تحصیل در کانادا

 • با شرایط تحصیل در کانادا آشنا شویم

احتمالاً این موضوع را شنیده‌‌اید که تقاضا برای تحصیل در کانادا همواره در حال افزایش است. خیلی از خانواده‌‌ها فرزندان و عزیزانشان را برای تحصیل راهی این کشور می‌‌کنند و سختی‌‌ها را به جان می‌‌خرند تا به آن چیزی که مدنظرشان است برسند.

چرا درخواست تحصیلی برای کشور کانادا زیاد است؟

مسلماً مراکز آموزشی و دانشگاه‌‌‌های زیادی برای ادامۀ تحصیل در این کرۀ کوچک خاکی وجود دارد اما مسئله این است که برخی از کشورها، یا امکانات آموزشی خوبی ندارند و یا بسیار گران و پرهزینه هستند.

با توجه به سؤالات مکرر متقاضیان تحصیل در مراکز آموزشی کانادا، ما هم فرصت را غنیمت دانستیم و تصمیم گرفتیم دربارۀ این موضوع صحبت کنیم.

لطفاً ما را همراهی کرده و نظرات خود را در پایان برای ما ارسال کنید.

مزیت‌‌های تحصیل در کانادا

تحصیل در مراکز آموزشی کانادا، در مقایسه با برخی از کشورهای دیگر، دارای مزیت‌‌‌هایی‌‌‌ است. اگر به فکر تحصیل در کشور مناسبی هستید، می‌‌‌توانید کانادا را به لیست انتخاب خودتان اضافه کنید. در این قسمت، قصد داریم شما‌‌‌ را با چند مزیت تحصیل در مراکز آموزشی کانادا آشنا کنیم.

تحصیل در کانادا - شرایط تحصیل در کانادا - ادامه تحصیل در کانادا

 • کیفیت بالای آموزش؛

کیفیت آموزش در کانادا بسیار بالا است. وجود استانداردهای آموزشی عالی در مراکز آموزشی کانادا، باعث شناخته‌‌‌شدن آن‌‌‌ها در سراسر جهان شده است. شما با انتخاب این کشور، می‌‌‌توانید از وجود بهترین اساتید و مدرسین در مؤسسات و مراکز آموزشی آن بهره ببرید.

 • مقرون‌‌به‌‌صرفه بودن هزینه‌‌ تحصیل؛

هزینه‌ تحصیل یکی از موضوعاتی است که اغلب، ذهن علاقه‌‌‌مندان به تحصیل را مشغول می‌‌‌کند. با اینکه کیفیت سیستم آموزشی کانادا بالا است اما هزینه‌‌‌ تحصیل و‌‌‌ زندگی دانشجویی آن در قیاس با بعضی کشورهای دیگر، ازجمله آمریکا، استرالیا و نیوزلند نسبتاً کم‌‌‌تر است.

فاکتورهایی از قبیل بومی‌‌‌ یا غیربومی‌‌‌بودن، مقطع آموزشی، شهر هدف، دانشگاه یا کالج مقصد می‌‌‌توانند موجب تغییر هزینه‌‌‌ تحصیل شوند.

 • فرصت ارتقای مهارت‌‌های زبانی؛

انگلیسی و فرانسوی، دو زبان رایج کانادا هستند. اکثر دروس در مراکز آموزشی کانادا به زبان انگلیسی آموزش داده می‌‌‌شوند. بنابراین، انتخاب کانادا برای ادامۀ تحصیل، بستری را برای تقویت مهارت‌‌‌های زبانی فراهم می‌‌‌کند.

 • امکان کارکردن در ضمن تحصیل؛

 یکی دیگر از مزیت‌‌‌های بزرگ تحصیل در کشور کانادا، امکان کار دانشجویی است. طبق قانون دولت کانادا، دانشجوهای بین‌‌‌المللی تمام‌‌‌وقت، مجاز هستند در طول دورۀ تحصیلی، حداکثر به مدت ۲۰ ساعت و در طی ایام تعطیلات، حداکثر ۴۰ ساعت در هفته کار کنند. این بهترین فرصت برای تأمین بخشی از هزینه‌‌‌های تحصیل است.

 • فرصت دریافت ویزای کار پس از تحصیل؛

دانشجوهای خارجی، به‌‌‌محض اتمام تحصیلات خود می‌‌‌توانند برای ویزای کار پس از تحصیل یا به‌‌‌اصطلاح «PGWP» اقدام کنند.

یک دانشجو با داشتن ویزای کار پس از تحصیل مجاز است حداکثر به مدت سه‌‌‌سال در کانادا اقامت داشته باشد و کار کند. ویزای PGWP بهترین فرصت برای کسب درآمد، تجربۀ کار و اقدام برای اقامت است.

 • امکان همراهی خانوادۀ دانشجو.

والدین، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می‌‌‌توانند با دریافت ویزای همراه تحصیلی، در این سفر دانشجو را همراهی کنند. البته، گفتنی است که اگر والدین و همسر دانشجو بتوانند در طول دورۀ تحصیل دانشجو، مجوز کار آزاد موسوم به Open Work Permit را دریافت کنند، مجاز هستند در کانادا مشغول به کار نیز شوند.

اگر دانشجو فرزندی داشته باشد، تحصیل فرزند زیر ۱۸سال در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و یا دبیرستان‌‌‌های کانادا رایگان و بدون نیاز به ویزای تحصیلی خواهد بود.

ویدئوهای‌ پربازدید:

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

پادکست: ۸ مزیت تحصیل در کانادا

معایب تحصیل در کانادا

تحصیل در مراکز آموزشی کانادا یا هر کشور دیگری، فقط دارای مزایا نیست و مسلماً معایبی هم به همراه خواهد داشت. مطمئناً کنجکاو شده‌‌‌اید و دوست دارید بدانید داستان از چه قرار است. وقت را هدر نمی‌‌‌دهیم و به معرفی برخی از معایب تحصیل در کانادا می‌‌‌پردازیم.

 • آب‌‌ و هوا؛

اول با موضوع شرایط اقلیمی شروع می‌‌‌کنیم؛ چون برای اکثر ایرانی‌‌‌ها شرایط آب و هوایی مقصد، خیلی مهم است.

کانادا معروف به آب‌و‌هوای سرد است. زمستان‌‌‌های این کشور معمولاً خیلی سرد و سنگین است. سرمای شدید کانادا برای خیلی از ایرانی‌‌‌ها قابل‌‌‌‌تحمل نیست. پس، اگر قصد دارید در کانادا تحصیل کنید، باید آمادۀ زمستان‌‌‌های سرد آنجا باشید.

 • بُعد مسافتی؛

مسافت یکی دیگر از مواردی است که موجب دلسردی در تحصیل می‌‌‌شود. افراد بسیاری هستند که طاقت پروازهای طولانی را ندارند. این افراد وقتی فکر می‌‌‌کنند که برای رفت‌و‌آمد باید ساعت‌‌‌های طولانی در هواپیما باشند، ترانزیت شوند و هزاران مشکلات مسافتی دیگر را تحمل کنند، از تصمیم خود برای تحصیل در این کشور منصرف می‌‌‌شوند.

 • مالیات بر درآمد سنگین.

این مورد شامل افرادی است که قصد دارند بعد از اتمام تحصیلات در کانادا بمانند و کار کنند. در کانادا، مالیات بر درآمد بالا است. البته، جای نگرانی نیست و افراد می‌‌‌توانند با تغییر سبک زندگی خود کمی از فشار بار مالیاتی کم کنند.

۵ گام برای تحصیل در کانادا

اگر می‌خواهید به صدها هزار دانشجوی یا دانش آموز بین‌المللی در کانادا بپیوندید، باید یکسری مقدمات را طی کرده باشید. در این قسمت از مقاله به ۵ گامی اشاره خواهیم کرد که باید برای تحصیل در کانادا بردارید.

گام ۱: انتخاب مرکز آموزشی؛

کانادا سرزمینی با امکانات بی‌پایان است. در این کشور استان‌ها و مناطق زیادی با امکانات آموزشی مختلف وجود دارد. با انجام تحقیقات، مدرسه، کالج یا دانشگاهی را پیدا کنید که مناسب شما یا فرزندتان هستند.

فراموش نکنید که هر استان و هر دانشگاه در کانادا شرایط پذیرش خود را تعیین می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌ها و شرایط پذیرش، مستقیماً با مرکز آموزشی مدنظر تماس بگیرید.

گام ۲: تعیین بودجه و نحوۀ پرداخت هزینه تحصیل؛

تحصیل در کانادا تقریباً مقرون‌به‌صرفه است. شهریه تحصیل در کانادا به نسبت کمتر از شهریه تحصیل در کشورهایی همچون استرالیا، بریتانیا و ایالات‌متحده است. هزینه تحصیل بسته به مقطع تحصیلی، شهر/استان و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می‌کنید، متفاوت خواهد بود.

البته فراموش نکنید که شما علاوه بر شهریه تحصیل، باید هزینه‌های جانبی ازجمله، غذا مسکن، حمل‌ونقل و بیمه سلامت را هم بپردازید.

ولی خب، نگران نباشید. راه‌های مختلفی برای کمک به تأمین مالی تحصیل وجود دارد. مانند: بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی، کار پاره‌وقت دانشجویی در طول تحصیلات یا حمایت والدین و خانواده

گام ۳: اپلای یا ارسال درخواست به مدرسه، کالج یا دانشگاه؛

هنگام ارائه درخواست، حتماً اطلاعات دقیق و مدارک درخواستی را ارائه دهید. مدارک معمولاً در وب‌سایت مراکز آموزشی اطلاع‌رسانی می‌شوند. هزینه درخواست برای هر مرکز آموزشی متفاوت است.

گام ۴: اقدام برای ویزای تحصیلی؛

بعد از دریافت برگه پذیرش از یکی از مؤسسات آموزشی کانادا، نوبت ویزای تحصیلی است. در این مرحله با ارائه مدارک کامل به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC)، باید برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام کنید.

اگر در کبک تحصیل خواهید کرد، ممکن است قبل از درخواست مجوز تحصیل، نیاز به دریافت گواهی پذیرش از دولت کبک داشته باشید.

هنگامی‌که IRCC درخواست شما را تأیید کرد، از شما می‌خواهند که پاسپورت خود را برای آنها ارسال کنید. گذرنامه همراه ویزای تحصیلی و معرفی‌نامه به شما برگردانده خواهد شد.

گام ۵: تدارک مقدمات سفر به کانادا.

مواردی که در این مرحله باید در نظر بگیرید و به فکرشان باشید عبارت‌اند از:

 •  مسکن و محل اقامت
 • بیمه مسافرتی و درمانی
 • رزرو بلیت پرواز (های) خود
 • تهیه مقداری پول نقد (دلار کانادایی یا آمریکایی)
 • اطمینان از همراه داشتن تمام مدارک لازم مانند: برگه پذیرش، سوابق پزشکی و ایمن‌سازی و سایر مدارک لازم سفر

شرایط تحصیل در مراکز آموزشی کانادا

تحصیل در خاک کانادا، چه در مقطع مدارس و چه آموزش عالی، شرایط خاصی دارد. به‌‌عنوان ‌‌مثال: سن، نمرۀ زبان و تمکّن مالی.

افراد برای ادامۀ تحصیل در کانادا باید شرایط لازم را داشته باشند. برای درک بهتر مطالب، هر یک از موارد ذکرشده را جداگانه بررسی خواهیم کرد.

 • سن و گپ تحصیلی؛

یکی از مهم‌‌‌ترین فاکتورهای دریافت ویزای تحصیلی مقاطع آموزش عالی کانادا، سن است. این مورد را اصطلاحاً گپ تحصیلی یا وقفۀ تحصیلی هم می‌‌‌گویند. هرچه از تاریخ گرفتن آخرین مدرک تحصیلی شما زمان کم‌‌تری گذشته باشد، شانس دریافت ویزای تحصیلی شما بالاتر می‌‌رود.

 • نمره‌‌ زبان؛

در مبحث قبلی، گفتیم که کانادا کشوری دو زبانه است؛ پس، دانستن یکی از این دو زبان الزامی است. اما در مورد مدارس و مراکز آموزش عالی کمی فرق می‌‌‌کند. شما برای تحصیل در مدارس کانادا نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی ندارید. در صورت نیاز، خود مدارس دوره‌‌‌های آموزش زبان را برای محصلین خارجی خود برگزار می‌‌‌کنند.

اکثر دانشگاه‌‌‌ های کانادا  انگلیسی‌‌‌زبان هستند. پس، ارائۀ مدرک یکی از آزمون‎‌های زبان انگلیسی مورد تأیید کانادا در اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی تأثیرگذار خواهد بود. حدنصاب نمرۀ زبان برای پذیرش در دانشگاه‌‌‌ها و کالج‌‌‌ های کانادا متفاوت است ولی حداقل نمرۀ زبان برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی، در اکثر دانشگاه‌‌ها، آیلتس آکادمیک ۶ است.

 • تمکن مالی.

داشتن تمکن مالی یکی دیگر از شرایط تحصیل در کشور کانادا است. شما باید اثبات کنید که حداقل به مدت یک‌‌سال می‌‌‌توانید از عهدۀ مخارج زندگی و تحصیل در این کشور بر‌‌آیید‌‌. پس، قبل از هر تصمیمی، این موارد را در نظر داشته باشید.

حالا که بحث شرایط تحصیل در کشور کانادا پیش آمده است، شاید بهتر باشد مقاله را با تحصیل در مقاطع مختلف ادامه دهیم.

جستجوی رشته و دانشگاه + پذیرش رایگان

در زمان خود صرفه جویی کنید!

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه و سپس اخذ پذیرش رایگان بعد از انتخاب رشته، با هوشمندترین ابزار سرچ رشته در دنیا

اسمارت اپلای

تحصیل در کانادا و مدرسه‌‌های آن

وقتی صحبت از تحصیل در مدارس کانادا به میان می‌‌‌آید، خیلی از خانواد‌‌‌ه‌‌‌ها در مورد شرایط تحصیل در مدارس دولتی، خصوصی، روزانه یا شبانه سؤال می‌‌‌پرسند.

به‌‌‌طور کل، شرایط تحصیل در تمامی مدارس کانادا اعم از دولتی، خصوصی، روزانه و شبانه تقریباً یکسان است.

به‌‌‌عنوان ‌‌‌مثال، والدین باید اثبات کنند که از عهدۀ تأمین هزینه‌‌ تحصیل و زندگی فرزندشان برمی‌‌‌آیند.

مورد بعدی، معرفی قیِّم (custodian) است. اگر خانواده‌‌‌ای نتواند فرزند خودش را در این سفر همراهی کند، باید حتماً فردی را به‌‌‌عنوان معرّف یا قیّم در کانادا معرفی کند.

خوشبختانه، برای ثبت‌‌‌نام در مدارس کانادا احتیاجی به مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی نیست. در صورت نیاز، خود مدارس دوره‌‌‌های آموزش زبان را برای دانش‌‌‌آموزان خارجی برگزار خواهند کرد.

شهریۀ تحصیل در مدارس دولتی، بسته به رتبه‌‌‌بندی مدرسه، بین ۱۶٬۰۰۰$ تا ۱۹٬۰۰۰$ در سال است. شهریۀ مدارس خصوصی از ۸۰۰۰$ شروع می‌‌‌شود و مدارس شبانه‌‌‌روزی نیز بین ۳۰٬۰۰۰$ تا ۸۰٬۰۰۰$ در سال است.

شروع تحصیل در مدارس کانادا از پنج سالگی تا هفده‌‌‌سالگی است. از پنج‌‌‌سالگی اختیاری ولی از شش‌‌‌سالگی اجباری است.

دوره‌‌های آموزشی مدارس کانادا براساس سن به شرح زیر است:

 • دورۀ ابتدایی: ۶ – ۱۱سالگی؛
 • دورۀ دبیرستان مقدماتی: ۱۲ – ۱۴سالگی؛
 • دورۀ تکمیلی دبیرستان: ۱۵ – ۱۸سالگی.

مدارس در کانادا به سه دسته تقسیم می‌‌‌کنند:

 1. مدارس دولتی کانادا:

مدارس دولتی فقط برای فرزندان شهروندان و دارندگان اقامت دائم کانادا رایگان است .کلاس‌‌‌های این مدارس معمولاً پرجمعیت هستند و پذیرش آن‌‌‌ها نیز سخت‌‌‌تر است.

2. مدارس خصوصی کانادا:

ساختار و سیستم آموزشی مدارس خصوصی با مدارس دولتی این کشور کاملاً متفاوت است. مهم‌‌‌ترین تفاوت، در میزان شهریه و فعالیت‌‌‌های فوق‌‌‌برنامه است. مدارس خصوصی کانادا نه‌‌تنها برای دانش‌‌آموزان خارجی حتی برای فرزندان شهروندان و دارندگان اقامت دائم نیز شامل پرداخت شهریه است.

3. مدارس شبانه‌‌روزی کانادا:

سبک مدارس شبانه کمی متفاوت است. در این مدارس، دانش‌‌‌آموزان تمام سال تحصیلی را داخل مدرسه زندگی می‌‌‌کنند. روزها در کلاس درس هستند و شب‌‌‌ها در خوابگاه استراحت می‌‌‌کنند. بیش‌‌تر مدارس خصوصی کانادا به‌‌صورت شبانه‌‌ هستند.

از امکانات ویژۀ مدارس شبانۀ کانادا می‌‌‌توانیم به مشارکت دانش‌‌‌آموزان در فعالیت‌‌‌های فوق‌‌‌برنامۀ ورزشی، اقامت در خوابگاه، سرو غذای گرم و بیمۀ دانش‌‌‌آموزی اشاره کنیم.

تحصیل در کشور کانادا با دیپلم ایران

خیلی‌‌‌ها دوست دارند بعد از گرفتن دیپلم، برای ادامۀ تحصیل به کانادا بروند. سؤالی که برای آن‌‌‌ها مطرح می‌‌‌شود، این است که آیا شرایط پذیرش دانشگاه‌‌‌ها و کالج‌‌‌ های کانادا هم مثل ایران است؟ آیا متقاضی باید با مدرک دیپلم در آزمون ورودی شرکت کند و بعد وارد دانشگاه بشود یا خیر؟

شما با داشتن دیپلم دبیرستان می‌‌توانید برای تحصیل در مراکز آموزش عالی کانادا اقدام کنید. نکتۀ مهی که باید در نظر داشته باشید، گپ تحصیلی یا همان وقفۀ تحصیلی است.

افراد از زمان دریافت دیپلم که معمولاً در ۱۸ سالگی است، حداکثر سه‌‌‌سال وقت دارند تا برای ادامۀ تحصیل و اپلای در کانادا اقدام کنند. اگر این فاصلۀ زمانی یا همان وقفۀ تحصیلی طولانی شود، شانس گرفتن ویزای تحصیلی کم‌‌‌تر خواهد شد.

شرایط ادامۀ تحصیل با مدرک دیپلم در کانادا:

 • ارائۀ مدرک دیپلم یا پیش‌‌‌دانشگاهی همراه با ریزنمرات دبیرستانی
 • کسب حدنصاب نمره در یکی از آزمون‌‌‌های زبان مورد تأیید کانادا
 • اثبات تمکن مالی

مدارک آکادمیک و ریزنمرات تحصیلی باید ترجمۀ رسمی شده باشند.

تحصیل در کانادا و کالج‌‌های آن

کالج‌‌ها دقیقاً مانند مراکز آموزش فنی و حرفه‌‌ای کشور خودمان هستند. هدف این مراکز، آماده‌‌‌کردن نیرو برای ورود به بازار کار است. درواقع، تمرکز در کالج‌‌‌ها روی دوره‌‌‌های عملی است. دوره‌‌‌هایی که در کالج‌‌‌ها ارائه می‌‌‌شوند، معمولاً یک‌‌‌ساله و کوتاه‌‌‌مدت هستند.

شرط ورود به کالج‌‌‌ها، داشتن مدرک دیپلم متوسطه و آیلتس دانشگاهی ۵.۵ الی ۶.۵ است. در کل، دریافت پذیرش از کالج‌‌‌ها به نسبت دانشگاه‌‌‌ها راحت‌‌‌تر است.

میانگین شهریۀ تحصیل در کالج‌‌های کانادا سالانه است.

در جدول زیر، دوره‌‌‌های ارائه‌‌‌شده در کالج‌‌‌ها را آماده کرده‌‌‌ایم تا با این مراکز بیش‌‌‌تر آشنا شوید.

نام دورهشرایط دوره
دوره DECاین دوره در استان کبک ارائه می‌‌شود.
شرط ورود: داشتن دیپلم دبیرستان.
دوره دیپلما (Diploma)شرط ورود: داشتن دیپلم و مدرک پیش‌‌دانشگاهی.
دوره سرتیفیکت (Certificate)شرط ورود: داشتن مدرک دیپلم.
دوره بچلر (Bachelor)شرط ورود: داشتن دیپلم و مدرک پیش‌‌دانشگاهی.
دوره پست بچلر (Post Bachelor)شرط ورود: داشتن مدرک لیسانس.

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید را جستجو کنید.

  تحصیل در کانادا و دانشگاه‌‌های آن

  آوازۀ دانشگاه‌‌های کانادا به گوش همه رسیده است؛ زیرا کیفیت آموزشی در این دانشگاه‌‌ها بسیار بالا است. مدارکی که مراکز آموزشی در این کشور ارائه می‌‌‌کنند، مورد تأیید اکثر کارفرمایان و شرکت‌‌‌های بین‌‌‌المللی است. شاید همین نقاط قوت، دانشجوهای زیادی را به تحصیل در این کشور تشویق و ترغیب می‌‌‌کند.

  دانشگاه‌‌‌ها در کانادا توسط ایالت‌‌‌های محلی مدیریت می‌‌‌شوند. شاید به همین خاطر است که اغلب شاهد تفاوت تحصیلی در دانشگاه‌‌‌های استان‌‌‌های آن هستیم.

  تعداد ترم و طول دورۀ تحصیلی در دانشگاه‌‌‌های کانادا متفاوت است. دانشگاه‌‌‌های کانادا معمولاً در لیست بهترین دانشگاه‌‌‌های دنیا مشاهده می‌‌‌شوند.

  از بین برترین دانشگاه‌‌‌ها در کانادا می‌‌‌توانیم به دانشگاه‌‌‌ تورنتو کانادا، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه واترلو، دانشگاه وسترن، دانشگاه کلگری، دانشگاه اتاوا و دانشگاه یورک اشاه کنیم.

  تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس

  یکی از مقاطع پرطرفدار تحصیلی در این کشور، مقطع لیسانس است. برای تحصیل در این مقطع، شما باید دورۀ دبیرستان را تمام کرده و از یکی از مؤسسات آموزش عالی کانادا برگۀ پذیرش دریافت کرده باشید.

  دورۀ لیسانس در کانادا معمولاً ۳ تا ۴ سال طول می‌‌‌کشد.

  برای تحصیل در مقطع کارشناسی، شما باید شرایط و مدارک زیر را دارا باشید:

  • اتمام دورۀ دبیرستان و دریافت مدرک دیپلم یا پیش‌‌دانشگاهی؛
  • ارائۀ یکی از مدارک آزمون‌‌های زبان مورد تأیید کانادا؛

         (آیلتس آکادمیک ۶٫۵، معادل آن در آزمون تافل یا  PTE) برای اثبات مهارت‌‌های زبانی؛

  • تکمیل فرم اپلیکیشن؛
  • اثبات تمکن مالی.

  برای تحصیل در دورۀ لیسانس، باید سالانه چیزی معادل ۱۵٬۰۰۰$ تا ۴۰٬۰۰۰$ هزینه کنید. شهریه‌‌ها معمولاً با توجه به رشته متغیر هستند.

  البته، به خاطر داشته باشید که هزینه‌‌‌ تحصیل در برخی از رشته‌‌‌های پرمتقاضی مثل مدیریت یا بازرگانی می‌‌‌تواند بالاتر نیز باشد.

  تحصیل در مقطع فوق‌‌لیسانس در کانادا

  تعداد متقاضیان دورۀ فوق‌‌‌لیسانس کانادا روزبه‌‌‌روز در حال افزایش است. برای تحصیل در این دوره، داشتن مدرک لیسانس با معدل بالای ۱۴ و آیلتس آکادمیک حداقل ۷ ضروری است.

  عوامل مختلفیمی‌‌‌توانند شانس دریافت پذیرش در این مقطع را افزایش دهند. ازجمله:

  معدل آخرین مدرک تحصیلی؛

  نمرۀ زبان؛

  ارتباط رشتۀ کارشناسی با کارشناسی ارشد؛

  ظرفیت پذیرش در رشته و دانشگاه منتخب؛

  سوابق کاری؛

  تعداد مقاله‌‌‌های چاپ‌‌‌شده؛

  دوره‌‌‌های آموزشی پاس‌‌‌شده.

  دانشجوهای خارجی این کشور، برای تحصیل مقطع کارشناسی ارشد کانادا باید سالانه چیزی معادل ۲۰٬۰۰۰$ تا ۴۰٬۰۰۰$ را هزینه کنند. معمولاً، دانشگاه مقصد و رشتۀ تحصیلی منتخب می‌‌‌تواند در کم ‌‌‌و زیادکردن شهریۀ تحصیلی مؤثر باشد.

  دوره‌‌های مختلف در مقطع فوق‌‌لیسانس

  طول دوره‌‌‌های فوق‌‌‌لیسانس در کانادا یک تا دوسال است که به شکل‌‌‌های ریسرچ‌‌‌محور یا تحقیق‌‌‌محور (Research Based)، کورس‌‌‌محور یا آموزش‌‌‌محور (Course Based) و یا ترکیبی (تحقیق‌‌‌محور و آموزش‌‌‌محور) هستند.

  دوره‌‌‌های کورس‌‌‌محور یا همان آموزش‌‌‌محور، بیش‌‌‌تر شامل شرکت در کلاس‌‌‌های درس و گذراندن واحدهای درسی هستند.

  در دوره‌‌‌های ریسرچ یا پژوهش‌‌‌محور، دانشجوها به کمک استاد راهنمای خودشان روی یک موضوع تحقیق می‌‌‌کنند و آن را در قالب پایان‌‌‌نامه ارائه می‌‌‌دهند.

  1. تجربۀ تحصیل در جامعۀ چند فرهنگی و پویا؛
  2. پایین‌‌‌بودن نسبی هزینۀ تحصیل در مقایسه با برخی از کشورهای توسعه‌‌‌یافته؛
  3. برخورداری از کیفیت بالای آموزشی؛
  4. امکان کار در حین تحصیل؛
  5. همراهی والدین، خانواده و فرزندان دانشجو؛
  6. شانس دریافت ویزای کار پس از تحصیل و فرصت کسب تجربۀ کانادایی؛
  7. امکان دریافت اقامت دائم.
  تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

  تحصیل در این مقطع، طرفدارهای زیادی دارد. خبر خوب اینکه، دولت کانادا برای دانشجوهای مقطع دکتری تسهیلات ویژه‌‌ای ارائه می‌‌کند. کانادا با ارائۀ انواع فاند و بورسیۀ تحصیلی، بستر را برای تحصیل در این مقطع کاملاً هموار کرده است.

  این دوره معمولاً ۴ تا ۶ سال طول می‌‌‌کشد و همراه با تحقیق و پایان‌‌‌نامه است.

  اگر قصد تحصیل در مقطع دکتری کانادا را دارید، باید شرایط زیر را دارا باشید:

  • داشتن رزومۀ آکادمیک خوب؛
  • مدرک کارشناسی ارشد با حداقل معدل ۱۴؛
  • دریافت توصیه‌‌‌نامۀ تحصیلی از اساتید؛
  • انگیزه‌‌‌نامۀ تحصیلی؛
  • معرفی‌‌‌نامه؛
  • کسب حدنصاب نمره در یکی از آزمون‌‌‌های استاندارد زبان انگلیسی (آیلتس آکادمیک ۷٫۵ یا بالاتر)؛
  • نیاز به ارائه نمرۀ آزمون GRE یا GMAT در برخی از رشته‌‌‌ها؛
  • صرف هزینۀ سالانه، معادل با ۸٬۰۰۰$ تا ۲۰٬۰۰۰$.

  ضعیف‌‌‌بودن سطح زبانی یا حتی رزومۀ شما می‌‌‌تواند شانس پذیرش در این مقطع را کم‌‌‌تر کند.

  در برخی از دانشگاه‌‌‌ها برای دریافت پذیرش، دانشجوها باید در مصاحبه شرکت کنند.

  ۵ دانشگاه‌ برتر برای تحصیل در کانادا

  کانادا دارای مجموعه‌ای از مؤسسات فوق متوسطه با اندازه‌ها و تخصص‌های مختلف است. در این قسمت از مقاله و برای کمک به انتخاب بهتر، پنج مورد از شناخته‌شده‌ترین دانشگاه‌های کشور کانادا و شرحی از هرکدام را برایتان آماده کرده‌ایم.

  ۱. دانشگاه تورنتو (UofT) 

  دانشگاه تورنتو یکی از دانشگاه‌های برتر کانادا است. دانشجویان بین‌المللی UofT را برای برتری آکادمیک و زندگی پر جنب‌وجوش پردیس خود انتخاب می‌کنند.

  ۲. دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC)

   دانشگاه بریتیش کلمبیا، بین‌المللی‌ترین دانشگاه آمریکای شمالی است. ۳۰% از جمعیت دانشجویی UBC بین‌المللی هستند. (۱۶٬۱۸۸ دانشجو از ۱۵۶ کشور)

  این دانشگاه که در ساحل زیبای غربی کانادا واقع‌شده است، بخشی از ونکوور شلوغ است. UBC یک انتخاب عالی برای کسانی است که علاقه‌مند به زندگی در یک شهر و درعین‌حال دسترسی به طبیعت هستند. زندگی در ونکوور به معنای دسترسی آسان به فضای باز زیبا ازجمله جنگل، اقیانوس و کوه است.

  ۳. دانشگاه مک گیل (McGill University)

  مک گیل از شهرت بین‌المللی برخوردار است. جای تعجب نیست که جمعیت آن بیش از ۱۲٬۰۰۰ دانشجوی بین‌المللی است. اگرچه مک گیل در استان کبک فرانسه است، اما یک دانشگاه انگلیسی‌زبان است.

  شهر مونترال به‌عنوان یکی از بهترین شهرها برای زندگی دانشجویی شناخته می‌شود. هزینه زندگی پایین است و صحنه هنری و فرهنگی پر جنب‌وجوشی دارد

  ۴. دانشگاه مونترال (UdeM)

  دانشگاه مونترال یکی از بالاترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های کانادا را دارد. این دانشگاه گزینه‌ای عالی برای کسانی که علاقه‌مند به تحصیل به زبان فرانسه هستند! UdeM و کالج وابسته به آن در شهر مونترال واقع‌شده‌اند و هرساله به ۹۵۰۰ دانشجوی بین‌المللی خدمات ارائه می‌دهند.

  ۵. دانشگاه مک مستر (McMaster University)

   مک مستر یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان است. این دانشگاه که در همیلتون، انتاریو واقع‌شده است، با ماشین تنها یک ساعت از تورنتو فاصله دارد.

  همیلتون در حال تجربه رونق شغلی قابل‌توجهی در بخش فناوری است. این یک خبر عالی برای کسانی است که علاقه‌مند به کار در حین یا بعد از تحصیل هستند!

  مدرک زبان برای تحصیل در کانادا

  همان‌‌‌طورکه در مباحث قبلی هم اشاره کردیم، یکی از شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه‌‌‌ها و کالج‌‌‌های کانادا، اثبات مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی است. شاید از خودتان سؤال کنید که از بین این‌‌‌ همه آزمون‌‌‌های زبان انگلیسی و فرانسوی، کدام آزمون‌‌‌ها مورد تأیید کشور کانادا هستند.

  ملاک پذیرش در خیلی از دانشگاه‌‌ها، آزمون آیلتس است. شرط ورود به اکثر کالج‌‌ها و دانشگاه‌‌های کانادا، نمرۀ آیلتس آکادمیک با حداقل ۶٫۵ یا معادل آن در آزمون‌‌های تافل، CELPIP  و CAE است.

  برای تحصیل در مقاطع بالاتر، باید نمرۀ بالاتری کسب کنید. به‌‌‌عنوان ‌‌‌مثال، در مقطع ارشد، به حداقل آیلتس ۷ و در دکتری، ۷٫۵ یا بالاتر نیاز دارید.

  اما نگران نباشید. این تمام داستان نیست. تحصیل در کشور کانادا بدون مدرک زبان یا با نمرۀ پایین‌‌تر از حدنصاب هم شدنی است. در چنین مواقعی، دانشجو به‌‌‌صورت مشروط پذیرفته می‌‌‌شود؛ یعنی، دانشجو بعد از گذراندن دوره‌‌‌های آموزشی تقویت مهارت‌‌‌های زبانی و کسب حدنصاب نمرۀ زبان، می‌‌‌تواند وارد دانشگاه شده و مشغول به تحصیل شود.

  مدارک زبان انگلیسی مورد تأیید کانادا 

  • سلپیپ (CELPIP، جنرال و آکادمیک)؛
  • آیلتس (IELTS ، جنرال و آکادمیک)؛
  • تافل (iBT TOEFL)؛
  • پی‌‌‌تی‌‌‌ای (PTE).

  مدارک زبان فرانسه مورد تأیید کانادا

  • Test dévaluation de français؛
  • Test de connaissance du français.

  اگر به هر دو زبان تسلط دارید، می‌‌‌توانید یکی را به‌‌‌عنوان زبان اول و دیگری را به‌‌‌عنوان زبان دوم معرفی کنید.

  چگونه با معدل پایین در کانادا تحصیل کنیم؟

  امکان اپلای با معدل پایین، موردی است که اکثر متقاضیان نگران آن هستند. بالابودن معدل، شانس دریافت پذیرش را بالا می‌‌برد. البته، این بدین معنا نیست که معدل پایین، شانس تحصیل ندارد.

  راه‌‌های جبران معدل پایین

  خوشبختانه، از راه‌‌‌های مختلفی می‌‌‌توان این ضعف رزومۀ تحصیلی را جبران کرد:

  • ارائه‌‌‌‌ نمره‌‌ آزمون GRE یا GMAT؛

  یکی از راه‌‌‌های افزایش شانس پذیرش با معدل پایین در کانادا، داشتن نمره در یکی از آزمون‌‌‌های GRE و GMAT است.

  GRE وGMAT از آزمون‌‌‌های علمی استاندارد جهانی هستند. هدف از برگزاری این آزمون‌‌‌ها، ارزشیابی توانایی علمی متقاضیان برای تحصیلات تکمیلی است.

  حدنصاب نمرۀ GRE و GMAT در دانشگاه‌‌‌های کانادا متفاوت است.

  • سوابق کاری؛

  داشتن سابقه و تجربۀ کار به‌‌‌ویژه کار عملی، می‌‌‌تواند موجب تقویت رزومۀ شما شود و شانس پذیرش شما را هم بالا ببرد.

  • برجسته‌‌کردن نقاط قوت کارنامه؛

  متأسفانه، برخی از تصورات مبنی بر این است که معدل کل، منعکس‌‌‌کنندۀ عملکرد کلی یک فرد است. ما با این جمله موافق نیستیم. از نظر ما، معدل کل نمی‌‌‌تواند بیانگر مهارت‌‌‌های افراد در زمینۀ ادامۀ تحصیل باشد.

  به این مثال توجه کنید:

  گاهی دروسی موجب پایین‌‌‌آمدن معدل شما می‌‌‌شود که قصد ادامۀ تحصیل در آن زمینه‌‌‌ها را ندارید. خب، در این شرایط باید سعی کنید عملکرد خودتان را در دروسی که با رشتۀ منتخب شما مرتبط است برجسته‌‌‌تر کنید.

  مثال: اگر قصد دارید در رشتۀ روابط بین‌‌‌الملل ادامۀ تحصیل بدهید، مسلماً نمرۀ دروسی مانند علوم اجتماعی، تاریخ، حقوق یا انگلیسی باید بالاتر باشد.

  اگر در درس ریاضی ضعیف هستید و می‌‌‌دانید که باعث پایین‌‌‌آمدن معدل شما می‌‌‌شود، باید تلاش کنید تا در دروسی که با رشتۀ منتخب شما مرتبط هستند، نمرات بهتری بگیرید.

  با این کار، دانشگاه را متقاعد می‌‌‌کنید که از نظر علمی شایستگی تحصیل در رشتۀ انتخابی را دارید.

  • شرکت در دوره‌‌های آماده‌‌سازی (Pathway Programs)؛

  برای جبران معدل پایین، گزینۀ دیگری هم وجود دارد. شما با شرکت در دوره‌‌‌های آماده‌‌‌سازی ورود به دانشگاه که به Pathway Programs  معروف هستند، می‌‌‌توانید این ضعف رزومه‌‌‌ را برطرف کنید.

  این دوره‌‌‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • Bachelor’s Pathway؛
  • Pre-Master؛
  • Year one؛
  • Foundation.

  نحوه‌‌ ارزیابی معدل در کانادا

  یکی از فاکتورهای اصلی ارزیابی عملکرد علمی یک فرد، معدل تحصیلی وی است. به خاطر داشته باشید که عملکرد کم‌‌‌تر از ۷۰درصد در معدل کل، معدل پایین در نظر گرفته می‌‌‌شود.

  استان‌‌‌های مختلف کانادا از سیستم‌‌‌های مختلفی برای نمره‌‌‌دهی استفاده می‌‌‌کنند. به همین دلیل، نمی‌‌‌توانیم یک سیستم نمره‌‌‌دهی جامعی را برای کل کانادا در نظر بگیریم ولی در دانشگاه‌‌‌های کانادا، از دو سیستم استاندارد GPA و Letter Grade برای ارزیابی عملکرد علمی دانشجوها استفاده می‌‌‌شود.

  • GPA

  مقیاسGPA که مخفف Grade Point Average است، از ۰ تا ۴۰ می‌‌‌باشد.

  • Letter Grade 

  در این سیستم، برای ارزیابی از حروف A,B,C,D و F استفاده می‌‌‌شود. نمرۀ F پایین‌‌‌ترین نمره و به‌‌‌معنای ردشدن است.

  برای تحصیل در کانادا چقدر باید هزینه کنیم؟

  هزینه‌‌‌ تحصیل یکی از مهم‌‌‌ترین فاکتورهایی است که قبل از تصمیم به مهاجرت تحصیلی باید دربارۀ آن خوب تحقیق کرد. اگر در مسیر پُرپیچ‌‌‌وخم یادگیری، ناآگاهانه قدم بردارید، مسلماً با مشکل مواجه خواهید شد.

  عوامل مختلفی مثل رشته و مقطع تحصیلی، شهر و دانشگاه مقصد و بومی و غیربومی‌‌‌بودن می‌‌‌تواند در کاهش یا افزایش میزان هزینه تحصیل تأثیرگذار باشد. به‌‌‌عنوان ‌‌‌مثال، شهریۀ رشتۀ مهندسی در کانادا، کمی بیش‌‌‌تر از رشته‌‌‌های نظری است.

  اگر دوست دارید با شهریۀ تحصیل دانش‌‌‌آموزان و دانشجوهای بین‌‌‌المللی در مقاطع مختلف تحصیلی کانادا بیش‌‌‌تر آشنا شوید، نگاهی به جدول زیر بیندازید.

  شهریه‌‌ تحصیلی دانش‌‌آموزان و دانشجوهای خارجی در مراکز آموزشی کانادا

  مقطع تحصیلی شهریه (بر حسب دلار کانادا در سال)
  مدارس شبانه$۳۰٬۰۰۰ تا ۸۰٬۰۰۰$
  مدارس دولتی $۱۶٬۰۰۰ تا ۱۹٬۰۰۰$
  کارشناسی $۱۵٬۰۰۰ تا ۴۰٬۰۰۰$
  کارشناسی ارشد $۲۰٬۰۰۰ تا ۴۰٬۰۰۰$
  دکترا$۸٬۰۰۰ تا ۲۰٬۰۰۰$

  شهریۀ دانشگاه‌‌‌های کانادا کم‌‌‌تر از شهریۀ دانشگاه‌‌‌های کشورهایی همچون انگلیس، استرالیا و آمریکا است.

  دانشجویان کانادایی هم کم‌‌‌تر از دانشجوهای بین‌‌‌المللی شهریه پرداخت می‌‌‌کنند.

  دانشجویان بین‌‌المللی در کانادا، تقریباً دوبرابر دانشجویان بومی شهریه پرداخت می‌‌کنند.

  تحصیل در کانادا و بورسیه‌‌ تحصیلی

  دریافت بورسیه، تحصیل با هزینۀ کم و یا رایگان چیزی است که خیلی از خانواده‌‌‌ها و علاقه‌‌‌مندان به تحصیل دنبال آن هستند. بورسیه‌‌‌ های تحصیلی کانادا عمدتاً شامل مقاطع تحصیلات تکمیلی (ارشد تحقیقاتی و دکتری) هستند.

  برای دریافت بورسیه‌‌‌ها و فاندهای تحصیلی، دانشجویان باید شرایط لازم را داشته باشند. به‌‌‌عنوان‌‌‌ مثال، داشتن رزومۀ آکادمیک قوی (معدل بالای ۱۹) و نمرۀ زبان خوب (آیلتس۷) می‌‌تواند شانس دریافت بورسیه را بالا ببرد.

  دربارۀ بورسیۀ مدارس کانادا باید بگوییم که به دانش‌‌‌آموزان مدارس دولتی با توجه به اینکه شهریه‌‌‌ای پرداخت نمی‌‌‌کنند، عملاً بورسیه‌‌‌ای هم تعلق نمی‌‌‌گیرد.

  البته، در دبیرستان‌‌‌های کانادا یکسری کمک ‌‌‌هزینه‌‌‌ها وجود دارد که در قالب جایزه و صرفاً به دانش‌‌‌آموزان ممتاز اهداء می‌‌‌شود. این کمک‌‌‌ هزینه‌‌‌ها توسط برخی از مؤسسات خصوصی اعطاء می‌‌‌شود.

  اگر قصد تحصیل در کالج‌‌‌های کانادا را دارید، باید بدانید که دریافت بورس تحصیلی در کالج‌‌‌های کانادا با حساسیت و پیچیدگی‌‌‌های زیادی همراه است.

  به‌‌‌طور کلی، خیلی نباید به بورسیۀ کالج امیدوار باشید ولی اگر سابقۀ تحصیلی شما خوب باشد، ممکن است مشمول تخفیف شهریه شوید (۵۰۰۰$ الی ۱۰۰۰۰$ کانادا).

  دریافت بورسیۀ تحصیلی و تحصیل رایگان در مقطع لیسانس هم تقریباً سخت‌‌ و غیرممکن است اما نگران نباشید.

  اگر بعد از ورود به دانشگاه و گذراندن یک یا دو ترم، توانستید شایستگی و عملکرد خوب خود را در تحصیل و یا فعالیت‌‌‌های فوق‌‌‌برنامه اثبات کنید، ممکن است بتوانید از کمک‌‌‌ هزینه‌‌‌های تحصیلی دانشگاه استفاده کنید.

  همان‌‌‌طورکه در ابتدا اشاره کردیم، بورسیه‌‌‌های تحصیلی کانادا بیش‌‌‌تر مختص مقطع ارشد و دکتری هستند.

  لازم به ذکر است که بورسیه‌‌‌های ارشد نیز بیش‌‌‌تر شامل دوره‌‌‌های تحقیق‌‌‌محور هستند. به‌‌‌عبارتی، دانشجو در ازای انجام فعالیت‌‌‌های علمی و تحقیقاتی در طول تحصیل، می‌‌‌تواند از بورسیه استفاده کند.

  در بیش‌‌‌تر دانشگاه‌‌‌های کانادا، دانشجوهای دوره‌‌‌های آموزش‌‌‌محور (کورس‌‌‌محور)، مشمول دریافت بورسیۀ تحصیلی نیستند.

  برخلاف مقطع ارشد، دریافت بورسیه در مقطع دکتری کاملاً امکان‌‌پذیر است. بورسیۀ دکتری در کانادا، در قالب بورسیۀ دستیاری (دستیار پژوهش یا آموزش) ارائه می‌‌‌شود؛ یعنی، دانشجو در حین تحصیل باید در یک یا چند پروژۀ علمی و تحقیقاتی شرکت کند و یا مشغول تدریس در دانشگاه شود تا بتواند از این بورسیه استفاده کند.

  اگر دوست دارید دربارۀ بورسیۀ تحصیلی و انواع آن بیش‌‌‌تر بدانید، پیشنهاد می‌‌‌کنیم صفحۀ بورسیه‌‌‌ تحصیلی کانادا را بادقت مطالعه کنید.

  شرایط کار در حین تحصیل در کانادا

  دریافت پذیرش، تمام داستان مهاجرت تحصیلی نیست. وقتی پذیرش می‌‌‌گیرید و وارد خاک کانادا می‌‌‌شوید و با هزینه‌‌‌های دلاری سروکله می‌‌‌زنید، به این نتیجه می‌‌‌رسید که باید به فکر کار باشید وگرنه نمی‌‌‌توانید از پس هزینه‌‌‌ تحصیل و زندگی دانشجویی در کانادا بربیایید.

  اگر بتوانید در حین تحصیل مشغول به کار شوید، می‌‌‌توانید تا حدودی هزینه‌‌‌های زندگی دانشجویی خودتان را تأمین کنید. میزان درآمد کار دانشجویی در کانادا به میزان مهارت و توانایی‌‌‌های فردی شما بستگی دارد. مینیمم حقوق دانشجوها در کانادا، حدوداً دوازده دلار در ساعت گزارش ‌‌شده است.

  شما به‌‌‌عنوان دانشجو مجاز هستید تحت شرایط خاص، یعنی در طول تحصیل حداکثر 20 ساعت در هفته و در طول تعطیلات میان‌‌ترم‌‌ و تابستان، به‌‌صورت تمام‌‌وقت و حداکثر چهل ساعت در هفته کارکنید.

  نگران پیداکردن کار نباشید. فرصت‌‌‌های شغلی در کانادا فراوان است. هر دانشجویی می‌‌‌تواند براساس مهارت‌‌‌هایی که دارد، کار مناسب و موردعلاقه‌‌‌اش را پیدا کند. کارهای دانشجویی بیش‌‌‌تر جنرال هستند و نیاز به تخصص ندارند؛ مثل فروشندگی، کار در رستوران و… .

  کارکردن در ضمن تحصیل نه‌‌‌فقط گره‌‌‌گشای هزینه‌‌‌های شما خواهد بود بلکه کسب تجربۀ کانادایی، قوی‌‌‌ترکردن رزومه و مهم‌‌‌تر، ورود به بازار کار کانادا را در اختیار شما قرار خواهد داد.

  ویدئوهای‌ پربازدید:

  وضعیت رشته کامپیوتر در کانادا

  آیا بعد از تحصیل می‌‌توان اقامت دائم کانادا را گرفت؟

  افراد بسیاری هستند که به امید دریافت اقامت پس از تحصیل در کانادا، راهی این کشور می‌‌‌شوند. این کار شدنی است ولی با انجام چندین شرط.

  همان‌‌‌طورکه می‌‌‌دانید، یکی از شروط دریافت اقامت دائم، کسب تجربۀ کانادایی است. بنابراین، اگر شما بلافاصله بعد از اتمام تحصیل بتوانید برای ویزای کارِ پس از تحصیل یا همان ویزای PGWP اقدام کنید، تقریباً نیمی از راه را رفته‌‌‌اید.

  شما با دریافت این ویزا می‌‌‌توانید برای مدتی در کانادا بمانید و مشغول به کار بشوید. مدت‌‌‌زمان محاسبۀ این ویزا در جدول زیر تعریف ‌‌‌شده است.

  دوره‌های‌ کمتر از ۸ ماهویزای PGWP ندارد
  دوره‌های بین ۸ ماه تا ۲۴ ماهویزای PGWP به اندازه طول دوره تحصیل تعلق می‌گیرد
  دوره‌های طولانی تر از ۲۴ ماهویزای PGWP سه ساله اعطا می‌شود

  آماری که ادارۀ مهاجرت کانادا (IRCC) منتشر کرده، حاکی از آن است که حداقل نیمی از دانشجوهای خارجی بعد از فارغ‌‌‌التحصیلی، در کانادا می‌‌‌مانند و بعد از کسب تجربۀ کار کانادایی (Canadian Experience Class)، اقامت دائم می‌‌‌گیرند.

  تحصیل در کانادا و کلام آخر

  ما سعی کردیم در این صفحه، اطلاعات لازم را درخصوص شرایط ادامه تحصیل در مراکز آموزشی کانادا، در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم مطالب ما مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم پاسخگوی سؤالات شما باشیم.

  اگر شما هم به فکر مهاجرت تحصیلی هستید ولی نمی‌‌‌دانید چطور از مراکز آموزشی کانادا پذیرش بگیرید، توصیه می‌‌‌کنیم حداقل یک‌‌‌بار به وب‌‌‌سایت اسمارت اپلای مراجعه کنید.

  این کار خیلی وقت شما را نمی‌‌‌گیرد. کافی است وارد سایت شوید، به صفحۀ اسمارت سرچ بروید و به چندین سؤال کوتاه پاسخ دهید.

  راه دوم برقراری ارتباط با مجموعۀ اسمارت اپلای، تکمیل فرم ارزیابی رایگان ما است. کارشناسان ما، بعد از مطالعۀ اطلاعات مندرج در فرم، در اسرع وقت با شما ارتباط خواهند گرفت.

  سوالات متداول

  خیر. دانشجو باید شهریه بپردازد.

  انتخاب محل تحصیل، ارسال مدارک و اپلای، دریافت پذیرش از یک مرکز آموزشی کانادا، درخواست ویزای تحصیلی و سفر به کانادا.

  بله. تحصیل در این کشور نسبت به برخی کشورهای انگلیسی زبان، ازجمله آمریکا، استرالیا و نیوزلند نسبتاً ارزان‌‌‌تر است.

  بله. دانشجوهای تمام‌‌‌وقت مجاز هستند در طول تحصیل به مدت بیست ساعت و در طول تعطیلات ترم حداکثر تا چهل‌ساعت در هفته کار کنند.

  بله. دانشجوهایی که از مؤسسات آموزشی معتبر فارغ‌‌‌التحصیل می‌‌‌شوند، درصورت واجد شرایط‌‌‌ بودن می‌‌‌توانند با دریافت ویزای کار پس از تحصیل (PGWP)، حداکثر به مدت سه‌سال در کانادا بمانند، کار کنند و  با کسب تجربه‌‌‌ی کار کانادایی برای اقامت دائم اقدام کنند.

  بله. با توجه به شرایط خاص امکان‌‌‌پذیر است؛ البته، داشتن مدرک زبان، شانس دریافت ویزای تحصیلی را بالا می‌‌‌برد.

  اثبات تمکن مالی برای تأمین هزینه‌‌‌های تحصیل و زندگی، داشتن مدرک یکی از آزمون‌‌‌های زبان انگلیسی یا فرانسوی، دریافت نامۀ پذیرش و اخذ ویزای تحصیلی کانادا.