استان یوکان کانادا

 • زندگی و اقامت در استان یوکان کانادا

استان یوکان کانادا، کوچک‌ترین و غربی‌ترین قلمرو این کشور می‌باشد. نام این استان واقع شده در شمال غرب کانادا، از کلمه “رودخانه بزرگ” در زبان بومی وام گرفته شده است. استان یوکان در بالای قطب شمال قرار دارد و هم مرز با آلاسکای ایالت متحده آمریکا است. متوسط دمای شهر وایت هورس در مرکز این استان از ۱۸- درجه سلسیوس در ژانویه تا تقریباً ۱۴ درجه در جولای متغیر است.

تاریخ استان یوکان کانادا

شکل گیری استان یوکان کانادا به اواخر قرن نوزدهم باز می‌گردد. در ابتدا، استان یوکان بخشی از قلمرو شمال غرب کانادا به شمار می‌رفت. با این حال، در سال ۱۸۹۶ کشف طلا در رودخانه کلودنایک Klondike منجر به هجوم جویندگان طلا به این منطقه شد. در مدت کمتر از یک سال، بین ۳۰ الی ۴۰ هزار نفر وارد یوکان شدند. دولت کانادا در پاسخ به شرایط جدید این منطقه تصمیم گرفت، استان یوکان را شکل دهد تا بتواند پاسخگوی نیازهای جدید ساکنان باشد.

پس از چند سال، بسیاری از تازه واردان یوکان را ترک کردند. با این حال بخش معدن در یوکان تازه در ابتدای راه خود قرار داشت. کشف طلا منجر به تحریک موجی از اکتشاف در سال‌های بعد شد. امروزه معدن نقش مهمی در اقتصاد این استان ایفا می‌کند، چنانکه ذخایر طلا، سرب، نقره و روی در این منطقه بسیار قابل توجه‌اند.

دولت محلی استان یوکان

دولت یوکان به عنوان یک قلمرو در مقایسه با دولت‌های استان‌ها، دارای قلمرو قدرت محدودتری می‌باشد. استان یوکان دارای نماینده در مجلس فدرال کانادا و همچنین مجلس دموکراتیک خود می‌باشد. ۱۸ نماینده در مجلس ملی یوکان حضور دارند. از می ۲۰۱۱ تاکنون قلمرو توسط نخست وزیر دارل پاسلوسکی و حزب یوکان رهبری می‌شود.

جمعیت شناسی استان یوکان کانادا

استان یوکان دارای جمعیت تقریباً ۳۷٬۰۰۰ نفری است که ۷۵% این جمعیت در مرکز این استان، شهر وایت هورس زندگی می‌کنند. جمعیت استان یوکان به شکل قابل توجهی از زمان کشف طلا در این استان تا به امروز روند افزایشی داشته است.

تقریباً سه چهارم جمعیت استان یوکان در مرکز این استان شهر وایت هاوس زندگی می‌کنند. حدود یک چهارم ساکنان استان یوکان بومیان هستند. منطقه یوکان میزبان چهارده قوم نخستین این منطقه است که به هشت زبان مختلف صحبت می‌کنند.

فرهنگ استان یوکان کانادا

فرهنگ استان یوکان، ترکیبی از تمامی ابعاد فرهنگی کانادای مدرن و چند فرهنگی همراه با روحیه ماجراجویی جویندگان طلا به عنوان نخستین ساکنان منطقه را در خود دارد. این فرهنگ منجر به ساخت جامعه‌ای گرم و زنده در میان آب و هوایی سخت و طاقت فرسا شده است. این جوامع کوچک اما سرزنده، دارای هویت منحصر به فردی هستند.

به واقع استان یوکان میزبان نخستین جوامع قدرتمندی است که تا حدود ۱۵۰ سال قبل ارتباط اندکی با کانادای انگلیسی زبان داشتند. هشت گروه زبانی بومی مختلف در کانادا وجود دارند که امروزه همچنان در یوکان زنده هستند. فرهنگ ساکنان اولیه این استان تأثیر قوی بر فرهنگ کلی استان یوکان امروزی دارد.

اقتصاد و اشتغال در استان یوکان کانادا

اقتصاد استان یوکان به شدت مبتنی بر منابع طبیعی غنی منطقه می‌باش معدن بزرگ‌ترین صنعت یوکان است. اهمیت معدن در یوکان به پایان قرن ۱۹ باز می‌گردد، زمانی که کشف طلا منجر به هجوم ده‌ها هزار نفر به این استان ظرف مدت زمان چند ماه شد؛ رویدادی که به شکل گیری استان یوکان انجامید.

کسب و کار و مشاغل اجرایی دولتی دومین زمینه اشتغال بزرگ پس از منابع طبیعی در این استان می‌باشند. دولت یک منبع مهم فعالیت‌های اقتصادی در مرکز این استان، شهر وایت هورس به شمار می‌رود و بخش مهمی از کل اشتغال منطقه را به خود اختصاص می‌دهد. اقتصاد یوکان به تدریج در سال‌های اخیر تغییر کرده و در حال حاضر گردشگری به رکنی اساسی در اقتصاد یوکان بدل شده است. نرخ بیکاری در وایت هورس در حال حاضر ۷% است، هر چند این نرخ به صورت فصلی تغیر می‌کند.

یافتن شغل در استان یوکان کانادا

برای شروع کار کردن به صورت قانونی در استان یوکان کانادا به محض استقرار، این مراحل را دنبال کنید:

 • برای دریافت شماره بیمه اجتماعی خود (SIN) درخواست کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، به وب‌سایت زیر مراجعه کنید:

www.servicecanada.gc.ca/en/sc/sin

 • اطمینان حاصل کنید که مدارک تحصیلی‌تان توسط مرکز صدور گواهی نامه‌های بین‌المللی کانادا ارزیابی شود:  www.cicic.ca
 • برای صدور گواهینامه تجاری، با تماس با شرکت Red Seal که یک سازمان صدور گواهینامه تجاری در سراسر کشور است، این کار را شروع کنید. برای دیدن جزئیات کامل، به وب‌سایت زیر مراجعه کنید: www.red-seal.ca
 • در صورت لزوم برای حرفه خود نزد سازمان تنظیم مقررات ایالتی مربوطه ثبت نام کنید.
 • در صورت لزوم برای کلاس‌های زبان ثبت نام کنید تا مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی خود را ارتقا دهید

گذراندن این مراحل به شما این اطمینان را خواهد داد  که برای آغاز به کار در استان یوکان کانادا آمادگی لازم را خواهید داشت.

نکات مهم در مورد مسائل مالی در استان یوکان کانادا

 • به محض ورود یک حساب در یک بانک محلی یا موسسه مالی کشوری افتتاح کنید. بانک‌های محبوب در کانادا عبارت‌اند از HSBC، بانک اسکاتیا، بانک سلطنتی کانادا (RBC)، بانک مونترال (BMO، TD Canada Trust) و بانک بازرگانی امپریال کانادا (CIBC) هستند. با جستجو در اینترنت می‌توانید اطلاعات تماس را برای این بانک‌ها پیدا کنید، یا به یک شعبه محلی بروید و اطلاعات مورد نظرتان را  از آن‌ها بخواهید.
 • پول کانادا متشکل از سنت و دلار می‌باشد. ۱ دلار کانادا معادل ۱۰۰ سنت است.
 • سکه‌های ۱ سنت (۰٫۰۱ دلار) به نام “پنی” وجود دارند که در معاملات تجاری دیگر استفاده نمی‌شوند.
 • ۵ سنت (۰٫۰۵ دلار) به نام “نیکل”
 • ۱۰ سنت (۱۰ دلار) به نام “دایم”
 • ۲۵ سنت (۰٫۲۵ دلار)
 • ۱ دلار (۱٫۰۰ دلار) به نام “لونی”
 • یک سکه دو دلار (۲٫۰۰ دلار) به نام “تونی” که معادل دو لونی ارزش دارد.
 • صورت‌حساب یا پول کاغذی در حدود پنج دلار ($ ۵٫۰۰)، ده دلار ($ ۱۰٫۰۰)، بیست دلار ($ ۲۰٫۰۰)، پنجاه دلار ($ ۵۰٫۰۰) و یک صد دلار ($ ۱۰۰٫۰۰) در یوکان یافت می‌شود.
 • برای آگاهی از نرخ برابری ریال و سایر ارزهای شناخته شده با دلار کانادا، با یک نماینده از یک بانک محلی صحبت کنید یا از این وب‌سایت رایج ارز یعنی xe.com بازدید کنید.
 • اگر فرزندان زیر ۱۸ سال دارید، ممکن است واجد شرایط دریافت تسهیلات مالی کانادا باشید. برای دریافت اطلاعات، به وب‌سایت “آژانس درآمد کانادا” یعنی cra-arc.gc.ca مراجعه کنید یا با شماره تلفن رایگان ۱-۸۰۰-۹۵۹-۲۲۲۱ تماس بگیرید.

استاندارد زندگی در یوکان

هزینه زندگی در شهر وایت هورس، مرکز این استان بالاتر از جوامع کانادایی جنوبی است. همچنین به طور متوسط هزینه زندگی در شهر وایت هورس، پائین تر از هزینه زندگی در جاهای دیگر استان یوکان و بسیاری دیگر از بخش‌های کانادای شمالی است. متوسط درآمد سالانه یک خانواده در یوکان بیش از ۹۴٬۰۰۰ دلار است. این موضوع منجر به حفظ استاندارد بالای زندگی مردمان این منطقه می‌شود و شرایط زندگی ساکنان استان یوکان را مطابق با دیگر مناطق کانادا می‌کند.

بخش مهمی از کار در استان یوکان به صورت فصلی است و درآمد استاندارد هفتگی بیش از متوسط کانادا می‌باشد. علاوه بر این، یوکان دارای مالیات فروش نمی‌باشد. حداقل دستمزد در حال حاضر ۱۰٫۸۶ دلار در ساعت است.

آب و هوای یوکان

آب و هوای سرد و برفی یوکان مهمترین مشخصه آب و هوایی آن به شمار می رود. مرکز این استان شهر زیبای وایت هورس، در جنوب غربی یوکان واقع شده است و از آب و هوایی خشک با زمستان‌های طولانی و سرد برخوردار است. ساعات طولانی آفتاب در طی مدت کوتاه تابستان اجازه می‌دهد درختان و گیاهان منطقه شکوفه دهند. همین آب و هوای متفاوت از جاذبه های این استان به شمار می رود و جاذبه های گردشگری متفاوتی برای این شهر به همراه دارد. بی دلیل نیست که وایت هورس به مرکز بازی ها و فستیوال های زمستانی کانادا تبدیل شده است.

مسکن در استان یوکان کانادا

یکی از دلایل استاندارد بالای زندگی در استان یوکان قیمت مناسب مسکن می‌باشد. مسکن ارزان و مناسب در حال حاضر در استان یوکان موجود است. متوسط قیمت مسکن در شهر وایت هورس به صورت متوسط ۳۸۴٬۵۰۰ دلار است.

تحصیل و آموزش در استان یوکان کانادا

در سراسر کانادا، تمامی شهروندان و ساکنان زیر ۲۰ سال از آموزش رایگان تا پایان مقطع متوسطه برخوردار هستند. استان یوکان به ارائه برنامه آموزش دولتی جامع از مهدکودک تا سطح ۱۲ می‌پردازد. علاوه بر این، سیستم آموزش دولتی دارای برنامه‌های کارآموزی گسترده و برنامه‌های آموزشی مشارکتی برای ایجاد مهارت در جوانان می‌باشد. مدارس استان یوکان از برنامه‌های درسی پیشرفته استان بریتیش کلمبیا که در مجاورت این استان قرار دارد، پیروی می‌کنند.

سیستم مدارس تحت حمایت دولتی کانادا  به طور کلی به دو سطح، ابتدایی و متوسطه تقسیم می‌شود. برخی از ایالت‌ها یا مدارس خصوصی ممکن است سطوح تحصیلی‌شان را به شکلی متفاوت سازمان‌دهی کنند، هرچند استانداردهای آموزشی توسط دولت استانی تنظیم می‌شوند.

سال تحصیلی برای تمام سطوح تحصیلی در ماه سپتامبر آغاز می‌شود و در ماه ژوئن برای دانش آموزان ابتدایی و متوسطه و تا آوریل برای دانشجویان دانشگاه و دانشجویان پایان می‌یابد. تعطیلات استاندارد شامل تعطیلات کریسمس و سال نو در ماه دسامبر و ژانویه و تعطیلات بهار در مارس یا آوریل است. علاوه بر این، دانش آموزان حق تعطیلات مذهبی هم دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل و آموزش در یوکان، می‌توانید از وب‌سایت آموزش وزارت یوکان بازدید کنید: www.education.gov.yk.ca

کالج یوکان به عنوان یک موسسه آموزشی برای پس از پایان دوره متوسطه در وایت هاوس واقع شده است. این کالج برنامه‌های تحصیلی متنوع در رشته‌های هنر، علوم، محیط زیست، مطالعات کامپیوتر، مدیریت کسب و کار، گردشگری، هنرهای آشپزی و … ارائه می‌کند. کالج یوکان همچنین عضو Arctic، شبکه بین المللی مؤسسات آموزش عالی در سراسر منطقه قطب شمال می‌باشد.

مراقبت های بهداشتی در استان یوکان کانادا

بر اساس قوانین کانادا، تمامی استان‌ها و قلمروها ملزم به ارائه خدمات درمانی به تمامی شهروندان و ساکنان قانونی کانادا هستند؛ به عبارت دیگر، اکثر خدمات درمانی پایه در کانادا بدون تحمیل هزینه مستقیم به بیمار ارائه می‌شوند. برخی جراحی‌های خاص از قبیل جراحی زیبایی و برخی خدمات مربوط به مراقب از دندان در کل تحت پوشش این بیمه نیستند.

شما باید به محض رسیدن به استان یوکان، در طرح خدمات بهداشتی این استان ثبت نام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات بهداشتی در استان یوکان، به وب‌سایت بهداشت و خدمات اجتماعی این استان به آدرس زیر می‌توانید مراجعه کنید:

www.hss.gov.yk.ca

مهاجرت به استان یوکان

با وجود جمعیت اندک، استان یوکان یک منطقه معروف در زمینه پذیرش مهاجران جدید به شمار نمی‌رود. با این حال، آن چنانکه ساکنان اولیه این استان جذب مواهب معادن طلای این استان شدند، مهاجران جدید به این استان هم عمدتاً در تلاش برای بهره بردن از فرصت‌های اقتصادی این استان به خصوص در بخش معدن وارد آن می‌شوند. مهاجرت به استان یوکان، عمدتاً متوجه شهر وایت هاوس به عنوان مرکز این استان است. برای جذب مهاجران، استان یوکان دارای یک برنامه نامزدی استانی می‌باشد که به مهاجرانی که تمایل به سکونت در استان یوکان دارند، کمک می‌کند.

شهر مهم استان یوکان

شهر وایت هورس به عنوان مرکز استان یوکان کانادا، جمعیتی بیش از 28000 نفر دارد. شهر پس از تاخت و تاز اسبان سفید به این نام نام‌گذاری شده و از سال 1953 مرکز استان یوکان می‌باشد. صنعت مهم و کارفرمای اصلی وایت هورس در واقع خدمات دولتی و دولت است. وایت هورس به عنوان یک مرکز فرهنگی مهم در منطقه شناخته می‌شود. این شهر میزبان بسیاری از بازی‌های زمستانی کانادا بوده است. علاوه بر این، شهر دارای یک جامعه فرهنگی شلوغ و پرهیاهو است. وایت هورس، مزبان رویدادهایی از قبیل فستیوال زمستانی Frostbite می‌باشد، رویدادی که شهر را با موسیقی در اواسط زمستان‌های طاقت فرسا گرم می‌کند.

چه چیزهایی را می‌توانید با خود به کانادا بیاورید؟

در مورد استان یوکان هم مانند دیگر استان‌های کانادا مقررات سخت‌گیرانه‌ای مربوط به وارد کردن غذا، الکل، محصولات نیکوتین‌دار، گیاهان، حیوانات، اتومبیل‌ها و سایر محصولات وجود دارد. برای جلوگیری از مشکلات، از قبل مطمئن شوید که چه چیزی از لوازمتان جزو موارد مجاز یا ممنوعه کانادا هستند و همچنین رویکردهای قانونی که باید برای وارد کردن موارد خاصی به کشور انجام دهید را بررسی کنید.

 • برای آگاهی از مقررات مربوط به حیوانات و مواد غذایی، با مراکز زیر تماس بگیرید:
 • آژانس بازرسی مواد غذایی کانادا، بخش بهداشت حیوانات و کشاورزی کانادا، به آدرس Camelot Drive59، نیپین، اونتاریو K1A 0Y9، (613) 252-2342 (خروج: 4629)، وب‌سایت (http://www.inspection.gc.ca/english/toce.shtml )
 • برای آگاهی از شرایط خرید یا اجاره خودرو، با نهاد زیر تماس بگیرید:
 • بخش حمل و نقل کانادا، ساختمان شهرداری (به فرانسه است این کلمه)، برج C، خیابان 330 Sparks Street، اوتاوا، انتاریو K1A 0N5، (613) 990-2309، وب‌سایت (http://www.tc.gc.ca/roadsafety/importation/menu.html )

اطلاعات عمومی در مورد استان یوکان کانادا

وب‌سایت رسمی مهاجرت استانی به یوکان: www.immigration.gov.yk.ca

وب‌سایت رسمی شهر وایت هورس:  www.city.whitehorse.yk.ca

برای دیدن نقشه راهنمای شهر فوراسیتی، به وب‌سایت گردشگری یوکان مراجعه کنید: www.travelyukon.com

بنیاد’مهاجرت کراسفورد یوکان-و فانکو یوکانایز:

[email protected]

www.afy.yk.ca/secteurs/main

برنامه‌های خدمات مهاجرت و بازار کار دولت یوکان: [email protected]

چگونگی دریافت خدمات اضطراری در استان یوکان کانادا

اگر در استان یوکان کانادا اقامت دارید، در شرایط اضطراری با شماره گیری 911، شما به اپراتور متصل می‌شوید. او به شما کمک می‌کند و خدمات اضطراری متناسب با نیازتان را به محل شما ارسال خواهد کرد. در موارد غیر اضطراری، اگر فقط به پلیس نیاز دارید، می‌توانید شماره‌های تماس را برای شهرهای بزرگ بگیرید.

پلیس وایت هورس: (867) 667-5551

اگر سؤالات بیشتری در زمینه زندگی و اقامت در  استان‎ یوکان کانادا دارید، با مشاوران ما در میان بگذارید.

جمع بندی: استانی افسانه ای اما دورافتاده

با توجه به شرایط ویژه جغرافیایی این استان امکان چندانی برای تحصیل دانشجویان خارجی در آن وجود ندارد. تنها اما در سال های اخیر برای تامین موقعیت های شغلی مورد نیاز این استاد در برنامه های اکسپرس اینتری امکان هایی برای این استان دیده شده است. همچنین برنامه های کارآفرینی و سرمایه گذاری برای توسعه این استان در نظر گرفته شده اند.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد این قلمرو کوچک غربی دارید می توانید با متخصصین مهاجرت به کانادا در مجموعه اسمارت اپلای تماس بگیرید.

جستجوی رشته و دانشگاه +‌ پذیرش رایگان

در 60 ثانیه

جستجوی اسمارت رشته و دانشگاه مورد نظر شما و تطبیق رشته‌های مطلوب + اخذ پذیرش رایگان

اسمارت اپلای