاری می‌توان مستقیماً از طریق برنامۀ اکسپرس اینتری در بخش تجربۀ کاری اقامت دائم درخواست کرد.

  اقامت پس از تحصیل در استان نوااسکوشیا

  Nova Scotia Nominee Program NSNP

  این استان طیف وسیعی از متقاضیان مهاجرت به کانادا را در بر می‌گیرد. فارغ‌التحصیلانی که در یکی از دانشگاه‌ها و یا کالج‌های نوااسکوشیا بیش از دو سال و یا یک سال در دوره‌های post-graduate certificate تحصیل‌ کرده‌اند و علاقه‌مند به راه‌اندازی یک کسب‌وکار در این ایالت هستند، می‌توانند نسبت به دریافت اقامت برای خود و خانواده اقدام نمایند.

  اقامت پس از تحصیل در استان نیوفاندلند و لابرادور

  دانشجویانی که در یکی از مؤسسات معتبر و دولتی کانادا فارغ‌التحصیل شده و دارای شرایط زیر باشند، می‌توانند نسبت به اخذ اقامت دائم اقدام کنند:

  • بیش از دو یا یک سال در دوره‌های «post-graduate certificate» تمام‌وقت تحصیل‌کرده و یا فارغ‌التحصیل شده باشند؛
  • باید حداقل نصف تحصیل خود را سپری کرده باشند؛
  • نباید دو سال بیش‌تر از فارغ‌التحصیلی آنان گذشته باشد؛
  • دارای وضعیت قانونی کار در کانادا بوده و یک مجوز کار پس از تحصیل معتبر از سازمان IRCC داشته باشند؛
  • در زمان اقدام، ویزای معتبر کانادا را دارا باشند؛
  • بودجه و توان مالی کافی برای زندگی‌کردن را در استان داشته باشند؛
  • قصد و توانایی زندگی‌کردن در آن استان را داشته باشند؛
  • مستندات لازم نسبت به تسلط زبان انگلیسی یا فرانسوی را دارا باشند.

  اگر تحصیلات خود را در خارج از نیوفاندلند و لابرادوردر مقطع post-secondary گذرانده‌اید، پیش از ارائۀ درخواست اقامت دائم کانادا باید یک سال در شغل مرتبط با رشتۀ تحصیلی خود کار کرده باشید.

  ویدئوهای‌ پربازدید:

  خبر خوب برای ویزای کار پس از تحصیل در کانادا

  جمع‌بندی: اقامت کانادا از طریق تحصیل

  جذابیت‌های گوناگون کشور کانادا ازجمله سطح بالای رفاه، چشم‌اندازهای طبیعی و زیبا، برخورداری از یک جامعۀ چندفرهنگی و همۀ امکانات آن برای رشد و ارتقای زندگی باعث‌ شده این کشور به یکی از مقاصد اصلی مهاجرت در دنیا بدل شود. از همین رو، علاقه‌مندان مهاجرت به این کشور می‌کوشند از یکی از شیوه‌های موجود برای مهاجرت به کانادا استفاده‌کرده و زمینۀ زندگی و اقامت در این کشور را فراهم آورند.

  اقامت دائم کانادا یا همان «permanent resident» شرایطی است که در آن فردی علی‌رغم آنکه شهروند کانادا نیست اما اجازۀ کار و زندگی را در کانادا دارد. شما هنگامی‌که مهاجرت تحصیلی به کانادا انجام می‌دهید، در ابتدا اقامت موقت به دست می‌آورید اما درنهایت مسیر شما جهت به‌دست‌آوردن اقامت دائم کانادا هموار می‌شود. در این شرایط شما از بسیاری از حقوق و وظایف یک شهروند برخوردار می‌شوید و تنها اجازۀ دخالت در امور سیاسی، رأی‌دادن در انتخابات فدرال کانادا، پیوستن به ارتش، کاندیدشدن در انتخابات و همچنین برخورداری از پاسپورت کانادایی به شما داده نمی‌شود. با این حال، تنها پس از سه سال به شما امکان اپلای‌کردن برای شهروندی کانادا داده می‌شود.

  شخص مهاجر برخوردار از اقامت دائم، از عمدۀ حقوق یک شهروند کانادایی برخوردار است. این حقوق شامل حق تحصیل، درمان پزشکی رایگان (در برخی استان‌ها همانند بریتیش کلمبیا مبلغی هر‌ماهه برای بیمۀ درمانی اخذ می‌شود)، کمک هزینۀ زندگی، امکانات رفاهی دولتی و… است. لازم به ذکر است که شخص مهاجر می‌تواند تابعیت کشور اصلی خود را حفظ نماید و یا پس از سه سال اقامت در کشور کانادا برای اخذ شهروندی کشور کانادا طبق ضوابط درخواست دهد.

  شما می‌توانید با استفاده از موتور جست‌وجوی هوشمند اسمارت اپلای شرایط خود را برای مهاجرت تحصیلی کانادا ارزیابی کنید و یا در تماس با دفتر ما، ضمن آنکه با شرایط مهاجرت تحصیلی کانادا آشنا شوید، از مشاورۀ همکاران ما در مورد تمامی شرایط و اقدامات لازم در پروسۀ اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل بهره‌مند شوید.