تحصیل رایگان در کانادا

 • آیا تحصیل درکشور کانادا رایگان است؟

بی‌شک رؤیای هر دانشجویی، تحصیل رایگان در کانادا است. درست است که هزینه‌ زندگی و تحصیل در کانادا در مقایسه با برخی از کشورها، نسبتاً کم است. اما با این همه اوصاف، اگر امکان ادامه تحصیل رایگان در این کشور وجود داشته باشد، مسلماً از این فرصت طلایی نباید گذشت.

وقتی صحبت از ادامه تحصیل رایگان در کشور کانادا به میان می‌آید، سؤالات زیادی ذهن را درگیر خودش می‌کند. مثلاً تحصیل رایگان در کانادا حقیقت دارد؟ برای تحصیل رایگان در این کشور چه شرایطی باید داشته باشیم؟ و …

درواقع باید گفت که تحصیل رایگان در کشور کانادا یکی از بحث‌برانگیزترین موضوعات در بین متقاضیان مهاجرت تحصیلی است. اگر شما هم دوست دارید بدانید که چطور می‌شود به‌صورت رایگان در کانادا ادامه تحصیل داد، تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

پادکست صوتی تحصیل رایگان در کانادا

آیا تحصیل رایگان در کانادا امکان‌پذیر است؟

اگر به فکر تحصیل در خارج از کشور و به طور خاص کانادا هستید. حتما این عنوان برای شما جذاب است. تحصیل رایگان در کانادا سؤال بسیاری از علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور است.

اما آیا واقعاً امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟ درحقیقت، این سؤال از آن دسته سؤالاتی نیست که بتوان پاسخ صریحی به آن داد. چراکه موارد مختلفی در این موضوع دخیل هستند.

به عنوان مثال، استان محل تحصیل، مقطع تحصیلی، دولتی یا خصوصی بودن مرکز آموزشی مدنظر و موارد مشابه همه در این قضیه مؤثر هستند.

اجازه بدهید مرحله به مرحله پیش برویم و بحث تحصیل رایگان در کشور کانادا را از زوایای مختلف بررسی کنیم.

شرایط تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل رایگان در کشور کانادا اصولا مختص دانش آموزان و دانشجویانی است که تابعیت و شهروندی کانادا را دارند. دانشجویان خارجی با داشتن شرایط لازم، می‌توانند بدون پرداخت هزینه ‌و شهریه در این کشور مشغول به تحصیل شوند.

به عبارتی باید گفت که، تحصیل رایگان دانشجویان و دانش آموزان بین‌المللی در کانادا به‌شرط‌ها و شروط‌ها امکان‌پذیراست.

با توجه به اینکه در کانادا همانند هر کشور دیگری، مقاطع تحصیلی متفاوت است پس صلاح را در این دانستیم که بحث تحصیل رایگان در این کشور را از زوایای مختلف تحصیلی مورد بررسی قرار بدهیم.

تحصیل رایگان در مدارس کانادا

پدر و مادرها همیشه به دنبال این هستند که فرزندانشان در بهترین مدارس دنیا، بخصوص مدارس کانادا، تحصیل کنند.

دانش آموزان در کانادا می‌توانند در مدارس دولتی و یا خصوصی این کشور درس بخوانند. مدارس دولتی مختص دانش آموزان کانادایی است که شهروند و یا مقیم کانادا هستند. عموماً تحصیل در مدارس دولتی کانادا رایگان است. ممکن است نیاز باشد که تنها هزینه ثبت‌نام در مدارس پرداخت شود.

تحصیل رایگان دانش آموزان خارجی در مدارس دولتی کانادا، تنها درصورتی‌ امکان‌پذیر است که یکی از والدین با ویزای کار یا تحصیلی، در کانادا حضورداشته باشد.

فرزندان زیر ۱۸ سال (و در برخی استانها نظیر بریتیش کلمبیا فرزندان زیر ۱۹ سال) دانشجوی کانادا می‌توانند از امتیاز تحصیل رایگان در مدارس دولتی کانادا بهره‌مند شوند.

مدارس خصوصی کشور کانادا شامل مدارس روزانه و مدارس شبانه روزی است. در مورد مدارس خصوصی نیز شانس این‌که دانش‌آموز بتواند بورسیه تحصیلی اخذ کند، بسیارکم و تا حدی مشکل است.

نکته

 • دانش آموزان بین‌المللی که قصد تحصیل در مدارس کانادا را دارند، می‌توانند در مدارس خصوصی این کشور تحصیل کنند.
 • هزینه‌ای که مدارس دولتی از دانشجویان خارجی دریافت می‌کنند به‌مراتب کمتر از مدارس خصوصی است.
 • با توجه به این‌که شهریه‌ی مدارس دولتی پایین است، امکان اخذ بورسیه تحصیلی کانادا برای کسانی که در مدارس دولتی کانادا درس می‌خوانند، وجود ندارد.
 • ملاک سن قانونی فرزندان همراه دانشجو در استانهای آلبرتا، مانیتوبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد، کبک و ساسکچوان، ۱۸ سالگی است. در بریتیش کلمبیا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، سرزمین‌های شمال غربی، نوا اسکوشیا، نوناووت و یوکان، ملاک سن قانونی فرزندان همراه، ۱۹ سالگی در نظر گرفته می‌شود.

 

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در کانادا

تحصیل کارشناسی در کانادا آن‌هم به‌صورت رایگان کمی دشوار و گاهی هم غیر ممکن به نظر می‌رسد.

تحصیل رایگان در مقاطع دانشگاهی در کانادا درصورتی‌ امکان‌پذیر است که شما بتوانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید. خیلی از افراد هستند که معمولاً به امید گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا و تحصیل رایگان، چمدان را می‌بندند و راهی این کشور می‌شوند.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی در کانادا مختص افرادی است که مقیم کانادا یا شهروند این کشور هستند. همچنین شرایط تحصیل رایگان یا کم‌هزینه در کالج‌های کانادا نیز برای شهروندان این کشور فراهم است.

میزان و تعداد بورسیه تحصیلی لیسانس در کانادا بسیار بسیار محدود است. به همین دلیل، دریافت بورس تحصیلی در مقطع کارشناسی در کانادا به نسبت سایر مقاطع دشوارتر است. به دانشجویانی که قصد دریافت بورس تحصیلی لیسانس را دارند توصیه می‌شود، ابتدا به‌قصد تحصیل به کانادا مهاجرت کنند. سپس با گذراندن یک یا دو ترم تحصیلی، از دانشگاه درخواست بورسیه تحصیل کنند.

نکته

به دانشجویی که از همان ابتدا واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی است، در طول تحصیل مبلغی بالغ‌بر ۲ تا ۵ هزار دلار کانادا اعطاء خواهد شد. اما اگر دانشجو در حین تحصیل بورسیه دریافت کند، مبلغ آن ۲ تا ۹ هزار دلار کانادا خواهد بود.

تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

یکی از موضوعاتی که به‌طور حتم ذهن متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا را به خود مشغول می‌کند، امکان تحصیل رایگان در این مقطع است.

تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در کانادا فقط درصورت دریافت بورسیه تحصیلی و یا یافتن سوپروایزر ممکن است.

برای دستیابی به چنین شرایطی، دانشجو باید نمره زبان عالی، رزومه تحصیلی قوی، مقالات علمی متعدد و شرایط مناسب آکادمیک داشته باشد تا بتواند از استاد یا دانشگاه موردنظر، بورسیه تحصیلی دریافت کند.

اخذ بورسیه در مقطع فوق‌لیسانس بسیار ضعیف است. بورس تحصیلی فوق لیسانس کانادا بیشتر مخصوص دوره‌های ریسرچ محور است.

در این دوره، دانشجو موظف است روی پروژه‌ای که استاد تعیین کرده‌کار کند تا در قبال آن کمک‌هزینه‌ای دریافت ‌کند.

تحصیل رایگان در مقطع دکترا در کانادا

بسیاری از افرادی که سودای تحصیل دکترا در کانادا را در سر دارند، بیشتر دغدغه هزینه تحصیل را دارند. حالا اینکه بشود در این کشور بدون پرداخت هزینه، در مقطع دکترا تحصیل کرد فرصت بی‌نظیری است که نباید از دست داد.

خوشبختانه شانس گرفتن پذیرش رایگان در مقطع دکترا در کانادا بسیار بالا است. اما نکته‌ای که باید درنظر گرفت این است که تحصیل رایگان در این مقطع نیازمند شرایط خاص است. افرادی که سعی دارند در مقطع دکترای کانادا پذیرش رایگان بگیرند، بایستی مراحلی را طی کنند.

آنها باید در وهله اول در دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارند، شخصی را به‌عنوان یک استاد و یا سوپروایزر پیدا کنند.

داشتن رزومه کاری و علمی قوی، معدل بالا، کسب نمره بالا در آزمون زبان آیلتس حداقل 7، مقالات بین المللی و ISI، کتب چاپ‌شده و شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی شانس پیداکردن سوپروایزر را بالا میبرند.

البته اگر دانشجو از مقاطع تحصیلی پایین‌تر مثلاً فوق‌لیسانس به این کشور بیاید و در دانشگاه‌های برتر کشور کانادا تحصیل کند، به دلیل اینکه در محیط حضور دارد و با اساتید مختلفی در سال‌های تحصیلی کارکرده، راحت‌تر و سریع‌تر می‌تواند سوپروایزر پیدا کند.

گفتنی است که اساتید معمولاً برای دانشجویان مقاطع دکترا، فاند صادر می‌کنند. برای گرفتن فاند، دانشجویان باید از طریق مکاتبه با استاد در ارتباط باشند. از این طریق، آنها می‌توانند رزومه علمی، پژوهش‌ها، مقالات ISI و همچنین پایان‌نامه خود را نشان دهند.

برای تحصیل در کانادا اول باید رشته ات رو پیدا کنی!

این کار رو به ما بسپار

دکمه زیر را بزنید، ظرف ۶۰ ثانیه با چند تا کلیک ساده گزینه های مورد نظر اسمارت سرچ را پاسخ بدید، اسمارت سرچ تمامی رشته ها و دانشگاه هایی که کاملا منطبق با رشته های ایران و شرایط زبان و بودجه شما باشد را برای شما منطبق و لیست می کند. سپس برای اخپ پذیرش رایگان با اسمارت اپلای اقدام می کنید.

 1. تحصیل در کانادا همیشه رایگان نیست. معمولا برای تحصیل در کانادا باید شهریه پرداخت. مگر اینکه بورسیه دریافت کنید.
 2. تحصیل در مدارس دولتی برای شهروندان کانادایی و فرزندان افرادی که با ویزای کار یا تحصیلی در کانادا حضور دارند، رایگان است.
 3. تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی کانادا برای افرادی که مقیم کانادا یا شهروند این کشور هستند ممکن است.
 4. تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در کانادا فقط درصورت دریافت بورسیه تحصیلی و یا یافتن سوپروایزر ممکن است.
 5. اخذ بورسیه در مقطع فوق‌لیسانس بسیار ضعیف است. بورس تحصیلی فوق لیسانس کانادا بیشتر مخصوص دوره‌های ریسرچ محور است.
 6. داشتن رزومه کاری و علمی قوی شانس پیداکردن سوپروایزر را بالا میبرند.
 7. خوشبختانه شانس گرفتن پذیرش رایگان در مقطع دکترا در کانادا بسیار بالا است.

سخن پایانی درمورد تحصیل رایگان در کانادا

خب دوستان، ما در این صفحه سعی کردیم هر آنچه که درمورد تحصیلات رایگان در کانادا لازم بود را در اختیارتان قرار بدهیم.

همان‌طور که مطالعه کردید، تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی کانادا مستلزم پرداخت شهریه و هزینه است. دانش آموزان و دانشجویان بین‌المللی تنها در صورت شرایط خاص، می‌توانند از فرصت تحصیل رایگان در کشور کانادا استفاده کنند.

شما عزیزان می‌توانید سؤالات مرتبط خود را در انتهای همین مقاله و در قسمت ثبت پرسش مطرح کنید.

کارشناسان مجرب مجموعه اسمارت اپلای در سریع‌ترین زمان ممکن به سؤالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول تحصیل رایگان در کانادا

تحصیل در کانادا همیشه رایگان نیست. معمولا برای تحصیل در کانادا باید شهریه پرداخت. مگر اینکه بورسیه دریافت کرد.

تحصیل در مدارس دولتی آنهم برای شهروندان کانادایی و فرزندان افرادی که با ویزای کار یا تحصیلی درکانادا حضور دارند، رایگان است.

امکان تحصیل رایگان و دریافت بورسیه در مقطع لیسانس برای دانشجویان بین المللی، بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن است.

تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در کانادا فقط درصورت دریافت بورسیه تحصیلی و یا یافتن سوپروایزر ممکن است.

شانس پذیرش رایگان در مقطع دکترا در کانادا بالا است. شرط آن، پیداکردن یک استاد و یا سوپروایزر در دانشگاهی است که قصد تحصیل در آن را دارید.

یا والدین دانش آموز اقامت دائم را داشته باشد یا یکی از آنها پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت کرده باشد.

داشتن رزومه تحصیلی قوی، معدل بالا، کسب نمره بالا در آزمون زبان (آیلتس آکادمیک حداقل ۷)، ارائه مقالات بین‌المللی، کتب چاپ‌شده و شرکت در کنفرانس‌های بین‌المللی