تحصیل رایگان در کانادا

بی‌شک رؤیای هر دانشجویی، تحصیل رایگان در کانادا است. درست است که هزینۀ زندگی و تحصیل در کانادا در مقایسه با برخی از کشورها نسبتاً کم است اما با این‌ همه اوصاف، اگر امکان ادامۀ تحصیل رایگان در این کشور وجود داشته باشد، مسلماً از این فرصت طلایی نباید گذشت.

وقتی صحبت از ادامه تحصیل رایگان در کشور کانادا به میان می‌آید، سؤالات زیادی ذهن را درگیر خودش می‌کند؛ مثلاً تحصیل رایگان در کانادا حقیقت دارد؟ برای تحصیل رایگان در این کشور چه شرایطی باید داشته باشیم؟ و…

درواقع، باید گفت که تحصیل رایگان در کشور کانادا یکی از بحث‌‌برانگیزترین موضوعات در بین متقاضیان مهاجرت تحصیلی است. اگر شما هم دوست دارید بدانید که چطور می‌شود به‌صورت رایگان در کانادا ادامۀ تحصیل داد، تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

پادکست صوتی تحصیل رایگان در کانادا

ویدئوهای‌ پربازدید:

تحصیل رایگان در کانادا

آیا تحصیل رایگان در کانادا امکان‌پذیر است؟

اگر به فکر تحصیل در خارج از کشور و به‌طور خاص کانادا هستید، حتماً این عنوان برای شما جذاب خواهد بود. تحصیل رایگان در کانادا سؤال بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور است.

اما آیا واقعاً امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟ درحقیقت، این سؤال از آن دسته سؤالاتی نیست که بتوان پاسخ صریحی به آن داد؛ زیرا موارد مختلفی در این موضوع دخیل هستند.

به‌عنوان مثال، استان محل تحصیل، مقطع تحصیلی، دولتی یا خصوصی‌بودن مرکز آموزشی مدنظر و موارد مشابه همه در این قضیه مؤثر هستند.

اجازه بدهید مرحله به مرحله پیش برویم و بحث تحصیل رایگان در کشور کانادا را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

شرایط تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان در کشور کانادا اصولاً مختص دانش‌آموزان و دانشجویانی است که تابعیت و شهروندی کانادا را دارند. دانشجویان خارجی با داشتن شرایط لازم، می‌توانند بدون پرداخت هزینه ‌و شهریه در این کشور مشغول به تحصیل شوند.

به عبارتی، باید گفت که تحصیل رایگان دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی در کانادا با توجه به شرایطی امکان‌پذیر است.

با توجه به اینکه در کانادا همانند هر کشور دیگری مقاطع تحصیلی متفاوت است، پس صلاح را در این دانستیم که بحث تحصیل رایگان در این کشور را از زوایای مختلف تحصیلی مورد بررسی قرار بدهیم.

تحصیل رایگان در مدارس کانادا

پدر و مادرها همیشه به‌دنبال این هستند که فرزندانشان در بهترین مدارس دنیا، به‌خصوص مدارس کانادا تحصیل کنند.

دانش‌آموزان در کانادا می‌توانند در مدارس دولتی و یا خصوصی این کشور درس بخوانند. مدارس دولتی مختص دانش‌آموزان کانادایی است که شهروند و یا مقیم کانادا هستند. عموماً تحصیل در مدارس دولتی کانادا رایگان است. ممکن است نیاز باشد که تنها هزینۀ ثبت‌نام در مدارس پرداخت شود.

تحصیل رایگان دانش‌آموزان خارجی در مدارس دولتی کانادا، تنها درصورتی‌ امکان‌پذیر است که یکی از والدین با ویزای کار یا تحصیلی، در کانادا حضور داشته باشد.

فرزندان زیر هیجده‌سالِ دانشجوهای کانادا (در برخی استان‌ها نظیر بریتیش کلمبیا فرزندان زیر نوزده‌سال) می‌توانند از امتیاز تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا بهره‌مند شوند.

مدارس خصوصی کشور کانادا شامل مدارس روزانه و مدارس شبانه‌روزی است. در مورد مدارس خصوصی نیز شانس اینکه دانش‌آموز بتواند بورسیۀ تحصیلی اخذ کند، بسیارکم و تا حدی مشکل است.

دانش‌آموزان بین‌المللی که قصد تحصیل در مدارس کانادا را دارند، می‌توانند در مدارس خصوصی این کشور تحصیل کنند.

هزینه‌ای که مدارس دولتی از دانشجویان خارجی دریافت می‌کنند به‌ مراتب کم‌تر از مدارس خصوصی است.

با توجه به اینکه شهریۀ مدارس دولتی پایین است، امکان اخذ بورسیۀ تحصیلی کانادا برای کسانی که در مدارس دولتی کانادا درس می‌خوانند، وجود ندارد.

این یک اطلاعیه از برخی وقایع است.

جستجوی هوشمند رشته و دانشگاه +پذیرش رایگان

۶۰ ثانیه به جای ۶۰ روز

کار با اسمارت اپلای ساده‌ست،‌ اول ۶۰ ثانیه اطلاعات اولیه‌ات رو وارد می‌کنی، بعد دکمه سرچ رو میزنی، ما تمام دانشگاه‌هایی که به شرایط شما منطبق هست رو لیست می‌کنیم. اگر دوست داشتی همون جا اقدام می‌کنی و امور مربوط به اخذ پذیرشت شروع میشه.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در کانادا

تحصیل کارشناسی در کانادا آن‌هم به‌صورت رایگان کمی دشوار و گاهی هم غیر ممکن به نظر می‌رسد.

تحصیل رایگان در مقاطع دانشگاهی در کانادا درصورتی‌ امکان‌پذیر است که شما بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید. خیلی از افراد هستند که معمولاً به امید گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا و تحصیل رایگان، چمدان را می‌بندند و راهی این کشور می‌شوند.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در کانادا مختص افرادی است که مقیم کانادا یا شهروند این کشور هستند. همچنین شرایط تحصیل رایگان یا کم‌ هزینه در کالج‌های کانادا نیز برای شهروندان این کشور فراهم است.

میزان و تعداد بورسیه تحصیلی لیسانس در کانادا بسیار محدود است. به همین دلیل، دریافت بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی در کانادا به نسبت سایر مقاطع دشوارتر است. به دانشجویانی که قصد دریافت بورس تحصیلی لیسانس را دارند توصیه می‌شود، ابتدا به‌ قصد تحصیل به کانادا مهاجرت کنند. سپس با گذراندن یک یا دو ترم تحصیلی، از دانشگاه درخواست بورسیه تحصیل کنند.

به دانشجویی که از همان ابتدا واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی است، مبلغی بالغ‌ بر ۲ تا ۵هزاردلار کانادا در طول تحصیلی اعطا خواهد شد؛ اما اگر دانشجو در حین تحصیل بورسیه دریافت کند، مبلغ آن ۲ تا ۹هزار دلار کانادا خواهد بود.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

یکی از موضوعاتی که به‌طور حتم ذهن متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا را به خود مشغول می‌کند، امکان تحصیل رایگان در این مقطع است.

تحصیل رایگان در مقطع فوق‌ لیسانس در کانادا فقط در صورت دریافت بورسیۀ تحصیلی و یا یافتن سوپروایزر ممکن است.

برای دستیابی به چنین شرایطی، دانشجو باید نمرۀ زبان عالی، رزومۀ تحصیلی قوی، مقالات علمی متعدد و شرایط مناسب آکادمیک داشته باشد تا بتواند از استاد یا دانشگاه موردنظر، بورسیۀ تحصیلی دریافت کند.

اخذ بورسیه در مقطع فوق‌لیسانس بسیار ضعیف است. بورس تحصیلی فوق‌لیسانس کانادا بیش‌تر مخصوص دوره‌های ریسرچ‌محور است.

در این دوره، دانشجو مؤظف است روی پروژه‌ای که استاد تعیین کرده‌ کار کند تا در قبال آن کمک‌‌هزینه‌ای دریافت ‌کند.

تحصیل رایگان در مقطع دکتری در کانادا

بسیاری از افرادی که سودای تحصیل دکترا در کانادا را در سر دارند، بیش‌تر دغدغۀ هزینۀ تحصیل را دارند. حال اگر بشود در این کشور بدون پرداخت هزینه، در مقطع دکتری تحصیل کرد، فرصت بی‌نظیری است که نباید از دست داد.

خوشبختانه شانس گرفتن پذیرش رایگان در مقطع دکتری در کانادا بسیار بالا است اما نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که تحصیل رایگان در این مقطع نیازمند شرایط خاصی است. افرادی که سعی دارند در مقطع دکتری کانادا پذیرش رایگان بگیرند، بایستی مراحلی را طی کنند.

آن‌ها در وهلۀ اول باید در دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارند، شخصی را به‌عنوان یک استاد و یا سوپروایزر پیدا کنند.

داشتن رزومۀ کاری و علمی قوی، معدل بالا، کسب نمرۀ بالا در آزمون زبان آیلتس حداقل 7، مقالات بین‌المللی و «ISI»، کتب چاپ‌ شده و شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی شانس پیداکردن سوپروایزر را بالا می‌برند.

البته، اگر دانشجو از مقاطع تحصیلی پایین‌تر مثلاً فوق‌لیسانس به این کشور بیاید و در دانشگاه‌های برتر کشور کانادا تحصیل کند، به دلیل اینکه در محیط حضور دارد و با اساتید مختلفی در سال‌های تحصیلی کارکرده است، راحت‌تر و سریع‌تر می‌تواند سوپروایزر پیدا کند.

گفتنی است که اساتید معمولاً برای دانشجویان مقاطع دکتری فاند صادر می‌کنند. برای گرفتن فاند، دانشجویان باید از طریق مکاتبه با استاد در ارتباط باشند. از این طریق، آن‌ها می‌توانند رزومۀ علمی، پژوهش‌ها، مقالات ISI و همچنین پایان‌نامۀ خود را نشان دهند.

رشتــــــه یا دانشگــــــــاهی که به‌دنبال آن هستید را جستجو کنید.

  1. تحصیل در کانادا همیشه رایگان نیست. معمولاً برای تحصیل در کانادا باید شهریه پرداخت کرد؛ مگر اینکه بورسیه دریافت شود.
  2. تحصیل در مدارس دولتی برای شهروندان کانادایی و فرزندان افرادی که با ویزای کار یا تحصیلی در کانادا حضور دارند، رایگان است.
  3. تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی کانادا برای افرادی که مقیم کانادا یا شهروند این کشور هستند، ممکن است.
  4. تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در کانادا فقط در صورت دریافت بورسیۀ تحصیلی و یا یافتن سوپروایزر ممکن است.
  5. اخذ بورسیه در مقطع فوق‌ لیسانس بسیار ضعیف است. بورس تحصیلی فوق‌ لیسانس کانادا بیش‌تر مخصوص دوره‌های ریسرچ‌محور است.
  6. داشتن رزومۀ کاری و علمی قوی شانس پیداکردن سوپروایزر را بالا می‌برد.
  7. خوشبختانه شانس گرفتن پذیرش رایگان در مقطع دکتری در کانادا بسیار بالا است.

  کلام آخر

  خب دوستان، ما در این صفحه سعی کردیم هر آنچه که درمورد تحصیلات رایگان در کانادا لازم است، در اختیارتان قرار بدهیم.

  همان‌طور که مطالعه کردید، تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی کانادا مستلزم پرداخت شهریه و هزینه است. دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی تنها در صورت شرایط خاص، می‌توانند از فرصت تحصیل رایگان در کشور کانادا استفاده کنند.

  شما عزیزان می‌توانید سؤالات مرتبط خود را در انتهای همین مقاله و در قسمت ثبت پرسش مطرح کنید.

  کارشناسان مجرب مجموعۀ اسمارت اپلای در سریع‌ترین زمان ممکن به سؤالات شما پاسخ خواهند داد.

  سؤالات رایج

  تحصیل در کانادا همیشه رایگان نیست. معمولاً برای تحصیل در کانادا باید شهریه پرداخت کرد؛ مگر زمانی‌که بورسیه دریافت شود.

  تحصیل در مدارس دولتی برای شهروندان کانادایی و فرزندان افرادی که با ویزای کار یا تحصیلی درکانادا حضور دارند، رایگان است.

  امکان تحصیل رایگان و دریافت بورسیه در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین‌المللی بسیار دشوار و تقریباً غیرممکن است.

  تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در کانادا فقط در صورت دریافت بورسیۀ تحصیلی و یا یافتن سوپروایزر ممکن است.

  شانس پذیرش رایگان در مقطع دکتری در کانادا بالا است. شرط  آن، پیداکردن یک استاد و یا سوپروایزر در دانشگاهی است که قصد تحصیل در آن را دارید.

  یا باید والدین دانش‌آموز اقامت دائم داشته باشد و یا یکی از آن‌ها پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت کرده باشند.

  داشتن رزومۀ تحصیلی قوی، معدل بالا، کسب نمرۀ بالا در آزمون زبان (آیلتس آکادمیک حداقل ۷)، ارائۀ مقالات بین‌المللی، کتب چاپ‌ شده و شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی.